skip to Main Content

Race Results:

Solidarnosc Champions – 2021

Information
Nation Poland
Date 25th June
Where Tomaszów Mazowiecki -> Kielce
What 4th stage
Distance 212.7 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain

Pos Rider Team Time UCI
01 Jan Barta Elkov – Kasper 05:07:04 7
02 Maciej Paterski Voster ATS Team + 00 3
03 Sjoerd Bax Metec – Solarwatt p/b Mantel + 00 1
04 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 00
05 Jakub Toupalik Elkov – Kasper + 04
06 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 46
07 Yauheni Karaliok Minsk CC + 46
08 Casper Van Uden Development Team DSM + 46
09 Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole + 46
10 Michal Paluta WMKS Olsztyn + 46
11 Jason Van Dalen Metec – Solarwatt p/b Mantel + 46
12 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 46
13 Lars Hohmann Metec – Solarwatt p/b Mantel + 46
14 Pavel Bittner Development Team DSM + 46
15 Joonas Kurits Ampler Development Team + 46
16 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 46
17 Dominik Neuman Elkov – Kasper + 46
18 Michal Podlaski KS Pogon Mostostal Pulawy + 46
19 Pawel Szostka TC Chrobry Scott Glogow + 46
20 Robin Lowik Allinq-Krush-De IJsselstreek + 46
21 Patryk Stosz Voster ATS Team + 46
22 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 46
23 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 46
24 Siarhei Shauchenka Minsk CC + 46
25 Artur Sowinski KS Pogon Mostostal Pulawy + 46
26 Szymon Rekita Voster ATS Team + 46
27 Aleksander Skjelbred Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 46
28 Ukko Peltonen Ampler Development Team + 46
29 Bram Leerkes WP Groot Amsterdam + 46
30 Paul Rudys KED Stevens Radteam Berlin + 46
31 Piotr Pekala KS Pogon Mostostal Pulawy + 46
32 Tim Naberman Development Team DSM + 46
33 Lars Quaedvlieg Global Cycling Team + 46
34 Kristers Ansons Ampler Development Team + 46
35 Damian Bieniek TC Chrobry Scott Glogow + 46
36 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 46
37 Jiri Petrus Topforex – ATT Investments PCT + 46
38 Wessel Mouris WP Groot Amsterdam + 46
39 Rick Ottema Metec – Solarwatt p/b Mantel + 46
40 Yauheni Sobal Minsk CC + 46
41 Petr Fiala Topforex – ATT Investments PCT + 46
42 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 46
43 Bas Van Belle WP Groot Amsterdam + 46
44 Coen Vermeltfoort VolkerWessels Cycling Team + 46
45 Michael Kukrle Elkov – Kasper + 46
46 Thijs De Lange Metec – Solarwatt p/b Mantel + 46
47 Matej Zahalka Elkov – Kasper + 46
48 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 46
49 Aliaksandr Piasetski Minsk CC + 46
50 Max Kroonen VolkerWessels Cycling Team + 46
51 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 04:56
52 Leo Zierenner KED Stevens Radteam Berlin + 04:58
53 Mateusz Kostanski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 04:58
54 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 04:58
55 Nick Van der Meer VolkerWessels Cycling Team + 04:58
56 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 04:58
57 Johannes Glameyer Wibatech Bayern/RSV Passau + 04:58
58 Jari Stravers Global Cycling Team + 04:58
59 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 04:58
60 Alois Kankovsky Elkov – Kasper + 04:58
61 Vitaliy Novakovskyi Eurocar Grawe Ukraine + 04:58
62 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 04:58
63 Maksym Vasilyev Eurocar Grawe Ukraine + 04:58
64 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 04:58
65 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 04:58
66 Mark Grinkevich Minsk CC + 04:58
67 Zsombor Palumby Epronex-Gesu + 04:58
68 Krzysztof Domin KS Pogon Mostostal Pulawy + 04:58
69 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 04:58
70 Martin Salmon Development Team DSM + 05:30
71 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 07:57
72 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 07:57
73 Antonie Van Noppen Global Cycling Team + 08:02
74 Nicolas Colluccini Team Sprinter Nice Métropole + 09:40
75 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 09:47
76 Mitchell Mulhern Allinq-Krush-De IJsselstreek + 10:03
77 Dennis Van Der Horst Allinq-Krush-De IJsselstreek + 10:03
78 Vincent Hoppezak WP Groot Amsterdam + 10:03
79 Aivaras Mikutis Ampler Development Team + 11:24
80 Mantas Bitinas Ampler Development Team + 12:10
81 Kacper Bartkowski WMKS Olsztyn + 12:10
82 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 12:15
83 Ludwig Stadler Wibatech Bayern/RSV Passau + 12:15
84 Mateusz Manowski Luks Trojka Piaseczno + 12:15
85 Marcin Zarebski TC Chrobry Scott Glogow + 12:15
86 Stanislav Beres Slovakia + 12:15
87 Richard Coma Slovakia + 12:15
88 Pablo Cruz Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 12:15
89 Richard Banusch KED Stevens Radteam Berlin + 12:15
90 Piotr Mierzynski TC Chrobry Scott Glogow + 12:15
91 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 12:15
92 Martin Gavenda Slovakia + 12:15
93 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 12:15
94 Constantin Lohse KED Stevens Radteam Berlin + 12:15
95 Alex Sherwin Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 12:15
96 Leo Hayter Development Team DSM + 12:15
97 Martin Van de Pol Global Cycling Team + 12:15
98 Patryk Gieracki TC Chrobry Scott Glogow + 12:15
99 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstreek + 12:15
100 Erik Baska Slovakia + 12:15
101 Ramon Van Bokhoven Metec – Solarwatt p/b Mantel + 12:15
102 Nick Brabander VolkerWessels Cycling Team + 12:15
103 Michael Peter Wibatech Bayern/RSV Passau + 12:15
104 Kiaan Watts Black Spoke Pro Cycling + 12:15
105 Daan Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 12:15
106 Kyrylo Tsarenko Ukraine + 12:15
107 Jasper Schouten Allinq-Krush-De IJsselstreek + 12:15
108 Tomas Jakoubek Topforex – ATT Investments PCT + 12:15
109 Daniil Nikulin Ukraine + 12:15
110 Yaroslav Kozakov Ukraine + 12:15
111 Melle Nikkels Global Cycling Team + 12:15
112 Adam Kus KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 12:15
113 Adrian Kurek HRE Mazowsze Serce Polski + 12:15
114 Pawel Franczak Voster ATS Team + 12:15
115 Daniel Staniszewski HRE Mazowsze Serce Polski + 12:15
116 Jakub Malachowski TC Chrobry Scott Glogow + 12:15
117 Antony Rolant Team Sprinter Nice Métropole + 12:15
118 Gergely Kiss Epronex-Gesu + 16:08
119 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 17:47
120 Lorenz Brandl Wibatech Bayern/RSV Passau + 17:47
121 Patryk Dabski WMKS Olsztyn + 17:47
122 Adam Nocen WMKS Olsztyn + 17:47
123 Artur Kiryevich Minsk CC + 17:47
124 Mykyta Yakovlev Ukraine + 17:47
125 Krzysztof Parma Voster ATS Team + 17:47
126 Jozef Mank WMKS Olsztyn + 17:47
127 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 17:53
128 William Goodfellow Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 22:17
129 Filip Lohinskiy Slovakia + 22:17
130 Bartosz Troszok Luks Trojka Piaseczno + 22:17
131 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 22:50
DNF Matej Blasko Slovakia
DNF James Oram Black Spoke Pro Cycling
DNF Bendeguz Matyas Nagy Epronex-Gesu
DNF Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine
DNF Szymon Potasznik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne
DNF Jan Lamaszewski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne
DNF Adrian Krawczyk Luks Trojka Piaseczno
DNF Joris Kroon WP Groot Amsterdam
Pos Rider Team Time
1 Jakub Toupalik Elkov – Kasper 13:20:16
2 Casper Van Uden Development Team DSM + 32
3 Pavel Bittner Development Team DSM + 38
4 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 42
5 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 42
6 Lars Hohmann Metec – Solarwatt p/b Mantel + 42
7 Tim Naberman Development Team DSM + 42
8 Kristers Ansons Ampler Development Team + 42
9 Max Kroonen VolkerWessels Cycling Team + 42
10 Joonas Kurits Ampler Development Team + 01:19
11 Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole + 01:21
12 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 01:21
13 Bram Leerkes WP Groot Amsterdam + 01:21
14 Bas Van Belle WP Groot Amsterdam + 01:21
15 Damian Bieniek TC Chrobry Scott Glogow + 01:21
16 Wessel Mouris WP Groot Amsterdam + 01:21
17 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 01:21
18 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 05:23
19 Mark Grinkevich Minsk CC + 05:33
20 Mateusz Kostanski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 05:33
21 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 05:33
22 Leo Zierenner KED Stevens Radteam Berlin + 05:33
23 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 05:33
24 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 07:01
25 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 07:03
26 Krzysztof Domin KS Pogon Mostostal Pulawy + 07:03
27 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 08:32
28 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 10:02
29 Vincent Hoppezak WP Groot Amsterdam + 10:32
30 Aivaras Mikutis Ampler Development Team + 11:20
31 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 11:52
32 Nick Brabander VolkerWessels Cycling Team + 12:01
33 Mantas Bitinas Ampler Development Team + 12:45
34 Piotr Mierzynski TC Chrobry Scott Glogow + 12:50
35 Yaroslav Kozakov Ukraine + 12:50
36 Kyrylo Tsarenko Ukraine + 12:50
37 Marcin Zarebski TC Chrobry Scott Glogow + 12:50
38 Patryk Gieracki TC Chrobry Scott Glogow + 12:50
39 Richard Coma Slovakia + 12:50
40 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstreek + 12:50
41 Antony Rolant Team Sprinter Nice Métropole + 14:20
42 Martin Gavenda Slovakia + 14:20
43 Jakub Malachowski TC Chrobry Scott Glogow + 14:20
44 Daniil Nikulin Ukraine + 14:20
45 Constantin Lohse KED Stevens Radteam Berlin + 14:20
46 Mateusz Manowski Luks Trojka Piaseczno + 14:20
47 Adam Kus KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 14:20
48 Leo Hayter Development Team DSM + 15:09
49 Kiaan Watts Black Spoke Pro Cycling + 15:31
50 Ludwig Stadler Wibatech Bayern/RSV Passau + 16:02
51 Kacper Bartkowski WMKS Olsztyn + 16:21
52 Tomas Jakoubek Topforex – ATT Investments PCT + 17:10
53 Artur Kiryevich Minsk CC + 18:22
54 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 18:45
55 Michael Peter Wibatech Bayern/RSV Passau + 18:52
56 Alex Sherwin Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 19:10
57 Adam Nocen WMKS Olsztyn + 19:50
58 Patryk Dabski WMKS Olsztyn + 19:52
59 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 19:58
60 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 20:50
61 Jozef Mank WMKS Olsztyn + 21:34
62 Filip Lohinskiy Slovakia + 22:52
63 Mykyta Yakovlev Ukraine + 23:20
64 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 23:25
65 Bartosz Troszok Luks Trojka Piaseczno + 28:47
Back To Top