skip to Main Content

Race Results:

Okolo Slovenska – 2021

Information
Nation
Slovakia
Date 16th September
Where Košice -> Košice
What 1st stage
Distance 158.4 km

Stage Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Alvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step 03:34:38 14
02 Peter Sagan BORA-hansgrohe + 00 5
03 Reinardt Janse Van Rensburg Team Qhubeka NextHash + 00 3
04 Cees Bol Team DSM + 00
05 Michael Mørkøv Deceuninck-Quick Step + 00
06 Itamar Einhorn Israel Start-Up Nation + 00
07 Luca Coati Team Qhubeka NextHash + 00
08 Dominik Neuman Elkov – Kasper + 00
09 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 00
10 Francisco Galván Kern Pharma + 00
11 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 00
12 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 00
13 Kaden Groves Team BikeExchange + 00
14 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 00
15 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
16 Adam Toupalik Elkov – Kasper + 00
17 Davide Martinelli Astana-Premier Tech + 00
18 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 00
19 Andreas Stokbro Team Qhubeka NextHash + 00
20 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 00
21 Jonas Abrahamsen Uno-X Pro Cycling Team + 00
22 David Lozano Team Novo Nordisk + 00
23 Fredrik Dversnes Gazprom-RusVelo + 00
24 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 00
25 Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo + 00
26 Corey Davis Maloja Pushbikers + 00
27 Fabio Felline Astana-Premier Tech + 00
28 David Per Adria Mobil + 00
29 Casper Pedersen Team DSM + 00
30 Roger Adriá Kern Pharma + 00
31 Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team + 00
32 Karel Tyrpekl Topforex – ATT Investments PCT + 00
33 Gleb Brussenskiy Astana-Premier Tech + 00
34 Umberto Marengo Bardiani CSF Faizanè + 00
35 Jakub Otruba Elkov – Kasper + 00
36 Piotr Brozyna HRE Mazowsze Serce Polski + 00
37 Carl Fredrik Hagen Israel Start-Up Nation + 00
38 Jason Osborne Deceuninck-Quick Step + 00
39 Jannik Steimle Deceuninck-Quick Step + 00
40 Amund Grøndahl Jansen Team BikeExchange + 00
41 Roman Kreuziger Gazprom-RusVelo + 00
42 Gal Glivar Adria Mobil + 00
43 Krists Neilands Israel Start-Up Nation + 00
44 Alexey Lutsenko Astana-Premier Tech + 00
45 Antonio Puppio Team Qhubeka NextHash + 00
46 Karel Camrda Topforex – ATT Investments PCT + 00
47 Jan Barta Elkov – Kasper + 00
48 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 00
49 Stijn Steels Deceuninck-Quick Step + 00
50 Marek Canecky Dukla Banská Bystrica + 00
51 Domenico Pozzovivo Team Qhubeka NextHash + 00
52 Leon Heinschke Team DSM + 00
53 Ben Perry Astana-Premier Tech + 00
54 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 00
55 Danny Van der Tuuk Kern Pharma + 00
56 Savva Novikov Kern Pharma + 00
57 Niklas Märkl Team DSM + 00
58 Eirik Lunder Gazprom-RusVelo + 00
59 Mirco Maestri Bardiani CSF Faizanè + 00
60 Jonas Gregaard Astana-Premier Tech + 00
61 Aljaz Jarc Adria Mobil + 00
62 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 00
63 Jaime Castrillo Kern Pharma + 00
64 Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 00
65 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 00
66 Matej Zahalka Elkov – Kasper + 00
67 Sergio Araiz Kern Pharma + 00
68 Chris Froome Israel Start-Up Nation + 00
69 Ivan Moreno Kern Pharma + 00
70 Shane Archbold Deceuninck-Quick Step + 00
71 Michal Schlegel Elkov – Kasper + 00
72 Patrick Gamper BORA-hansgrohe + 00
73 Michael Kukrle Elkov – Kasper + 00
74 Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 00
75 Andrea Garosio Bardiani CSF Faizanè + 00
76 Dylan Sunderland Team Qhubeka NextHash + 00
77 Maciej Bodnar BORA-hansgrohe + 00
78 Christopher Juul-Jensen Team BikeExchange + 00
79 Karel Vacek Team Qhubeka NextHash + 00
80 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 00
81 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 23
82 Daniel Oss BORA-hansgrohe + 40
83 Damiano Cima Gazprom-RusVelo + 04:50
84 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 04:50
85 Petr Fiala Topforex – ATT Investments PCT + 04:50
86 Juraj Sagan BORA-hansgrohe + 04:50
87 Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè + 04:50
88 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 04:50
89 Sam Brand Team Novo Nordisk + 04:50
90 Juraj Lajcha Slovakia + 04:50
91 Bostijan Murn Adria Mobil + 04:50
92 Filip Lohinskiy Slovakia + 04:50
93 Ziga Horvat Adria Mobil + 04:50
94 Mika Heming Maloja Pushbikers + 04:50
95 Igor Boev Gazprom-RusVelo + 04:50
96 Jiri Petrus Topforex – ATT Investments PCT + 04:50
97 David Kasko Slovakia + 04:50
98 Samuel Oros Cycling Academy Trencin + 04:50
99 Kristoffer Halvorsen Uno-X Pro Cycling Team + 04:50
100 Erik Baska BORA-hansgrohe + 04:50
101 Kristian Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 04:50
102 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 04:50
103 Hannes Wilksch Team DSM + 04:50
104 Yevgeniy Gidich Astana-Premier Tech + 04:50
105 Alexander Konychev Team BikeExchange + 04:50
106 Juraj Karas Slovakia + 08:20
107 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 08:20
108 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 08:20
109 Stefan Nota Slovakia + 08:20
110 Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 08:20
111 Laurin Von Stetten Maloja Pushbikers + 08:20
112 Pavel Stöhr Cycling Academy Trencin + 08:20
113 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 08:20
114 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 08:20
115 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 08:20
116 Michael Hepburn Team BikeExchange + 08:20
117 Stanislav Beres Slovakia + 08:20
118 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 08:20
119 Julius Johansen Uno-X Pro Cycling Team + 08:20
120 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 08:20
121 Aljaz Colnar Adria Mobil + 08:20
122 Choon Huat Goh Team BikeExchange + 08:20
123 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica + 08:20
124 Adrian Kurek HRE Mazowsze Serce Polski + 08:20
125 Frederik Wandahl BORA-hansgrohe + 08:20
126 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 08:20
127 Daniel Hoelgaard Uno-X Pro Cycling Team + 08:20
128 Mattia Garzara Cycling Team Friuli ASD + 08:20
129 Yuval Ben Moshe Israel Start-Up Nation + 08:20
130 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 08:20
131 Iljo Keisse Deceuninck-Quick Step + 08:20
132 Taj Jones Israel Start-Up Nation + 08:20
133 Helmut Trettwer Maloja Pushbikers + 08:20
134 Frederik Rodenberg Uno-X Pro Cycling Team + 11:22
135 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 11:22
136 Sam Bewley Team BikeExchange + 13:18
137 Martin Gavenda Slovakia + 13:18
138 Stephen Clancy Team Novo Nordisk + 13:18
139 Mehdi Benhamouda Team Novo Nordisk + 13:18
140 Marcin Zarebski Cycling Academy Trencin + 13:18
141 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 13:18
142 Asbjørn Kragh Andersen Team DSM + 13:18
DNF Tobias Hornstein Maloja Pushbikers
DNF Jai Hindley Team DSM
Pos Rider Team Time
01 Eirik Lunder Gazprom-RusVelo 03:36:27
02 Leon Heinschke Team DSM + 04
03 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 05
04 Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team + 06
05 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 06
06 Niklas Märkl Team DSM + 06
07 Luca Coati Team Qhubeka NextHash + 07
08 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 07
09 Gleb Brussenskiy Astana-Premier Tech + 07
10 Danny Van der Tuuk Kern Pharma + 08
11 Savva Novikov Kern Pharma + 08
12 Antonio Puppio Team Qhubeka NextHash + 08
13 Aljaz Jarc Adria Mobil + 09
14 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 11
15 Gal Glivar Adria Mobil + 12
16 Karel Tyrpekl Topforex – ATT Investments PCT + 12
17 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 14
18 Karel Camrda Topforex – ATT Investments PCT + 15
19 Karel Vacek Team Qhubeka NextHash + 16
20 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 34
21 Mika Heming Maloja Pushbikers + 04:58
22 Bostijan Murn Adria Mobil + 04:59
23 Hannes Wilksch Team DSM + 04:59
24 Filip Lohinskiy Slovakia + 05:02
25 Julius Johansen Uno-X Pro Cycling Team + 08:24
26 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 08:26
27 Taj Jones Israel Start-Up Nation + 08:28
28 Mattia Garzara Cycling Team Friuli ASD + 08:28
29 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 08:31
30 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 08:31
31 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 08:31
32 Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 08:32
33 Frederik Wandahl BORA-hansgrohe + 08:33
34 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 08:34
35 Yuval Ben Moshe Israel Start-Up Nation + 08:35
36 Laurin Von Stetten Maloja Pushbikers + 08:36
37 Aljaz Colnar Adria Mobil + 08:37
38 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 11:30
39 Marcin Zarebski Cycling Academy Trencin + 13:33
40 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 13:35
41 Martin Gavenda Slovakia + 13:37
Back To Top