skip to Main Content

Race Results:

Gracia Orlová – 2022

Information
Nation
Czech Republic
Date 28th April
Where Orlová -> Štramberk
What 1st stage
Distance 104 km
Classification 2.2

Stage Overall Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Agnieszka Skalniak-Sójka ATOM Deweloper Posciellux.pl Wroclaw 02:48:32 8
02 Jenny Rissveds Sweden + 00 5
03 Henrietta Colborne GT Krush Tunap Pro Cycling + 00 3
04 Dominika Wlodarczyk ATOM Deweloper Posciellux.pl Wroclaw + 00 1
05 Julia Borgström Sweden + 11
06 Tjasa Susnik BTC City Ljubljana Scott + 11
07 Karin Söderqvist Sweden + 11
08 Silvia Magri Born To Win G20 Ambedo + 11
09 Justine Ghekiere Belgium + 11
10 Nathalie Eklund Sweden + 11
11 Githa Michiels Belgium + 11
12 Carina Schrempf Austria + 11
13 Caris Cosentino Team Mendelspeck + 11
14 Natalia Krzeslak TKK Pacific Nestle Fitness + 11
15 Femke De Vries GT Krush Tunap Pro Cycling + 11
16 Amber Aernouts Belgium + 11
17 Marita Jensen Team ABC Dame Elite + 11
18 Jesse Vandenbulcke Belgium + 11
19 Christina Schweinberger Austria + 11
20 Dorka Jordan Cyklotrénink/Panorama + 11
21 Lente Boskamp WV Schijndel + 11
22 Kristyna Zemanova Force-SportRaces + 11
23 Monika Brzezna ATOM Deweloper Posciellux.pl Wroclaw + 11
24 Zina Barhoumi WheelDivas Cycling Team + 11
25 Maja Heisel Team ABC Dame Elite + 11
26 Francesca Pisciali Team Mendelspeck + 11
27 Nikola Bajgerova Force-SportRaces + 11
28 Eliska Kvasnickova Force-SportRaces + 11
29 Nathalie Säfsten Sweden + 11
30 Petra Zsanko Cyklotrénink/Panorama + 11
31 Urska Bravec BTC City Ljubljana Scott + 11
32 Karolina Karasiewicz TKK Pacific Nestle Fitness + 11
33 Erika Jesenko BTC City Ljubljana Scott + 11
34 Nika Bobnar BTC City Ljubljana Scott + 11
35 Marthe Goossens Belgium + 11
36 Sera Gademan WV Schijndel + 11
37 Hannah Fandel Team Stuttgart + 11
38 Laura Molenaar WV Schijndel + 11
39 Lea Fuchs WheelDivas Cycling Team + 11
40 Elina Tasane Estonia + 11
41 Vania Canvelli Team Mendelspeck + 11
42 Petra Sevcikova Team Dukla Praha + 11
43 Nora Jencusova Slovakia + 11
44 Aidi Gerde Tuisk Estonia + 11
45 Nadja Heigl WheelDivas Cycling Team + 11
46 Sanne Van Heel WV Schijndel + 11
47 Gabriela Bartova Team Dukla Praha + 11
48 Inna Abaidullina BRS Kaktus Bike + 11
49 Beatrice Pozzobon Team Mendelspeck + 11
50 Dorota Przezak TKK Pacific Nestle Fitness + 11
51 Fien Van Eynde Belgium + 11
52 Anna Ruzickova Team Dukla Praha + 11
53 Victoria Stelling Team Stuttgart + 11
54 Oliwia Majewska TKK Pacific Nestle Fitness + 11
55 Eva Maria Gatscher Team Mendelspeck + 11
56 Lara Röhricht One World Team + 11
57 Marie-Louise Hartz Team ABC Dame Elite + 11
58 Olivia Schoppe maxx-solar LINDIG + 11
59 Nela Slanikova Force-SportRaces + 11
60 Angela Oro Team Mendelspeck + 11
61 Nicole Hartychova Team Dukla Praha + 01:26
62 Christina Bragh Lorenzen Team ABC Dame Elite + 01:26
63 Felicia Bengtsson Sweden + 01:26
64 Tina Schulz maxx-solar LINDIG + 01:26
65 Liisa Ehrberg Estonia + 01:26
66 Hanna Dopjans Team Stuttgart + 01:26
67 Judith Krahl Team Stuttgart + 01:26
68 Dieke Hendriks WV Schijndel + 01:26
69 Tereza Medvedova Slovakia + 01:26
70 Katerina Kohoutkova Team Dukla Praha + 01:31
71 Katarzyna Wilkos ATOM Deweloper Posciellux.pl Wroclaw + 01:46
72 Daria Pikulik ATOM Deweloper Posciellux.pl Wroclaw + 01:46
73 Nina Pugelj BTC City Ljubljana Scott + 01:46
74 Wiktoria Pikulik ATOM Deweloper Posciellux.pl Wroclaw + 01:52
75 Giulia Luciani Born To Win G20 Ambedo + 01:52
76 Maja Wroblewska TKK Pacific Nestle Fitness + 01:52
77 Selma Lantzsch Team Stuttgart + 01:57
78 Nikola Noskova Force-SportRaces + 02:23
79 Katharina Hechler maxx-solar LINDIG + 02:38
80 Akvile Gedraityte Lithuania + 03:19
81 Sarah Bärnthaler Austria + 03:45
82 Alina Reichert WheelDivas Cycling Team + 03:51
83 Barbora Svrckova BRS Kaktus Bike + 03:55
84 Denisa Slamova Cyklotrénink/Panorama + 03:55
85 Johanna Clausen Koerner Team ABC Dame Elite + 03:55
86 Sabine Stadler Austria + 03:55
87 Ana Ahacic BTC City Ljubljana Scott + 03:55
88 Kerstin Pöhl Team Stuttgart + 03:55
89 Laura Debnarova BRS Kaktus Bike + 04:07
90 Martina Sgrisleri Born To Win G20 Ambedo + 04:22
91 Patrycija Lorkowska TKK Pacific Nestle Fitness + 04:22
92 Rose Kloese WV Schijndel + 04:29
93 Adrienn Szabo Cyklotrénink/Panorama + 04:29
94 Lena Baumgartner Austria + 04:29
95 Giorgia Simoni Born To Win G20 Ambedo + 04:29
96 Maria Marb WheelDivas Cycling Team + 04:29
97 Marissa Baks GT Krush Tunap Pro Cycling + 04:43
98 Dorothea Heitzmann One World Team + 05:03
99 Kristel Sandra Soonik Estonia + 05:03
100 Fabienne Jährig maxx-solar LINDIG + 05:19
101 Martina Bartosova Cyklotrénink/Panorama + 05:31
102 Melissa Van Neck GT Krush Tunap Pro Cycling + 08:12
103 Tereza Vanickova Cyklotrénink/Panorama + 08:19
104 Paula Leonhardt One World Team + 17:08
105 Tereza Kurnicka Slovakia + 17:21
106 Mira Winkelhag One World Team + 17:26
107 Tatiana Chili Born To Win G20 Ambedo + 17:30
108 Marianna Findrova Slovakia + 17:30
109 Martha Zeitler One World Team + 17:38
110 Petra Welmers GT Krush Tunap Pro Cycling + 17:38
111 Rasa Pocyte Lithuania + 18:01
112 Kotryna Straksyte Lithuania + 22:09
113 Tasia Ballhaus One World Team + 22:43
114 Katerina Hladikova Force-SportRaces + 22:43
115 Janina Morin Bender WheelDivas Cycling Team + 22:50
116 Diana Steffenhagen maxx-solar LINDIG + 22:50
117 Silvia Turkson Estonia + 22:50
OOT Simona Zahorcova BRS Kaktus Bike
OOT Madelene Andersson Team ABC Dame Elite
DNF Evelina Opickova BRS Kaktus Bike
DNF Liis Jääger Estonia
DNF Aukse Strainyte Lithuania
DNF Hana Hermanovska Team Dukla Praha
DNF Anna Chili Born To Win G20 Ambedo

,

Back To Top