skip to Main Content

Race Results:

Solidarnosc Champions – 2021

Information
Nation Poland
Date 23rd – 26th June
CAT 2.2
Pos Rider Team Time UCI
01 Jan Barta Elkov – Kasper 16:44:45 40
02 Jakub Toupalik Elkov – Kasper + 15 30
03 Casper Van Uden Development Team DSM + 37 25
04 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 42 20
05 Maciej Paterski Voster ATS Team + 42 15
06 Coen Vermeltfoort VolkerWessels Cycling Team + 43 10
07 Sjoerd Bax Metec – Solarwatt p/b Mantel + 46 5
08 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 47 3
09 Jason Van Dalen Metec – Solarwatt p/b Mantel + 52 3
10 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 53 3
11 Pavel Bittner Development Team DSM + 53
12 Yauheni Karaliok Minsk CC + 54
13 Robin Lowik Allinq-Krush-De IJsselstreek + 56
14 Siarhei Shauchenka Minsk CC + 57
15 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 57
16 Dominik Neuman Elkov – Kasper + 57
17 Lars Hohmann Metec – Solarwatt p/b Mantel + 57
18 Kristers Ansons Ampler Development Team + 57
19 Tim Naberman Development Team DSM + 57
20 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 57
21 Ukko Peltonen Ampler Development Team + 57
22 Max Kroonen VolkerWessels Cycling Team + 57
23 Rick Ottema Metec – Solarwatt p/b Mantel + 57
24 Patryk Stosz Voster ATS Team + 01:28
25 Thijs De Lange Metec – Solarwatt p/b Mantel + 01:32
26 Yauheni Sobal Minsk CC + 01:33
27 Joonas Kurits Ampler Development Team + 01:34
28 Jiri Petrus Topforex – ATT Investments PCT + 01:34
29 Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole + 01:36
30 Pawel Szostka TC Chrobry Scott Glogow + 01:36
31 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 01:36
32 Paul Rudys KED Stevens Radteam Berlin + 01:36
33 Aliaksandr Piasetski Minsk CC + 01:36
34 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 01:36
35 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 01:36
36 Bram Leerkes WP Groot Amsterdam + 01:36
37 Michal Podlaski KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:36
38 Piotr Pekala KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:36
39 Petr Fiala Topforex – ATT Investments PCT + 01:36
40 Artur Sowinski KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:36
41 Bas Van Belle WP Groot Amsterdam + 01:36
42 Damian Bieniek TC Chrobry Scott Glogow + 01:36
43 Matej Zahalka Elkov – Kasper + 01:36
44 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 01:36
45 Wessel Mouris WP Groot Amsterdam + 01:36
46 Szymon Rekita Voster ATS Team + 01:36
47 Michael Kukrle Elkov – Kasper + 01:36
48 Lars Quaedvlieg Global Cycling Team + 03:06
49 Aleksander Skjelbred Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 03:06
50 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 05:09
51 Nick Van der Meer VolkerWessels Cycling Team + 05:09
52 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 05:09
53 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 05:38
54 Vitaliy Novakovskyi Eurocar Grawe Ukraine + 05:44
55 Jari Stravers Global Cycling Team + 05:48
56 Alois Kankovsky Elkov – Kasper + 05:48
57 Maksym Vasilyev Eurocar Grawe Ukraine + 05:48
58 Johannes Glameyer Wibatech Bayern/RSV Passau + 05:48
59 Mark Grinkevich Minsk CC + 05:48
60 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 05:48
61 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 05:48
62 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 07:14
63 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 07:16
64 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 07:18
65 Zsombor Palumby Epronex-Gesu + 07:18
66 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 08:47
67 Antonie Van Noppen Global Cycling Team + 08:52
68 Martin Salmon Development Team DSM + 09:29
69 Dennis Van Der Horst Allinq-Krush-De IJsselstreek + 10:14
70 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 10:17
71 Vincent Hoppezak WP Groot Amsterdam + 10:47
72 Aivaras Mikutis Ampler Development Team + 11:35
73 Mitchell Mulhern Allinq-Krush-De IJsselstreek + 11:40
74 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 12:07
75 Nick Brabander VolkerWessels Cycling Team + 12:16
76 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 12:24
77 Adrian Kurek HRE Mazowsze Serce Polski + 12:26
78 Daniel Staniszewski HRE Mazowsze Serce Polski + 12:57
79 Mantas Bitinas Ampler Development Team + 13:00
80 Pawel Franczak Voster ATS Team + 13:03
81 Jasper Schouten Allinq-Krush-De IJsselstreek + 13:04
82 Erik Baska Slovakia + 13:05
83 Daan Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 13:05
84 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 13:05
85 Piotr Mierzynski TC Chrobry Scott Glogow + 13:05
86 Kyrylo Tsarenko Ukraine + 13:05
87 Yaroslav Kozakov Ukraine + 13:05
88 Marcin Zarebski TC Chrobry Scott Glogow + 13:05
89 Patryk Gieracki TC Chrobry Scott Glogow + 13:05
90 Stanislav Beres Slovakia + 13:05
91 Richard Banusch KED Stevens Radteam Berlin + 13:05
92 Martin Van de Pol Global Cycling Team + 13:05
93 Richard Coma Slovakia + 13:05
94 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstreek + 13:37
95 Nicolas Colluccini Team Sprinter Nice Métropole + 13:42
96 Ramon Van Bokhoven Metec – Solarwatt p/b Mantel + 14:35
97 Antony Rolant Team Sprinter Nice Métropole + 14:35
98 Martin Gavenda Slovakia + 14:35
99 Pablo Cruz Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 14:35
100 Jakub Malachowski TC Chrobry Scott Glogow + 14:35
101 Daniil Nikulin Ukraine + 14:35
102 Constantin Lohse KED Stevens Radteam Berlin + 14:35
103 Mateusz Manowski Luks Trojka Piaseczno + 14:35
104 Melle Nikkels Global Cycling Team + 14:35
105 Leo Hayter Development Team DSM + 15:24
106 Kiaan Watts Black Spoke Pro Cycling + 15:46
107 Ludwig Stadler Wibatech Bayern/RSV Passau + 16:17
108 Kacper Bartkowski WMKS Olsztyn + 16:36
109 Tomas Jakoubek Topforex – ATT Investments PCT + 17:25
110 Gergely Kiss Epronex-Gesu + 18:28
111 Artur Kiryevich Minsk CC + 18:37
112 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 19:00
113 Alex Sherwin Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 19:57
114 Adam Nocen WMKS Olsztyn + 20:05
115 Patryk Dabski WMKS Olsztyn + 20:07
116 Krzysztof Parma Voster ATS Team + 20:07
117 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 20:13
118 Jozef Mank WMKS Olsztyn + 21:49
119 Filip Lohinskiy Slovakia + 23:07
120 Lorenz Brandl Wibatech Bayern/RSV Passau + 25:11
121 Mykyta Yakovlev Ukraine + 25:37
122 William Goodfellow Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 26:19
123 Bartosz Troszok Luks Trojka Piaseczno + 29:24
DNF Eelke Nikkels Global Cycling Team
DNF Matej Blasko Slovakia
DNF Krzysztof Domin KS Pogon Mostostal Pulawy
DNF Karol Wawrzyniak KS Pogon Mostostal Pulawy
DNF Jelle Bootsveld Allinq-Krush-De IJsselstreek
DNF Logan Currie Black Spoke Pro Cycling
DNF Luke Mudgway Black Spoke Pro Cycling
DNF James Oram Black Spoke Pro Cycling
DNF Pepijn Reinderink Development Team DSM
DNF Bendeguz Matyas Nagy Epronex-Gesu
DNF Oleksandr Shevchenko Eurocar Grawe Ukraine
DNF Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine
DNF Leo Zierenner KED Stevens Radteam Berlin
DNF Mateusz Kostanski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne
DNF Adam Kus KK Tarnovia Tarnowo Podgorne
DNF Jan Lamaszewski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne
DNF Szymon Potasznik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne
DNF Konrad Trzesowski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne
DNF Adrian Krawczyk Luks Trojka Piaseczno
DNF Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno
DNF Edouard Bonnefoix Team Sprinter Nice Métropole
DNF Théo Matonti Team Sprinter Nice Métropole
DNF Bas Van Der Kooij VolkerWessels Cycling Team
DNF Leon Echtermann Wibatech Bayern/RSV Passau
DNF Michael Peter Wibatech Bayern/RSV Passau
DNF Adrian Karpiuk WMKS Olsztyn
DNF Michal Paluta WMKS Olsztyn
DNF Jochem Kerckhaert WP Groot Amsterdam
DNF Joris Kroon WP Groot Amsterdam
DNF Alexandre Latil Yoeleo Test Team p/b 4Mind
DNF Daniel Leithner Yoeleo Test Team p/b 4Mind
Back To Top