skip to Main Content

Race Results:

Sibiu Cycling Tour – 2021

Information
Nation Romania
Date 4th July
Where Sibiu -> Paltiniş
What 1st stage
Distance 177.9 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Giovanni Aleotti BORA-hansgrohe 04:25:14 14
02 Fabio Aru Team Qhubeka NextHash + 00 5
03 Sergey Chernetskiy Gazprom-RusVelo + 02 3
04 Roland Thalmann Team Vorarlberg + 02
05 Michal Schlegel Elkov – Kasper + 02
06 Riccardo Zoidl Felbermayr – Simplon Wels + 13
07 Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang + 28
08 Adam Toupalik Elkov – Kasper + 50
09 Davide Rebellin Work Service Dynatek Vega + 56
10 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 56
11 Jakub Otruba Elkov – Kasper + 01:05
12 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 01:07
13 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 01:52
14 Robert Power Team Qhubeka NextHash + 01:57
15 Enrico Battaglin Bardiani CSF Faizanè + 01:59
16 Antoine Berlin Global 6 Cycling + 01:59
17 Karel Camrda Topforex – ATT Investments PCT + 02:04
18 Adria Moreno Sala Team Vorarlberg + 02:04
19 Marco Canola Gazprom-RusVelo + 02:04
20 Karol Domagalski HRE Mazowsze Serce Polski + 02:04
21 Meindert Weulink À Bloc CT + 02:08
22 Adne Van Engelen Bike Aid + 02:08
23 Karel Vacek Team Qhubeka NextHash + 02:08
24 Andrea Di Renzo Vini Zabú + 02:14
25 Giacomo Garavaglia Work Service Dynatek Vega + 02:14
26 Michael Kukrle Elkov – Kasper + 02:14
27 Jan Barta Elkov – Kasper + 02:14
28 Anton Palzer BORA-hansgrohe + 02:20
29 Moran Vermeulen Felbermayr – Simplon Wels + 02:40
30 Piotr Brozyna HRE Mazowsze Serce Polski + 02:41
31 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 02:45
32 Matthieu Jeannès Team Illuminate + 02:49
33 Fran Miholjevic Cycling Team Friuli ASD + 03:11
34 Daniel Lehner Felbermayr – Simplon Wels + 03:14
35 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 03:35
36 Leonardo Tortomasi Vini Zabú + 03:42
37 David Lozano Team Novo Nordisk + 03:45
38 Stepan Kurianov Global 6 Cycling + 03:51
39 Aleksander Skjelbred Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 03:56
40 Corey Davis Maloja Pushbikers + 03:56
41 Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo + 03:56
42 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 03:56
43 Jon Knolle Team SKS Sauerland NRW + 04:03
44 Emil Dima Giotti Victoria-Savini Due + 04:10
45 Robin Meyer NIPPO-Provence-PTS Conti + 04:12
46 Michiel Stockman Team SKS Sauerland NRW + 04:12
47 Sander Armee Team Qhubeka NextHash + 04:21
48 Andrea Garosio Bardiani CSF Faizanè + 04:49
49 Daniel Pearson Vini Zabú + 05:33
50 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 06:17
51 Marcus Burghardt BORA-hansgrohe + 06:20
52 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 06:22
53 Nils Sinschek À Bloc CT + 06:50
54 Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 06:50
55 Abram Stockman Team SKS Sauerland NRW + 06:58
56 Marco Tizza Amore & Vita + 07:15
57 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 07:18
58 Cameron Piper Team Illuminate + 07:20
59 Roberto Gonzalez Vini Zabú + 07:23
60 Salim Kipkemboi Bike Aid + 07:23
61 Lorenzo Quartucci D’Amico UM Tools + 07:33
62 Manuel Bosch Felbermayr – Simplon Wels + 08:02
63 Andi Bajc Felbermayr – Simplon Wels + 08:02
64 Daniel Turek Felbermayr – Simplon Wels + 08:02
65 Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 08:02
66 Jason Saltzman Wildlife Generation + 08:02
67 Emil Vinjebo Team Qhubeka NextHash + 08:56
68 Masahiro Ishigami NIPPO-Provence-PTS Conti + 09:15
69 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 09:17
70 Alex Hoehn Wildlife Generation + 09:45
71 Leonardo Zavala A.R. Monex Pro Cycling Team + 09:54
72 Johannes Adamietz Team SKS Sauerland NRW + 10:03
73 Justin Wolf Bike Aid + 10:07
74 Nikodemus Holler Bike Aid + 10:35
75 Charles Kagimu Bike Aid + 10:51
76 Jiri Petrus Topforex – ATT Investments PCT + 10:59
77 Petr Fiala Topforex – ATT Investments PCT + 10:59
78 Stefano Pirazzi Amore & Vita + 11:01
79 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 11:07
80 Raul Colombo Work Service Dynatek Vega + 11:23
81 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 11:39
82 Raul-Antonio Sinza Giotti Victoria-Savini Due + 12:46
83 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 12:53
84 Francesco Zandri Work Service Dynatek Vega + 12:53
85 Nicolas Sessler Global 6 Cycling + 13:03
86 Karel Tyrpekl Topforex – ATT Investments PCT + 13:03
87 Matej Zahalka Elkov – Kasper + 13:03
88 Ollie Jones Global 6 Cycling + 13:26
89 Aria Kiani Team Illuminate + 13:35
90 Iuri Filosi Giotti Victoria-Savini Due + 14:11
91 Stijn Appel À Bloc CT + 14:37
92 Mike Schuch À Bloc CT + 14:37
93 Alessandro Iacchi Vini Zabú + 14:37
94 Reinardt Janse Van Rensburg Team Qhubeka NextHash + 14:37
95 Ivar Slik À Bloc CT + 14:37
96 Iustin-Ioan Vaidian Romania + 15:16
97 Campbell Pithie Global 6 Cycling + 15:47
98 Federico Burchio Work Service Dynatek Vega + 15:55
99 Pawel Bernas HRE Mazowsze Serce Polski + 16:28
100 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 18:11
101 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 18:11
102 Daniel Smarzaro D’Amico UM Tools + 18:40
103 Pascal Ackermann BORA-hansgrohe + 18:40
104 Stefan Kolb Hrinkow Advarics Cycleang + 18:40
105 Nicolas Nesi D’Amico UM Tools + 18:40
106 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 18:40
107 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 18:40
108 Adrian Kurek HRE Mazowsze Serce Polski + 18:40
109 Rainer Kepplinger Hrinkow Advarics Cycleang + 18:40
110 Riccardo Stacchiotti Vini Zabú + 18:40
111 Davide Appollonio Amore & Vita + 18:40
112 Andrea Guardini Giotti Victoria-Savini Due + 18:40
113 Serghei Tvetcov Wildlife Generation + 18:40
114 Marvin Hammerschmid Hrinkow Advarics Cycleang + 18:40
115 Noah Granigan Wildlife Generation + 18:40
116 Sergio Rodriguez Reche Team Illuminate + 18:40
117 Lucas Carstensen Bike Aid + 18:40
118 Jonathan Clarke Wildlife Generation + 18:40
119 Mel Van Der Veekens À Bloc CT + 19:24
120 Daniel Crista Romania + 21:45
121 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 21:45
122 Martin Laas BORA-hansgrohe + 21:45
123 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 21:45
124 Matthew Walls BORA-hansgrohe + 21:45
125 Jonathan Couanon NIPPO-Provence-PTS Conti + 21:48
126 Declan Irvine Team Novo Nordisk + 22:34
127 Viktor Filutas Giotti Victoria-Savini Due + 23:38
128 Paolo Simion Giotti Victoria-Savini Due + 23:38
129 Ioan Dobrin Romania + 23:55
130 Serban Luncan Romania + 23:55
131 Edgar Cadena A.R. Monex Pro Cycling Team + 23:55
132 Pablo Cruz Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 23:55
133 Sebastian Schaub Team Illuminate + 23:55
134 Luka Pajek Hrinkow Advarics Cycleang + 27:31
135 Per Münstermann Team SKS Sauerland NRW + 27:31
136 Clément Maertens Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 27:31
137 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 28:59
138 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 29:18
139 Paolo Toto Amore & Vita + 29:18
140 Stefano Di Benedetto Work Service Dynatek Vega + 30:29
141 Timothy Coffey Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 30:53
142 Atsushi Oka NIPPO-Provence-PTS Conti + 32:18
143 Hijiri Oda NIPPO-Provence-PTS Conti + 32:26
144 Carlos Mier y Teran A.R. Monex Pro Cycling Team + 32:51
145 Besnik Islami D’Amico UM Tools + 32:53
146 Miguel Arroyo A.R. Monex Pro Cycling Team + 33:49
147 Eduard Michael Grosu Romania + 35:12
148 Adi Marcu Romania + 35:12
149 Jose Eduardo Miralrio A.R. Monex Pro Cycling Team + 41:24
150 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 42:17
151 Vladislav Zubar Amore & Vita + 43:06
152 William Goodfellow Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 43:52
153 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 43:52
154 Michal Galka Maloja Pushbikers + 47:44
DNF Jorge Valles A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Dan Erik Hansen Global 6 Cycling
DNF Mika Heming Maloja Pushbikers
DNF Franz Schlachter Maloja Pushbikers
DNF Travis Furman Team Illuminate
DNF Filippo Fortin Team Vorarlberg
DNF Tomas Jakoubek Topforex – ATT Investments PCT
DNF Cormac McGeough Wildlife Generation
Pos Rider Team Time
1 Giovanni Aleotti BORA-hansgrohe 04:28:32
2 Karel Camrda Topforex – ATT Investments PCT + 02:13
3 Karel Vacek Team Qhubeka NextHash + 02:24
4 Meindert Weulink À Bloc CT + 02:24
5 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 03:53
6 Jon Knolle Team SKS Sauerland NRW + 04:21
7 Fran Miholjevic Cycling Team Friuli ASD + 04:22
8 Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 07:05
9 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 07:38
10 Lorenzo Quartucci D’Amico UM Tools + 08:43
11 Leonardo Zavala A.R. Monex Pro Cycling Team + 10:31
12 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 12:00
13 Raul-Antonio Sinza Giotti Victoria-Savini Due + 13:17
14 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 13:21
15 Karel Tyrpekl Topforex – ATT Investments PCT + 13:30
16 Mike Schuch À Bloc CT + 14:55
17 Alessandro Iacchi Vini Zabú + 15:04
18 Iustin-Ioan Vaidian Romania + 15:40
19 Campbell Pithie Global 6 Cycling + 16:18
20 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 21:59
21 Declan Irvine Team Novo Nordisk + 22:43
22 Ioan Dobrin Romania + 24:20
23 Edgar Cadena A.R. Monex Pro Cycling Team + 24:30
24 Serban Luncan Romania + 24:43
25 Per Münstermann Team SKS Sauerland NRW + 29:12
26 Timothy Coffey Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 31:16
27 Carlos Mier y Teran A.R. Monex Pro Cycling Team + 33:19
28 Besnik Islami D’Amico UM Tools + 33:43
29 Miguel Arroyo A.R. Monex Pro Cycling Team + 34:20
30 Adi Marcu Romania + 35:43
31 Jose Eduardo Miralrio A.R. Monex Pro Cycling Team + 41:59
32 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 42:23
33 Michal Galka Maloja Pushbikers + 48:15
Back To Top