skip to Main Content

Race Results:

Okolo Jiznich Cech – 2021

Information
Nation
Czech Republic
Date 10th September
Where Třeboň -> Nová Bystřice
What 2nd stage
Distance 142 km

Stage Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 03:20:21 7
02 Patryk Stosz Voster ATS Team + 00 3
03 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 00 1
04 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 00
05 Dominik Neuman Elkov – Kasper + 00
06 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 00
07 Nick Van der Meer VolkerWessels Cycling Team + 00
08 Damiano Cima Gazprom-RusVelo + 00
09 Mika Heming Maloja Pushbikers + 00
10 Petr Fiala Topforex – ATT Investments PCT + 00
11 Jakub Otruba Elkov – Kasper + 00
12 Mathias Larsen Restaurant Suri – Carl Ras + 00
13 Richard Habermann AC Sparta Praha + 00
14 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 00
15 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 00
16 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 00
17 Jakub Riman Vyber Cech + 00
18 Josef Cekal TJ Favorit Brno + 00
19 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 00
20 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 00
21 Corey Davis Maloja Pushbikers + 00
22 Eirik Lunder Gazprom-RusVelo + 00
23 Pawel Franczak Voster ATS Team + 00
24 Rasmus Wallin Team CO Play – Giant + 00
25 Jiri Petrus Topforex – ATT Investments PCT + 00
26 Roman Duckert Team Dauner | AKKON + 00
27 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 00
28 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 00
29 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 00
30 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 00
31 Vojtech Modlitba Vyber Cech + 00
32 Michal Schuran AC Sparta Praha + 00
33 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 00
34 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 00
35 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 00
36 Igor Boev Gazprom-RusVelo + 00
37 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 00
38 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 00
39 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 00
40 Szymon Rekita Voster ATS Team + 00
41 Fredrik Dversnes Gazprom-RusVelo + 00
42 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 00
43 Matej Zahalka Elkov – Kasper + 00
44 Jan Brnak AC Sparta Praha + 00
45 Rens Tulner VolkerWessels Cycling Team + 00
46 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 00
47 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 00
48 Karel Tyrpekl Topforex – ATT Investments PCT + 00
49 Michal Schlegel Elkov – Kasper + 00
50 Tomas Jakoubek Topforex – ATT Investments PCT + 00
51 Magnus Henneberg Team CO Play – Giant + 00
52 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 00
53 Christian Ingemann Lindquist Restaurant Suri – Carl Ras + 00
54 Maximilian Kuen Team Vorarlberg + 00
55 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 00
56 Martin Meiler Team Vorarlberg + 00
57 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 00
58 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 00
59 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 00
60 Kasper Viberg Søgaard Team CO Play – Giant + 00
61 Filippo Fortin Team Vorarlberg + 00
62 Gergely Kiss Epronex-Gesu + 03:09
63 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 03:09
64 Simone Sano Electro Hiper Europa + 03:14
65 Hamish Beadle Novo Nordisk Development + 03:14
66 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 03:14
67 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 03:14
68 Daniel Lond Team CO Play – Giant + 03:33
69 Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team + 03:37
70 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 03:37
71 Abdulhadi Alajmi Kuwait Pro Cycling Team + 03:37
72 Julius Nowak Dalner Restaurant Suri – Carl Ras + 03:37
73 Roman Giadysh Ukraine + 03:37
74 Milosz Osko Region Warmii I Mazur + 03:44
75 Franz Schlachter Maloja Pushbikers + 03:44
76 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 03:44
77 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 03:44
78 Sven Thurau Team Dauner | AKKON + 03:44
79 Robbe Ceurens Novo Nordisk Development + 04:50
80 Jakub Musialik Region Warmii I Mazur + 05:18
81 Roel Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 05:20
82 Martin Volf AC Sparta Praha + 05:20
83 Tijmen Eising VolkerWessels Cycling Team + 05:20
84 Cory Greenberg Team Dauner | AKKON + 07:38
85 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 07:38
86 David Kovacs Electro Hiper Europa + 07:45
87 Jan Ryba AC Sparta Praha + 09:08
88 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 11:57
89 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 11:57
90 Mehdi Tigrine Kuwait Pro Cycling Team + 11:57
91 Jan Dunnewind Novo Nordisk Development + 11:57
92 David Kopelent TJ Favorit Brno + 12:02
93 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 12:38
94 Nils Wolfenbuttel VolkerWessels Cycling Team + 12:38
95 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 14:28
96 Dominik Horak AC Sparta Praha + 14:28
97 Ondrej Petr Vyber Cech + 14:50
98 Maciej Nocen Region Warmii I Mazur + 14:50
99 Adam Krenek TJ Favorit Brno + 14:50
100 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 14:50
101 Mikkel Øritsland Team CO Play – Giant + 14:50
102 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 14:50
103 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 14:50
104 Vaclav Snuparek Novo Nordisk Development + 21:13
105 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 21:13
106 Andriy Nizelskiy Ukraine + 21:13
107 Przemyslaw Kotulski Novo Nordisk Development + 21:13
108 Michal Malik Vyber Cech + 21:13
109 Rolly Weaver Kuwait Pro Cycling Team + 21:13
DSQ Oscar Bluhm Restaurant Suri – Carl Ras
DSQ Peter Busk Restaurant Suri – Carl Ras
DNF Jozef Mank Region Warmii I Mazur
DNF Patryk Dabski Region Warmii I Mazur
DNF Adam Nocen Region Warmii I Mazur
DNF Vitaliy Hryniv Ukraine
DNF Filip Endler Vyber Cech
DNF Adam Papai Epronex-Gesu
DNF Rene Smekal Tufo-Pardus Prostejov
Pos Rider Team Time
01 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 03:21:33
02 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 06
03 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 08
04 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 08
05 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 09
06 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 10
07 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 10
08 Mika Heming Maloja Pushbikers + 11
09 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 11
10 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 11
11 Karel Tyrpekl Topforex – ATT Investments PCT + 11
12 Eirik Lunder Gazprom-RusVelo + 11
13 Magnus Henneberg Team CO Play – Giant + 12
14 Mathias Larsen Restaurant Suri – Carl Ras + 13
15 Richard Habermann AC Sparta Praha + 13
16 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 13
17 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 13
18 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 13
19 Tomas Jakoubek Topforex – ATT Investments PCT + 14
20 Josef Cekal TJ Favorit Brno + 16
21 Roman Duckert Team Dauner | AKKON + 16
22 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 16
23 Jakub Riman Vyber Cech + 17
24 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 18
25 Kasper Viberg Søgaard Team CO Play – Giant + 22
26 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 03:28
27 Daniel Lond Team CO Play – Giant + 03:45
28 Julius Nowak Dalner Restaurant Suri – Carl Ras + 03:50
29 Franz Schlachter Maloja Pushbikers + 03:56
30 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 03:56
31 Milosz Osko Region Warmii I Mazur + 04:01
32 Robbe Ceurens Novo Nordisk Development + 05:00
33 Roel Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 05:28
34 Martin Volf AC Sparta Praha + 05:43
35 Jakub Musialik Region Warmii I Mazur + 05:47
36 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 12:08
37 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 12:17
38 David Kopelent TJ Favorit Brno + 12:18
39 Dominik Horak AC Sparta Praha + 14:41
40 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 14:44
41 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 15:04
42 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 15:04
43 Adam Krenek TJ Favorit Brno + 15:10
44 Maciej Nocen Region Warmii I Mazur + 15:34
45 Przemyslaw Kotulski Novo Nordisk Development + 21:23
46 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 21:33
47 Andriy Nizelskiy Ukraine + 21:33
Back To Top