skip to Main Content

Race Results:

Gracia Orlová – 2022

Information
Nation
Czech Republic
Date 30th April
Where Havírov -> Havírov
What 3rd stage
Distance 13.5 km
Classification 2.2

Stage Overall Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Christina Schweinberger Austria 17:54 8
02 Agnieszka Skalniak-Sójka ATOM Deweloper Posciellux.pl Wroclaw + 20 5
03 Hannah Fandel Team Stuttgart + 22 3
04 Jenny Rissveds Sweden + 23 1
05 Nathalie Eklund Sweden + 28
06 Karolina Karasiewicz TKK Pacific Nestle Fitness + 30
07 Julia Borgström Sweden + 35
08 Eliska Kvasnickova Force-SportRaces + 35
09 Dominika Wlodarczyk ATOM Deweloper Posciellux.pl Wroclaw + 51
10 Nadja Heigl WheelDivas Cycling Team + 57
11 Marita Jensen Team ABC Dame Elite + 01:02
12 Femke De Vries GT Krush Tunap Pro Cycling + 01:03
13 Maja Wroblewska TKK Pacific Nestle Fitness + 01:08
14 Daria Pikulik ATOM Deweloper Posciellux.pl Wroclaw + 01:08
15 Jesse Vandenbulcke Belgium + 01:13
16 Natalia Krzeslak TKK Pacific Nestle Fitness + 01:16
17 Dorota Przezak TKK Pacific Nestle Fitness + 01:19
18 Fien Van Eynde Belgium + 01:19
19 Carina Schrempf Austria + 01:20
20 Fabienne Jährig maxx-solar LINDIG + 01:21
21 Patrycija Lorkowska TKK Pacific Nestle Fitness + 01:21
22 Christina Bragh Lorenzen Team ABC Dame Elite + 01:21
23 Amber Aernouts Belgium + 01:24
24 Marthe Goossens Belgium + 01:26
25 Katharina Hechler maxx-solar LINDIG + 01:26
26 Alina Reichert WheelDivas Cycling Team + 01:26
27 Nora Jencusova Slovakia + 01:27
28 Karin Söderqvist Sweden + 01:29
29 Nikola Bajgerova Force-SportRaces + 01:30
30 Selma Lantzsch Team Stuttgart + 01:30
31 Lea Fuchs WheelDivas Cycling Team + 01:33
32 Oliwia Majewska TKK Pacific Nestle Fitness + 01:34
33 Monika Brzezna ATOM Deweloper Posciellux.pl Wroclaw + 01:35
34 Nika Bobnar BTC City Ljubljana Scott + 01:35
35 Laura Molenaar WV Schijndel + 01:36
36 Wiktoria Pikulik ATOM Deweloper Posciellux.pl Wroclaw + 01:39
37 Katerina Kohoutkova Team Dukla Praha + 01:39
38 Nela Slanikova Force-SportRaces + 01:42
39 Aidi Gerde Tuisk Estonia + 01:44
40 Marie-Louise Hartz Team ABC Dame Elite + 01:44
41 Katarzyna Wilkos ATOM Deweloper Posciellux.pl Wroclaw + 01:46
42 Henrietta Colborne GT Krush Tunap Pro Cycling + 01:47
43 Petra Zsanko Cyklotrénink/Panorama + 01:49
44 Denisa Slamova Cyklotrénink/Panorama + 01:50
45 Sanne Van Heel WV Schijndel + 01:56
46 Dieke Hendriks WV Schijndel + 01:56
47 Sabine Stadler Austria + 01:56
48 Kristel Sandra Soonik Estonia + 01:57
49 Petra Sevcikova Team Dukla Praha + 01:59
50 Victoria Stelling Team Stuttgart + 02:00
51 Hanna Dopjans Team Stuttgart + 02:01
52 Githa Michiels Belgium + 02:01
53 Dorothea Heitzmann One World Team + 02:03
54 Dorka Jordan Cyklotrénink/Panorama + 02:04
55 Felicia Bengtsson Sweden + 02:05
56 Urska Bravec BTC City Ljubljana Scott + 02:05
57 Justine Ghekiere Belgium + 02:07
58 Lara Röhricht One World Team + 02:07
59 Eva Maria Gatscher Team Mendelspeck + 02:08
60 Gabriela Bartova Team Dukla Praha + 02:09
61 Kerstin Pöhl Team Stuttgart + 02:11
62 Judith Krahl Team Stuttgart + 02:13
63 Maja Heisel Team ABC Dame Elite + 02:14
64 Lente Boskamp WV Schijndel + 02:15
65 Elina Tasane Estonia + 02:18
66 Anna Ruzickova Team Dukla Praha + 02:19
67 Sera Gademan WV Schijndel + 02:21
68 Marianna Findrova Slovakia + 02:26
69 Tereza Medvedova Slovakia + 02:28
70 Sarah Bärnthaler Austria + 02:35
71 Martina Sgrisleri Born To Win G20 Ambedo + 02:36
72 Marissa Baks GT Krush Tunap Pro Cycling + 02:36
73 Kristyna Zemanova Force-SportRaces + 02:37
74 Petra Welmers GT Krush Tunap Pro Cycling + 02:38
75 Tereza Vanickova Cyklotrénink/Panorama + 02:41
76 Mira Winkelhag One World Team + 02:49
77 Johanna Clausen Koerner Team ABC Dame Elite + 02:49
78 Rose Kloese WV Schijndel + 02:50
79 Nathalie Säfsten Sweden + 02:51
80 Erika Jesenko BTC City Ljubljana Scott + 02:51
81 Tjasa Susnik BTC City Ljubljana Scott + 02:56
82 Francesca Pisciali Team Mendelspeck + 03:01
83 Maria Marb WheelDivas Cycling Team + 03:02
84 Nicole Hartychova Team Dukla Praha + 03:05
85 Beatrice Pozzobon Team Mendelspeck + 03:07
86 Inna Abaidullina BRS Kaktus Bike + 03:07
87 Liisa Ehrberg Estonia + 03:09
88 Martina Bartosova Cyklotrénink/Panorama + 03:11
89 Olivia Schoppe maxx-solar LINDIG + 03:14
90 Nina Pugelj BTC City Ljubljana Scott + 03:17
91 Laura Debnarova BRS Kaktus Bike + 03:18
92 Melissa Van Neck GT Krush Tunap Pro Cycling + 03:20
93 Akvile Gedraityte Lithuania + 03:21
94 Martha Zeitler One World Team + 03:30
95 Barbora Svrckova BRS Kaktus Bike + 03:40
96 Tina Schulz maxx-solar LINDIG + 03:42
97 Caris Cosentino Team Mendelspeck + 04:01
98 Giulia Luciani Born To Win G20 Ambedo + 04:05
99 Tereza Kurnicka Slovakia + 04:17
100 Adrienn Szabo Cyklotrénink/Panorama + 04:42
DNS Silvia Magri Born To Win G20 Ambedo

,

Back To Top