skip to Main Content

Race Results:

Omloop Borsele Juniors – 2022

Information
Nation
Netherlands
Date 24th April
Where ‘s-Heerenhoek -> ‘s-Heerenhoek
What 3rd stage
Distance 79.9 km
Classification J-2.NC

Stage Overall Youth Points

Pos Rider Team Time
01 Zoe Backstedt Great Britain 01:54:40
02 Nienke Veenhoven NXTG U19 Development Team + 51
03 Babette Van Der Wolf WV Schijndel + 51
04 Nienke Vinke NXTG U19 Development Team + 51
05 Malwina Mul Poland + 51
06 Eilidh Shaw Great Britain + 51
07 Astrid Marie Bjørn Sørensen Denmark + 51
08 Anna Vanderaerden Doltcini-Van Eyck Sport + 51
09 Grace Lister Great Britain + 51
10 Carmen Van Der Veen Watersley R&D + 51
11 Justyna Czapla Germany + 51
12 Maurène Trégouët France + 51
13 Heidi Antikainen Restore Cycling Team + 51
14 Vanda Dlaskova SWABO Dames Cyclingteam + 51
15 Almudena Morales Perez CAF Turnkey Engineering + 51
16 Lucia Ruiz Perez Spain + 51
17 Britt De Grave Talent Cycling + 51
18 Mirre Knaven NXTG U19 Development Team + 51
19 Emma Brouwer Wielerzone Nederland + 51
20 Nikki Souren WV Schijndel + 51
21 Alma Johansson Sweden + 51
22 Xaydee Van Sinaey Belgium + 51
23 Jule Markl Germany + 51
24 Febe Jooris NXTG U19 Development Team + 51
25 Ida Mechlenborg Denmark + 51
26 Fleur Moors Belgium + 51
27 Franzi Arendt Germany + 51
28 Awen Roberts Great Britain + 51
29 Jony Van Den Eijnden WV Schijndel + 51
30 Dina Boels Belgium + 51
31 Agata Kowalska Poland + 51
32 Elisabeth Ebras Team Rygter + 51
33 Hannah Kunz Germany + 51
34 Cleo Kiekens Belgium + 51
35 Jette Simon Germany + 51
36 Barbora Jerabkova SWABO Dames Cyclingteam + 51
37 Victoria Lund Denmark + 51
38 Marie Dezandez France + 51
39 Wilma Aintila Team Rygter + 51
40 Loes Nomden TalentNed + 51
41 Eglantine Rayer France + 51
42 Rosita Reijnhout Restore Cycling Team + 51
43 Anna van der Meiden WV Schijndel + 51
44 Solbjork Minke Team Rygter + 51
45 Kiara Lylyk Canada + 51
46 Isabel Sharp Great Britain + 51
47 Julia Kopecky NXTG U19 Development Team + 51
48 Nina Maathuis Talent Cycling + 51
49 Lisa Van Belle Talent Cycling + 51
50 Camilla Rånes Bye Norway + 04:36
51 Elisa Winter Austria + 04:36
52 Clara Sundgren Sweden + 04:36
53 Martyna Szczesna Poland + 04:36
54 Dylan Baker Canada + 04:36
55 Penelope Primeau Canada + 04:36
56 Celine Madeleine Braaten Norway + 04:36
57 Laura Ruiz Perez Spain + 04:36
58 Zoë Van Velzen TalentNed + 04:36
59 Pem Hoefmans Watersley R&D + 04:36
60 Ines Hamer Wielerzone Nederland + 04:36
61 Yilla Threels Wielerzone Nederland + 04:36
62 Felicia Israelsson Sweden + 04:36
63 Maaike Pronk WV Schijndel + 04:36
64 Stina Kagevi Sweden + 04:45
65 Julie Bego France + 04:45
66 Mayke Blok Watersley R&D + 04:48
DNF Johanna Martini Austria
DNF Jade Linthoudt Belgium
DNF Ainhoa Moreno Ossowsky CAF Turnkey Engineering
DNF Mathilde Hout Canada
DNF Britt Huybrechts Doltcini-Van Eyck Sport
DNF Chloe Greenwood Doltcini-Van Eyck Sport
DNF Anna Bruneel Doltcini-Van Eyck Sport
DNF Dina Helene Røed Norway
DNF Roos Luijerink Regioteam Oost-Team RDE
DNF Imme Arink Regioteam Oost-Team RDE
DNF Nienke Dullemond Restore Cycling Team
DNF Lucia Garcia Munoz Spain
DNF Laia Bosch Ballus Spain
DNF Anouk Bijl TalentNed
DNF Denise Mertens Watersley R&D
DNF Judith Van Duin Wielerzone Nederland
Pos Rider Team Time
01 Isabel Sharp Great Britain 04:05:46
02 Xaydee Van Sinaey Belgium + 46
03 Hannah Kunz Germany + 53
04 Nikki Souren WV Schijndel + 01:15
05 Awen Roberts Great Britain + 01:17
06 Fleur Moors Belgium + 01:35
07 Astrid Marie Bjørn Sørensen Denmark + 01:41
08 Jule Markl Germany + 01:45
09 Loes Nomden TalentNed + 07:25
10 Dina Boels Belgium + 08:06
11 Anna Vanderaerden Doltcini-Van Eyck Sport + 08:08
12 Heidi Antikainen Restore Cycling Team + 08:36
13 Vanda Dlaskova SWABO Dames Cyclingteam + 09:30
14 Clara Sundgren Sweden + 10:43
15 Julie Bego France + 11:00
16 Martyna Szczesna Poland + 11:02
17 Zoë Van Velzen TalentNed + 11:38
18 Maaike Pronk WV Schijndel + 11:44
19 Stina Kagevi Sweden + 12:21
20 Mayke Blok Watersley R&D + 13:00

,

Back To Top