skip to Main Content

Race Results:

Kreiz Breizh Elites – 2021

Information
Nation
France
Date 1st August
Where Ploërdut -> Carhaix
What 3rd stage
Distance 180.5 km

Stage Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Sam Watson Great Britain 04:13:00 7
02 Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team + 23 3
03 Julian Lino Bike Aid + 36 1
04 Milan Menten Bingoal Pauwels Sauces WB + 52
05 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 52
06 Antonio Puppio Team Qhubeka + 52
07 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 52
08 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 52
09 Stanislaw Aniolkowski Bingoal Pauwels Sauces WB + 52
10 Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team + 52
11 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 52
12 Mick Van Dijke Jumbo-Visma DT + 52
13 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 52
14 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 52
15 Daan Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 52
16 Dominik Bauer Team Dauner | AKKON + 52
17 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 52
18 Rens Tulner VolkerWessels Cycling Team + 52
19 Matthew Zimmer Project Echelon Racing + 52
20 Hartthijs De Vries Metec – Solarwatt p/b Mantel + 52
21 Marius Mayrhofer Development Team DSM + 52
22 Tim Van Dijke Jumbo-Visma DT + 52
23 Adam Lewis Côtes d’Armor-Marie Morin + 52
24 Kim Magnusson Riwal Cycling Team + 52
25 Michel Heßmann Jumbo-Visma DT + 52
26 Logan Currie Black Spoke Pro Cycling + 52
27 Steve Lampier Saint Piran + 52
28 Dillon Corkery Ireland + 52
29 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 52
30 Riley Sheehan Sojasun espoir-ACNC + 52
31 Rasmus Quaade Riwal Cycling Team + 52
32 Nicolas Malle V.C.Pays de Loudéac + 52
33 Jesper Schultz Riwal Cycling Team + 52
34 Hidde Van Veenendaal Jumbo-Visma DT + 52
35 Matthew Teggart V.C.Villefranche Beaujolais + 52
36 James Oram Black Spoke Pro Cycling + 52
37 Damien Poisson Dinan Sport Cycling + 52
38 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 52
39 Axel Mariault Team UC Nantes – Atlantique + 52
40 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 52
41 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 01:28
42 Rait Ärm Groupama-FDJ Conti + 01:47
43 Thijs De Lange Metec – Solarwatt p/b Mantel + 01:50
44 Victor Broex Metec – Solarwatt p/b Mantel + 01:52
45 Mattia Guasco Team Qhubeka + 01:52
46 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 01:52
47 Tom Paquot Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:40
48 Laurenz Rex Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:40
49 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:40
50 Oliver Stockwell Great Britain + 08:31
51 Léo Danès Dinan Sport Cycling + 08:42
52 Jason Van Dalen Metec – Solarwatt p/b Mantel + 08:49
53 Rick Ottema Metec – Solarwatt p/b Mantel + 08:49
54 Jonas Abrahamsen Uno-X Pro Cycling Team + 08:49
55 Robert Donaldson Great Britain + 08:53
56 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 08:53
57 Jens Van Den Dool Metec – Solarwatt p/b Mantel + 08:53
58 Iver Skaarseth Uno-X Pro Cycling Team + 08:53
59 Luke Mudgway Black Spoke Pro Cycling + 08:53
60 Vegard Stokke Development Team DSM + 12:50
61 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy + 12:50
62 Luca Coati Team Qhubeka + 14:28
63 Lars Saugstad Uno-X Pro Cycling Team + 14:28
64 Clement Alleno V.C.Pays de Loudéac + 14:28
65 Bradley Symonds Saint Piran + 14:28
66 Tim Naberman Development Team DSM + 14:28
67 Justin Wolf Bike Aid + 14:28
68 Owen Geleijn Jumbo-Visma DT + 14:28
69 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 14:28
70 Eusebio Pascual Bahrain Cycling Academy + 14:28
71 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling + 14:28
72 Anass Ait El Abdia Bahrain Cycling Academy + 14:28
73 Maurice Ballerstedt Jumbo-Visma DT + 16:35
74 Erlend Blikra Uno-X Pro Cycling Team + 16:35
75 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 16:35
76 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 16:35
77 Killian Briand Côtes d’Armor-Marie Morin + 16:35
78 Richard Arnopol Project Echelon Racing + 16:35
79 Aivaras Mikutis Ampler Development Team + 19:52
80 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 19:52
81 Jonas Castrique Bingoal Pauwels Sauces WB + 19:54
82 Henning Bommel Team Dauner | AKKON + 19:57
83 Sten Van Gucht V.C.Villefranche Beaujolais + 19:57
84 Dylan Guinet V.C.Rouen 76 + 19:57
85 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 20:22
86 Jean-Marc Temmen Team Dauner | AKKON + 20:22
87 Ben Walsh Ireland + 20:22
88 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 20:22
89 Jack Rootkin-Gray Great Britain + 20:22
90 Adam Ward Ireland + 20:22
91 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 20:22
92 Reto Müller Swiss Racing Academy + 20:22
93 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling + 20:22
94 Jenson Young Saint Piran + 20:22
95 Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais + 20:22
96 Oliver Maxwell Saint Piran + 20:22
97 Cathir Doyle Ireland + 20:22
98 Oscar Onley Development Team DSM + 20:22
99 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 20:22
100 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 20:22
101 Ukko Peltonen Ampler Development Team + 20:22
102 Joonas Kurits Ampler Development Team + 20:22
103 Sébastien Havot V.C.Rouen 76 + 20:22
104 Nick Van der Meer VolkerWessels Cycling Team + 20:22
105 Evan Hartig Project Echelon Racing + 20:22
106 Rémi Huens V.C.Rouen 76 + 20:22
107 Benjamin Labbe Team UC Nantes – Atlantique + 20:22
108 Joseph Sutton WB-Fybolia Locminé + 20:22
109 Bas Van Der Kooij VolkerWessels Cycling Team + 20:22
110 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 20:22
111 Theo Modell WB-Fybolia Locminé + 20:22
112 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 20:22
113 Nikodemus Holler Bike Aid + 20:22
114 Fabio Do Rego Team UC Nantes – Atlantique + 20:22
115 David Boutville Côtes d’Armor-Marie Morin + 20:22
116 Kilian Steigner Team Dauner | AKKON + 22:47
117 Johan Price-Pejtersen Uno-X Pro Cycling Team + 22:47
118 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 22:47
119 Kevin McCambridge Ireland + 22:47
120 Matthew Devins Ireland + 22:47
OOT Joe Evans Saint Piran
OOT Alex Vogel Swiss Racing Academy
OOT Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON
OOT Erwan Louvrier Team UC Nantes – Atlantique
OOT Antony Chamerat Dumont V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Oscar Nilsson-Julien Great Britain
DNF Max Rushby Great Britain
DNF Henri Treimuth Ampler Development Team
DNF Artjom Mirzojev Ampler Development Team
DNF Jonas Hjorth Bahrain Cycling Academy
DNF Raul Rico Bordera Bahrain Cycling Academy
DNF Mansoor Jawad Bahrain Cycling Academy
DNF Ahmed Naser Bahrain Cycling Academy
DNF Charles Kagimu Bike Aid
DNF Marco König Bike Aid
DNF Josh Kench Black Spoke Pro Cycling
DNF Kevin Boyer Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Aurélien Le Lay Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Joseph Pidcock Groupama-FDJ Conti
DNF Zach Gregg Project Echelon Racing
DNF Stephen Vogel Project Echelon Racing
DNF John Heinlein III Project Echelon Racing
DNF Adrie Lindeman Riwal Cycling Team
DNF Tom Mazzone Saint Piran
DNF Adrien Garel Sojasun espoir-ACNC
DNF Finn Gullickson Sojasun espoir-ACNC
DNF Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC
DNF Marc Pritzen Team Qhubeka
DNF Renus Uhiriwe Team Qhubeka
DNF Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes – Atlantique
DNF Adrien Lagrée V.C.Pays de Loudéac
DNF Pierre Benech V.C.Pays de Loudéac
DNF Yann Plusquellec V.C.Pays de Loudéac
DNF Matéo Carlot V.C.Rouen 76
DNF Joris Lepoittevin-Dubost V.C.Rouen 76
DNF Nicolas Marthe V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Nick Brabander VolkerWessels Cycling Team
Pos Rider Team Time
01 Sam Watson Great Britain 08:59:00
02 Michel Heßmann Jumbo-Visma DT + 16
03 Tim Van Dijke Jumbo-Visma DT + 16
04 Mick Van Dijke Jumbo-Visma DT + 16
05 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 41
06 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 44
07 Marius Mayrhofer Development Team DSM + 46
08 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 46
09 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 46
10 Hidde Van Veenendaal Jumbo-Visma DT + 50
11 Logan Currie Black Spoke Pro Cycling + 01:04
12 Antonio Puppio Team Qhubeka + 01:06
13 Riley Sheehan Sojasun espoir-ACNC + 01:19
14 Dillon Corkery Ireland + 01:24
15 Rait Ärm Groupama-FDJ Conti + 01:39
16 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 01:42
17 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 01:44
18 Victor Broex Metec – Solarwatt p/b Mantel + 02:01
19 Mattia Guasco Team Qhubeka + 03:24
20 Laurenz Rex Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:55
21 Tom Paquot Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:55
22 Oliver Stockwell Great Britain + 08:31
23 Robert Donaldson Great Britain + 08:53
24 Vegard Stokke Development Team DSM + 12:44
25 Luca Coati Team Qhubeka + 14:42
26 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy + 14:55
27 Maurice Ballerstedt Jumbo-Visma DT + 15:59
28 Owen Geleijn Jumbo-Visma DT + 16:22
29 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 16:42
30 Tim Naberman Development Team DSM + 17:03
31 Clement Alleno V.C.Pays de Loudéac + 19:18
32 Aivaras Mikutis Ampler Development Team + 19:41
33 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 20:16
34 Oscar Onley Development Team DSM + 20:17
35 Jack Rootkin-Gray Great Britain + 20:22
36 Jean-Marc Temmen Team Dauner | AKKON + 20:45
37 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 20:49
38 Jenson Young Saint Piran + 20:49
39 Theo Modell WB-Fybolia Locminé + 20:50
40 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 21:07
41 Rémi Huens V.C.Rouen 76 + 21:13
42 Ben Walsh Ireland + 21:29
43 Joonas Kurits Ampler Development Team + 21:40
44 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 21:58
45 Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais + 22:32
46 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 22:38
47 Kilian Steigner Team Dauner | AKKON + 23:10
48 Adam Ward Ireland + 23:26
49 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 24:52
50 Cathir Doyle Ireland + 25:17
51 Benjamin Labbe Team UC Nantes – Atlantique + 25:49
52 Johan Price-Pejtersen Uno-X Pro Cycling Team + 27:25
53 Matthew Devins Ireland + 29:14
54 Kevin McCambridge Ireland + 34:42
Back To Top