skip to Main Content

Race Results:

Mont Ventoux Dénivelé Challenge – 2022

Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Guerreiro Ruben EF Education-EasyPost 4:32:35 125
02 Chaves Esteban EF Education-EasyPost + 53 85
03 Storer Michael Groupama-FDJ + 1:28 70
04 Johannessen Tobias Halland Uno-X Pro Cycling Team + 2:00 60
05 Martin Guillaume Cofidis + 2:15 50
06 Rodriguez Cristian TotalEnergies + 2:28 40
07 Verona Carlos Movistar Team + 2:30 35
08 Zeits Andrey Astana Qazaqstan Team + 2:55 30
09 Adriá Roger Equipo Kern Pharma + 3:08 25
10 Valter Attila Groupama-FDJ + 3:14 20
11 Edet Nicolas Team Arkéa-Samsic + 3:26 15
12 Madouas Valentin Groupama-FDJ + 4:36 10
13 Ries Michel Team Arkéa-Samsic + 5:15 5
14 Niv Guy Israel-Premier Tech + 5:19 5
15 Skjelmose Jensen Mattias Trek-Segafredo + 5:25 5
16 Carr Simon EF Education-EasyPost + 5:58 3
17 Hänninen Jaakko AG2R Citroën Team + 6:24 3
18 Tolhoek Antwan Trek-Segafredo + 6:26 3
19 Jegat Jordan Team U Nantes-Atlantique + 7:16 3
20 Nieve Mikel Caja Rural-Seguros RGA + 7:24 3
21 Valverde Alejandro Movistar Team + 7:27 3
22 Schönberger Sebastian B&B Hotels-KTM + 7:33 3
23 Kudus Merhawi EF Education-EasyPost + 7:35 3
24 Hagen Carl Fredrik Israel-Premier Tech + 7:40 3
25 Richard Louis Team U Nantes-Atlantique + 7:51 3
26 Le Gac Olivier Groupama-FDJ + 8:52
27 de Bod Stefan Astana Qazaqstan Team + 9:13
28 Okamika Ander Burgos-BH + 9:34
29 Holter Ådne Uno-X Pro Cycling Team + 9:41
30 Amezqueta Julen Caja Rural-Seguros RGA + 9:45
31 Joalland Yaël Team U Nantes-Atlantique + 10:17
32 Grellier Fabien TotalEnergies + 11:08
33 Verre Alessandro Team Arkéa-Samsic + 11:50
34 Arrieta Igor Equipo Kern Pharma + 12:33
35 Anacona Winner Team Arkéa-Samsic + 12:33
36 Piccoli James Israel-Premier Tech + 13:15
37 Woods Michael Israel-Premier Tech + 13:15
38 Riabushenko Alexandr Astana Qazaqstan Team + 13:15
39 Pickering Finlay Groupama-FDJ + 13:37
40 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d’Azur + 14:24
41 Peters Nans AG2R Citroën Team + 15:21
42 Hindsgaul Madsen Jacob Uno-X Pro Cycling Team + 15:22
43 Goldstein Omer Israel-Premier Tech + 15:46
44 Delaplace Anthony Team Arkéa-Samsic + 17:00
45 Quintana Dayer Team Arkéa-Samsic + 17:21
46 Camargo Diego EF Education-EasyPost + 17:21
47 Perez Anthony Cofidis + 17:21
48 Kulset Sindre Uno-X Pro Cycling Team + 18:05
49 Le Turnier Mathias Team U Nantes-Atlantique + 18:19
50 Berlin Antoine Nice Métropole Côte d’Azur + 18:51
51 Calmejane Lilian AG2R Citroën Team + 18:59
52 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 19:07
53 Garcia Carlos Equipo Kern Pharma + 19:30
54 Jousseaume Alan TotalEnergies + 19:55
55 Herrada Jesus Cofidis + 20:01
56 Sosa Ivan Movistar Team + 20:45
57 Arcas Jorge Movistar Team + 20:45
58 Gall Felix AG2R Citroën Team + 21:18
59 Hellemose Asbjørn Trek-Segafredo + 21:18
60 Rossetto Stéphane St Michel-Auber 93 + 21:46
61 Gutierrez Heberth Electro Hiper Europa-Caldas + 22:23
62 Paret-Peintre Valentin AG2R Citroën Team + 23:04
63 Koretzky Victor B&B Hotels-KTM + 23:35
64 Champion Thomas Cofidis + 23:35
65 Hollmann Juri Movistar Team + 23:35
66 Johnston Calum Caja Rural-Seguros RGA + 25:29
67 Lopez Caravaca Jordi Equipo Kern Pharma + 25:55
68 Murguialday Elorza Jokin Caja Rural-Seguros RGA + 26:17
69 Goubert Jean Nice Métropole Côte d’Azur + 26:38
70 Kessler Cole Israel-Premier Tech + 26:53
71 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 27:01
72 Natarov Yuriy Astana Qazaqstan Team + 27:43
73 Ferasse Thibault B&B Hotels-KTM + 28:04
74 Delbove Joris St Michel-Auber 93 + 28:04
75 Delacroix Tristan Nice Métropole Côte d’Azur + 28:33
76 Gautier Cyril B&B Hotels-KTM + 29:17
77 Nurlykhassym Nurbergen Astana Qazaqstan Team + 29:17
78 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas + 29:26
79 Steinhauser Georg EF Education-EasyPost + 29:30
80 Bonnefoix Edouard Nice Métropole Côte d’Azur + 30:08
81 Soupe Geoffrey TotalEnergies + 30:35
82 Simon Julien TotalEnergies + 31:33
OOT Langellotti Victor Burgos-BH
OOT Fernandez Ruben Cofidis
OOT Garcia Soriano Jose Maria Electro Hiper Europa-Caldas
OOT Jurado Marcos Electro Hiper Europa-Caldas
OOT Ramirez John Stiven Electro Hiper Europa-Caldas
OOT Maurelet Flavien St Michel-Auber 93
OOT Paillot Yoann St Michel-Auber 93
OOT Guégan Maël Team U Nantes-Atlantique
OOT Kulset Kristian Uno-X Pro Cycling Team
DNF Lapeira Paul AG2R Citroën Team
DNF Romo Javier Astana Qazaqstan Team
DNF Hivert Jonathan B&B Hotels-KTM
DNF Lietaer Eliot B&B Hotels-KTM
DNF Rolland Pierre B&B Hotels-KTM
DNF Aparicio Mario Burgos-BH
DNF Diaz Jose Manuel Burgos-BH
DNF Moreno Sala Adria Burgos-BH
DNF Navarro Daniel Burgos-BH
DNF Sanchez Mayo Pelayo Burgos-BH
DNF Cepeda Jefferson Caja Rural-Seguros RGA
DNF González David Caja Rural-Seguros RGA
DNF Pira Yesid Caja Rural-Seguros RGA
DNF Bidard François Cofidis
DNF Delettre Alexandre Cofidis
DNF Wisniowski Lukasz EF Education-EasyPost
DNF Lopez Diego Equipo Kern Pharma
DNF Parra José Félix Equipo Kern Pharma
DNF Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma
DNF Carisey Clément GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Denis Thomas GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Leveau Jérémy GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Mainguenaud Tom GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Siskevicius Evaldas GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Ladagnous Matthieu Groupama-FDJ
DNF Van Den Berg Lars Groupama-FDJ
DNF González Abner Movistar Team
DNF Jorgenson Matteo Movistar Team
DNF Cardis Romain St Michel-Auber 93
DNF Debeaumarché Nicolas St Michel-Auber 93
DNF Maldonado Anthony St Michel-Auber 93
DNF Mariault Axel Team U Nantes-Atlantique
DNF Richard-Andrade Florian Team U Nantes-Atlantique
DNF De La Parte Victor TotalEnergies
DNF Aberasturi Jon Trek-Segafredo
DNF Mosca Jacopo Trek-Segafredo
DNF Dversnes Fredrik Uno-X Pro Cycling Team
DNF Wærsted Syver Uno-X Pro Cycling Team

,

Back To Top