skip to Main Content

Race Results:

Okolo Slovenska – 2021

Information
Nation
Slovakia
Date 17th September
Where Spišské Podhradie -> Dolný Kubín
What 2nd stage
Distance 179.7 km

Stage Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Jannik Steimle Deceuninck-Quick Step 04:18:30 14
02 Peter Sagan BORA-hansgrohe + 00 5
03 Alvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step + 00 3
04 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 00
05 Francisco Galván Kern Pharma + 00
06 Gal Glivar Adria Mobil + 00
07 Fabio Felline Astana-Premier Tech + 00
08 Alexey Lutsenko Astana-Premier Tech + 00
09 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 00
10 Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team + 00
11 Antonio Puppio Team Qhubeka NextHash + 00
12 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 00
13 Matej Zahalka Elkov – Kasper + 00
14 Andreas Stokbro Team Qhubeka NextHash + 00
15 Mirco Maestri Bardiani CSF Faizanè + 00
16 Eirik Lunder Gazprom-RusVelo + 00
17 Gleb Brussenskiy Astana-Premier Tech + 00
18 Niklas Märkl Team DSM + 00
19 Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 00
20 Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo + 00
21 Aljaz Jarc Adria Mobil + 00
22 Ben Perry Astana-Premier Tech + 00
23 Marek Canecky Dukla Banská Bystrica + 00
24 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 00
25 Domenico Pozzovivo Team Qhubeka NextHash + 00
26 Jan Stöhr Cycling Academy Trencin + 00
27 Karel Camrda Topforex – ATT Investments PCT + 00
28 Jiri Petrus Topforex – ATT Investments PCT + 00
29 Jan Barta Elkov – Kasper + 00
30 Jakub Otruba Elkov – Kasper + 00
31 Jonas Abrahamsen Uno-X Pro Cycling Team + 00
32 Piotr Brozyna HRE Mazowsze Serce Polski + 00
33 Jonas Gregaard Astana-Premier Tech + 00
34 Patrick Gamper BORA-hansgrohe + 00
35 Dylan Sunderland Team Qhubeka NextHash + 00
36 Casper Pedersen Team DSM + 00
37 Leon Heinschke Team DSM + 00
38 Juraj Sagan BORA-hansgrohe + 00
39 Christopher Juul-Jensen Team BikeExchange + 00
40 Maciej Bodnar BORA-hansgrohe + 00
41 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 00
42 David Per Adria Mobil + 00
43 Adam Toupalik Elkov – Kasper + 00
44 Roger Adriá Kern Pharma + 00
45 Michael Kukrle Elkov – Kasper + 00
46 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
47 Helmut Trettwer Maloja Pushbikers + 00
48 Corey Davis Maloja Pushbikers + 00
49 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 00
50 Roman Kreuziger Gazprom-RusVelo + 00
51 Karel Tyrpekl Topforex – ATT Investments PCT + 00
52 Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 00
53 Michael Hepburn Team BikeExchange + 00
54 Daniel Hoelgaard Uno-X Pro Cycling Team + 00
55 Davide Martinelli Astana-Premier Tech + 43
56 Petr Fiala Topforex – ATT Investments PCT + 43
57 Alexander Konychev Team BikeExchange + 00
58 Kristoffer Halvorsen Uno-X Pro Cycling Team + 00
59 Damiano Cima Gazprom-RusVelo + 58
60 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 58
61 Luca Coati Team Qhubeka NextHash + 58
62 Savva Novikov Kern Pharma + 58
63 David Lozano Team Novo Nordisk + 58
64 Fredrik Dversnes Gazprom-RusVelo + 58
65 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 58
66 Michal Schlegel Elkov – Kasper + 00
67 Jason Osborne Deceuninck-Quick Step + 58
68 Umberto Marengo Bardiani CSF Faizanè + 00
69 Giovanni Lonardi Bardiani CSF Faizanè + 00
70 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 01:23
71 Itamar Einhorn Israel Start-Up Nation + 01:23
72 Daniel Oss BORA-hansgrohe + 01:35
73 Dominik Neuman Elkov – Kasper + 00
74 Cees Bol Team DSM + 00
75 Krists Neilands Israel Start-Up Nation + 00
76 Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè + 01:49
77 Stijn Steels Deceuninck-Quick Step + 01:49
78 Sam Bewley Team BikeExchange + 01:49
79 Kaden Groves Team BikeExchange + 01:49
80 Karel Vacek Team Qhubeka NextHash + 01:49
81 Frederik Wandahl BORA-hansgrohe + 01:49
82 Igor Boev Gazprom-RusVelo + 01:49
83 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 01:49
84 Norman Vahtra Israel Start-Up Nation + 01:49
85 Reinardt Janse Van Rensburg Team Qhubeka NextHash + 01:49
86 Chris Froome Israel Start-Up Nation + 01:49
87 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 02:08
88 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 02:08
89 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica + 02:08
90 Carl Fredrik Hagen Israel Start-Up Nation + 02:14
91 Michael Mørkøv Deceuninck-Quick Step + 02:23
92 Shane Archbold Deceuninck-Quick Step + 02:23
93 Kristian Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 03:16
94 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 03:40
95 Juraj Lajcha Slovakia + 03:40
96 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 03:40
97 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 03:40
98 Ziga Horvat Adria Mobil + 03:40
99 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 03:40
100 Julius Johansen Uno-X Pro Cycling Team + 03:40
101 Pavel Stöhr Cycling Academy Trencin + 05:00
102 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 05:00
103 Choon Huat Goh Team BikeExchange + 05:00
104 Filip Lohinskiy Slovakia + 05:00
105 Yevgeniy Gidich Astana-Premier Tech + 05:00
106 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 05:00
107 Danny Van der Tuuk Kern Pharma + 05:00
108 Sam Brand Team Novo Nordisk + 05:00
109 Erik Baska BORA-hansgrohe + 05:00
110 Samuel Oros Cycling Academy Trencin + 05:00
111 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 05:00
112 Mattia Garzara Cycling Team Friuli ASD + 05:00
113 Tomas Kalojiros Cycling Academy Trencin + 05:00
114 Juraj Karas Slovakia + 05:55
115 Bostijan Murn Adria Mobil + 06:01
116 Aljaz Colnar Adria Mobil + 06:01
117 Yuval Ben Moshe Israel Start-Up Nation + 06:01
118 Ivan Moreno Kern Pharma + 06:01
119 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 06:01
120 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 06:01
121 Stanislav Beres Slovakia + 06:01
122 Martin Gavenda Slovakia + 06:01
123 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 06:01
124 Adrian Kurek HRE Mazowsze Serce Polski + 06:01
125 Hannes Wilksch Team DSM + 06:01
126 Marcin Zarebski Cycling Academy Trencin + 06:01
127 David Kasko Slovakia + 07:57
128 Stefan Nota Slovakia + 07:57
129 Jaime Castrillo Kern Pharma + 07:57
130 Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 07:57
131 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 07:57
132 Sergio Araiz Kern Pharma + 07:57
133 Andrea Garosio Bardiani CSF Faizanè + 07:57
134 Iljo Keisse Deceuninck-Quick Step + 07:57
135 Taj Jones Israel Start-Up Nation + 10:12
136 Mehdi Benhamouda Team Novo Nordisk + 12:14
DNS Mika Heming Maloja Pushbikers
DNF Laurin Von Stetten Maloja Pushbikers
DNF Amund Grøndahl Jansen Team BikeExchange
DNF Asbjørn Kragh Andersen Team DSM
DNF Stephen Clancy Team Novo Nordisk
DNF Frederik Rodenberg Uno-X Pro Cycling Team
Pos Rider Team Time
01 Eirik Lunder Gazprom-RusVelo 07:54:57
02 Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team + 03
03 Leon Heinschke Team DSM + 04
04 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 06
05 Niklas Märkl Team DSM + 06
06 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 07
07 Gleb Brussenskiy Astana-Premier Tech + 07
08 Antonio Puppio Team Qhubeka NextHash + 08
09 Aljaz Jarc Adria Mobil + 09
10 Gal Glivar Adria Mobil + 12
11 Karel Tyrpekl Topforex – ATT Investments PCT + 12
12 Karel Camrda Topforex – ATT Investments PCT + 15
13 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 01:03
14 Luca Coati Team Qhubeka NextHash + 01:05
15 Savva Novikov Kern Pharma + 01:06
16 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 01:09
17 Karel Vacek Team Qhubeka NextHash + 02:05
18 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 02:23
19 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 03:54
20 Danny Van der Tuuk Kern Pharma + 05:08
21 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 08:31
22 Filip Lohinskiy Slovakia + 10:02
23 Frederik Wandahl BORA-hansgrohe + 10:22
24 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 10:34
25 Simon Nagy Cycling Academy Trencin + 10:42
26 Bostijan Murn Adria Mobil + 10:59
27 Hannes Wilksch Team DSM + 11:00
28 Julius Johansen Uno-X Pro Cycling Team + 12:04
29 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 12:11
30 Mattia Garzara Cycling Team Friuli ASD + 13:28
31 Yuval Ben Moshe Israel Start-Up Nation + 14:36
32 Aljaz Colnar Adria Mobil + 14:38
33 Martin Chren Dukla Banská Bystrica + 16:28
34 Tobias Vanco Dukla Banská Bystrica + 16:29
35 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 17:31
36 Taj Jones Israel Start-Up Nation + 18:40
37 Marcin Zarebski Cycling Academy Trencin + 19:34
38 Ladislav Frolek Cycling Academy Trencin + 19:36
39 Martin Gavenda Slovakia + 19:38
Back To Top