skip to Main Content

Race Results:

Ronde de l’Isard (U23) – 2021

Information
Nation
France
Date 30th September
Where Faudoas -> Lannemezan
What 2nd stage
Distance 168 km

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti 03:57:16 5
02 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy + 03 1
03 Loe Van Belle Jumbo-Visma DT + 03
04 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 03
05 Sean Flynn SEG Racing Academy + 03
06 Elias Maris Basso Team Flanders + 03
07 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 03
08 Javier Serrano Rodriguez Kometa U23 + 03
09 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 03
10 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 03
11 Alex Baudin AG2R Citroën U23 Team + 03
12 Johan Meens Bingoal-WB DT + 03
13 Corbin Strong SEG Racing Academy + 03
14 Jelle Vermoote Acrog – Tormans + 03
15 Gauthier Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com + 03
16 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 03
17 Lars Boven Jumbo-Visma DT + 03
18 Oliver Rees Trinity Racing + 03
19 Gil Gelders Bingoal-WB DT + 03
20 Jago Willems Bingoal-WB DT + 03
21 Robbe Claeys Basso Team Flanders + 03
22 Marco Frigo SEG Racing Academy + 03
23 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 03
24 Louis Barré Team UC Nantes – Atlantique + 03
25 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 03
26 Jordan Jegat Team UC Nantes – Atlantique + 03
27 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 03
28 Yaël Joalland C.C.Etupes + 03
29 Sam Watson Trinity Racing + 03
30 Mateo Allard AG2R Citroën U23 Team + 03
31 Gijs Leemreize Jumbo-Visma DT + 03
32 Pau Miquel Delgado Lizarte + 03
33 Nolann Mahoudo V.C.Pays de Loudéac + 03
34 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence + 03
35 Alexander Konijn A.V.C. Aix-en-Provence + 03
36 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 03
37 Baptiste Huyet SCO Dijon-Team Material-velo.com + 03
38 Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac + 03
39 David Martin Kometa U23 + 03
40 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 03
41 Eugenio Sanchez Lizarte + 03
42 Luke Lamperti Trinity Racing + 03
43 Ben Turner Trinity Racing + 03
44 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 03
45 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 03
46 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 03
47 Kamiel Bonneu Basso Team Flanders + 03
48 Louis Ferreira Occitanie + 03
49 Andrew Vollmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03
50 Yago Segovia Escribano Kometa U23 + 03
51 Thomas Gloag Trinity Racing + 03
52 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 03
53 Arno Debeir Basso Team Flanders + 03
54 Victor Bosoni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 03
55 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 03
56 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 03
57 Nathan Vandepitte Bingoal-WB DT + 03
58 Elliot Phillippon Occitanie + 03
59 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 03
60 Killian Verschuren Team UC Nantes – Atlantique + 03
61 Milan Paulus SEG Racing Academy + 03
62 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 03
63 Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence + 03
64 Lucas Guille Team UC Nantes – Atlantique + 03
65 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 03
66 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 03
67 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma DT + 03
68 Darren Van Bekkum Jumbo-Visma DT + 03
69 Antoine Devanne Vendée U + 03
70 Jorge Gutierrez Gonzalez Lizarte + 03
71 Sander Andersen Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03
72 Jack Drage Groupama-FDJ Conti + 03
73 Andrea Montoli Kometa U23 + 03
74 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 03
75 Mathias Piron Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03
76 Baptiste Lacroix AG2R Citroën U23 Team + 03
77 Maxime Richard C.C.Etupes + 03
78 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 03
79 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 03
80 Koert Van Oosten Acrog – Tormans + 25
81 Lukas Drapier Nouvelle-Aquitaine + 28
82 Ivan De Ville De Goyet Bingoal-WB DT + 28
83 Pierre Betelli Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 28
84 Lucas Beneteau SCO Dijon-Team Material-velo.com + 29
85 Max Walker Trinity Racing + 29
86 Diego Uriarte Belzunegi Lizarte + 29
87 Eliott Pierre C.C.Etupes + 29
88 Sébastien Van Poppel Bingoal-WB DT + 29
89 Theo Nardi Occitanie + 33
90 Tomas Kopecky Acrog – Tormans + 49
91 Nikolaos Drakos SEG Racing Academy + 49
92 Taino Cailliau Nouvelle-Aquitaine + 01:02
93 Romain Arcangeli A.V.C. Aix-en-Provence + 01:06
94 Luc Weingarten Nouvelle-Aquitaine + 01:21
95 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 01:37
96 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 01:37
97 Gauthier Beeckman Acrog – Tormans + 01:37
98 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 01:37
99 Maximillien Provost Team UC Nantes – Atlantique + 02:05
100 Pablo Castrillo Zapater Lizarte + 02:27
101 Kévin Arhie Nouvelle-Aquitaine + 02:42
102 Frederik Erringsø AG2R Citroën U23 Team + 02:42
103 Nicola Marcerou Vendée U + 02:42
104 Antoine Guedon Occitanie + 02:42
105 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 02:42
106 Brendan Le Cam Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03:21
107 Kilyan Elain Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:02
108 Remy Bathiard SCO Dijon-Team Material-velo.com + 04:03
109 Nicolas Hamon Nouvelle-Aquitaine + 05:02
110 Baptiste Vadic Vendée U + 05:02
111 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 05:10
112 Antonin Souchon Nouvelle-Aquitaine + 05:57
113 Clément Rozès Occitanie + 05:57
114 Antonin Corvaisier Vendée U + 06:32
115 Elia Blum Swiss Racing Academy + 06:32
116 Rémi Verloo C.C.Etupes + 06:33
117 Lucas Grolier Vendée U + 06:33
118 Erwan Louvrier Team UC Nantes – Atlantique + 08:42
DNF Eliot Pauchard A.V.C. Aix-en-Provence
Pos Rider Team Time
01 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy 07:52:45
02 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 02
03 Milan Paulus SEG Racing Academy + 04
04 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 13
05 Loe Van Belle Jumbo-Visma DT + 24
06 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma DT + 25
07 Max Walker Trinity Racing + 27
08 Javier Serrano Rodriguez Kometa U23 + 28
09 Jelle Vermoote Acrog – Tormans + 28
10 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 28
11 Sam Watson Trinity Racing + 28
12 Oliver Rees Trinity Racing + 28
13 Alex Baudin AG2R Citroën U23 Team + 28
14 Fabian Weiss Swiss Racing Academy + 28
15 Nolann Mahoudo V.C.Pays de Loudéac + 28
16 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 28
17 Jago Willems Bingoal-WB DT + 28
18 Luke Lamperti Trinity Racing + 28
19 Lars Boven Jumbo-Visma DT + 28
20 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 28
21 Gil Gelders Bingoal-WB DT + 28
22 Lucas Guille Team UC Nantes – Atlantique + 28
23 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 28
24 Mateo Allard AG2R Citroën U23 Team + 28
25 Thomas Gloag Trinity Racing + 28
26 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 28
27 Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence + 28
28 Elliot Phillippon Occitanie + 28
29 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 28
30 Victor Bosoni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 28
31 Jack Drage Groupama-FDJ Conti + 28
32 Baptiste Lacroix AG2R Citroën U23 Team + 28
33 Jorge Gutierrez Gonzalez Lizarte + 28
34 Andrea Montoli Kometa U23 + 28
35 Mathias Piron Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 28
36 Eliott Pierre C.C.Etupes + 30
37 Darren Van Bekkum Jumbo-Visma DT + 49
38 Koert Van Oosten Acrog – Tormans + 50
39 Pierre Betelli Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 53
40 Lucas Beneteau SCO Dijon-Team Material-velo.com + 54
41 Diego Uriarte Belzunegi Lizarte + 54
42 Nikolaos Drakos SEG Racing Academy + 01:14
43 Taino Cailliau Nouvelle-Aquitaine + 01:27
44 Killian Verschuren Team UC Nantes – Atlantique + 01:58
45 Nicola Marcerou Vendée U + 03:07
46 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 04:20
47 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 04:26
48 Pablo Castrillo Zapater Lizarte + 04:26
49 Lukas Drapier Nouvelle-Aquitaine + 04:51
50 Ivan De Ville De Goyet Bingoal-WB DT + 04:51
51 Baptiste Vadic Vendée U + 06:57
52 Rémi Verloo C.C.Etupes + 06:58
53 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 07:17
54 Theo Nardi Occitanie + 07:24
55 Gauthier Beeckman Acrog – Tormans + 07:35
56 Sébastien Van Poppel Bingoal-WB DT + 07:43
57 Luc Weingarten Nouvelle-Aquitaine + 08:05
58 Elia Blum Swiss Racing Academy + 08:34
59 Kévin Arhie Nouvelle-Aquitaine + 09:56
60 Antonin Souchon Nouvelle-Aquitaine + 10:19
61 Erwan Louvrier Team UC Nantes – Atlantique + 10:36
62 Kilyan Elain Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 10:46
63 Antonin Corvaisier Vendée U + 10:55
64 Remy Bathiard SCO Dijon-Team Material-velo.com + 11:17
65 Clément Rozès Occitanie + 12:48
66 Frederik Erringsø AG2R Citroën U23 Team + 21:24
Back To Top