skip to Main Content

Race Results:

In the Steps of Romans – 2021

Information
Nation Bulgaria
Date 28th June
Where Banya -> Razlog
What 1st stage
Distance 126 km
Leader I.Stark

  • Stage
  • Overall

Pos Rider Team Time UCI
01 Immanuel Stark P&S Metalltechnik 02:50:52 7
02 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 00 3
03 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 14 1
04 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 27
05 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 32
06 Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 01:05
07 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 01:05
08 Vitaliy Novakovskyi Eurocar Grawe Ukraine + 01:34
09 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 01:37
10 Jakub Murias Voster ATS Team + 01:42
11 Yegor Dementyev Team Novak + 01:49
12 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 01:53
13 Georgios Boúglas Greece + 01:53
14 Charalampos Kastrantas Greece + 01:53
15 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 01:53
16 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 01:53
17 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 01:53
18 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 01:53
19 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 01:53
20 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 01:53
21 Gustav Frederik Dahl Team Give Elementer + 01:53
22 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 01:53
23 Byron Munton Electro Hiper Europa + 01:53
24 Evgeny Zotov Team Novak + 01:53
25 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 01:53
26 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 01:53
27 Nikolay Genov Tzar Simeon Plovdiv + 01:53
28 Borislav Ivanov Tzar Simeon Plovdiv + 07:07
29 Mirco Maestri Bardiani CSF Faizanè + 07:07
30 Andras Szatmary Epronex-Gesu + 07:07
31 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 07:07
32 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 07:07
33 Filippo Mori Gragnano Sporting Club Caselli + 07:07
34 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 07:07
35 Dimitrios Christakos Greece + 07:33
36 Fabio Mazzucco Bardiani CSF Faizanè + 07:33
37 Pavel Stöhr Cycling Academy Trencin + 07:33
38 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 07:51
39 Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 07:51
40 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 07:51
41 Davide Masi Gragnano Sporting Club Caselli + 07:51
42 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 07:51
43 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 07:51
44 David Kovacs Electro Hiper Europa + 07:51
45 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 07:51
46 Robbe Ceurens Novo Nordisk Development + 07:51
47 Davide Italiani Gragnano Sporting Club Caselli + 07:51
48 Simone Innocenti Gragnano Sporting Club Caselli + 07:51
49 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 07:51
50 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 07:51
51 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 07:51
52 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 07:51
53 Martin Popov Regional Team Doltcini + 11:42
54 Daniel Eriksen Team Give Elementer + 11:42
55 Nigel De Sota Novo Nordisk Development + 11:42
56 Nikolaos Drakos Greece + 12:35
57 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 12:35
58 Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team + 13:04
59 Ventsislav Venkov Martigues SC-Payden & Rygel + 13:04
60 Yordan Petrov KK Nessebar-Shokblaze + 13:40
61 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 13:40
62 Hristo Gechev Hemus 1896 + 13:49
63 Svetozar Hristov KK Nessebar-Shokblaze + 13:49
64 Lyubomir Ilchev Regional Team Doltcini + 13:49
65 Konstantin Marinkov Tzar Simeon Plovdiv + 13:49
66 Wilmar Molina Team Novak + 13:49
67 Petar Dimitrov KK Nessebar-Shokblaze + 13:49
68 Mario Suchev KSK Omega + 13:49
69 Anders Bruun Team Give Elementer + 13:49
70 Yoan Kolev Gragnano Sporting Club Caselli + 13:49
71 Martin Papanov KK Nessebar-Shokblaze + 13:49
72 Ulugbek Saidov Novo Nordisk Development + 13:49
73 Victor Martinez Garcia Electro Hiper Europa + 13:49
74 Sacha Biétry Novo Nordisk Development + 13:49
75 Deniz Ryustemov Tzar Simeon Plovdiv + 13:49
76 Yordan Andreev Martigues SC-Payden & Rygel + 13:49
77 Jasen Aleksandrov Regional Team Doltcini + 13:49
78 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 13:49
79 Adam Papai Epronex-Gesu + 13:49
80 Panagiotis Christopoulus-Heller Greece + 13:49
81 Gergely Orosz Team Novak + 13:49
82 Periklis Ilias Greece + 13:49
83 Georgi Lumparov Hemus 1896 + 13:49
84 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 13:49
85 Szymon Krawczyk Voster ATS Team + 13:49
86 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 13:49
87 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 13:49
88 Andrea Biancalani Gragnano Sporting Club Caselli + 13:49
89 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 13:49
90 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 13:49
91 Jeppe Falk-Kristensen Team Give Elementer + 13:49
92 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 13:49
93 Gergely Kiss Epronex-Gesu + 14:04
94 Stefan Hristov Hemus 1896 + 14:04
95 Vladimir Koev Hemus 1896 + 14:04
96 Thomas Bilde Team Give Elementer + 15:42
97 Thomas Metge Martigues SC-Payden & Rygel + 17:47
DNF Denis Dyankov Regional Team Doltcini
DNF Nikolay Dyankov Regional Team Doltcini
DNF Kaloyan Naidenov Regional Team Doltcini
DNF Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè
DNF Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine
DNF Daniel Petkov Hemus 1896
DNF Teodor Rusev Hemus 1896
DNF Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Deyvid Mitov KK Nessebar-Shokblaze
DNF Zlatin Valchev KSK Omega
DNF Denis Shtylianov KSK Omega
DNF Filip Katardzhiev KSK Omega
DNF Georgi Nikolov KSK Omega
DNF Mathieu Cannas Martigues SC-Payden & Rygel
DNF Luc De Simone Martigues SC-Payden & Rygel
DNF Daniel Guld Team Give Elementer
DNF Agustin Del Negro Team Novak
DNF Jaime Alberto Restrepo Diosa Team Novak
DNF Przemyslaw Kotulski Novo Nordisk Development
DNF Damian Ivanov Tzar Simeon Plovdiv
DNF Georgi Panchev Tzar Simeon Plovdiv
Back To Top