skip to Main Content

Race Results:

Ringerike GP – 2022

Information
Nation
Norway
Date 8th – 8th May
Distance 165 km
CAT 1.2

Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT 4:03:00 40
02 Andreas Stokbro Team Coop + 00 30
03 Ludvik Holstad Lillehammer CK + 00 25
04 Stian Fredheim Uno-X DARE DT + 00 20
05 Mads Østergaard Team Coloquick + 00 15
06 Morten Nørtoft Riwal Cycling Team + 00 10
07 Magnus Bak Klaris Restaurant Suri-Carl Ras + 00 5
08 Oliver Knudsen Restaurant Suri-Carl Ras + 00 3
09 Mathias Bregnhøj Riwal Cycling Team + 00 3
10 Rasmus Søjberg Pedersen BHS-PL Belton Bornholm + 00 3
11 Henrik Fjellheim IK Hero + 00
12 Aleksander Skjelbred Tønsberg CK + 00
13 Øyvind Brekke Fløtten Ringerike SK + 00
14 Martin Tjøtta Ringerike SK + 00
15 Jacob Eriksson Riwal Cycling Team + 00
16 Andre Sotberg Gauldal SK + 00
17 Embret Svestad-Bårdseng Team Coop + 05
18 Mathias Larsen Restaurant Suri-Carl Ras + 45
19 Christian Ingemann Lindquist Restaurant Suri-Carl Ras + 45
20 Kristian Klevgård Kjekkas IF Sykkel + 45
21 Christoffer Lisson Riwal Cycling Team + 45
22 Emil Toudal BHS-PL Belton Bornholm + 45
23 Hugo Lennartsson Motala AIF Serneke Allebike + 45
24 Andre Drege Team Coop + 45
25 Simon Bak Team Coloquick + 45
26 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 45
27 Sebastian Kirkedam Larsen Ringerike SK + 45
28 Brage Aulstad Lillehammer CK + 45
29 Marcus Sander Hansen Uno-X DARE DT + 45
30 Anton Stensby Tønsberg CK + 45
31 Mads Rahbek BHS-PL Belton Bornholm + 45
32 Alexandru-Ionut Antoniu Team Sparekassen Danmark Aalborg + 45
33 Jacob Maegaard Schebye Team Georg Berg + 45
34 Frederik Jensen BHS-PL Belton Bornholm + 51
35 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 55
36 Jesper Schultz Team Coloquick + 59
37 Kristoffer Skjerping Kjekkas IF Sykkel + 1:12
38 Magnus Sørbø Ringerike SK + 2:02
39 Albin Stålberg Ryska Posten RT + 2:02
40 Alexander Salby Riwal Cycling Team + 2:02
41 Emil Vinjebo Riwal Cycling Team + 2:02
42 Carl-Frederik Bevort Uno-X DARE DT + 3:38
43 William Herman Wisholm Team Sparekassen Danmark Aalborg + 3:38
44 Venantas Lasinis Kaunas Cycling Team + 3:38
45 Kristian Broløs Team CO Play – Giant + 3:38
46 Vegard Løvdal IL Stjørdals-Blink + 3:38
47 Tobias Halvorsen Kristiansands CK + 5:38
48 Sindre Bjerkestrand Haugsvær Kjekkas IF Sykkel + 5:38
49 Kasper Rolfsen Tønsberg CK + 5:38
50 Truls Nordhagen Lillehammer CK + 5:45
51 Nicolai Dahlen Guntvedt IK Hero + 5:58
52 Frederik Bjørn Sørensen Team Coloquick + 6:08
53 Kasper Viberg Søgaard Riwal Cycling Team + 6:08
54 Kalle Kvam IL Stjørdals-Blink + 6:08
55 Erlend Litlere NCF Region Vest + 6:10
56 Kjetil Johansen Amundrud Asker CK + 6:10
57 Dennis Lock Team Sparekassen Danmark Aalborg + 6:10
58 Matias Malmberg Team Coloquick + 6:10
59 Jakob Gye Madsen Team Sparekassen Danmark Aalborg + 6:10
60 Sebastian Theodor Petersen Team Sparekassen Danmark Aalborg + 6:10
61 Håkon Aalrust Team Coop + 6:24
62 Jacob Ahlsson Motala AIF Serneke Allebike + 6:28
63 Jakob Söderqvist Ryska Posten RT + 6:57
64 Christopher Ellingsen Sandnes SK + 6:58
65 Sebastian Robles Larsen Team NCF Region Øst + 7:17
66 Victor Grue Team CO Play – Giant + 10:49
DNS Emil Moe NCF Region Vest
DNS Christian Edelsteen Buyle Asker CK
DNS Pelle Køster Team CO Play – Giant
DNS Phillip Mathiesen Team CO Play – Giant
DNS Anders Bjørn Jørgensen Team Georg Berg
DNS Jannik Ljungdahl Team Georg Berg
DNF Casper Hope NCF Region Vest
DNF Kristian Høvås NCF Region Vest
DNF Lasse Høvås NCF Region Vest
DNF Mads Leander Fredriksen NCF Region Vest
DNF Sverre Litlere NCF Region Vest
DNF Henrik Farstadvoll Team NCF Region Øst
DNF Aleksander Nilsen Team NCF Region Øst
DNF Jesper Røn Team NCF Region Øst
DNF Kristian Thommesen Team NCF Region Øst
DNF Emil Berg-Jacobsen Asker CK
DNF Asbjørn Slagtern Fjellvåg Asker CK
DNF Sander Myhre Sauge Asker CK
DNF Adam Holm Jørgensen BHS-PL Belton Bornholm
DNF Emil Schandorff BHS-PL Belton Bornholm
DNF Gustav Wang BHS-PL Belton Bornholm
DNF Eirik Vang Aas Gauldal SK
DNF Anders Aasheim Gauldal SK
DNF Peder Antoni Gravas Gauldal SK
DNF Ole Andreas Indrebø Gauldal SK
DNF Rasmus Dedenroth IK Hero
DNF Andre Johansen IK Hero
DNF Thomas Rem IK Hero
DNF Geir Kristian Teigland IK Hero
DNF Fredrik Benjaminsen IL Stjørdals-Blink
DNF Jørgen Dragsten IL Stjørdals-Blink
DNF Martin Solhaug Hansen IL Stjørdals-Blink
DNF Adrian Kvernbråten IL Stjørdals-Blink
DNF Mantas Balciunas Kaunas Cycling Team
DNF Remi De Mey Kaunas Cycling Team
DNF Mantas Januskevicius Kaunas Cycling Team
DNF Arturas Kazakevicius Kaunas Cycling Team
DNF Gustas Raugala Kaunas Cycling Team
DNF Sondre Holst Enger Kjekkas IF Sykkel
DNF Magnus Frydenlund Kjekkas IF Sykkel
DNF Jørgen Korstad Kjekkas IF Sykkel
DNF Joachim Strindin Kjekkas IF Sykkel
DNF Per Eskeland Kristiansands CK
DNF Ole Jakob Haugen Kristiansands CK
DNF Endre Danielsen Nyhagen Kristiansands CK
DNF Vetle Slemdahl Kristiansands CK
DNF Tobias Alvestad Lillehammer CK
DNF Eivind Broholt Fougner Lillehammer CK
DNF Toralf Rydningen Martinsen Lillehammer CK
DNF Ulrik Tvedt Lillehammer CK
DNF Carl Kagevi Motala AIF Serneke Allebike
DNF Richard Larsen Motala AIF Serneke Allebike
DNF Samuel Lord Motala AIF Serneke Allebike
DNF Filip Mård Motala AIF Serneke Allebike
DNF Alexander Arnt Hansen Restaurant Suri-Carl Ras
DNF Sebastian Nielsen Restaurant Suri-Carl Ras
DNF Kasper Heggø Ringerike SK
DNF Marcus Korsnes Ringerike SK
DNF Magnus Wæhre Ringerike SK
DNF Hannes Bergström Frisk Ryska Posten RT
DNF Gustav Mikkelsen Ryska Posten RT
DNF Jonas Månsson Ryska Posten RT
DNF Harald Stalberg Ryska Posten RT
DNF Carl Åhnberg Ryska Posten RT
DNF Vetle Eskedal Sandnes SK
DNF Kristoffer Forus Sandnes SK
DNF Joakim Frafjord Sandnes SK
DNF Sander Holla Sandnes SK
DNF Fredrik Nordahl Fløisvik Sandnes SK
DNF Emil Skår Sandnes SK
DNF Daniel Lond Team CO Play – Giant
DNF Jaspar Lonsdale Team CO Play – Giant
DNF Magnus Machholdt Team CO Play – Giant
DNF Stein-Erik Eriksen Team Coloquick
DNF Eirik Lunder Team Coop
DNF Johan Ravnøy Team Coop
DNF Mads Berg Iversen Team Georg Berg
DNF Nicklas Falk Team Georg Berg
DNF Niklas Hornshoj Team Georg Berg
DNF Oskar Ulrik Winkler Team Georg Berg
DNF Magnus Lorents Nielsen Team Sparekassen Danmark Aalborg
DNF Oscar Munk-Olsen Team Sparekassen Danmark Aalborg
DNF Kasper Steen Enstad Tønsberg CK
DNF Sondre Kristensen Tønsberg CK
DNF Jon Rye-Johnsen Tønsberg CK
DNF Simon Dalby Uno-X DARE DT

,

Back To Top