skip to Main Content

Race Results:

Solidarnosc Champions – 2021

Information
Nation Poland
Date 24th June
Where Koluszki -> Sieradz
What 3rd stage
Distance 191.6 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points

Pos Rider Team Time UCI
01 Casper Van Uden Development Team DSM 04:35:41 7
02 Coen Vermeltfoort VolkerWessels Cycling Team + 00 3
03 Nick Brabander VolkerWessels Cycling Team + 00 1
04 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
05 Pavel Bittner Development Team DSM + 00
06 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 00
07 Jason Van Dalen Metec – Solarwatt p/b Mantel + 00
08 Dennis Van Der Horst Allinq-Krush-De IJsselstreek + 00
09 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 00
10 Yauheni Karaliok Minsk CC + 00
11 Jakub Toupalik Elkov – Kasper + 00
12 Aivaras Mikutis Ampler Development Team + 00
13 Dominik Neuman Elkov – Kasper + 00
14 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
15 Jan Barta Elkov – Kasper + 00
16 Siarhei Shauchenka Minsk CC + 00
17 Lars Hohmann Metec – Solarwatt p/b Mantel + 00
18 Robin Lowik Allinq-Krush-De IJsselstreek + 00
19 Rick Ottema Metec – Solarwatt p/b Mantel + 00
20 Ukko Peltonen Ampler Development Team + 00
21 Max Kroonen VolkerWessels Cycling Team + 00
22 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
23 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 00
24 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
25 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 00
26 Daniel Staniszewski HRE Mazowsze Serce Polski + 00
27 Adrian Kurek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
28 Tim Naberman Development Team DSM + 00
29 Kristers Ansons Ampler Development Team + 00
30 Nick Van der Meer VolkerWessels Cycling Team + 00
31 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstreek + 39
32 Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole + 39
33 Vincent Hoppezak WP Groot Amsterdam + 39
34 Sjoerd Bax Metec – Solarwatt p/b Mantel + 39
35 Kiaan Watts Black Spoke Pro Cycling + 39
36 Artur Kiryevich Minsk CC + 39
37 Mantas Bitinas Ampler Development Team + 39
38 Jari Stravers Global Cycling Team + 39
39 Antonie Van Noppen Global Cycling Team + 39
40 Bas Van Belle WP Groot Amsterdam + 39
41 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 39
42 Daan Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 39
43 Maksym Vasilyev Eurocar Grawe Ukraine + 39
44 Kyrylo Tsarenko Ukraine + 39
45 Erik Baska Slovakia + 39
46 Aliaksandr Piasetski Minsk CC + 39
47 Pawel Szostka TC Chrobry Scott Glogow + 39
48 Piotr Mierzynski TC Chrobry Scott Glogow + 39
49 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 39
50 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 39
51 Maciej Paterski Voster ATS Team + 39
52 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 39
53 Johannes Glameyer Wibatech Bayern/RSV Passau + 39
54 Wessel Mouris WP Groot Amsterdam + 39
55 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 39
56 Alois Kankovsky Elkov – Kasper + 39
57 Vitaliy Novakovskyi Eurocar Grawe Ukraine + 39
58 Patryk Stosz Voster ATS Team + 39
59 Paul Rudys KED Stevens Radteam Berlin + 39
60 Patryk Gieracki TC Chrobry Scott Glogow + 39
61 Matej Zahalka Elkov – Kasper + 39
62 Martin Salmon Development Team DSM + 39
63 Thijs De Lange Metec – Solarwatt p/b Mantel + 39
64 Filip Lohinskiy Slovakia + 39
65 Marcin Zarebski TC Chrobry Scott Glogow + 39
66 Yaroslav Kozakov Ukraine + 39
67 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 39
68 Mateusz Kostanski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 39
69 Piotr Pekala KS Pogon Mostostal Pulawy + 39
70 Petr Fiala Topforex – ATT Investments PCT + 39
71 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 39
72 Yauheni Sobal Minsk CC + 39
73 Szymon Potasznik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 39
74 Mark Grinkevich Minsk CC + 39
75 Leo Zierenner KED Stevens Radteam Berlin + 39
76 Bram Leerkes WP Groot Amsterdam + 39
77 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 39
78 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 39
79 Joonas Kurits Ampler Development Team + 39
80 Michal Podlaski KS Pogon Mostostal Pulawy + 39
81 James Oram Black Spoke Pro Cycling + 39
82 Stanislav Beres Slovakia + 39
83 Michal Paluta WMKS Olsztyn + 39
84 Damian Bieniek TC Chrobry Scott Glogow + 39
85 Mitchell Mulhern Allinq-Krush-De IJsselstreek + 39
86 Michael Kukrle Elkov – Kasper + 39
87 Artur Sowinski KS Pogon Mostostal Pulawy + 39
88 Richard Coma Slovakia + 39
89 Richard Banusch KED Stevens Radteam Berlin + 39
90 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 39
91 Jiri Petrus Topforex – ATT Investments PCT + 39
92 Leo Hayter Development Team DSM + 39
93 Szymon Rekita Voster ATS Team + 39
94 Martin Van de Pol Global Cycling Team + 39
95 Jasper Schouten Allinq-Krush-De IJsselstreek + 39
96 Pawel Franczak Voster ATS Team + 39
97 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 02:09
98 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 02:09
99 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 02:09
100 Adam Nocen WMKS Olsztyn + 02:09
101 Constantin Lohse KED Stevens Radteam Berlin + 02:09
102 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 02:09
103 Patryk Dabski WMKS Olsztyn + 02:09
104 Daniil Nikulin Ukraine + 02:09
105 Jakub Malachowski TC Chrobry Scott Glogow + 02:09
106 Antony Rolant Team Sprinter Nice Métropole + 02:09
107 Lars Quaedvlieg Global Cycling Team + 02:09
108 Mateusz Manowski Luks Trojka Piaseczno + 02:09
109 Martin Gavenda Slovakia + 02:09
110 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 02:09
111 Pablo Cruz Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 02:09
112 Aleksander Skjelbred Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 02:09
113 Matej Blasko Slovakia + 02:09
114 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 02:09
115 Zsombor Palumby Epronex-Gesu + 02:09
116 Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine + 02:09
117 Melle Nikkels Global Cycling Team + 02:09
118 Krzysztof Domin KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:09
119 Krzysztof Parma Voster ATS Team + 02:09
120 Gergely Kiss Epronex-Gesu + 02:09
121 Joris Kroon WP Groot Amsterdam + 02:09
122 Adam Kus KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 02:09
123 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 02:09
124 Ramon Van Bokhoven Metec – Solarwatt p/b Mantel + 02:09
125 Jozef Mank WMKS Olsztyn + 03:51
126 William Goodfellow Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 03:51
127 Kacper Bartkowski WMKS Olsztyn + 03:51
128 Adrian Krawczyk Luks Trojka Piaseczno + 03:51
129 Nicolas Colluccini Team Sprinter Nice Métropole + 03:51
130 Bartosz Troszok Luks Trojka Piaseczno + 03:51
131 Lorenz Brandl Wibatech Bayern/RSV Passau + 03:51
132 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 03:51
133 Ludwig Stadler Wibatech Bayern/RSV Passau + 03:51
134 Bendeguz Matyas Nagy Epronex-Gesu + 03:51
135 Mykyta Yakovlev Ukraine + 03:51
136 Tomas Jakoubek Topforex – ATT Investments PCT + 03:51
137 Jan Lamaszewski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 05:19
138 Alex Sherwin Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 05:59
139 Michael Peter Wibatech Bayern/RSV Passau + 06:41
DNS Logan Currie Black Spoke Pro Cycling
DNS Luke Mudgway Black Spoke Pro Cycling
DNS Alexandre Latil Yoeleo Test Team p/b 4Mind
DNF Eelke Nikkels Global Cycling Team
DNF Karol Wawrzyniak KS Pogon Mostostal Pulawy
DNF Konrad Trzesowski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne
DNF Edouard Bonnefoix Team Sprinter Nice Métropole
DNF Adrian Karpiuk WMKS Olsztyn
DNF Jochem Kerckhaert WP Groot Amsterdam
Pos Rider Team Time
1 Casper Van Uden Development Team DSM 08:12:58
2 Nick Brabander VolkerWessels Cycling Team + 00
3 Pavel Bittner Development Team DSM + 06
4 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 10
5 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 10
6 Jakub Toupalik Elkov – Kasper + 10
7 Aivaras Mikutis Ampler Development Team + 10
8 Tim Naberman Development Team DSM + 10
9 Lars Hohmann Metec – Solarwatt p/b Mantel + 10
10 Kristers Ansons Ampler Development Team + 10
11 Max Kroonen VolkerWessels Cycling Team + 10
12 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 39
13 Joonas Kurits Ampler Development Team + 47
14 Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole + 49
15 Piotr Mierzynski TC Chrobry Scott Glogow + 49
16 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 49
17 Yaroslav Kozakov Ukraine + 49
18 Mark Grinkevich Minsk CC + 49
19 Mantas Bitinas Ampler Development Team + 49
20 Kyrylo Tsarenko Ukraine + 49
21 Mateusz Kostanski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 49
22 Bram Leerkes WP Groot Amsterdam + 49
23 Bas Van Belle WP Groot Amsterdam + 49
24 Marcin Zarebski TC Chrobry Scott Glogow + 49
25 Vincent Hoppezak WP Groot Amsterdam + 49
26 Artur Kiryevich Minsk CC + 49
27 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 49
28 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 49
29 Leo Zierenner KED Stevens Radteam Berlin + 49
30 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 49
31 Filip Lohinskiy Slovakia + 49
32 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 49
33 Patryk Gieracki TC Chrobry Scott Glogow + 49
34 Damian Bieniek TC Chrobry Scott Glogow + 49
35 Wessel Mouris WP Groot Amsterdam + 49
36 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 49
37 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstreek + 49
38 Richard Coma Slovakia + 49
39 Szymon Potasznik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 49
40 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 02:19
41 Antony Rolant Team Sprinter Nice Métropole + 02:19
42 Adam Nocen WMKS Olsztyn + 02:19
43 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 02:19
44 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 02:19
45 Jakub Malachowski TC Chrobry Scott Glogow + 02:19
46 Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine + 02:19
47 Matej Blasko Slovakia + 02:19
48 Patryk Dabski WMKS Olsztyn + 02:19
49 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 02:19
50 Martin Gavenda Slovakia + 02:19
51 Daniil Nikulin Ukraine + 02:19
52 Krzysztof Domin KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:19
53 Joris Kroon WP Groot Amsterdam + 02:19
54 Constantin Lohse KED Stevens Radteam Berlin + 02:19
55 Mateusz Manowski Luks Trojka Piaseczno + 02:19
56 Adam Kus KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 02:19
57 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 02:19
58 Leo Hayter Development Team DSM + 03:08
59 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 03:20
60 Kiaan Watts Black Spoke Pro Cycling + 03:30
61 Jozef Mank WMKS Olsztyn + 04:01
62 Bendeguz Matyas Nagy Epronex-Gesu + 04:01
63 Ludwig Stadler Wibatech Bayern/RSV Passau + 04:01
64 Kacper Bartkowski WMKS Olsztyn + 04:25
65 Tomas Jakoubek Topforex – ATT Investments PCT + 05:09
66 Mykyta Yakovlev Ukraine + 05:47
67 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 06:44
68 Bartosz Troszok Luks Trojka Piaseczno + 06:44
69 Michael Peter Wibatech Bayern/RSV Passau + 06:51
70 Alex Sherwin Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 07:09
71 Jan Lamaszewski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 08:12
72 Adrian Krawczyk Luks Trojka Piaseczno + 10:45
Back To Top