skip to Main Content

Race Results:

GP Torres Vedras – 2021

Information
Nation
Portugal
Date 18th July
Where Serra d’El Rei -> Alto de Montejunto
What 3rd stage
Distance 185 km

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Jose Neves W52 – FC Porto 04:38:26 7
02 Frederico Figueiredo Efapel + 00 3
03 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural-Seguros RGA + 21 1
04 Joan Bou Euskaltel-Euskadi + 58
05 Tiago Antunes Tavfer – Measindot – Mortagua + 01:15
06 Andre Cardoso Efapel + 01:25
07 Luis Angel Mate Euskaltel-Euskadi + 01:25
08 Mason Hollyman Israel Cycling Academy + 01:27
09 Antonio Soto Euskaltel-Euskadi + 01:27
10 Joaquim Silva Tavfer – Measindot – Mortagua + 01:29
11 João Benta Radio Popular – Boavista + 01:31
12 Samuel Blanco Atum General – Tavira + 01:38
13 Alvaro Trueba Atum General – Tavira + 01:38
14 Carlos Oyarzun Louletano – Loule Concelho + 01:47
15 Goncalo Carvalho Radio Popular – Boavista + 01:53
16 Gaspar Goncalves Tavfer – Measindot – Mortagua + 02:11
17 Tiago Machado Radio Popular – Boavista + 02:14
18 Rafael Silva Antarte-Feirense + 02:17
19 Rui Vinhas W52 – FC Porto + 02:35
20 Tiago Leal Sicasal Miticar Torres Vedras + 02:35
21 Victor Langellotti Burgos-BH + 02:37
22 Unai Cuadrado Euskaltel-Euskadi + 02:37
23 Alberto Gallego Radio Popular – Boavista + 02:47
24 Francisco Guerreiro Sicasal Miticar Torres Vedras + 03:18
25 Alejandro Marque Atum General – Tavira + 03:38
26 Marcelo Salvador LA Alumínios + 03:50
27 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 04:02
28 Jorge Magalhaes W52 – FC Porto + 04:04
29 Saned Abu-Fares Israel Cycling Academy + 04:04
30 Mario Aparicio Burgos-BH + 04:06
31 Nuno Meireles Louletano – Loule Concelho + 04:10
32 Callum Ormiston ProTouch + 04:18
33 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 04:18
34 Isaac Cantón Burgos-BH + 04:21
35 Juan Antonio Lopez-Cozar Burgos-BH + 04:49
36 Micael Isidoro Louletano – Loule Concelho + 04:53
37 Rui Emanuel Rodrigues Louletano – Loule Concelho + 05:27
38 Matvey Nikitin Vino – Astana Motors + 06:11
39 Rui Carvalho Tavfer – Measindot – Mortagua + 07:30
40 Bruno Silva Antarte-Feirense + 07:30
41 Hugo Nunes Radio Popular – Boavista + 07:34
42 Amaro Antunes W52 – FC Porto + 07:34
43 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 07:41
44 Daniel Freitas Radio Popular – Boavista + 11:36
45 Luis Fernandes Radio Popular – Boavista + 11:36
46 Txomin Juaristi Euskaltel-Euskadi + 13:17
47 Willie Smit Burgos-BH + 13:54
48 Afonso Eulalio Antarte-Feirense + 14:05
49 Carmelo Urbano Caja Rural-Seguros RGA + 14:46
50 Guilherme Simao Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 14:48
51 Ricardo Mestre W52 – FC Porto + 15:24
52 Joni Brandão W52 – FC Porto + 15:27
53 Ivo Pinheiro Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 15:45
54 João Macedo LA Alumínios + 16:03
55 Gustavo Cesar Veloso Atum General – Tavira + 16:05
56 Alex Molenaar Burgos-BH + 17:29
57 Marvin Scheulen LA Alumínios + 18:28
58 Gonçalo Leaça LA Alumínios + 18:28
59 Peio Goikoetxea Euskaltel-Euskadi + 18:28
60 Joao Rodrigues W52 – FC Porto + 18:31
61 Cesar Martingil Atum General – Tavira + 18:32
62 Goncalo Amado Antarte-Feirense + 18:34
63 Raul Ribeiro Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 18:47
64 Jesus Del Pino Louletano – Loule Concelho + 18:58
65 Francisco Morais Tavfer – Measindot – Mortagua + 19:19
66 Alexandr Ovsyannikov Vino – Astana Motors + 20:29
67 Ruben Simao Atum General – Tavira + 20:29
68 Alexandr Semenov Vino – Astana Motors + 20:29
69 Alexandre Alves Adega Mor-G.D.M-CACB + 20:40
70 Afonso Silva Radio Popular – Boavista + 21:06
71 Jose Mendes W52 – FC Porto + 21:13
72 Omer Lahav Israel Cycling Academy + 21:13
73 Fabio Oliveira Antarte-Feirense + 21:25
74 Andre Santos Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 21:25
75 Kent Main ProTouch + 21:26
76 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 22:58
77 Andre Silva Sicasal Miticar Torres Vedras + 23:19
78 Pedro Paulinho Tavfer – Measindot – Mortagua + 23:32
79 Joao Matias Louletano – Loule Concelho + 23:32
80 David González Caja Rural-Seguros RGA + 23:35
81 Hector Saez Caja Rural-Seguros RGA + 23:35
82 Josu Etxeberria Azpilikueta Caja Rural-Seguros RGA + 23:35
83 Vicente Garcia de Mateos Antarte-Feirense + 24:02
84 Ilkhan Dostiyev Vino – Astana Motors + 25:48
85 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 26:07
86 Alastair Mackellar Israel Cycling Academy + 26:07
87 Pedro Jose Lopes Sicasal Miticar Torres Vedras + 26:23
88 Miguel Salgueiro LA Alumínios + 26:58
89 Andre Ramalho LA Alumínios + 26:58
90 Sergio Paulinho LA Alumínios + 26:58
91 Gabriel Casal Adega Mor-G.D.M-CACB + 28:14
92 Bernardo Jorge Adega Mor-G.D.M-CACB + 33:05
93 Duarte Mixão Adega Mor-G.D.M-CACB + 36:57
94 Andries Nigrini ProTouch + 37:35
95 Karel Hnik Efapel + 37:35
96 Tiano Da Silva ProTouch + 37:36
97 Leangel Linarez Tavfer – Measindot – Mortagua + 37:57
98 André Domingues Efapel + 40:43
99 Ricardo Gil Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 41:44
DNF João Oliveira Adega Mor-G.D.M-CACB
DNF Miguel Correia Adega Mor-G.D.M-CACB
DNF Joao Leite Antarte-Feirense
DNF Valter Pereira Atum General – Tavira
DNF Rafael Lourenço Atum General – Tavira
DNF Javier Moreno Efapel
DNF Fabio Costa Efapel
DNF Guillermo Garcia Janeiro Efapel
DNF Jokin Aranburu Euskaltel-Euskadi
DNF Oded Kogut Israel Cycling Academy
DNF David De la Fuente Louletano – Loule Concelho
DNF Andre Evangelista Louletano – Loule Concelho
DNF Gustav Basson ProTouch
DNF Calvin Beneke ProTouch
DNF Francisco Pereira Sicasal Miticar Torres Vedras
Pos Rider Team Time
01 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural-Seguros RGA 10:58:11
02 Mason Hollyman Israel Cycling Academy + 01:02
03 Tiago Leal Sicasal Miticar Torres Vedras + 03:59
04 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 07:02
05 Saned Abu-Fares Israel Cycling Academy + 07:52
06 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 14:10
07 Francisco Guerreiro Sicasal Miticar Torres Vedras + 15:41
08 Alex Molenaar Burgos-BH + 18:04
09 Callum Ormiston ProTouch + 20:10
10 Ruben Simao Atum General – Tavira + 21:07
11 João Macedo LA Alumínios + 22:06
12 Mario Aparicio Burgos-BH + 22:55
13 Alastair Mackellar Israel Cycling Academy + 26:00
14 Afonso Eulalio Antarte-Feirense + 32:10
15 Afonso Silva Radio Popular – Boavista + 35:24
16 Guilherme Simao Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 36:20
17 Alexandr Semenov Vino – Astana Motors + 36:46
18 Miguel Salgueiro LA Alumínios + 40:31
19 Pedro Jose Lopes Sicasal Miticar Torres Vedras + 40:34
20 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 42:38
21 Omer Lahav Israel Cycling Academy + 43:42
22 André Domingues Efapel + 46:56
23 Ilkhan Dostiyev Vino – Astana Motors + 47:43
24 Josu Etxeberria Azpilikueta Caja Rural-Seguros RGA + 47:48
25 Alexandre Alves Adega Mor-G.D.M-CACB + 58:34
26 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 01:00:09
27 Tiano Da Silva ProTouch + 01:00:52
28 Gabriel Casal Adega Mor-G.D.M-CACB + 01:05:51
29 Andries Nigrini ProTouch + 01:09:15
30 Bernardo Jorge Adega Mor-G.D.M-CACB + 01:09:16
31 Duarte Mixão Adega Mor-G.D.M-CACB + 01:14:37
Back To Top