skip to Main Content

Race Results:

Primus Classic – 2021

Information
Nation
Belgium
Date 18th September
Distance 197.7 km
CAT 1.Pro

Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Florian Sénéchal Deceuninck-Quick Step 4:34:05 200
02 Tosh Van der Sande Lotto Soudal + 00 150
03 Jasper Stuyven Trek-Segafredo + 00 125
04 Mikkel Honore Deceuninck-Quick Step + 00 100
05 Simon Clarke Team Qhubeka NextHash + 04 85
06 Yves Lampaert Deceuninck-Quick Step + 04 70
07 Zdenek Stybar Deceuninck-Quick Step + 1:00 60
08 Mathieu van der Poel Alpecin-Fenix + 1:00 50
09 Giacomo Nizzolo Team Qhubeka NextHash + 1:00 40
10 Davide Ballerini Deceuninck-Quick Step + 1:00 35
11 Matis Louvel Arkéa-Samsic + 1:00 30
12 Stan Dewulf AG2R Citroën Team + 1:00 25
13 Hugo Hofstetter Israel Start-Up Nation + 1:00 20
14 Simone Consonni Cofidis + 1:00 15
15 Giovanni Aleotti BORA-hansgrohe + 1:00 10
16 Oliver Naesen AG2R Citroën Team + 1:00 5
17 Martin Urianstad Uno-X Pro Cycling Team + 1:00 5
18 Lawrence Naesen AG2R Citroën Team + 1:00 5
19 Tom Van Asbroeck Israel Start-Up Nation + 1:00 5
20 Michael Gogl Team Qhubeka NextHash + 1:00 5
21 Ilan Van Wilder Team DSM + 1:00 5
22 Edward Theuns Trek-Segafredo + 1:00 5
23 Danny van Poppel Intermarché-Wanty-Gobert + 1:00 5
24 Toms Skujins Trek-Segafredo + 1:00 5
25 Mathijs Paasschens Bingoal Pauwels Sauces WB + 1:00 5
26 Gianni Vermeersch Alpecin-Fenix + 1:00 5
27 Dimitri Claeys Team Qhubeka NextHash + 1:00 5
28 Andrea Bagioli Deceuninck-Quick Step + 1:00 5
29 Carlos Barbero Team Qhubeka NextHash + 1:00 5
30 Dries De Pooter Intermarché-Wanty-Gobert + 1:00 5
31 Amaury Capiot Arkéa-Samsic + 1:00 3
32 Gijs Van Hoecke AG2R Citroën Team + 1:00 3
33 Tiesj Benoot Team DSM + 1:00 3
34 Aimé De Gendt Intermarché-Wanty-Gobert + 1:00 3
35 Ward Vanhoof Sport Vlaanderen-Baloise + 1:00 3
36 Hideto Nakane EF Education-NIPPO + 1:00 3
37 Emils Liepins Trek-Segafredo + 1:06 3
38 Thymen Arensman Team DSM + 1:06 3
39 Filippo Conca Lotto Soudal + 1:06 3
40 Lukasz Owsian Arkéa-Samsic + 1:06 3
41 Lennert Teugels Tarteletto – Isorex + 1:06
42 Guillaume Boivin Israel Start-Up Nation + 1:06
43 Andreas Goeman Tarteletto – Isorex + 1:06
44 Thomas Joseph Tarteletto – Isorex + 1:11
45 Laurens Huys Bingoal Pauwels Sauces WB + 1:15
46 Sebastian Langeveld EF Education-NIPPO + 1:15
47 Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step + 1:16
48 Emmanuel Morin Cofidis + 1:19
49 Dries De Bondt Alpecin-Fenix + 1:19
50 Sep Vanmarcke Israel Start-Up Nation + 2:24
51 Piotr Havik BEAT Cycling + 5:43
52 Jeroen Eyskens EvoPro Racing + 5:43
53 Nathan Haas Cofidis + 6:53
54 Ruben Apers Sport Vlaanderen-Baloise + 6:53
55 Anton Palzer BORA-hansgrohe + 6:53
56 Conn McDunphy EvoPro Racing + 6:53
57 Kamil Malecki Lotto Soudal + 6:53
58 Ylber Sefa Tarteletto – Isorex + 6:53
59 Aden Paterson À Bloc CT + 6:53
60 Sébastien Grignard Lotto Soudal + 6:53
61 Casper Van Uden Team DSM + 6:53
62 Stijn Siemons EvoPro Racing + 6:53
63 Loic Vliegen Intermarché-Wanty-Gobert + 6:53
64 Laurens De Vreese Alpecin-Fenix + 6:53
65 Guillaume Van Keirsbulck Alpecin-Fenix + 6:53
66 Dillon Corkery EvoPro Racing + 6:53
67 Szymon Sajnok Cofidis + 6:53
68 Jempy Drucker Cofidis + 6:53
69 Tim Merlier Alpecin-Fenix + 6:53
70 Taco van der Hoorn Intermarché-Wanty-Gobert + 6:53
71 Alex Colman Sport Vlaanderen-Baloise + 6:53
72 Clément Russo Arkéa-Samsic + 6:53
73 Julius Van Den Berg EF Education-NIPPO + 6:53
74 Logan Owen EF Education-NIPPO + 6:53
75 Anthony Jullien AG2R Citroën Team + 6:53
76 Martin Laas BORA-hansgrohe + 6:53
77 Daniel Arroyave EF Education-NIPPO + 6:53
78 Stefano Oldani Lotto Soudal + 6:53
79 Jordi Meeus BORA-hansgrohe + 6:53
80 Felix Gall Team DSM + 9:12
81 Jens Reynders Sport Vlaanderen-Baloise + 11:33
82 Nils Sinschek À Bloc CT + 11:33
83 Robin Juel Skivild Uno-X Pro Cycling Team + 11:33
84 Romain Combaud Team DSM + 11:33
85 Connor Brown Team Qhubeka NextHash + 11:33
86 Martijn Budding BEAT Cycling + 16:19
87 Cyrus Monk EvoPro Racing + 16:19
88 Jenthe Biermans Israel Start-Up Nation + 16:19
89 Lars Saugstad Uno-X Pro Cycling Team + 16:19
90 Sven Burger BEAT Cycling + 17:13
91 Jan-Willem Van Schip BEAT Cycling + 17:13
92 Gerben Thijssen Lotto Soudal + 17:13
93 Adriaan Janssen À Bloc CT + 17:13
94 Jacob Relaes Tarteletto – Isorex + 17:13
95 Boy van Poppel Intermarché-Wanty-Gobert + 17:13
96 Stefano Museeuw BEAT Cycling + 17:13
97 Jakob Egholm Trek-Segafredo + 19:17
98 Martins Pluto À Bloc CT + 19:17
99 Bernat Font Mas EvoPro Racing + 19:17
100 Stijn Appel À Bloc CT + 19:17
101 Winner Anacona Arkéa-Samsic + 19:17
102 Oskar Johansson Uno-X Pro Cycling Team + 19:17
103 Bodi Del Grosso À Bloc CT + 19:17
104 Erlend Blikra Uno-X Pro Cycling Team + 19:17
105 Brendan Rhim EvoPro Racing + 19:17
106 Dorian De Maeght Bingoal Pauwels Sauces WB + 19:17
107 Donavan Grondin Arkéa-Samsic + 19:17
108 Bert-Jan Lindeman Team Qhubeka NextHash + 19:17
109 Quentin Venner Bingoal Pauwels Sauces WB + 20:12
DSQ Floris De Tier Alpecin-Fenix
DSQ Christophe Noppe Arkéa-Samsic
DNS Timothy Dupont Bingoal Pauwels Sauces WB
DNS Robbe Ghys Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Alexis Gougeard AG2R Citroën Team
DNF Jordy Bouts BEAT Cycling
DNF Yoeri Havik BEAT Cycling
DNF Jonas Castrique Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Sébastien Van Poppel Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Andreas Schillinger BORA-hansgrohe
DNF Rüdiger Selig BORA-hansgrohe
DNF Matthew Walls BORA-hansgrohe
DNF André Carvalho Cofidis
DNF Axel Zingle Cofidis
DNF Fumiyuki Beppu EF Education-NIPPO
DNF Tom Devriendt Intermarché-Wanty-Gobert
DNF Rudy Barbier Israel Start-Up Nation
DNF Guy Sagiv Israel Start-Up Nation
DNF Gilles De Wilde Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Jordi Warlop Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Maxime De Poorter Tarteletto – Isorex
DNF Brent Van de Kerkhove Tarteletto – Isorex
DNF Martin Salmon Team DSM
DNF Alexander Kamp Trek-Segafredo
DNF Charlie Quarterman Trek-Segafredo
DNF Sindre Kulset Uno-X Pro Cycling Team
Back To Top