skip to Main Content

Race Results:

Grote Prijs Beerens – 2021

Information
Nation
Belgium
Date 3rd October
Distance 139.5 km
CAT 1.2

Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Thalita De Jong Bingoal Casino-Chevalmeire 3:33:43 40
02 Christina Schweinberger Doltcini-Van Eyck-Proximus + 00 30
03 Claire Faber Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch + 00 25
04 Cédrine Kerbaol Arkéa Pro Cycling Team + 05 20
05 Naomi De Roeck Keukens Redant + 05 15
06 Sanne Bouwmeester GT Krush Tunap Pro Cycling + 2:30 10
07 Gladys Verhulst Arkéa Pro Cycling Team + 2:30 5
08 Ingrit Verhoeff Watersley R&D + 2:30 3
09 Gaia Tortolina ASD Women Cycling Project + 2:30 3
10 Lise-Marie Henzelin Bingoal-WB LADIES + 2:30 3
11 Henrietta Colborne GT Krush Tunap Pro Cycling + 2:30
12 Minke Bakker Doltcini-Van Eyck-Proximus + 2:30
13 Noa Jansen Doltcini-Van Eyck-Proximus + 2:30
14 Zsofia Szabo Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch + 2:30
15 Lucie Jounier Arkéa Pro Cycling Team + 2:30
16 Nienke Wasmus GT Krush Tunap Pro Cycling + 2:30
17 Simone Boilard Team Macadam’s Cowboys + 2:30
18 Anastasiya Kolesava WCC Team + 2:30
19 Paulien Koster Jan van Arckel + 2:30
20 Sandra Weiss Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch + 2:30
21 Karlijn Koops Restore Cycling + 2:30
22 Bente Van Der Nouweland Watersley R&D + 2:30
23 Svenja Betz Team Rupelcleaning-Champion Lubricants + 2:30
24 Marit Cent WV Schijndel + 2:30
25 Malin Eriksen Keukens Redant + 2:30
26 Laura Molenaar WV Schijndel + 2:30
27 Ellen Feytens ASD Women Cycling Project + 2:30
28 Maddie Wadsworth Watersley R&D + 2:30
29 Laura Vainionpää S-Bikes Doltcini + 2:30
30 Eline Van Rooijen Watersley R&D + 2:30
32 Melissa Van Neck GT Krush Tunap Pro Cycling + 2:30
33 Nathalie Bex Bingoal Casino-Chevalmeire + 2:30
34 Marthe Goossens De Sprinters Malderen + 2:30
35 Gabrielle Lehnert Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch + 2:30
36 Lente Boskamp WV Schijndel + 2:30
37 Fien Van Eynde Doltcini-Van Eyck-Proximus + 2:30
38 Magdalene Lind Keukens Redant + 2:30
39 Megan Armitage Team Rupelcleaning-Champion Lubricants + 2:30
40 Violinde Van Breeijen Jan van Arckel + 2:30
41 Justine Lescrauwaet Keukens Redant + 2:30
42 Scarlett Souren WV Schijndel + 2:30
43 Ainsley Black Lviv Cycling Team + 2:30
44 Elisa Serne Restore Cycling + 2:30
45 Chloé Charpentier Team Macadam’s Cowboys + 2:30
46 Hanna Solovey Lviv Cycling Team + 2:30
47 Bente Van Teeseling Jan van Arckel + 2:30
48 Rose Kloese Watersley R&D + 2:30
49 Valerie Jenaer De Sprinters Malderen + 2:30
50 Kim Van Den Steen Bingoal-WB LADIES + 2:30
51 Amber Aernouts Doltcini-Van Eyck-Proximus + 2:30
52 Yuli Van Der Molen WV Schijndel + 2:30
53 Caren Commissaris Bingoal Casino-Chevalmeire + 2:30
54 Fiona Mertens Bingoal-WB LADIES + 2:30
55 Lisa Müllenberg Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch + 2:30
56 Allison Zava Bingoal-WB LADIES + 2:30
57 Natalie Van Gogh Bingoal Casino-Chevalmeire + 2:30
58 Desiet Kidane Tekeste WCC Team + 2:30
59 Eva Van den Born De Sprinters Malderen + 2:30
60 Stine Marie Snortheim Keukens Redant + 2:30
61 Nathalie Verschelden S-Bikes Doltcini + 2:41
62 Carolien Haers Bingoal-WB LADIES + 2:42
63 Quinty Van de Guchte Keukens Redant + 2:44
64 Trine Holmsgaard Isorex NoAqua Ladies + 2:45
65 Lieke Van Zeelst Jan van Arckel + 2:47
66 Inez Beijer GT Krush Tunap Pro Cycling + 2:47
67 Greta Richioud Arkéa Pro Cycling Team + 2:47
68 Sarah Borremans Lviv Cycling Team + 2:47
69 Demi De Jong Bingoal Casino-Chevalmeire + 2:50
70 Saartje Vandenbroucke S-Bikes Doltcini + 2:50
71 Nicole Steigenga Doltcini-Van Eyck-Proximus + 2:57
72 Barbara Sniezynska Doltcini-Van Eyck-Proximus + 2:57
73 Isabelle Beckers Team Rupelcleaning-Champion Lubricants + 3:01
74 Marjon Claus De Sprinters Malderen + 3:01
75 Ditte Lenseclaes Team Rupelcleaning-Champion Lubricants + 3:45
76 Justine Vromanne Bingoal-WB LADIES + 3:45
77 Manon De Boer Watersley R&D + 3:45
78 Silke D’Hauwe Isorex NoAqua Ladies + 3:48
79 Alicia Evans Lviv Cycling Team + 4:41
80 Hanna Theys Isorex NoAqua Ladies + 5:00
DNS Claudia Jongerius Bingoal Casino-Chevalmeire
DNS Maureen Arens NXTG Racing
DNS Cathalijne Hoolwerf NXTG Racing
DNS Senne Knaven NXTG Racing
DNS Amelia Sharpe NXTG Racing
DNS Emily Wadsworth NXTG Racing
DNF Beatrice Cesca ASD Women Cycling Project
DNF Merethe Liland ASD Women Cycling Project
DNF Eleonara Veroni ASD Women Cycling Project
DNF Kim Knaeps De Sprinters Malderen
DNF Ines Leurs De Sprinters Malderen
DNF Anne-Sofie Dooms Isorex NoAqua Ladies
DNF Emily Knight Isorex NoAqua Ladies
DNF Marjolein Moreau Isorex NoAqua Ladies
DNF Tessa Dijksman Jan van Arckel
DNF Vibeke Lystad Keukens Redant
DNF Aranka Berends Restore Cycling
DNF Femke De Graaff Restore Cycling
DNF Paquita Derie Restore Cycling
DNF Yonna Van Dam Restore Cycling
DNF Elena Debouck S-Bikes Doltcini
DNF Desiree Liegeois S-Bikes Doltcini
DNF Kristina Nenadovic Team Macadam’s Cowboys
DNF Eloise Prevoteau Team Macadam’s Cowboys
DNF Maria Yapura Plaza Team Macadam’s Cowboys
DNF Lisa Van Helvoirt WV Schijndel
DNF Stella Nightingale Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch
DNF Pauline Allin Arkéa Pro Cycling Team
DNF Marie-Morgane Le Deunff Arkéa Pro Cycling Team
DNF Kelly Decaluwe Bingoal-WB LADIES
DNF Melanie Klement GT Krush Tunap Pro Cycling
DNF Bronwyn Macgregor Lviv Cycling Team
DNF Amber Lacompte Team Rupelcleaning-Champion Lubricants
DNF Sara Van De Vel Team Rupelcleaning-Champion Lubricants
DNF Akvile Gedraityte WCC Team
DNF Frances Janse Van Rensburg WCC Team
DNF Ayan Khankishiyeva WCC Team
Back To Top