skip to Main Content

Race Results:

Omloop Borsele Juniors – 2022

Information
Nation
Netherlands
Date 22nd April
Where ‘s-Heerenhoek -> ‘s-Heerenhoek
What 1st stage
Distance 14.3 km
Classification J-2.NC

Stage Overall Youth Points

Pos Rider Team Time
01 Zoe Backstedt Great Britain 19:26
02 Isabel Sharp Great Britain + 25
03 Nienke Vinke NXTG U19 Development Team + 36
04 Laura Lizette Sander Team Rygter + 38
05 Anna van der Meiden WV Schijndel + 38
06 Justyna Czapla Germany + 42
07 Wilma Aintila Team Rygter + 45
08 Mirre Knaven NXTG U19 Development Team + 45
09 Febe Jooris NXTG U19 Development Team + 58
10 Eglantine Rayer France + 01:07
11 Xaydee Van Sinaey Belgium + 01:08
12 Jette Simon Germany + 01:08
13 Victoria Lund Denmark + 01:10
14 Nina Maathuis Talent Cycling + 01:10
15 Hannah Kunz Germany + 01:15
16 Elisabeth Ebras Team Rygter + 01:15
17 Marie Dezandez France + 01:24
18 Daniela Schmidsberger Austria + 01:27
19 Nienke Veenhoven NXTG U19 Development Team + 01:27
20 Franzi Arendt Germany + 01:34
21 Clara Sundgren Sweden + 01:35
22 Nikki Souren WV Schijndel + 01:37
23 Awen Roberts Great Britain + 01:39
24 Felicia Israelsson Sweden + 01:41
25 Cleo Kiekens Belgium + 01:41
26 Malwina Mul Poland + 01:42
27 Julie Bego France + 01:43
28 Lisa Van Belle Talent Cycling + 01:43
29 Grace Lister Great Britain + 01:44
30 Julia Kopecky NXTG U19 Development Team + 01:45
31 Martyna Szczesna Poland + 01:54
32 Britt De Grave Talent Cycling + 01:56
33 Fleur Moors Belgium + 01:57
34 Maurène Trégouët France + 02:00
35 Ida Mechlenborg Denmark + 02:01
36 Loes Nomden TalentNed + 02:02
37 Astrid Marie Bjørn Sørensen Denmark + 02:03
38 Camilla Rånes Bye Norway + 02:04
39 Jony Van Den Eijnden WV Schijndel + 02:06
40 Eilidh Shaw Great Britain + 02:06
41 Jule Markl Germany + 02:07
42 Babette Van Der Wolf WV Schijndel + 02:08
43 Karolina Chojnacka Poland + 02:09
44 Alice Bredard France + 02:11
45 Penelope Primeau Canada + 02:20
46 Roos Luijerink Regioteam Oost-Team RDE + 02:21
47 Johanna Martini Austria + 02:21
48 Jade Linthoudt Belgium + 02:27
49 Elisa Winter Austria + 02:27
50 Yilla Threels Wielerzone Nederland + 02:29
51 Ainhoa Moreno Ossowsky CAF Turnkey Engineering + 02:29
52 Zoë Van Velzen TalentNed + 02:30
53 Nienke Dullemond Restore Cycling Team + 02:33
54 Maaike Pronk WV Schijndel + 02:36
55 Lucia Ruiz Perez Spain + 02:36
56 Dina Boels Belgium + 02:43
57 Pem Hoefmans Watersley R&D + 02:43
58 Fien Winters TalentNed + 02:45
59 Anna Vanderaerden Doltcini-Van Eyck Sport + 02:45
60 Kiara Lylyk Canada + 02:45
61 Lotte De Vries Watersley R&D + 02:46
62 Laura Ruiz Perez Spain + 02:48
63 Britt Huybrechts Doltcini-Van Eyck Sport + 02:52
64 Solbjork Minke Team Rygter + 02:52
65 Chloe Greenwood Doltcini-Van Eyck Sport + 02:53
66 Almudena Morales Perez CAF Turnkey Engineering + 02:53
67 Eneritz Vadillo Crespo Spain + 02:54
68 Stina Kagevi Sweden + 02:55
69 Alberte Greve Denmark + 02:59
70 Estefania Jimenez Pincay CAF Turnkey Engineering + 03:03
71 Anouk Bijl TalentNed + 03:03
72 Agata Kowalska Poland + 03:04
73 Simona Bodorikova Slovakia + 03:05
74 Coralie Houde Canada + 03:07
75 Marta Marek Poland + 03:08
76 Masja Keesman Talent Cycling + 03:09
77 Amber Brameld AWOL WORX Juniors + 03:10
78 Rosita Reijnhout Restore Cycling Team + 03:13
79 Heidi Antikainen Restore Cycling Team + 03:13
80 Dylan Baker Canada + 03:16
81 Lani Wittevrongel Doltcini-Van Eyck Sport + 03:23
82 Jacqueline Kinsey AWOL WORX Juniors + 03:28
83 Femke Thoolen Restore Cycling Team + 03:28
84 Laia Bosch Ballus Spain + 03:28
85 Mathilde Hout Canada + 03:29
86 Ella Wahlström Sweden + 03:29
87 Mayke Blok Watersley R&D + 03:31
88 Anna Bruneel Doltcini-Van Eyck Sport + 03:31
89 Maren Cecilie Mustad Norway + 03:33
90 Denise Mertens Watersley R&D + 03:39
91 Lucia Garcia Munoz Spain + 03:39
92 Esra Goossens Regioteam Oost-Team RDE + 03:42
93 Alma Johansson Sweden + 03:44
94 Terézia Ciriaková Slovakia + 03:55
95 Judith Van Duin Wielerzone Nederland + 03:55
96 Karoline Træland Dalland Team Rygter + 03:59
97 Celine Madeleine Braaten Norway + 04:01
98 Dina Helene Røed Norway + 04:02
99 Elise Timmerman TalentNed + 04:04
100 Norah Knoef Regioteam Oost-Team RDE + 04:05
101 Vanda Dlaskova SWABO Dames Cyclingteam + 04:07
102 Ines Hamer Wielerzone Nederland + 04:12
103 Indy Baas SWABO Dames Cyclingteam + 04:18
104 Nina Oolders Restore Cycling Team + 04:23
105 Carmen Van Der Veen Watersley R&D + 04:24
106 Jasmijn Bloemheuvel SWABO Dames Cyclingteam + 04:27
107 Barbora Jerabkova SWABO Dames Cyclingteam + 04:28
108 Freya Evans AWOL WORX Juniors + 04:42
109 Ines Ibanez Valdivielso CAF Turnkey Engineering + 04:46
110 Eirin Lystad Dybwad Norway + 04:50
111 Carlijn Mol SWABO Dames Cyclingteam + 04:51
112 Femke Reemeijer Wielerzone Nederland + 04:53
113 Esmee Ellermann Talent Cycling + 04:53
114 Amelia Southall AWOL WORX Juniors + 04:57
115 Ivona Pavlikova Slovakia + 05:03
116 Imme Arink Regioteam Oost-Team RDE + 05:04
117 Joyce Mulder Regioteam Oost-Team RDE + 05:11
118 Kristina Ticha Slovakia + 05:15
119 Lara Garcia Gonzalez CAF Turnkey Engineering + 05:18
120 Emma Brouwer Wielerzone Nederland + 05:31
121 Caitlin Harvey AWOL WORX Juniors + 05:49
DNS Chiara Friedrich Austria
Pos Rider Team Time
01 Isabel Sharp Great Britain 00:19:51
02 Xaydee Van Sinaey Belgium + 43
03 Hannah Kunz Germany + 50
04 Clara Sundgren Sweden + 01:10
05 Nikki Souren WV Schijndel + 01:12
06 Awen Roberts Great Britain + 01:14
07 Julie Bego France + 01:18
08 Martyna Szczesna Poland + 01:29
09 Fleur Moors Belgium + 01:32
10 Loes Nomden TalentNed + 01:37
11 Astrid Marie Bjørn Sørensen Denmark + 01:38
12 Jule Markl Germany + 01:42
13 Karolina Chojnacka Poland + 01:44
14 Alice Bredard France + 01:46
15 Zoë Van Velzen TalentNed + 02:05
16 Maaike Pronk WV Schijndel + 02:11
17 Dina Boels Belgium + 02:18
18 Fien Winters TalentNed + 02:20
19 Anna Vanderaerden Doltcini-Van Eyck Sport + 02:20
20 Britt Huybrechts Doltcini-Van Eyck Sport + 02:27
21 Stina Kagevi Sweden + 02:30
22 Alberte Greve Denmark + 02:34
23 Anouk Bijl TalentNed + 02:38
24 Simona Bodorikova Slovakia + 02:40
25 Marta Marek Poland + 02:43
26 Masja Keesman Talent Cycling + 02:44
27 Heidi Antikainen Restore Cycling Team + 02:48
28 Laia Bosch Ballus Spain + 03:03
29 Mathilde Hout Canada + 03:04
30 Ella Wahlström Sweden + 03:04
31 Mayke Blok Watersley R&D + 03:06
32 Anna Bruneel Doltcini-Van Eyck Sport + 03:06
33 Maren Cecilie Mustad Norway + 03:08
34 Esra Goossens Regioteam Oost-Team RDE + 03:17
35 Terézia Ciriaková Slovakia + 03:30
36 Judith Van Duin Wielerzone Nederland + 03:30
37 Karoline Træland Dalland Team Rygter + 03:34
38 Elise Timmerman TalentNed + 03:39
39 Vanda Dlaskova SWABO Dames Cyclingteam + 03:42
40 Nina Oolders Restore Cycling Team + 03:58
41 Freya Evans AWOL WORX Juniors + 04:17
42 Carlijn Mol SWABO Dames Cyclingteam + 04:26
43 Femke Reemeijer Wielerzone Nederland + 04:28
44 Esmee Ellermann Talent Cycling + 04:28
45 Ivona Pavlikova Slovakia + 04:38
46 Lara Garcia Gonzalez CAF Turnkey Engineering + 04:53
47 Caitlin Harvey AWOL WORX Juniors + 05:24

,

Back To Top