skip to Main Content

Race Results:

Kreiz Breizh Elites Dames – 2021

Information
Nation
France
Date 29th – 30th July
CAT 2.2

Overall Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Anna Henderson Jumbo-Visma Women Team 06:32:33 40
02 Floortje Mackaij Team DSM + 00 30
03 Anouska Koster Jumbo-Visma Women Team + 00 25
04 Pfeiffer Georgi Team DSM + 00 20
05 Susanne Andersen Team DSM + 53 15
06 Gladys Verhulst Arkéa Pro Cycling Team + 53 10
07 Maike Van Der Duin Drops-Le Col s/b Tempur + 53 5
08 Ingvild Gåskjenn Team Coop-Hitec Products + 53 3
09 Arianna Pruisscher Stade Rochelais-Charente-Maritime + 53 3
10 Silvia Zanardi BePink + 53 3
11 Noemi Rüegg Stade Rochelais-Charente-Maritime + 53
12 Barbara Fonseca St Michel Auber 93 Femmes + 53
13 Marit Raaijmakers Parkhotel Valkenburg + 53
14 Teuntje Beekhuis Jumbo-Visma Women Team + 53
15 Nina Buysman Parkhotel Valkenburg + 53
16 Quinty Schoens Watersley R&D + 53
17 Sandra Levenez Arkéa Pro Cycling Team + 53
18 Natalie Grinczer CAMS-Basso + 53
19 Bronwyn Macgregor Lviv Cycling Team + 53
20 Morgane Coston Macogep Tornatech Bordeaux + 53
21 Franziska Koch Team DSM + 53
22 Alice Sharpe Ireland + 04:09
23 Megan Armitage Ireland + 05:08
24 Alicia Evans Lviv Cycling Team + 05:44
25 Lucie Jounier Arkéa Pro Cycling Team + 06:00
26 Marie Gielen VC Morteau Montbenoit + 06:00
27 Mari Hole Mohr Team Coop-Hitec Products + 06:00
28 Typhaine Laurance Arkéa Pro Cycling Team + 06:00
29 Tiril Jørgensen Ringerikskraft Ladies + 06:00
30 Greta Richioud Arkéa Pro Cycling Team + 06:00
31 Naomi De Roeck Lviv Cycling Team + 06:00
32 Fiona Mertens Bingoal-WB LADIES + 06:00
33 Margot Pompanon St Michel Auber 93 Femmes + 06:00
34 Romy Kasper Jumbo-Visma Women Team + 06:00
35 Magdalene Lind Ringerikskraft Ladies + 06:00
36 Marjolein Van ‘t Geloof Drops-Le Col s/b Tempur + 06:00
37 Emilie Moberg Drops-Le Col s/b Tempur + 06:00
38 Danielle Christmas Drops-Le Col s/b Tempur + 06:00
39 Julia Soek Team DSM + 06:00
40 Amalie Lutro Team Coop-Hitec Products + 06:00
41 Amber Kraak Jumbo-Visma Women Team + 06:00
42 Nadia Quagliotto BePink + 06:00
43 Aafke Soet Jumbo-Visma Women Team + 06:00
44 Pauline Allin Arkéa Pro Cycling Team + 06:07
45 Olivia Bent AWOL O’Shea + 06:11
46 Esmee Peperkamp Team DSM + 06:11
47 Sophie Von Berswordt Watersley R&D + 06:13
48 Imogen Cotter Ireland + 06:13
49 Anna Gabrielle Traxler VC Morteau Montbenoit + 06:13
50 Hayley Simmonds CAMS-Basso + 06:13
51 Marion Colard St Michel Auber 93 Femmes + 06:13
52 Maria Yapura Plaza Team Macadam’s Cowboys + 06:13
53 Vania Canvelli BePink + 06:13
54 Connie Hayes AWOL O’Shea + 06:13
55 Sandrine Bideau St Michel Auber 93 Femmes + 06:14
56 Carolina Esteban Fernandez Rio Miera-Cantabria Deporte + 06:30
57 Henrietta Christie BePink + 07:02
58 Emily Meakin Drops-Le Col s/b Tempur + 07:48
59 Sophie Enever Lviv Cycling Team + 07:50
60 Caroline Andersson Team Coop-Hitec Products + 07:53
61 Hanna Johansson VC Morteau Montbenoit + 08:03
62 Belle De Gast Parkhotel Valkenburg + 08:09
63 Amber Van Der Hulst Parkhotel Valkenburg + 08:09
64 Alyssa Lurquin Bingoal-WB LADIES + 10:00
65 Senna Feron Watersley R&D + 10:44
66 Mia Griffin Ireland + 13:32
67 Lise-Marie Henzelin Bingoal-WB LADIES + 13:32
68 Matilde Vitillo BePink + 13:32
69 Caoimhe O’Brien Ireland + 14:38
70 Chloé Charpentier Team Macadam’s Cowboys + 15:45
71 Emma Boogaard Team Coop-Hitec Products + 24:00
72 Leonie Bos Parkhotel Valkenburg + 27:37
73 Ane Iversen Team Coop-Hitec Products + 34:41
DNF Lucy O’Donnell Ireland
DNF Marte Berg Edseth Ringerikskraft Ladies
DNF Stine Marie Snortheim Ringerikskraft Ladies
DNF Tone-Mette Tømte Ringerikskraft Ladies
DNF Melanie Guedon St Michel Auber 93 Femmes
DNF Océane Tessier St Michel Auber 93 Femmes
DNF Mélanie Labeyrie Team Macadam’s Cowboys
DNF Cyriane Muller Team Macadam’s Cowboys
DNF Allyson Webb Charland Team Macadam’s Cowboys
DNF Annika Baumer VC Morteau Montbenoit
DNF Eline Van Rooijen Watersley R&D
DNF Ingrit Verhoeff Watersley R&D
DNF Maddie Wadsworth Watersley R&D
DNF Alice Lethbridge AWOL O’Shea
DNF Holly Waymark AWOL O’Shea
DNF Prisca Savi BePink
DNF Kelly Decaluwe Bingoal-WB LADIES
DNF Nathalie Säfsten Bingoal-WB LADIES
DNF Lauryne Van Laeken Bingoal-WB LADIES
DNF Megan Barker CAMS-Basso
DNF Clover Murray CAMS-Basso
DNF Finja Smekal Drops-Le Col s/b Tempur
DNF Sarah Borremans Lviv Cycling Team
DNF Fiona Turnbull Lviv Cycling Team
DNF Luce Bourbeau Macogep Tornatech Bordeaux
DNF Laury Milette Macogep Tornatech Bordeaux
DNF Florence Normand Macogep Tornatech Bordeaux
DNF Balladyne Tritsch Macogep Tornatech Bordeaux
DNF Sofie Van Rooijen Parkhotel Valkenburg
DNF Eva Anguela Yaguez Rio Miera-Cantabria Deporte
DNF Ania Horcajada Henche Rio Miera-Cantabria Deporte
DNF Alba Leonardo Rio Miera-Cantabria Deporte
DNF Laura Tenorio Herrero Rio Miera-Cantabria Deporte
DNF Séverine Eraud Stade Rochelais-Charente-Maritime
DNF Elodie Le Bail Stade Rochelais-Charente-Maritime
Back To Top