skip to Main Content

Race Results:

Omloop Borsele Juniors – 2022

Information
Nation
Netherlands
Date 23rd April
Where ‘s-Heerenhoek -> ‘s-Heerenhoek
What 2nd stage
Distance 72.9 km
Classification J-2.NC

Stage Overall Youth Points

Pos Rider Team Time
01 Julia Kopecky NXTG U19 Development Team 01:50:04
02 Nienke Veenhoven NXTG U19 Development Team + 23
03 Babette Van Der Wolf WV Schijndel + 23
04 Lucia Garcia Munoz Spain + 23
05 Maurène Trégouët France + 23
06 Justyna Czapla Germany + 23
07 Zoe Backstedt Great Britain + 23
08 Jade Linthoudt Belgium + 23
09 Fleur Moors Belgium + 23
10 Carmen Van Der Veen Watersley R&D + 23
11 Astrid Marie Bjørn Sørensen Denmark + 23
12 Malwina Mul Poland + 23
13 Isabel Sharp Great Britain + 23
14 Alma Johansson Sweden + 23
15 Jule Markl Germany + 23
16 Grace Lister Great Britain + 23
17 Penelope Primeau Canada + 23
18 Camilla Rånes Bye Norway + 23
19 Mirre Knaven NXTG U19 Development Team + 23
20 Nikki Souren WV Schijndel + 23
21 Kiara Lylyk Canada + 23
22 Eilidh Shaw Great Britain + 23
23 Hannah Kunz Germany + 23
24 Awen Roberts Great Britain + 23
25 Nienke Vinke NXTG U19 Development Team + 23
26 Rosita Reijnhout Restore Cycling Team + 23
27 Xaydee Van Sinaey Belgium + 23
28 Jette Simon Germany + 23
29 Anna van der Meiden WV Schijndel + 23
30 Ida Mechlenborg Denmark + 23
31 Lisa Van Belle Talent Cycling + 23
32 Britt De Grave Talent Cycling + 23
33 Solbjork Minke Team Rygter + 23
34 Jony Van Den Eijnden WV Schijndel + 23
35 Nina Maathuis Talent Cycling + 23
36 Eglantine Rayer France + 23
37 Marie Dezandez France + 23
38 Victoria Lund Denmark + 53
39 Franzi Arendt Germany + 55
40 Febe Jooris NXTG U19 Development Team + 55
41 Cleo Kiekens Belgium + 55
42 Elisabeth Ebras Team Rygter + 01:54
43 Emma Brouwer Wielerzone Nederland + 01:54
44 Almudena Morales Perez CAF Turnkey Engineering + 01:54
45 Wilma Aintila Team Rygter + 01:54
46 Anna Vanderaerden Doltcini-Van Eyck Sport + 06:08
47 Martyna Szczesna Poland + 06:08
48 Britt Huybrechts Doltcini-Van Eyck Sport + 06:08
49 Heidi Antikainen Restore Cycling Team + 06:08
50 Celine Madeleine Braaten Norway + 06:08
51 Barbora Jerabkova SWABO Dames Cyclingteam + 06:08
52 Vanda Dlaskova SWABO Dames Cyclingteam + 06:08
53 Lucia Ruiz Perez Spain + 06:08
54 Dina Boels Belgium + 06:08
55 Maaike Pronk WV Schijndel + 06:08
56 Ines Hamer Wielerzone Nederland + 06:08
57 Laura Ruiz Perez Spain + 06:08
58 Zoë Van Velzen TalentNed + 06:08
59 Loes Nomden TalentNed + 06:08
60 Johanna Martini Austria + 06:08
61 Mathilde Hout Canada + 06:08
62 Julie Bego France + 06:08
63 Dina Helene Røed Norway + 06:08
64 Elisa Winter Austria + 06:08
65 Ainhoa Moreno Ossowsky CAF Turnkey Engineering + 06:08
66 Laia Bosch Ballus Spain + 06:08
67 Anouk Bijl TalentNed + 06:08
68 Dylan Baker Canada + 06:08
69 Denise Mertens Watersley R&D + 06:08
70 Clara Sundgren Sweden + 06:08
71 Chloe Greenwood Doltcini-Van Eyck Sport + 06:08
72 Agata Kowalska Poland + 06:08
73 Roos Luijerink Regioteam Oost-Team RDE + 06:14
74 Yilla Threels Wielerzone Nederland + 06:14
75 Nienke Dullemond Restore Cycling Team + 06:17
76 Felicia Israelsson Sweden + 06:17
77 Stina Kagevi Sweden + 06:17
78 Mayke Blok Watersley R&D + 06:17
79 Imme Arink Regioteam Oost-Team RDE + 06:17
80 Judith Van Duin Wielerzone Nederland + 06:17
81 Anna Bruneel Doltcini-Van Eyck Sport + 06:33
82 Pem Hoefmans Watersley R&D + 06:39
DNF Daniela Schmidsberger Austria
DNF Amber Brameld AWOL WORX Juniors
DNF Jacqueline Kinsey AWOL WORX Juniors
DNF Freya Evans AWOL WORX Juniors
DNF Amelia Southall AWOL WORX Juniors
DNF Caitlin Harvey AWOL WORX Juniors
DNF Estefania Jimenez Pincay CAF Turnkey Engineering
DNF Ines Ibanez Valdivielso CAF Turnkey Engineering
DNF Lara Garcia Gonzalez CAF Turnkey Engineering
DNF Coralie Houde Canada
DNF Alberte Greve Denmark
DNF Lani Wittevrongel Doltcini-Van Eyck Sport
DNF Alice Bredard France
DNF Maren Cecilie Mustad Norway
DNF Eirin Lystad Dybwad Norway
DNF Karolina Chojnacka Poland
DNF Marta Marek Poland
DNF Esra Goossens Regioteam Oost-Team RDE
DNF Norah Knoef Regioteam Oost-Team RDE
DNF Joyce Mulder Regioteam Oost-Team RDE
DNF Femke Thoolen Restore Cycling Team
DNF Nina Oolders Restore Cycling Team
DNF Simona Bodorikova Slovakia
DNF Terézia Ciriaková Slovakia
DNF Ivona Pavlikova Slovakia
DNF Kristina Ticha Slovakia
DNF Eneritz Vadillo Crespo Spain
DNF Indy Baas SWABO Dames Cyclingteam
DNF Jasmijn Bloemheuvel SWABO Dames Cyclingteam
DNF Carlijn Mol SWABO Dames Cyclingteam
DNF Ella Wahlström Sweden
DNF Masja Keesman Talent Cycling
DNF Esmee Ellermann Talent Cycling
DNF Fien Winters TalentNed
DNF Elise Timmerman TalentNed
DNF Laura Lizette Sander Team Rygter
DNF Karoline Træland Dalland Team Rygter
DNF Lotte De Vries Watersley R&D
DNF Femke Reemeijer Wielerzone Nederland
Pos Rider Team Time
01 Isabel Sharp Great Britain 02:10:16
02 Xaydee Van Sinaey Belgium + 45
03 Hannah Kunz Germany + 52
04 Nikki Souren WV Schijndel + 01:14
05 Awen Roberts Great Britain + 01:16
06 Fleur Moors Belgium + 01:34
07 Astrid Marie Bjørn Sørensen Denmark + 01:40
08 Jule Markl Germany + 01:44
09 Clara Sundgren Sweden + 06:57
10 Julie Bego France + 07:05
11 Martyna Szczesna Poland + 07:16
12 Loes Nomden TalentNed + 07:24
13 Zoë Van Velzen TalentNed + 07:52
14 Maaike Pronk WV Schijndel + 07:58
15 Dina Boels Belgium + 08:05
16 Anna Vanderaerden Doltcini-Van Eyck Sport + 08:07
17 Britt Huybrechts Doltcini-Van Eyck Sport + 08:14
18 Anouk Bijl TalentNed + 08:25
19 Stina Kagevi Sweden + 08:26
20 Heidi Antikainen Restore Cycling Team + 08:35
21 Laia Bosch Ballus Spain + 08:50
22 Mathilde Hout Canada + 08:51
23 Mayke Blok Watersley R&D + 09:02
24 Anna Bruneel Doltcini-Van Eyck Sport + 09:18
25 Judith Van Duin Wielerzone Nederland + 09:26
26 Vanda Dlaskova SWABO Dames Cyclingteam + 09:29

,

Back To Top