skip to Main Content

Race Results:

GP Torres Vedras – 2021

Information
Nation
Portugal
Date 17th July
Where Arruda dos Vinhos -> Torres Vedras
What 2nd stage
Distance 166 km

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Alastair Mackellar Israel Cycling Academy 04:07:50 7
02 Rafael Silva Antarte-Feirense + 00 3
03 Tiago Antunes Tavfer – Measindot – Mortagua + 00 1
04 Amaro Antunes W52 – FC Porto + 00
05 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 00
06 Mason Hollyman Israel Cycling Academy + 00
07 João Benta Radio Popular – Boavista + 00
08 Alvaro Trueba Atum General – Tavira + 00
09 Frederico Figueiredo Efapel + 00
10 Jose Neves W52 – FC Porto + 00
11 Gustavo Cesar Veloso Atum General – Tavira + 00
12 Juan Antonio Lopez-Cozar Burgos-BH + 00
13 Ricardo Mestre W52 – FC Porto + 00
14 Joan Bou Euskaltel-Euskadi + 00
15 Carlos Oyarzun Louletano – Loule Concelho + 00
16 Tiago Leal Sicasal Miticar Torres Vedras + 00
17 Joaquim Silva Tavfer – Measindot – Mortagua + 00
18 Gaspar Goncalves Tavfer – Measindot – Mortagua + 00
19 Rui Vinhas W52 – FC Porto + 00
20 Alejandro Marque Atum General – Tavira + 00
21 Alberto Gallego Radio Popular – Boavista + 00
22 Luis Angel Mate Euskaltel-Euskadi + 00
23 Alex Molenaar Burgos-BH + 07
24 Tiago Machado Radio Popular – Boavista + 08
25 Goncalo Carvalho Radio Popular – Boavista + 08
26 Nuno Meireles Louletano – Loule Concelho + 08
27 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural-Seguros RGA + 08
28 Samuel Blanco Atum General – Tavira + 08
29 Jesus Del Pino Louletano – Loule Concelho + 08
30 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 30
31 Isaac Cantón Burgos-BH + 31
32 Ruben Simao Atum General – Tavira + 31
33 Marcelo Salvador LA Alumínios + 31
34 Carmelo Urbano Caja Rural-Seguros RGA + 31
35 David De la Fuente Louletano – Loule Concelho + 31
36 Vicente Garcia de Mateos Antarte-Feirense + 31
37 Jorge Magalhaes W52 – FC Porto + 31
38 Rafael Lourenço Atum General – Tavira + 31
39 Kent Main ProTouch + 01:14
40 Andre Cardoso Efapel + 01:14
41 Joni Brandão W52 – FC Porto + 01:14
42 Rui Carvalho Tavfer – Measindot – Mortagua + 01:14
43 Matvey Nikitin Vino – Astana Motors + 01:18
44 João Macedo LA Alumínios + 01:54
45 Rui Emanuel Rodrigues Louletano – Loule Concelho + 01:54
46 Saned Abu-Fares Israel Cycling Academy + 02:06
47 Willie Smit Burgos-BH + 02:06
48 Fabio Oliveira Antarte-Feirense + 04:51
49 Ivo Pinheiro Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 04:51
50 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 04:51
51 Goncalo Amado Antarte-Feirense + 06:41
52 André Domingues Efapel + 06:41
53 Andre Ramalho LA Alumínios + 06:41
54 Joao Rodrigues W52 – FC Porto + 07:01
55 Francisco Morais Tavfer – Measindot – Mortagua + 07:01
56 Unai Cuadrado Euskaltel-Euskadi + 07:01
57 David González Caja Rural-Seguros RGA + 07:01
58 Antonio Soto Euskaltel-Euskadi + 07:01
59 Txomin Juaristi Euskaltel-Euskadi + 07:01
60 Bruno Silva Antarte-Feirense + 07:34
61 Pedro Paulinho Tavfer – Measindot – Mortagua + 08:26
62 Cesar Martingil Atum General – Tavira + 09:26
63 Peio Goikoetxea Euskaltel-Euskadi + 11:40
64 Pedro Jose Lopes Sicasal Miticar Torres Vedras + 11:51
65 Raul Ribeiro Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 11:51
66 Daniel Freitas Radio Popular – Boavista + 11:51
67 Afonso Silva Radio Popular – Boavista + 11:51
68 Luis Fernandes Radio Popular – Boavista + 11:51
69 Francisco Guerreiro Sicasal Miticar Torres Vedras + 11:51
70 Gonçalo Leaça LA Alumínios + 13:01
71 Miguel Salgueiro LA Alumínios + 13:01
72 Guilherme Simao Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 15:02
73 Joao Matias Louletano – Loule Concelho + 15:02
74 Callum Ormiston ProTouch + 15:02
75 Omer Lahav Israel Cycling Academy + 15:02
76 Alexandr Semenov Vino – Astana Motors + 15:02
77 Jokin Aranburu Euskaltel-Euskadi + 15:02
78 Hector Saez Caja Rural-Seguros RGA + 15:02
79 Karel Hnik Efapel + 15:02
80 Victor Langellotti Burgos-BH + 15:02
81 Afonso Eulalio Antarte-Feirense + 15:06
82 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 16:56
83 Leangel Linarez Tavfer – Measindot – Mortagua + 17:53
84 Andre Silva Sicasal Miticar Torres Vedras + 17:53
85 Andre Santos Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 17:53
86 Sergio Paulinho LA Alumínios + 17:53
87 Jose Mendes W52 – FC Porto + 17:53
88 Hugo Nunes Radio Popular – Boavista + 17:53
89 Josu Etxeberria Azpilikueta Caja Rural-Seguros RGA + 17:53
90 Mario Aparicio Burgos-BH + 17:53
91 Tiano Da Silva ProTouch + 17:53
92 Valter Pereira Atum General – Tavira + 17:53
93 Ilkhan Dostiyev Vino – Astana Motors + 20:46
94 Javier Moreno Efapel + 20:46
95 Fabio Costa Efapel + 20:56
96 Oded Kogut Israel Cycling Academy + 23:55
97 Joao Leite Antarte-Feirense + 25:16
98 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 28:03
99 Alexandre Alves Adega Mor-G.D.M-CACB + 28:03
100 Duarte Mixão Adega Mor-G.D.M-CACB + 28:09
101 Andre Evangelista Louletano – Loule Concelho + 28:09
102 Guillermo Garcia Janeiro Efapel + 28:09
103 Bernardo Jorge Adega Mor-G.D.M-CACB + 28:11
104 Micael Isidoro Louletano – Loule Concelho + 28:11
105 Miguel Correia Adega Mor-G.D.M-CACB + 28:11
106 Ricardo Gil Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 28:11
107 Marvin Scheulen LA Alumínios + 28:11
108 Alexandr Ovsyannikov Vino – Astana Motors + 28:11
109 Andries Nigrini ProTouch + 28:11
110 Gustav Basson ProTouch + 28:11
111 Francisco Pereira Sicasal Miticar Torres Vedras + 28:11
112 João Oliveira Adega Mor-G.D.M-CACB + 28:11
113 Gabriel Casal Adega Mor-G.D.M-CACB + 28:24
114 Calvin Beneke ProTouch + 30:10
DNF Antonio Brites Adega Mor-G.D.M-CACB
DNF Daniel Marques Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola
DNF Joao Faustino Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola
DNF Quevin Sequeira Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola
DNF Gabriel Muller Burgos-BH
DNF Rohan Du Plooy ProTouch
DNF Mitchell Eliot ProTouch
DNF João Ferreira Sicasal Miticar Torres Vedras
DNF Francisco Marques Sicasal Miticar Torres Vedras
DNF Daniil Pronskiy Vino – Astana Motors
Pos Rider Team Time
01 Mason Hollyman Israel Cycling Academy 06:19:20
02 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural-Seguros RGA + 08
03 Alastair Mackellar Israel Cycling Academy + 18
04 Alex Molenaar Burgos-BH + 01:00
05 Ruben Simao Atum General – Tavira + 01:03
06 Tiago Leal Sicasal Miticar Torres Vedras + 01:49
07 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 03:25
08 Saned Abu-Fares Israel Cycling Academy + 04:13
09 João Macedo LA Alumínios + 06:28
10 André Domingues Efapel + 06:38
11 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 06:56
12 Francisco Guerreiro Sicasal Miticar Torres Vedras + 12:48
13 Miguel Salgueiro LA Alumínios + 13:58
14 Pedro Jose Lopes Sicasal Miticar Torres Vedras + 14:36
15 Afonso Silva Radio Popular – Boavista + 14:43
16 Callum Ormiston ProTouch + 16:17
17 Alexandr Semenov Vino – Astana Motors + 16:42
18 Afonso Eulalio Antarte-Feirense + 18:30
19 Mario Aparicio Burgos-BH + 19:14
20 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 20:05
21 Guilherme Simao Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 21:57
22 Ilkhan Dostiyev Vino – Astana Motors + 22:20
23 Omer Lahav Israel Cycling Academy + 22:54
24 Tiano Da Silva ProTouch + 23:41
25 Josu Etxeberria Azpilikueta Caja Rural-Seguros RGA + 24:38
26 Fabio Costa Efapel + 25:45
27 Oded Kogut Israel Cycling Academy + 27:03
28 Andries Nigrini ProTouch + 32:05
29 Guillermo Garcia Janeiro Efapel + 32:56
30 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 34:27
31 Francisco Pereira Sicasal Miticar Torres Vedras + 36:03
32 Bernardo Jorge Adega Mor-G.D.M-CACB + 36:36
33 Miguel Correia Adega Mor-G.D.M-CACB + 36:44
34 João Oliveira Adega Mor-G.D.M-CACB + 36:52
35 Gabriel Casal Adega Mor-G.D.M-CACB + 38:02
36 Duarte Mixão Adega Mor-G.D.M-CACB + 38:05
37 Alexandre Alves Adega Mor-G.D.M-CACB + 38:19
Back To Top