skip to Main Content

Race Results:

Philippe Gilbert Juniors – 2021

Information
Nation
Belgium
Date 10th October
Where Harzé -> Remouchamps
What 2nd stage
Distance 118 km

Stage Overall Mountain Team

Pos Rider Team Time
01 Max Poole Fensham Howes – MAS Design 02:51:52
02 Maxence Place Sprint 2000 Charleroi + 01
03 Leander Van Hautegem Onder Ons Parike WZW + 01
04 Cedric Van Raemdonck Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 01
05 Simon Dalby Team Mascot Workwear + 05
06 Michal Żelazowski SMS Swidnica + 08
07 Abel Rosado Novillo AG2R Citroën U19 Team + 08
08 Joris Reinderink Acrog-Tormans BC U19 + 10
09 Wout Geerinckx Sport en Steun-Leopoldsburg + 14
10 Mads-Emil Hougaard Team Mascot Workwear + 42
11 Michiel Lambrecht Acrog-Tormans BC U19 + 42
12 Senne Thonnon Maes CT Glabbeek + 42
13 Seppe Maes Acrog-Tormans BC U19 + 45
14 Arne Van Cauwenberghe Brain² Olympia Tienen + 52
15 Gregory Pouvreault CREF Pays de la Loire + 01:08
16 Lucas Moinet Crabbe Toitures – CC Chevigny + 01:27
17 Mathis Tiphaigne Mix USSA Pavilly / Marmande + 01:36
18 Simen Evertsen-Hegreberg Canguru – QTS – Air College Cycling + 01:43
19 Alfred Grenaae Team Herning CK Junior + 01:46
20 Szymon Maciejewski SMS Swidnica + 01:46
21 Robin Donze AG2R Citroën U19 Team + 01:46
22 Gustav Ferdinand Lau Team Herning CK Junior + 01:46
23 Remi Dromain CREF Pays de la Loire + 01:49
24 Nicolas Rousset-Favier Entente Juniors Auvergne + 01:49
25 Jens Verbrugghe Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 01:49
26 Jan Kino Onder Ons Parike WZW + 01:49
27 Lukas Nerurkar Fensham Howes – MAS Design + 01:52
28 Stan Huyghe Brain² Olympia Tienen + 01:52
29 Noa Isidore AG2R Citroën U19 Team + 01:59
30 Lucas Towers Fensham Howes – MAS Design + 01:59
31 Jonathan Vervenne Acrog-Tormans BC U19 + 02:01
32 Vik Smulders District Zuid Oost + 02:02
33 Bastien Bourdejeau Team 31 Jolly Cycles U19 + 02:04
34 Magnus Lorents Nielsen Team Mascot Workwear + 02:06
35 Thibaud Gruel CREF Pays de la Loire + 02:09
36 Simon Van Herck Maes CT Glabbeek + 02:11
37 Darren Rafferty Team 31 Jolly Cycles U19 + 02:13
38 Sander Inion Canguru – QTS – Air College Cycling + 02:28
39 Arjen Dillema WV Noord-Holland + 02:37
40 Yanis Seguin AG2R Citroën U19 Team + 02:37
41 Joppe Heremans Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 02:43
42 Victor Hannes Acrog-Tormans BC U19 + 02:50
43 Yannick Van Gils Mix WAC Team / Willebrord + 02:54
44 Lukas Lund Sørensen Team Mascot Workwear + 02:54
45 Lucas Laurent Crabbe Toitures – CC Chevigny + 02:54
46 Alessandro Martocchia Sport en Steun-Leopoldsburg + 02:54
47 Jonas Birk Madsen Team Herning CK Junior + 02:54
48 Jack Brough Fensham Howes – MAS Design + 02:54
49 Torge Schmidt Rose Team NRW + 03:01
50 Trystan Ledoux Crabbe Toitures – CC Chevigny + 03:03
51 Hans Rullier CREF Pays de la Loire + 03:12
52 Niels De Clerck Gaverzicht-BE Okay U19 + 03:27
53 Victor Stiers Brain² Olympia Tienen + 03:27
54 Simon Van Elslander CT Luc Wallays-Jonge Renners + 03:27
55 Jelte Vandendriessche Isorex Cycling Team + 03:27
56 Marijn Dingemans Mix WAC Team / Willebrord + 03:27
57 Thibaut Pauwels Gaverzicht-BE Okay U19 + 03:27
58 Aidan Lawrence Fensham Howes – MAS Design + 03:27
59 Pieter Van Waas Mix WAC Team / Willebrord + 03:27
60 Robbe Moerman Onder Ons Parike WZW + 03:33
61 Robbe Claessens Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 03:34
62 Erwan Douat Mix USSA Pavilly / Marmande + 03:34
63 Ilias Jordaens Mix WAC Team / Willebrord + 03:34
64 Dorian Lagrave Team 31 Jolly Cycles U19 + 03:38
65 Ignacy Chmielewski SMS Swidnica + 03:38
66 Bert Bolle CT Luc Wallays-Jonge Renners + 03:38
67 Gaëtan Verleyen Isorex Cycling Team + 03:49
68 Matis De Meijts Maes CT Glabbeek + 03:52
69 Tom Derreveaux Sprint 2000 Charleroi + 03:58
70 Wannes Van Poucke Van Moer Logistics Cycling Team + 04:13
71 Karol Kusy SMS Swidnica + 04:17
72 Thibau Dhooge Canguru – QTS – Air College Cycling + 04:17
73 Esteban Sorli VC Ardennes + 04:17
74 Lucas Mainguenaud CREF Pays de la Loire + 04:24
75 Joes Oosterlinck Canguru – QTS – Air College Cycling + 04:32
76 Andrea Sanchez Mix USSA Pavilly / Marmande + 04:32
77 Rens Vermeulen District Zuid Oost + 04:33
78 Yorick Slaets Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 04:36
79 Bjorn Baudoin District Zuid Oost + 04:38
80 Yaurick Leenknegt CT Luc Wallays-Jonge Renners + 04:51
81 Rhune Vermeulen CT Luc Wallays-Jonge Renners + 05:09
82 Luca Govaerts Crabbe Toitures – CC Chevigny + 05:15
83 Julian Neyman Sprint 2000 Charleroi + 05:22
84 Sam Lamouline Entente Juniors Auvergne + 05:25
85 Senne Boeckx Sport en Steun-Leopoldsburg + 05:38
86 Maxim Stievenart Sprint 2000 Charleroi + 05:38
87 Stef Van Renterghem Onder Ons Parike WZW + 05:57
88 Jorn Kooistra WV Noord-Holland + 06:01
89 Lewis Bower Gaverzicht-BE Okay U19 + 06:22
90 Louis Depil Hauts-de-France + 07:01
DNF Wout Joore District Zuid Oost
DNF Tom Schellekens District Zuid Oost
DNF Hugo Delattre Hauts-de-France
DNF Hugo Grard Hauts-de-France
DNF Antoine Lemir Mix USSA Pavilly / Marmande
DNF Robert Kendzia SMS Swidnica
DNF Brain van Marion UWTC de Volharding
DNF Ofke Teekens UWTC de Volharding
DNF Thomas Tachot AG2R Citroën U19 Team
DNF Thibaut Bernard Crabbe Toitures – CC Chevigny
DNF Warre Vleirick CT Luc Wallays-Jonge Renners
DNF Lucas Villeronce Culture Vélo Look Racing Team U19
DNF Kenny Carty Culture Vélo Look Racing Team U19
DNF Maël Rouanet Culture Vélo Look Racing Team U19
DNF Hugo Roudier Entente Juniors Auvergne
DNF Pierre Ledeme Entente Juniors Auvergne
DNF Clement Van Eycken Entente Juniors Auvergne
DNF Natan Duchi Gaverzicht-BE Okay U19
DNF Artuur Torney Isorex Cycling Team
DNF Jitse Dhaenens Isorex Cycling Team
DNF Rune Das Maes CT Glabbeek
DNF Thibault Goethals Onder Ons Parike WZW
DNF Silas Koech Rose Team NRW
DNF Henri-Johannes Appelbaum Rose Team NRW
DNF Robin Sengstock Rose Team NRW
DNF Lucas Jacques Sprint 2000 Charleroi
DNF Celestin Wattelle Team 31 Jolly Cycles U19
DNF Camilo Gomes Team 31 Jolly Cycles U19
DNF Nicklas Fonnesbech Team Herning CK Junior
DNF Anders Vos Sørensen Team Mascot Workwear
DNF Niels Neirinckx Van Moer Logistics Cycling Team
DNF Asger De Valck Van Moer Logistics Cycling Team
DNF Arthur Vermeulen Van Moer Logistics Cycling Team
DNF Mathieu Toussaint VC Ardennes
DNF Jordan Laverdeur VC Ardennes
Back To Top