skip to Main Content

Race Results:

Kreiz Breizh Elites – 2021

Information
Nation
France
Date 30th July – 2nd August
CAT 2.2

Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team 13:22:38 40
02 Mick Van Dijke Jumbo-Visma DT + 06 30
03 Michel Heßmann Jumbo-Visma DT + 10 25
04 Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team + 31 20
05 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 38 15
06 Kim Magnusson Riwal Cycling Team + 39 10
07 Tim Van Dijke Jumbo-Visma DT + 39 5
08 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 40 3
09 Marius Mayrhofer Development Team DSM + 40 3
10 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 41 3
11 Jesper Schultz Riwal Cycling Team + 42
12 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 48
13 Julian Lino Bike Aid + 48
14 Rens Tulner VolkerWessels Cycling Team + 53
15 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 01:00
16 Milan Menten Bingoal Pauwels Sauces WB + 01:01
17 Axel Mariault Team UC Nantes – Atlantique + 01:06
18 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 01:08
19 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 01:11
20 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 01:14
21 Stanislaw Aniolkowski Bingoal Pauwels Sauces WB + 01:14
22 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 01:15
23 Damien Poisson Dinan Sport Cycling + 01:15
24 Daan Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 01:18
25 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 01:19
26 Hidde Van Veenendaal Jumbo-Visma DT + 01:21
27 Logan Currie Black Spoke Pro Cycling + 01:23
28 Dominik Bauer Team Dauner | AKKON + 01:25
29 Steve Lampier Saint Piran + 01:38
30 Nicolas Malle V.C.Pays de Loudéac + 01:40
31 Hartthijs De Vries Metec – Solarwatt p/b Mantel + 01:54
32 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 02:07
33 Matthew Zimmer Project Echelon Racing + 02:09
34 James Oram Black Spoke Pro Cycling + 02:47
35 Victor Broex Metec – Solarwatt p/b Mantel + 02:54
36 Thijs De Lange Metec – Solarwatt p/b Mantel + 03:30
37 Mattia Guasco Team Qhubeka + 04:00
38 Rait Ärm Groupama-FDJ Conti + 04:14
39 Laurenz Rex Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:49
40 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 05:02
41 Tom Paquot Bingoal Pauwels Sauces WB + 05:31
42 Dillon Corkery Ireland + 06:41
43 Rasmus Quaade Riwal Cycling Team + 07:47
44 Jonas Abrahamsen Uno-X Pro Cycling Team + 08:28
45 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 08:56
46 Léo Danès Dinan Sport Cycling + 09:05
47 Jens Van Den Dool Metec – Solarwatt p/b Mantel + 09:09
48 Robert Donaldson Great Britain + 09:17
49 Iver Skaarseth Uno-X Pro Cycling Team + 12:40
50 Vegard Stokke Development Team DSM + 12:51
51 Josh Kench Black Spoke Pro Cycling + 14:41
52 Antonio Puppio Team Qhubeka + 14:58
53 Justin Wolf Bike Aid + 15:19
54 Anass Ait El Abdia Bahrain Cycling Academy + 15:32
55 Rick Ottema Metec – Solarwatt p/b Mantel + 16:10
56 Lars Saugstad Uno-X Pro Cycling Team + 16:13
57 Eusebio Pascual Bahrain Cycling Academy + 17:48
58 Dylan Guinet V.C.Rouen 76 + 20:24
59 Jack Rootkin-Gray Great Britain + 20:41
60 Luke Mudgway Black Spoke Pro Cycling + 20:46
61 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 21:18
62 Oliver Maxwell Saint Piran + 21:37
63 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 21:57
64 Bradley Symonds Saint Piran + 22:07
65 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 22:48
66 Maurice Ballerstedt Jumbo-Visma DT + 23:11
67 David Boutville Côtes d’Armor-Marie Morin + 23:41
68 Rémi Huens V.C.Rouen 76 + 23:48
69 Ben Walsh Ireland + 27:04
70 Luca Coati Team Qhubeka + 28:34
71 Clement Alleno V.C.Pays de Loudéac + 28:58
72 Reto Müller Swiss Racing Academy + 29:39
73 Oscar Onley Development Team DSM + 29:56
74 Owen Geleijn Jumbo-Visma DT + 30:14
75 Richard Arnopol Project Echelon Racing + 32:09
76 Killian Briand Côtes d’Armor-Marie Morin + 32:32
77 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 32:48
78 Aivaras Mikutis Ampler Development Team + 33:33
79 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 33:39
80 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 34:08
81 Nikodemus Holler Bike Aid + 34:26
82 Joseph Sutton WB-Fybolia Locminé + 34:31
83 Jenson Young Saint Piran + 34:41
84 Finn Gullickson Sojasun espoir-ACNC + 35:21
85 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 36:58
86 Cathir Doyle Ireland + 36:58
87 Kilian Steigner Team Dauner | AKKON + 37:02
88 Johan Price-Pejtersen Uno-X Pro Cycling Team + 41:17
89 Adam Ward Ireland + 41:20
90 Matthew Devins Ireland + 43:44
91 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 45:41
92 Jean-Marc Temmen Team Dauner | AKKON + 50:26
DNF Oscar Nilsson-Julien Great Britain
DNF Max Rushby Great Britain
DNF Oliver Stockwell Great Britain
DNF Sam Watson Great Britain
DNF Kevin McCambridge Ireland
DNF Joonas Kurits Ampler Development Team
DNF Artjom Mirzojev Ampler Development Team
DNF Ukko Peltonen Ampler Development Team
DNF Henri Treimuth Ampler Development Team
DNF Jonas Hjorth Bahrain Cycling Academy
DNF Mansoor Jawad Bahrain Cycling Academy
DNF Ahmed Naser Bahrain Cycling Academy
DNF Raul Rico Bordera Bahrain Cycling Academy
DNF Charles Kagimu Bike Aid
DNF Marco König Bike Aid
DNF Jasper Levi Pahlke Bike Aid
DNF Jonas Castrique Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Kevin Boyer Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Aurélien Le Lay Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Adam Lewis Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Jérémy Patoux Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Tim Naberman Development Team DSM
DNF Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling
DNF Johan Le Bon Dinan Sport Cycling
DNF Anthony Rallé Dinan Sport Cycling
DNF Joseph Pidcock Groupama-FDJ Conti
DNF Jason Van Dalen Metec – Solarwatt p/b Mantel
DNF Zach Gregg Project Echelon Racing
DNF Evan Hartig Project Echelon Racing
DNF John Heinlein III Project Echelon Racing
DNF Stephen Vogel Project Echelon Racing
DNF Adrie Lindeman Riwal Cycling Team
DNF Joe Evans Saint Piran
DNF Tom Mazzone Saint Piran
DNF Adrien Garel Sojasun espoir-ACNC
DNF Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC
DNF Axel Rome Sojasun espoir-ACNC
DNF Riley Sheehan Sojasun espoir-ACNC
DNF Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy
DNF Arnaud Tendon Swiss Racing Academy
DNF Alex Vogel Swiss Racing Academy
DNF Henning Bommel Team Dauner | AKKON
DNF Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON
DNF Kevin Bonaldo Team Qhubeka
DNF Marc Pritzen Team Qhubeka
DNF Renus Uhiriwe Team Qhubeka
DNF Baptiste Constantin Team UC Nantes – Atlantique
DNF Fabio Do Rego Team UC Nantes – Atlantique
DNF Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes – Atlantique
DNF Benjamin Labbe Team UC Nantes – Atlantique
DNF Erwan Louvrier Team UC Nantes – Atlantique
DNF Erlend Blikra Uno-X Pro Cycling Team
DNF Pierre Benech V.C.Pays de Loudéac
DNF Gabriel Bolgiani V.C.Pays de Loudéac
DNF Adrien Lagrée V.C.Pays de Loudéac
DNF Yann Plusquellec V.C.Pays de Loudéac
DNF Matéo Carlot V.C.Rouen 76
DNF Sébastien Havot V.C.Rouen 76
DNF Joris Lepoittevin-Dubost V.C.Rouen 76
DNF Alexis Pierre V.C.Rouen 76
DNF Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Antony Chamerat Dumont V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Nicolas Marthe V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Matthew Teggart V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Sten Van Gucht V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Nick Brabander VolkerWessels Cycling Team
DNF Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team
DNF Bas Van Der Kooij VolkerWessels Cycling Team
DNF Nick Van der Meer VolkerWessels Cycling Team
DNF Theo Modell WB-Fybolia Locminé
Back To Top