skip to Main Content

Race Results:

Omloop Borsele Juniors – 2022

Information
Nation
Netherlands
Date 22nd – 24th April
CAT J-2.NC

Overall Youth Points

Pos Rider Team Time
01 Zoe Backstedt Great Britain 04:04:18
02 Isabel Sharp Great Britain + 01:28
03 Anna van der Meiden WV Schijndel + 01:42
04 Nienke Vinke NXTG U19 Development Team + 01:42
05 Mirre Knaven NXTG U19 Development Team + 01:47
06 Justyna Czapla Germany + 01:48
07 Nienke Veenhoven NXTG U19 Development Team + 02:09
08 Eglantine Rayer France + 02:13
09 Xaydee Van Sinaey Belgium + 02:14
10 Jette Simon Germany + 02:14
11 Nina Maathuis Talent Cycling + 02:16
12 Julia Kopecky NXTG U19 Development Team + 02:18
13 Hannah Kunz Germany + 02:21
14 Marie Dezandez France + 02:30
15 Febe Jooris NXTG U19 Development Team + 02:36
16 Nikki Souren WV Schijndel + 02:43
17 Awen Roberts Great Britain + 02:45
18 Malwina Mul Poland + 02:46
19 Victoria Lund Denmark + 02:46
20 Lisa Van Belle Talent Cycling + 02:49
21 Grace Lister Great Britain + 02:50
22 Britt De Grave Talent Cycling + 03:02
23 Fleur Moors Belgium + 03:03
24 Babette Van Der Wolf WV Schijndel + 03:05
25 Maurène Trégouët France + 03:06
26 Ida Mechlenborg Denmark + 03:07
27 Astrid Marie Bjørn Sørensen Denmark + 03:09
28 Jony Van Den Eijnden WV Schijndel + 03:12
29 Franzi Arendt Germany + 03:12
30 Eilidh Shaw Great Britain + 03:12
31 Jule Markl Germany + 03:13
32 Cleo Kiekens Belgium + 03:19
33 Wilma Aintila Team Rygter + 03:21
34 Kiara Lylyk Canada + 03:51
35 Elisabeth Ebras Team Rygter + 03:52
36 Solbjork Minke Team Rygter + 03:58
37 Rosita Reijnhout Restore Cycling Team + 04:19
38 Alma Johansson Sweden + 04:50
39 Almudena Morales Perez CAF Turnkey Engineering + 05:30
40 Carmen Van Der Veen Watersley R&D + 05:30
41 Camilla Rånes Bye Norway + 06:55
42 Penelope Primeau Canada + 07:11
43 Emma Brouwer Wielerzone Nederland + 08:08
44 Loes Nomden TalentNed + 08:53
45 Lucia Ruiz Perez Spain + 09:27
46 Dina Boels Belgium + 09:34
47 Anna Vanderaerden Doltcini-Van Eyck Sport + 09:36
48 Agata Kowalska Poland + 09:55
49 Heidi Antikainen Restore Cycling Team + 10:04
50 Vanda Dlaskova SWABO Dames Cyclingteam + 10:58
51 Barbora Jerabkova SWABO Dames Cyclingteam + 11:19
52 Clara Sundgren Sweden + 12:11
53 Felicia Israelsson Sweden + 12:26
54 Julie Bego France + 12:28
55 Martyna Szczesna Poland + 12:30
56 Elisa Winter Austria + 13:03
57 Zoë Van Velzen TalentNed + 13:06
58 Yilla Threels Wielerzone Nederland + 13:11
59 Maaike Pronk WV Schijndel + 13:12
60 Laura Ruiz Perez Spain + 13:24
61 Stina Kagevi Sweden + 13:49
62 Pem Hoefmans Watersley R&D + 13:50
63 Dylan Baker Canada + 13:52
64 Mayke Blok Watersley R&D + 14:28
65 Celine Madeleine Braaten Norway + 14:37
66 Ines Hamer Wielerzone Nederland + 14:48
DNF Chiara Friedrich Austria
DNF Johanna Martini Austria
DNF Daniela Schmidsberger Austria
DNF Amber Brameld AWOL WORX Juniors
DNF Freya Evans AWOL WORX Juniors
DNF Caitlin Harvey AWOL WORX Juniors
DNF Jacqueline Kinsey AWOL WORX Juniors
DNF Amelia Southall AWOL WORX Juniors
DNF Jade Linthoudt Belgium
DNF Lara Garcia Gonzalez CAF Turnkey Engineering
DNF Ines Ibanez Valdivielso CAF Turnkey Engineering
DNF Estefania Jimenez Pincay CAF Turnkey Engineering
DNF Ainhoa Moreno Ossowsky CAF Turnkey Engineering
DNF Coralie Houde Canada
DNF Mathilde Hout Canada
DNF Alberte Greve Denmark
DNF Anna Bruneel Doltcini-Van Eyck Sport
DNF Chloe Greenwood Doltcini-Van Eyck Sport
DNF Britt Huybrechts Doltcini-Van Eyck Sport
DNF Lani Wittevrongel Doltcini-Van Eyck Sport
DNF Alice Bredard France
DNF Eirin Lystad Dybwad Norway
DNF Maren Cecilie Mustad Norway
DNF Dina Helene Røed Norway
DNF Karolina Chojnacka Poland
DNF Marta Marek Poland
DNF Imme Arink Regioteam Oost-Team RDE
DNF Esra Goossens Regioteam Oost-Team RDE
DNF Norah Knoef Regioteam Oost-Team RDE
DNF Roos Luijerink Regioteam Oost-Team RDE
DNF Joyce Mulder Regioteam Oost-Team RDE
DNF Nienke Dullemond Restore Cycling Team
DNF Nina Oolders Restore Cycling Team
DNF Femke Thoolen Restore Cycling Team
DNF Simona Bodorikova Slovakia
DNF Terézia Ciriaková Slovakia
DNF Ivona Pavlikova Slovakia
DNF Kristina Ticha Slovakia
DNF Laia Bosch Ballus Spain
DNF Lucia Garcia Munoz Spain
DNF Eneritz Vadillo Crespo Spain
DNF Indy Baas SWABO Dames Cyclingteam
DNF Jasmijn Bloemheuvel SWABO Dames Cyclingteam
DNF Carlijn Mol SWABO Dames Cyclingteam
DNF Ella Wahlström Sweden
DNF Esmee Ellermann Talent Cycling
DNF Masja Keesman Talent Cycling
DNF Anouk Bijl TalentNed
DNF Elise Timmerman TalentNed
DNF Fien Winters TalentNed
DNF Karoline Træland Dalland Team Rygter
DNF Laura Lizette Sander Team Rygter
DNF Lotte De Vries Watersley R&D
DNF Denise Mertens Watersley R&D
DNF Femke Reemeijer Wielerzone Nederland
DNF Judith Van Duin Wielerzone Nederland

,

Back To Top