Skip to content
Route Adélie de Vitré

Race Results:

Route Adélie de Vitré

Information

Results UCI

Pos Rider Team UCI Time
1 Biermans Jenthe ARKEA-B&B HOTELS 125 04:03:27
2 Dujardin Sandy TotalEnergies 85 + 00
3 Delettre Alexandre St Michel-Mavic-Auber 93 70 + 00
4 Gaudu David Groupama-FDJ 60 + 00
5 Bevort Carl-Frederik Uno-X Mobility 50 + 00
6 Labrosse Jordan Decathlon AG2R La Mondiale Team 40 + 00
7 Berasategi Xabier Euskaltel-Euskadi 35 + 02
8 Isidore Noa Decathlon AG2R La Mondiale Team 30 + 02
9 Braz Afonso Clément CIC U Nantes Atlantique 25 + 02
10 Dalby Simon Uno-X Mobility 20 + 09
11 Costiou Ewen ARKEA-B&B HOTELS 15 + 09
12 Dversnes Fredrik Uno-X Mobility 10 + 14
13 Cosnefroy Benoît Decathlon AG2R La Mondiale Team 5 + 18
14 Hobbs Noah Groupama-FDJ 5 + 20
15 Cardis Romain St Michel-Mavic-Auber 93 5 + 20
16 Aberasturi Jon Euskaltel-Euskadi 3 + 20
17 Fouche James Euskaltel-Euskadi 3 + 20
18 Couanon Jonathan Nice Métropole Côte d’Azur 3 + 20
19 Venturini Clément ARKEA-B&B HOTELS 3 + 20
20 Magli Filippo VF Group-Bardiani CSF-Faizanè 3 + 20
21 Gruel Thibaud Groupama-FDJ 3 + 20
22 Kopecky Matyas Team Novo Nordisk 3 + 20
23 González David Caja Rural-Seguros RGA 3 + 20
24 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d’Azur 3 + 20
25 Grisel Matys Lotto Dstny 3 + 20
26 Morin Emmanuel Van Rysel-Roubaix + 20
27 Jaime Alex Equipo Kern Pharma + 20
28 Taminiaux Lionel Lotto Dstny + 20
29 Angulo Antonio Burgos-BH + 20
30 Silva Thomas Caja Rural-Seguros RGA + 20
31 Lambrecht Michiel Bingoal WB + 20
32 Rolland Brieuc Groupama-FDJ + 20
33 Matthys Louka Bingoal WB + 20
34 Simon Julien TotalEnergies + 20
35 Danès Léo CIC U Nantes Atlantique + 20
36 Breuillard Nicolas St Michel-Mavic-Auber 93 + 20
37 Fuentes Angel Burgos-BH + 20
38 Ourselin Paul TotalEnergies + 20
39 Cuadrado Unai Euskaltel-Euskadi + 20
40 Leveau Jérémy Van Rysel-Roubaix + 20
41 Skaarseth Anders Uno-X Mobility + 20
42 Jaladeau Artus CIC U Nantes Atlantique + 20
43 Coquard Bryan Cofidis + 20
44 Avoine Kévin Van Rysel-Roubaix + 20
45 Fernández Garcia Samuel Caja Rural-Seguros RGA + 20
46 Milesi Nicolas ARKEA-B&B HOTELS + 20
47 Ferron Valentin TotalEnergies + 31
48 Crommelinck Melvin Nice Métropole Côte d’Azur + 36
49 Jarnet Maxime Van Rysel-Roubaix + 58
50 Marit Arne Intermarché-Wanty + 01:14
51 Boúglas Georgios Burgos-BH + 01:16
52 De Schuyteneer Steffen Lotto Dstny + 01:18
53 Narbonne-Zuccarelli Axel Nice Métropole Côte d’Azur + 01:21
54 Poelvoorde Tars Lotto Dstny + 01:21
55 Toumire Hugo Cofidis + 01:25
56 Thierry Pierre ARKEA-B&B HOTELS + 01:36
57 Bisiaux Léo Decathlon AG2R La Mondiale Team + 01:46
58 Capron Rémi Van Rysel-Roubaix + 01:55
59 Guardeño Jaume Caja Rural-Seguros RGA + 01:55
60 Elosegui Iñigo Equipo Kern Pharma + 01:55
61 Lanhove Milan Bingoal WB + 01:55
62 Kulset Magnus Uno-X Mobility + 02:11
63 Alleno Clément Burgos-BH + 02:15
64 Le Berre Mathis ARKEA-B&B HOTELS + 02:15
65 Salby Alexander Bingoal WB + 02:26
66 Zanoncello Enrico VF Group-Bardiani CSF-Faizanè + 02:39
67 Van Daele Sil Bingoal WB + 03:00
68 Manzin Lorrenzo TotalEnergies + 03:03
69 Peron Andrea Team Novo Nordisk + 03:03
70 Lecroq Jérémy St Michel-Mavic-Auber 93 + 03:03
71 Delacroix Théo St Michel-Mavic-Auber 93 + 03:03
72 Arriola-Bengoa Julen Caja Rural-Seguros RGA + 03:03
73 Leroux Samuel Van Rysel-Roubaix + 03:03
74 Verschuren Killian Decathlon AG2R La Mondiale Team + 03:03
75 Mahoudo Nolann Cofidis + 03:03
76 Guernalec Thibault ARKEA-B&B HOTELS + 03:15
77 Fiorelli Filippo VF Group-Bardiani CSF-Faizanè + 03:21
78 Corkery Dillon St Michel-Mavic-Auber 93 + 03:21
79 Pelegrí Óscar Burgos-BH + 03:32
80 Lopez de Abetxuko Andoni Euskaltel-Euskadi + 04:23
81 Galván Francisco Equipo Kern Pharma + 04:30
82 Vaneeckhoutte Victor Lotto Dstny + 04:45
83 Jackson George Burgos-BH + 04:45
84 Julien Matisse CIC U Nantes Atlantique + 04:45
85 Zubeldia Unai Euskaltel-Euskadi + 04:45
86 Basset Pierre-Henry CIC U Nantes Atlantique + 04:45
87 Braet Vito Intermarché-Wanty + 04:45
88 Paquot Tom Intermarché-Wanty + 04:45
89 Planckaert Baptiste Intermarché-Wanty + 04:45
90 Retegi Mikel Equipo Kern Pharma + 04:45
91 Alustiza Nicolas Euskaltel-Euskadi + 04:45
92 Vandenabeele Henri Lotto Dstny + 04:45
93 Weemaes Sasha Bingoal WB + 04:45
94 Brand Sam Team Novo Nordisk + 04:45
95 Rye-Johnsen Jon CIC U Nantes Atlantique + 07:20
96 Blikra Erlend Uno-X Mobility + 07:20
97 Faure-Prost Alexy Intermarché-Wanty + 07:20
98 Hue Antoine CIC U Nantes Atlantique + 07:20
99 Johnston Calum Caja Rural-Seguros RGA + 07:20
100 Polga Antonio Team Novo Nordisk + 07:20
101 Golliker Joshua Groupama-FDJ + 08:40
102 Sander Hansen Marcus Uno-X Mobility + 08:40
103 De Graeve Quinten Team Novo Nordisk + 08:40
DNS Lucca Riccardo VF Group-Bardiani CSF-Faizanè
DNF Van Poppel Sébastien Bingoal WB
DNF Álvarez Rodrigo Burgos-BH
DNF Schlegel Michal Caja Rural-Seguros RGA
DNF Finé Eddy Cofidis
DNF Gougeard Alexis Cofidis
DNF Knight Oliver Cofidis
DNF Oldani Stefano Cofidis
DNF Donnenwirth Tom Decathlon AG2R La Mondiale Team
DNF Aznar Hugo Equipo Kern Pharma
DNF Sanchez Eugenio Equipo Kern Pharma
DNF Soto Antonio Equipo Kern Pharma
DNF Fontaine Titouan Groupama-FDJ
DNF Sarreau Marc Groupama-FDJ
DNF Moonen Zeno Intermarché-Wanty
DNF De Lie Axel Lotto Dstny
DNF Hennequin Paul Nice Métropole Côte d’Azur
DNF Knecht Noah Nice Métropole Côte d’Azur
DNF Le Ny Jean-Louis Nice Métropole Côte d’Azur
DNF Cabot Jérémy St Michel-Mavic-Auber 93
DNF Daugé Lucas Team Novo Nordisk
DNF Ridolfo Filippo Team Novo Nordisk
DNF Vadic Baptiste TotalEnergies
DNF Marcellusi Martin VF Group-Bardiani CSF-Faizanè
DNF Tonelli Alessandro VF Group-Bardiani CSF-Faizanè
DNF Zoccarato Samuele VF Group-Bardiani CSF-Faizanè
DNF Boudat Thomas Van Rysel-Roubaix

,

Back To Top