skip to Main Content

Race Results:

Solidarnosc Champions – 2021

Information
Nation Poland
Date 26th June
Where Ostrowiec Świętokrzyski -> Stalowa Wola
What 5th stage
Distance 165.3 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain

Pos Rider Team Time UCI
01 Casper Van Uden Development Team DSM 03:24:44 7
02 Coen Vermeltfoort VolkerWessels Cycling Team + 00 3
03 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00 1
04 Maciej Paterski Voster ATS Team + 00
05 Siarhei Shauchenka Minsk CC + 00
06 Ramon Van Bokhoven Metec – Solarwatt p/b Mantel + 00
07 Dennis Van Der Horst Allinq-Krush-De IJsselstreek + 00
08 Patryk Stosz Voster ATS Team + 00
09 Jari Stravers Global Cycling Team + 00
10 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 00
11 Joonas Kurits Ampler Development Team + 00
12 Kristers Ansons Ampler Development Team + 00
13 Alois Kankovsky Elkov – Kasper + 00
14 Bram Leerkes WP Groot Amsterdam + 00
15 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 00
16 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 00
17 Erik Baska Slovakia + 00
18 Lars Hohmann Metec – Solarwatt p/b Mantel + 00
19 Jakub Toupalik Elkov – Kasper + 00
20 Johannes Glameyer Wibatech Bayern/RSV Passau + 00
21 Kiaan Watts Black Spoke Pro Cycling + 00
22 Antonie Van Noppen Global Cycling Team + 00
23 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 00
24 Maksym Vasilyev Eurocar Grawe Ukraine + 00
25 Jason Van Dalen Metec – Solarwatt p/b Mantel + 00
26 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
27 Jozef Mank WMKS Olsztyn + 00
28 Vitaliy Novakovskyi Eurocar Grawe Ukraine + 00
29 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 00
30 Pawel Szostka TC Chrobry Scott Glogow + 00
31 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 00
32 Paul Rudys KED Stevens Radteam Berlin + 00
33 Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole + 00
34 Adam Nocen WMKS Olsztyn + 00
35 Antony Rolant Team Sprinter Nice Métropole + 00
36 Aliaksandr Piasetski Minsk CC + 00
37 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 00
38 Kyrylo Tsarenko Ukraine + 00
39 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 00
40 Tim Naberman Development Team DSM + 00
41 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
42 Ukko Peltonen Ampler Development Team + 00
43 Daan Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 00
44 Mantas Bitinas Ampler Development Team + 00
45 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 00
46 Sjoerd Bax Metec – Solarwatt p/b Mantel + 00
47 Piotr Mierzynski TC Chrobry Scott Glogow + 00
48 Dominik Neuman Elkov – Kasper + 00
49 Nick Van der Meer VolkerWessels Cycling Team + 00
50 Martin Gavenda Slovakia + 00
51 Yaroslav Kozakov Ukraine + 00
52 Michal Podlaski KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
53 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 00
54 Jan Barta Elkov – Kasper + 00
55 Piotr Pekala KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
56 Robin Lowik Allinq-Krush-De IJsselstreek + 00
57 Lars Quaedvlieg Global Cycling Team + 00
58 Marcin Zarebski TC Chrobry Scott Glogow + 00
59 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 00
60 Yauheni Karaliok Minsk CC + 00
61 Patryk Dabski WMKS Olsztyn + 00
62 Pavel Bittner Development Team DSM + 00
63 Stanislav Beres Slovakia + 00
64 Patryk Gieracki TC Chrobry Scott Glogow + 00
65 Petr Fiala Topforex – ATT Investments PCT + 00
66 Pablo Cruz Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 00
67 Martin Van de Pol Global Cycling Team + 00
68 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 00
69 Mark Grinkevich Minsk CC + 00
70 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 00
71 Adrian Kurek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
72 Aivaras Mikutis Ampler Development Team + 00
73 Jiri Petrus Topforex – ATT Investments PCT + 00
74 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 00
75 Artur Sowinski KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
76 Damian Bieniek TC Chrobry Scott Glogow + 00
77 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
78 Yauheni Sobal Minsk CC + 00
79 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 00
80 Artur Kiryevich Minsk CC + 00
81 Szymon Rekita Voster ATS Team + 00
82 Jasper Schouten Allinq-Krush-De IJsselstreek + 00
83 Mateusz Manowski Luks Trojka Piaseczno + 00
84 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 00
85 Vincent Hoppezak WP Groot Amsterdam + 00
86 Rick Ottema Metec – Solarwatt p/b Mantel + 00
87 Thijs De Lange Metec – Solarwatt p/b Mantel + 00
88 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 00
89 Nick Brabander VolkerWessels Cycling Team + 00
90 Nicolas Colluccini Team Sprinter Nice Métropole + 00
91 William Goodfellow Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 00
92 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 00
93 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 00
94 Ludwig Stadler Wibatech Bayern/RSV Passau + 00
95 Zsombor Palumby Epronex-Gesu + 00
96 Filip Lohinskiy Slovakia + 00
97 Melle Nikkels Global Cycling Team + 00
98 Matej Zahalka Elkov – Kasper + 00
99 Wessel Mouris WP Groot Amsterdam + 00
100 Max Kroonen VolkerWessels Cycling Team + 00
101 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 00
102 Richard Banusch KED Stevens Radteam Berlin + 00
103 Constantin Lohse KED Stevens Radteam Berlin + 00
104 Tomas Jakoubek Topforex – ATT Investments PCT + 00
105 Jakub Malachowski TC Chrobry Scott Glogow + 00
106 Daniil Nikulin Ukraine + 00
107 Leo Hayter Development Team DSM + 00
108 Aleksander Skjelbred Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 00
109 Kacper Bartkowski WMKS Olsztyn + 00
110 Richard Coma Slovakia + 00
111 Michael Kukrle Elkov – Kasper + 00
112 Krzysztof Parma Voster ATS Team + 00
113 Bas Van Belle WP Groot Amsterdam + 00
114 Gergely Kiss Epronex-Gesu + 00
115 Pawel Franczak Voster ATS Team + 00
116 Bartosz Troszok Luks Trojka Piaseczno + 22
117 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstreek + 32
118 Daniel Staniszewski HRE Mazowsze Serce Polski + 32
119 Alex Sherwin Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 32
120 Mitchell Mulhern Allinq-Krush-De IJsselstreek + 47
121 Mykyta Yakovlev Ukraine + 02:02
122 Lorenz Brandl Wibatech Bayern/RSV Passau + 02:37
123 Martin Salmon Development Team DSM + 03:09
DNS Mateusz Kostanski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne
DNS Adam Kus KK Tarnovia Tarnowo Podgorne
DNS Michal Paluta WMKS Olsztyn
DNF Krzysztof Domin KS Pogon Mostostal Pulawy
DNF Pepijn Reinderink Development Team DSM
DNF Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine
DNF Leo Zierenner KED Stevens Radteam Berlin
DNF Michael Peter Wibatech Bayern/RSV Passau
Pos Rider Team Time
1 Jakub Toupalik Elkov – Kasper 16:45:00
2 Casper Van Uden Development Team DSM + 22
3 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 38
4 Pavel Bittner Development Team DSM + 38
5 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 42
6 Lars Hohmann Metec – Solarwatt p/b Mantel + 42
7 Kristers Ansons Ampler Development Team + 42
8 Tim Naberman Development Team DSM + 42
9 Max Kroonen VolkerWessels Cycling Team + 42
10 Joonas Kurits Ampler Development Team + 01:19
11 Florent Gardella Team Sprinter Nice Métropole + 01:21
12 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 01:21
13 Bram Leerkes WP Groot Amsterdam + 01:21
14 Bas Van Belle WP Groot Amsterdam + 01:21
15 Damian Bieniek TC Chrobry Scott Glogow + 01:21
16 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 01:21
17 Wessel Mouris WP Groot Amsterdam + 01:21
18 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 05:23
19 Mark Grinkevich Minsk CC + 05:33
20 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 05:33
21 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 05:33
22 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 07:01
23 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 07:03
24 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 08:32
25 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 10:02
26 Vincent Hoppezak WP Groot Amsterdam + 10:32
27 Aivaras Mikutis Ampler Development Team + 11:20
28 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 11:52
29 Nick Brabander VolkerWessels Cycling Team + 12:01
30 Mantas Bitinas Ampler Development Team + 12:45
31 Piotr Mierzynski TC Chrobry Scott Glogow + 12:50
32 Kyrylo Tsarenko Ukraine + 12:50
33 Yaroslav Kozakov Ukraine + 12:50
34 Marcin Zarebski TC Chrobry Scott Glogow + 12:50
35 Patryk Gieracki TC Chrobry Scott Glogow + 12:50
36 Richard Coma Slovakia + 12:50
37 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstreek + 13:22
38 Antony Rolant Team Sprinter Nice Métropole + 14:20
39 Martin Gavenda Slovakia + 14:20
40 Jakub Malachowski TC Chrobry Scott Glogow + 14:20
41 Daniil Nikulin Ukraine + 14:20
42 Constantin Lohse KED Stevens Radteam Berlin + 14:20
43 Mateusz Manowski Luks Trojka Piaseczno + 14:20
44 Leo Hayter Development Team DSM + 15:09
45 Kiaan Watts Black Spoke Pro Cycling + 15:31
46 Ludwig Stadler Wibatech Bayern/RSV Passau + 16:02
47 Kacper Bartkowski WMKS Olsztyn + 16:21
48 Tomas Jakoubek Topforex – ATT Investments PCT + 17:10
49 Artur Kiryevich Minsk CC + 18:22
50 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 18:45
51 Alex Sherwin Yoeleo Test Team p/b 4Mind + 19:42
52 Adam Nocen WMKS Olsztyn + 19:50
53 Patryk Dabski WMKS Olsztyn + 19:52
54 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 19:58
55 Jozef Mank WMKS Olsztyn + 21:34
56 Filip Lohinskiy Slovakia + 22:52
57 Mykyta Yakovlev Ukraine + 25:22
58 Bartosz Troszok Luks Trojka Piaseczno + 29:09
Back To Top