skip to Main Content

Race Results:

Mercan Tour Classic Alpes-Maritimes – 2022

Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Fuglsang Jakob Israel-Premier Tech 4:50:34 125
02 Woods Michael Israel-Premier Tech + 31 85
03 Gaudu David Groupama-FDJ + 34 70
04 Herrada Jesus Cofidis + 1:05 60
05 Cras Steff Lotto Soudal + 1:07 50
06 Meintjes Louis Intermarché-Wanty-Gobert + 1:46 40
07 Jorgenson Matteo Movistar Team + 2:03 35
08 Martinez Lenny Groupama-FDJ + 2:53 30
09 Ries Michel Team Arkéa-Samsic + 3:15 25
10 Reichenbach Sebastien Groupama-FDJ + 3:49 20
11 Froome Chris Israel-Premier Tech + 3:58 15
12 Muhlberger Gregor Movistar Team + 4:22 10
13 Bouchard Geoffrey AG2R Citroën Team + 4:22 5
14 Schönberger Sebastian B&B Hotels-KTM + 7:37 5
15 Parra José Félix Equipo Kern Pharma + 7:39 5
16 Barguil Warren Team Arkéa-Samsic + 8:42 3
17 Pinot Thibaut Groupama-FDJ + 8:42 3
18 Vuillermoz Alexis TotalEnergies + 8:46 3
19 Herrada Jose Cofidis + 9:08 3
20 Kron Andreas Lotto Soudal + 9:41 3
21 Rossetto Stéphane St Michel-Auber 93 + 9:58 3
22 Zimmermann Georg Intermarché-Wanty-Gobert + 10:26 3
23 Quintana Dayer Team Arkéa-Samsic + 10:46 3
24 Bakelants Jan Intermarché-Wanty-Gobert + 10:46 3
25 Richard Louis Team U Nantes-Atlantique + 12:13 3
26 Bouet Maxime Team Arkéa-Samsic + 12:13
27 Lietaer Eliot B&B Hotels-KTM + 12:13
28 Jungels Bob AG2R Citroën Team + 12:15
29 Bennett Sean China Glory Cycling Team + 12:15
30 Izagirre Ion Cofidis + 12:15
31 Warbasse Lawrence AG2R Citroën Team + 12:44
32 Joalland Yaël Team U Nantes-Atlantique + 13:24
33 Jauregui Quentin B&B Hotels-KTM + 13:55
34 Pacher Quentin Groupama-FDJ + 14:19
35 Houle Hugo Israel-Premier Tech + 15:02
36 Moreno Ivan Equipo Kern Pharma + 16:06
37 Ferron Valentin TotalEnergies + 16:49
38 Berlin Antoine Nice Métropole Côte d’Azur + 17:38
39 Venturini Clément AG2R Citroën Team + 18:02
40 Edet Nicolas Team Arkéa-Samsic + 18:02
41 Van Gils Maxim Lotto Soudal + 18:02
42 Goossens Kobe Intermarché-Wanty-Gobert + 18:02
43 Gutierrez Heberth Electro Hiper Europa-Caldas + 18:02
44 Jegat Jordan Team U Nantes-Atlantique + 18:02
45 Garcia Soriano Jose Maria Electro Hiper Europa-Caldas + 19:08
46 Duchesne Antoine Groupama-FDJ + 19:08
47 Owsian Lukasz Team Arkéa-Samsic + 19:25
48 Delacroix Théo Intermarché-Wanty-Gobert + 19:51
49 Bonnamour Franck B&B Hotels-KTM + 20:14
50 Ourselin Paul TotalEnergies + 21:08
51 De Rossi Lucas China Glory Cycling Team + 21:08
52 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas + 21:08
53 De La Parte Victor TotalEnergies + 21:08
54 Sunderland Dylan Global 6 Cycling + 21:08
55 Barbero Carlos Lotto Soudal + 21:08
56 Wellens Tim Lotto Soudal + 21:08
57 Page Hugo Intermarché-Wanty-Gobert + 21:08
58 González Abner Movistar Team + 21:08
59 Goubert Jean Nice Métropole Côte d’Azur + 21:44
60 Cardis Romain St Michel-Auber 93 + 21:44
61 Delacroix Tristan Nice Métropole Côte d’Azur + 22:31
62 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 23:01
63 Lafay Victor Cofidis + 23:14
DNS Molard Rudy Groupama-FDJ
DNF Champoussin Clément AG2R Citroën Team
DNF Paret-Peintre Valentin AG2R Citroën Team
DNF Gautier Cyril B&B Hotels-KTM
DNF Hivert Jonathan B&B Hotels-KTM
DNF Rolland Pierre B&B Hotels-KTM
DNF Honig Reinier China Glory Cycling Team
DNF Lyu Xianjing China Glory Cycling Team
DNF Nazaerbieke Bieken China Glory Cycling Team
DNF Van Empel Etienne China Glory Cycling Team
DNF Xu Changquang China Glory Cycling Team
DNF Bidard François Cofidis
DNF Fernandez Ruben Cofidis
DNF Geschke Simon Cofidis
DNF Alonso Montes Pablo Electro Hiper Europa-Caldas
DNF Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas
DNF Guerrero Arias Esteban Electro Hiper Europa-Caldas
DNF Agirre Jon Equipo Kern Pharma
DNF Berrade Urko Equipo Kern Pharma
DNF Lopez Diego Equipo Kern Pharma
DNF Lopez Caravaca Jordi Equipo Kern Pharma
DNF Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma
DNF Mitri James Global 6 Cycling
DNF Peltonen Ukko Global 6 Cycling
DNF Schunk Conor Global 6 Cycling
DNF Sessler Nicolas Global 6 Cycling
DNF Williams Alex Global 6 Cycling
DNF Berwick Sebastian Israel-Premier Tech
DNF Goldstein Omer Israel-Premier Tech
DNF Piccoli James Israel-Premier Tech
DNF Sweeny Harry Lotto Soudal
DNF Vervloesem Xandres Lotto Soudal
DNF Elosegui Iñigo Movistar Team
DNF Rodríguez Óscar Movistar Team
DNF Samitier Sergio Movistar Team
DNF Amadori Julien Nice Métropole Côte d’Azur
DNF Couanon Jonathan Nice Métropole Côte d’Azur
DNF Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d’Azur
DNF Urruty Maxime Nice Métropole Côte d’Azur
DNF Delbove Joris St Michel-Auber 93
DNF Maurelet Flavien St Michel-Auber 93
DNF Paillot Yoann St Michel-Auber 93
DNF Verre Alessandro Team Arkéa-Samsic
DNF Barré Louis Team U Nantes-Atlantique
DNF Le Turnier Mathias Team U Nantes-Atlantique
DNF Mariault Axel Team U Nantes-Atlantique
DNF Richard-Andrade Florian Team U Nantes-Atlantique
DNF Doubey Fabien TotalEnergies
DNF Jousseaume Alan TotalEnergies
DNF Latour Pierre TotalEnergies

,

Back To Top