skip to Main Content

Race Results:

GP Palio del Recioto (U23) – 2022

Information
Nation
Italy
Date 19th April
Distance 147.2 km
CAT 1.2U

Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Romain Grégoire Groupama-FDJ Conti 3:58:35 30
02 Edgar Andres Pinzon Colombia Tierra de Atletas + 28 25
03 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma Development Team + 37 20
04 Davide De Cassan Cycling Team Friuli ASD + 39 15
05 Davide Piganzoli EOLO-KOMETA U23 + 39 10
06 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 39 5
07 Archie Ryan Jumbo-Visma Development Team + 39 3
08 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas + 39 1
09 Fernando Tercero EOLO-KOMETA U23 + 39 1
10 Martin Nessler G.C.Sissio Team + 1:33 1
11 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 1:45
12 Lorenzo Ginestra Work Service-Vitalcare-Dynatek + 1:45
13 Davide De Pretto Zalf Euromobil Désirée Fior + 1:45
14 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas + 1:45
15 Fran Miholjevic Cycling Team Friuli ASD + 1:45
16 Mattia Petrucci Team Colpack Ballan + 1:45
17 Davide Toneatti Astana Qazaqstan Development + 1:45
18 Alexander Tarlton Team Lotto-Kern Haus + 1:45
19 Lorenzo Galimberti Viris Vigevano + 1:45
20 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 1:45
21 Riccardo Ciuccarelli Biesse-Carrera + 2:25
22 Edoardo Zamperini Zalf Euromobil Désirée Fior + 2:25
23 Carlo Favretto General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 2:25
24 Mateo Allard AG2R Citroën U23 Team + 2:25
25 Giacomo Villa Biesse-Carrera + 2:25
26 Mattia Guasco Team Qhubeka + 2:25
27 Sam Watson Groupama-FDJ Conti + 3:40
28 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 4:35
29 Pierre-Pascal Keup Team Lotto-Kern Haus + 4:35
30 Francesco Galimberti Viris Vigevano + 4:35
31 Martin Messner WSA KTM Graz p/b Leomo + 4:35
32 Tijmen Graat Jumbo-Visma Development Team + 4:35
33 Walter Calzoni Gallina Ecotek Lucchini + 4:35
34 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 4:35
35 Alessio Martinelli Bardiani CSF Faizanè + 4:35
36 Giannicola Di Nella Aran Cucine Vejus + 4:35
37 Alessio Nieri Bardiani CSF Faizanè + 4:35
38 Francesco Busatto General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 5:30
39 Alessandro Motti Carnovali-Rime + 5:30
40 Mattias Nordal Biesse-Carrera + 5:30
41 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 5:30
42 Samuele Carpene General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 5:30
43 Simone Carro ASD Aries Cycling + 5:30
DNS Max Bien Ferei-CCN Metalac
DNS Seth Jones Ferei-CCN Metalac
DNS Aleksandar Radmilac Ferei-CCN Metalac
DNS Pablo Alejandro Wilches Ferei-CCN Metalac
DNS Pierfilippo Gabrielli Velo Racing Palazzago
DNS Matteo Ligato Velo Racing Palazzago
DNS Imad Sekkak Velo Racing Palazzago
DNS Manuel Tebaldi Velo Racing Palazzago
DNF Martin Gavenda Slovakia
DNF Samuel Kovac Slovakia
DNF Andrej Liska Slovakia
DNF Samuel Tuka Slovakia
DNF Diego Arreola A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Isaac Del Toro A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Carlos Alfonso Garcia A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Leonardo Zavala A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Gabriel Fede AG2R Citroën U23 Team
DNF Melvyn Lethier AG2R Citroën U23 Team
DNF Thomas Tachot AG2R Citroën U23 Team
DNF Rindert Buiter Amsterdam Racing Academy
DNF Jelte Krijnsen Amsterdam Racing Academy
DNF Wessel Mouris Amsterdam Racing Academy
DNF Finn Roumen Amsterdam Racing Academy
DNF Umberto Ceroli Aran Cucine Vejus
DNF Alessandro Nobetti Aran Cucine Vejus
DNF Riccardo Palumbo Aran Cucine Vejus
DNF Federico Baldassarre ASD Aries Cycling
DNF Andrea Cheula ASD Aries Cycling
DNF Matteo Pellicari ASD Aries Cycling
DNF Andrey Remkhe Astana Qazaqstan Development
DNF Pablo Sanchez Astana Qazaqstan Development
DNF Denis Sergiyenko Astana Qazaqstan Development
DNF Martin Marcellusi Bardiani CSF Faizanè
DNF Alessandro Pinarello Bardiani CSF Faizanè
DNF Matteo Freddi Beltrami TSA Tre Colli
DNF Mattia Gardi Beltrami TSA Tre Colli
DNF Nicola Rossi Beltrami TSA Tre Colli
DNF Michael Vanni Beltrami TSA Tre Colli
DNF Nikolaj Mengel BHS-PL Belton Bornholm
DNF Rasmus Søjberg Pedersen BHS-PL Belton Bornholm
DNF Stian Rosenlund BHS-PL Belton Bornholm
DNF Emil Schandorff BHS-PL Belton Bornholm
DNF Marco Borlini Biesse-Carrera
DNF Daniel Cassol Campana Imballaggi Geo&Tex
DNF Lorenzo Elipanni Campana Imballaggi Geo&Tex
DNF Brayan Esteban Malaver Campana Imballaggi Geo&Tex
DNF Francesco Parravano Campana Imballaggi Geo&Tex
DNF Federico Iacomoni Carnovali-Rime
DNF Alex Raimondi Carnovali-Rime
DNF Elia Tovazzi Carnovali-Rime
DNF Cristian Rico Colombia Tierra de Atletas
DNF Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD
DNF Andrea Montoli EOLO-KOMETA U23
DNF Javier Serrano EOLO-KOMETA U23
DNF Pavlo Kobzar Eurocar GS Cycling Team
DNF Andriyi Movchan Eurocar GS Cycling Team
DNF Andriy Nizelskiy Eurocar GS Cycling Team
DNF Serhii Sydor Eurocar GS Cycling Team
DNF Gianluca Cordioli G.C.Sissio Team
DNF Lorenzo Ghirardi G.C.Sissio Team
DNF Simone Lucca G.C.Sissio Team
DNF Domenico Cirlincione Gallina Ecotek Lucchini
DNF Sergio Granados Gallina Ecotek Lucchini
DNF Oleksandr Shchypak Gallina Ecotek Lucchini
DNF Marco Palomba General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti
DNF Jakub Boucek Israel Cycling Academy
DNF Lahav Davidzon Israel Cycling Academy
DNF Edo Goldstein Israel Cycling Academy
DNF Riley Pickrell Israel Cycling Academy
DNF Darren Van Bekkum Jumbo-Visma Development Team
DNF Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic
DNF Adam Jordan Ljubljana Gusto Santic
DNF Anze Skok Ljubljana Gusto Santic
DNF Andrea Alfio Bruno Parkpre Racing Team
DNF Stefano Rizza Parkpre Racing Team
DNF Jeferson Ruiz Parkpre Racing Team
DNF Ivan Troia Parkpre Racing Team
DNF Tommaso Bergagna Pedale Scaligero
DNF Giovanni Gazzola Pedale Scaligero
DNF Harrison Solorzano Pedale Scaligero
DNF Enrico Spadini Pedale Scaligero
DNF Alessio Bonora S.C.Valle Seriana-Cene
DNF Nicola Bordoli S.C.Valle Seriana-Cene
DNF Matteo Tarolla S.C.Valle Seriana-Cene
DNF Giorgio Tombini S.C.Valle Seriana-Cene
DNF Federico Chiari So.L.Me – Olmo
DNF Daniele Formica So.L.Me – Olmo
DNF Samuele La Terra Pirre So.L.Me – Olmo
DNF Oles Susol So.L.Me – Olmo
DNF Robin Donze Swiss Racing Academy
DNF Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy
DNF Jakob Klahre Swiss Racing Academy
DNF Lorenzo Rinaldi Swiss Racing Academy
DNF Alessandro Baroni Team Colpack Ballan
DNF Ronan O’Connor Team Colpack Ballan
DNF Karim Raviele Team Colpack Ballan
DNF Jakob Geßner Team Lotto-Kern Haus
DNF Daniel Schrag Team Lotto-Kern Haus
DNF Ben Barnett Team Novo Nordisk Development
DNF Louis Evans Team Novo Nordisk Development
DNF Kobe Godts Team Novo Nordisk Development
DNF Matyas Kopecky Team Novo Nordisk Development
DNF Gebrihiwet Berhane Team Qhubeka
DNF Efrem Gebrehiwet Team Qhubeka
DNF Nicolo Parisini Team Qhubeka
DNF Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team
DNF David Paumann Tirol KTM Cycling Team
DNF Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team
DNF Nicholas Agostini U.C. Trevigiani Energiapura
DNF Maurizio Cetto U.C. Trevigiani Energiapura
DNF Francesco Furlan U.C. Trevigiani Energiapura
DNF Marco Grendene U.C. Trevigiani Energiapura
DNF Kristians Belohvosciks U.C.Monaco
DNF Maksym Bilyi U.C.Monaco
DNF Eric Pedersen U.C.Monaco
DNF Veeti Vainio U.C.Monaco
DNF Domenico D’Amore V.C.Mendrisio
DNF Simon Imboden V.C.Mendrisio
DNF Giacomo Saligari V.C.Mendrisio
DNF Filippo Vanoni V.C.Mendrisio
DNF Riccardo Chesini Viris Vigevano
DNF Samuele Rubino Viris Vigevano
DNF Giovanni Bortoluzzi Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Filippo Dignani Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Christian Danilo Pase Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Valentin Götzinger WSA KTM Graz p/b Leomo
DNF Philipp Hofbauer WSA KTM Graz p/b Leomo
DNF Maximilian Kabas WSA KTM Graz p/b Leomo
DNF Alexander Ball Zappi Racing Team
DNF Nicholas Candy Zappi Racing Team
DNF Matthew Kingston Zappi Racing Team
DNF Owen Lightfoot Zappi Racing Team

,

Back To Top