skip to Main Content

Race Results:

In the Steps of Romans – 2021

Information
Nation Bulgaria
Date 29th June
Where Banya -> Belitsa
What 2nd stage
Distance 133 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Georgios Boúglas Greece 03:02:30 7
02 Vitaliy Novakovskyi Eurocar Grawe Ukraine + 00 3
03 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 00 1
04 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 00
05 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 00
06 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
07 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 00
08 Robbe Ceurens Novo Nordisk Development + 00
09 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 00
10 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 00
11 Wilmar Molina Team Novak + 00
12 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 00
13 Lyubomir Ilchev Regional Team Doltcini + 00
14 Szymon Krawczyk Voster ATS Team + 00
15 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 00
16 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 00
17 Davide Masi Gragnano Sporting Club Caselli + 00
18 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 00
19 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 00
20 Victor Martinez Garcia Electro Hiper Europa + 00
21 Evgeny Zotov Team Novak + 00
22 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 00
23 Dimitrios Christakos Greece + 00
24 Jakub Murias Voster ATS Team + 00
25 Nikolay Genov Tzar Simeon Plovdiv + 00
26 Nikolaos Drakos Greece + 00
27 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 00
28 Gergely Orosz Team Novak + 00
29 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 00
30 David Kovacs Electro Hiper Europa + 00
31 Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 00
32 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 00
33 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 00
34 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 00
35 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 00
36 Thomas Bilde Team Give Elementer + 00
37 Mirco Maestri Bardiani CSF Faizanè + 00
38 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 00
39 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 00
40 Gustav Frederik Dahl Team Give Elementer + 00
41 Anders Bruun Team Give Elementer + 00
42 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 00
43 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 00
44 Yegor Dementyev Team Novak + 00
45 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 00
46 Borislav Ivanov Tzar Simeon Plovdiv + 00
47 Pavel Stöhr Cycling Academy Trencin + 00
48 Periklis Ilias Greece + 00
49 Konstantin Marinkov Tzar Simeon Plovdiv + 00
50 Charalampos Kastrantas Greece + 00
51 Svetozar Hristov KK Nessebar-Shokblaze + 00
52 Filippo Mori Gragnano Sporting Club Caselli + 00
53 Martin Popov Regional Team Doltcini + 00
54 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 00
55 Yordan Andreev Martigues SC-Payden & Rygel + 00
56 Daniel Eriksen Team Give Elementer + 00
57 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 00
58 Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 00
59 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 00
60 Andras Szatmary Epronex-Gesu + 00
61 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 00
62 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 00
63 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 00
64 Petar Dimitrov KK Nessebar-Shokblaze + 00
65 Ulugbek Saidov Novo Nordisk Development + 00
66 Gergely Kiss Epronex-Gesu + 19
67 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 19
68 Stefan Hristov Hemus 1896 + 19
69 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 19
70 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 45
71 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 01:13
72 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 04:27
73 Yordan Petrov KK Nessebar-Shokblaze + 04:27
74 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 04:27
75 Yoan Kolev Gragnano Sporting Club Caselli + 04:27
76 Jasen Aleksandrov Regional Team Doltcini + 04:27
77 Georgi Lumparov Hemus 1896 + 04:27
78 Adam Papai Epronex-Gesu + 04:27
79 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 04:27
80 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 04:27
81 Davide Italiani Gragnano Sporting Club Caselli + 04:27
82 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 04:27
83 Byron Munton Electro Hiper Europa + 04:27
84 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 04:27
85 Simone Innocenti Gragnano Sporting Club Caselli + 04:27
86 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 04:27
87 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 04:27
88 Vladimir Koev Hemus 1896 + 04:27
89 Hristo Gechev Hemus 1896 + 04:27
90 Nigel De Sota Novo Nordisk Development + 07:29
91 Sacha Biétry Novo Nordisk Development + 07:29
92 Ventsislav Venkov Martigues SC-Payden & Rygel + 10:14
93 Martin Papanov KK Nessebar-Shokblaze + 10:14
94 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 13:33
DNF Mario Suchev KSK Omega
DNF Thomas Metge Martigues SC-Payden & Rygel
DNF Jeppe Falk-Kristensen Team Give Elementer
Pos Rider Team Time
1 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik 05:53:49
2 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 01:26
3 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 01:26
4 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 01:26
5 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 01:26
6 Gustav Frederik Dahl Team Give Elementer + 01:26
7 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 01:26
8 Dimitrios Christakos Greece + 07:06
9 Robbe Ceurens Novo Nordisk Development + 07:24
10 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 07:24
11 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 07:24
12 Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 07:24
13 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 07:24
14 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 07:24
15 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 07:25
16 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 08:37
17 Martin Popov Regional Team Doltcini + 11:15
18 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 11:51
19 Simone Innocenti Gragnano Sporting Club Caselli + 11:51
20 Nikolaos Drakos Greece + 12:08
21 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 13:22
22 Lyubomir Ilchev Regional Team Doltcini + 13:22
23 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 13:22
24 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 13:22
25 Gergely Orosz Team Novak + 13:22
26 Konstantin Marinkov Tzar Simeon Plovdiv + 13:22
27 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 13:22
28 Petar Dimitrov KK Nessebar-Shokblaze + 13:22
29 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 13:41
30 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 16:35
31 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 17:04
32 Yordan Petrov KK Nessebar-Shokblaze + 17:40
33 Yoan Kolev Gragnano Sporting Club Caselli + 17:49
34 Jasen Aleksandrov Regional Team Doltcini + 17:49
35 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 17:49
36 Hristo Gechev Hemus 1896 + 17:49
37 Sacha Biétry Novo Nordisk Development + 20:51
38 Ventsislav Venkov Martigues SC-Payden & Rygel + 22:51
39 Martin Papanov KK Nessebar-Shokblaze + 23:36
Back To Top