skip to Main Content

Race Results:

Philippe Gilbert Juniors – 2021

Information
Nation
Belgium
Date 9th – 10th October
Distance km
CAT J-2.1

Overall Mountain Team

Pos Rider Team Time
01 Maxence Place Sprint 2000 Charleroi 04:43:42
02 Max Poole Fensham Howes – MAS Design + 23
03 Cedric Van Raemdonck Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 24
04 Leander Van Hautegem Onder Ons Parike WZW + 24
05 Simon Dalby Team Mascot Workwear + 28
06 Michal Żelazowski SMS Swidnica + 31
07 Abel Rosado Novillo AG2R Citroën U19 Team + 31
08 Joris Reinderink Acrog-Tormans BC U19 + 33
09 Wout Geerinckx Sport en Steun-Leopoldsburg + 37
10 Senne Thonnon Maes CT Glabbeek + 01:05
11 Mads-Emil Hougaard Team Mascot Workwear + 01:05
12 Arne Van Cauwenberghe Brain² Olympia Tienen + 01:15
13 Michiel Lambrecht Acrog-Tormans BC U19 + 01:21
14 Seppe Maes Acrog-Tormans BC U19 + 01:29
15 Lucas Moinet Crabbe Toitures – CC Chevigny + 01:50
16 Noa Isidore AG2R Citroën U19 Team + 01:58
17 Mathis Tiphaigne Mix USSA Pavilly / Marmande + 01:59
18 Gregory Pouvreault CREF Pays de la Loire + 02:00
19 Simen Evertsen-Hegreberg Canguru – QTS – Air College Cycling + 02:06
20 Thibaud Gruel CREF Pays de la Loire + 02:08
21 Szymon Maciejewski SMS Swidnica + 02:09
22 Alfred Grenaae Team Herning CK Junior + 02:09
23 Gustav Ferdinand Lau Team Herning CK Junior + 02:09
24 Robin Donze AG2R Citroën U19 Team + 02:09
25 Jens Verbrugghe Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 02:12
26 Jan Kino Onder Ons Parike WZW + 02:12
27 Stan Huyghe Brain² Olympia Tienen + 02:15
28 Lucas Towers Fensham Howes – MAS Design + 02:22
29 Jonathan Vervenne Acrog-Tormans BC U19 + 02:24
30 Remi Dromain CREF Pays de la Loire + 02:28
31 Magnus Lorents Nielsen Team Mascot Workwear + 02:29
32 Vik Smulders District Zuid Oost + 02:41
33 Nicolas Rousset-Favier Entente Juniors Auvergne + 02:41
34 Sander Inion Canguru – QTS – Air College Cycling + 02:51
35 Yanis Seguin AG2R Citroën U19 Team + 03:00
36 Arjen Dillema WV Noord-Holland + 03:00
37 Lukas Nerurkar Fensham Howes – MAS Design + 03:00
38 Simon Van Herck Maes CT Glabbeek + 03:03
39 Darren Rafferty Team 31 Jolly Cycles U19 + 03:05
40 Joppe Heremans Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 03:06
41 Bastien Bourdejeau Team 31 Jolly Cycles U19 + 03:12
42 Victor Hannes Acrog-Tormans BC U19 + 03:13
43 Yannick Van Gils Mix WAC Team / Willebrord + 03:17
44 Jonas Birk Madsen Team Herning CK Junior + 03:17
45 Torge Schmidt Rose Team NRW + 03:24
46 Aidan Lawrence Fensham Howes – MAS Design + 03:26
47 Jack Brough Fensham Howes – MAS Design + 03:31
48 Lucas Laurent Crabbe Toitures – CC Chevigny + 03:38
49 Pieter Van Waas Mix WAC Team / Willebrord + 03:50
50 Marijn Dingemans Mix WAC Team / Willebrord + 03:50
51 Niels De Clerck Gaverzicht-BE Okay U19 + 03:50
52 Victor Stiers Brain² Olympia Tienen + 03:50
53 Ilias Jordaens Mix WAC Team / Willebrord + 03:57
54 Erwan Douat Mix USSA Pavilly / Marmande + 03:57
55 Ignacy Chmielewski SMS Swidnica + 04:01
56 Robbe Claessens Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 04:11
57 Trystan Ledoux Crabbe Toitures – CC Chevigny + 04:11
58 Simon Van Elslander CT Luc Wallays-Jonge Renners + 04:16
59 Robbe Moerman Onder Ons Parike WZW + 04:17
60 Thibaut Pauwels Gaverzicht-BE Okay U19 + 04:19
61 Hans Rullier CREF Pays de la Loire + 04:20
62 Dorian Lagrave Team 31 Jolly Cycles U19 + 04:30
63 Lukas Lund Sørensen Team Mascot Workwear + 04:31
64 Matis De Meijts Maes CT Glabbeek + 04:36
65 Karol Kusy SMS Swidnica + 04:40
66 Esteban Sorli VC Ardennes + 04:40
67 Gaëtan Verleyen Isorex Cycling Team + 04:41
68 Lucas Mainguenaud CREF Pays de la Loire + 04:47
69 Jelte Vandendriessche Isorex Cycling Team + 04:53
70 Joes Oosterlinck Canguru – QTS – Air College Cycling + 04:55
71 Andrea Sanchez Mix USSA Pavilly / Marmande + 04:55
72 Yorick Slaets Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 04:59
73 Thibau Dhooge Canguru – QTS – Air College Cycling + 05:09
74 Rens Vermeulen District Zuid Oost + 05:12
75 Yaurick Leenknegt CT Luc Wallays-Jonge Renners + 05:14
76 Bert Bolle CT Luc Wallays-Jonge Renners + 05:19
77 Wannes Van Poucke Van Moer Logistics Cycling Team + 05:21
78 Bjorn Baudoin District Zuid Oost + 05:27
79 Julian Neyman Sprint 2000 Charleroi + 05:45
80 Sam Lamouline Entente Juniors Auvergne + 05:48
81 Luca Govaerts Crabbe Toitures – CC Chevigny + 05:54
82 Alessandro Martocchia Sport en Steun-Leopoldsburg + 06:08
83 Rhune Vermeulen CT Luc Wallays-Jonge Renners + 06:17
84 Stef Van Renterghem Onder Ons Parike WZW + 06:20
85 Lewis Bower Gaverzicht-BE Okay U19 + 06:45
86 Maxim Stievenart Sprint 2000 Charleroi + 06:46
87 Senne Boeckx Sport en Steun-Leopoldsburg + 06:57
88 Louis Depil Hauts-de-France + 07:40
89 Tom Derreveaux Sprint 2000 Charleroi + 08:02
90 Jorn Kooistra WV Noord-Holland + 12:54
DNF Wout Joore District Zuid Oost
DNF Tom Schellekens District Zuid Oost
DNF Matthias Aldebert Hauts-de-France
DNF Hugo Delattre Hauts-de-France
DNF Jules Engels Hauts-de-France
DNF Hugo Grard Hauts-de-France
DNF Matteo Borrelli Mix USSA Pavilly / Marmande
DNF Antoine Lemir Mix USSA Pavilly / Marmande
DNF Tycho Van Gijsel Mix WAC Team / Willebrord
DNF Robert Kendzia SMS Swidnica
DNF Lars Donk UWTC de Volharding
DNF Ofke Teekens UWTC de Volharding
DNF Niels Tenniglo UWTC de Volharding
DNF Brain van Marion UWTC de Volharding
DNF Miguel Van Tintelen UWTC de Volharding
DNF Eskil Huiting WV Noord-Holland
DNF Kevin Kuiper WV Noord-Holland
DNF Rick Suurd WV Noord-Holland
DNF Thomas Tachot AG2R Citroën U19 Team
DNF Lowie Bruyninckx Brain² Olympia Tienen
DNF Arne Pauwels Brain² Olympia Tienen
DNF Wannes Dewulf Canguru – QTS – Air College Cycling
DNF Thibaut Bernard Crabbe Toitures – CC Chevigny
DNF Warre Vleirick CT Luc Wallays-Jonge Renners
DNF Kenny Carty Culture Vélo Look Racing Team U19
DNF William Edom Culture Vélo Look Racing Team U19
DNF Maël Rouanet Culture Vélo Look Racing Team U19
DNF Axel Villeronce Culture Vélo Look Racing Team U19
DNF Lucas Villeronce Culture Vélo Look Racing Team U19
DNF Pierre Ledeme Entente Juniors Auvergne
DNF Hugo Roudier Entente Juniors Auvergne
DNF Clement Van Eycken Entente Juniors Auvergne
DNF Gerben Dewinter Gaverzicht-BE Okay U19
DNF Natan Duchi Gaverzicht-BE Okay U19
DNF Jean-Baptiste Declercq Isorex Cycling Team
DNF Jitse Dhaenens Isorex Cycling Team
DNF Artuur Torney Isorex Cycling Team
DNF Joren Bijnens Maes CT Glabbeek
DNF Rune Das Maes CT Glabbeek
DNF Thibault Goethals Onder Ons Parike WZW
DNF Henri-Johannes Appelbaum Rose Team NRW
DNF Silas Koech Rose Team NRW
DNF Janis Kommnick Rose Team NRW
DNF Robin Sengstock Rose Team NRW
DNF Kobe Rens Sport en Steun-Leopoldsburg
DNF Lucas Jacques Sprint 2000 Charleroi
DNF Camilo Gomes Team 31 Jolly Cycles U19
DNF Celestin Wattelle Team 31 Jolly Cycles U19
DNF Nikolai Bujakewitz Kristensen Team Herning CK Junior
DNF Nicklas Fonnesbech Team Herning CK Junior
DNF Anders Vos Sørensen Team Mascot Workwear
DNF Asger De Valck Van Moer Logistics Cycling Team
DNF Ilan Hooftman Van Moer Logistics Cycling Team
DNF Niels Neirinckx Van Moer Logistics Cycling Team
DNF Arthur Vermeulen Van Moer Logistics Cycling Team
DNF Jordan Laverdeur VC Ardennes
DNF Julien Saremans VC Ardennes
DNF Mathieu Toussaint VC Ardennes
Back To Top