skip to Main Content

Race Results:

Oberösterreichrundfahrt – 2021

Information
Nation Austria
Date 13th June
Where Traun -> Hinterstoder
What 3rd stage
Distance 124.6 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain

Pos Rider Team Time UCI
01 Alexis Guérin Team Vorarlberg 03:15:18 7
02 Riccardo Zoidl Felbermayr – Simplon Wels + 01 3
03 Michal Schlegel Elkov – Kasper + 29 1
04 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 38
05 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 01:03
06 Szymon Rekita Voster ATS Team + 01:20
07 Meindert Weulink À Bloc CT + 01:33
08 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 01:33
09 Martin Messner WSA KTM Graz + 01:33
10 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 01:40
11 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 01:59
12 Michael Kukrle Elkov – Kasper + 01:59
13 Daniel Lehner Felbermayr – Simplon Wels + 02:03
14 Adria Moreno Sala Team Vorarlberg + 02:18
15 Jakub Otruba Elkov – Kasper + 02:25
16 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 02:47
17 Christian Koch Team Lotto – Kern Haus + 02:51
18 Corey Davis Maloja Pushbikers + 02:54
19 Torjus Sleen Uno-X Pro Cycling Team + 02:54
20 Daan Soete Group Hens-Maes Containers + 03:02
21 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 03:02
22 Michael Konczer Hrinkow Advarics Cycleang + 03:14
23 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 03:24
24 Tomasz Budzinski Mazowsze Serce Polski + 03:24
25 Miguel Heidemann Leopard Pro Cycling + 03:24
26 Mike Schuch À Bloc CT + 03:31
27 James Oram Black Spoke Pro Cycling + 03:35
28 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 03:52
29 Lander Loockx Group Hens-Maes Containers + 03:52
30 Pirmin Benz Rad-Net Rose Team + 04:02
31 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 04:02
32 Stefan Poll ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 04:18
33 Kristian Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 04:21
34 Jan Hugger Team Lotto – Kern Haus + 04:27
35 Antoine Debons Team Vorarlberg + 04:36
36 Patryk Stosz Voster ATS Team + 04:46
37 Jakub Murias Voster ATS Team + 04:58
38 Mika Heming Maloja Pushbikers + 05:15
39 Jakob Geßner Rad-Net Rose Team + 05:15
40 Adriaan Janssen À Bloc CT + 05:15
41 Moritz Kretschy Rad-Net Rose Team + 05:42
42 Matej Drinovec Slovenia + 05:58
43 Luka Pajek Hrinkow Advarics Cycleang + 06:00
44 Andreas Graf Austria + 06:02
45 Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team + 06:13
46 Aden Paterson À Bloc CT + 06:19
47 Josh Kench Black Spoke Pro Cycling + 06:39
48 Sindre Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 07:10
49 Daniel Turek Felbermayr – Simplon Wels + 07:22
50 Adam Toupalik Elkov – Kasper + 07:22
51 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 07:54
52 Nils Sinschek À Bloc CT + 07:54
53 Fabian Costa Union Raiffeisen Radteam Tirol + 07:54
54 Felix Ritzinger WSA KTM Graz + 07:54
55 Jan Barta Elkov – Kasper + 07:54
56 Luka Vrhovnik Slovenia + 07:54
57 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 07:54
58 Joshua Huppertz Team Lotto – Kern Haus + 07:54
59 Mario Spengler Team Lotto – Kern Haus + 07:54
60 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 07:59
61 Dominik Neuman Elkov – Kasper + 08:21
62 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 08:21
63 Karol Domagalski Mazowsze Serce Polski + 08:21
64 Tobiasz Pawlak Mazowsze Serce Polski + 08:31
65 Henri Uhlig Rad-Net Rose Team + 08:40
66 Mario Gamper Union Raiffeisen Radteam Tirol + 08:40
67 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 08:52
68 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 08:52
69 Tom Meeusen Group Hens-Maes Containers + 10:27
70 Stijn Daemen À Bloc CT + 10:27
71 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 10:27
72 Jannis Peter Rad-Net Rose Team + 10:27
73 Matic Zumer Slovenia + 10:27
74 Peter Ochsenhofer Arbo Headstart on Fahrrad + 10:27
75 Norbert Banaszek Mazowsze Serce Polski + 10:27
76 Andi Bajc Felbermayr – Simplon Wels + 11:42
77 Florian Kierner Tirol KTM Cycling Team + 11:42
78 Stefan Kolb Hrinkow Advarics Cycleang + 11:42
79 Marco Friedrich Felbermayr – Simplon Wels + 11:42
80 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 11:42
81 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 11:42
82 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 11:42
83 Loïc Bettendorff Leopard Pro Cycling + 13:27
84 Tobias Aagaard Hansen Uno-X Pro Cycling Team + 14:07
85 Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team + 14:07
86 Maciej Paterski Voster ATS Team + 14:07
87 Kim Heiduk Team Lotto – Kern Haus + 14:07
88 Alexander Gratzer WSA KTM Graz + 14:33
89 Fabian Steininger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 14:33
90 Valentin Götzinger WSA KTM Graz + 14:33
91 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 14:33
92 Alexander White Black Spoke Pro Cycling + 14:33
93 Felix James Meo Team Vorarlberg + 14:33
94 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 14:33
95 Mihael Stajnar Slovenia + 14:33
96 Michal Galka Maloja Pushbikers + 14:33
97 Daniel Auer WSA KTM Graz + 14:33
98 Thomas Umhaller Austria + 14:36
99 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 20:30
100 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 20:30
101 Jakob Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 20:30
102 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 20:30
103 Paul Hopfgartner Arbo Headstart on Fahrrad + 21:04
104 John Mandrysch P&S Metalltechnik + 21:50
105 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 21:51
106 Juraj Lajcha Cycling Academy Trencin + 22:24
DNS Thomas Tichler Arbo Headstart on Fahrrad
DNS Mihkel Räim Mazowsze Serce Polski
DNS Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Andreas Müller Austria
DNF Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling
DNF Alexander Tarlton Team Lotto – Kern Haus
Pos Rider Team Time
1 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team 10:56:09
2 Meindert Weulink À Bloc CT + 01:26
3 Pirmin Benz Rad-Net Rose Team + 04:33
4 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 08:39
5 Martin Messner WSA KTM Graz + 08:40
6 Jakob Geßner Rad-Net Rose Team + 12:17
7 Moritz Kretschy Rad-Net Rose Team + 13:03
8 Josh Kench Black Spoke Pro Cycling + 14:01
9 Mika Heming Maloja Pushbikers + 15:08
10 Mario Gamper Union Raiffeisen Radteam Tirol + 15:42
11 Stijn Daemen À Bloc CT + 17:13
12 Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team + 21:56
13 Jannis Peter Rad-Net Rose Team + 28:03
14 Henri Uhlig Rad-Net Rose Team + 29:57
15 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 30:11
16 Kim Heiduk Team Lotto – Kern Haus + 30:15
17 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 31:44
18 Alexander White Black Spoke Pro Cycling + 31:55
19 Mike Schuch À Bloc CT + 34:41
20 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 35:28
21 Fabian Steininger Union Raiffeisen Radteam Tirol + 35:56
22 Valentin Götzinger WSA KTM Graz + 36:49
23 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 37:49
24 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 39:09
25 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 39:18
26 Loïc Bettendorff Leopard Pro Cycling + 39:23
27 Tobias Aagaard Hansen Uno-X Pro Cycling Team + 41:42
28 Alexander Gratzer WSA KTM Graz + 41:44
29 Mihael Stajnar Slovenia + 41:48
30 Michal Galka Maloja Pushbikers + 41:51
31 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 43:10
32 Florian Kierner Tirol KTM Cycling Team + 43:17
33 Andrej Liska Cycling Academy Trencin + 49:42
34 Jakob Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 58:34
Back To Top