skip to Main Content

Race Results:

Tour de Bretagne – 2021

Information
Nation
France
Date 21st September
Where Corlay -> Rosporden
What 2nd stage
Distance 169.1 km

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Leo Hayter Development Team DSM 04:02:07 7
02 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 37 3
03 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 37 1
04 Aaron Gate Black Spoke Pro Cycling + 37
05 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 37
06 Thibault Ferasse B&B Hotels p/b KTM + 37
07 Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec + 37
08 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 37
09 Anthony Delaplace Arkéa-Samsic + 37
10 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling + 37
11 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 37
12 Alan Riou Arkéa-Samsic + 37
13 Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team + 37
14 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 37
15 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 37
16 Antoine Huby Cross Team Legendre + 37
17 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 37
18 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 37
19 Samuel Jenner Team BridgeLane + 37
20 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 37
21 Steve Chainel Cross Team Legendre + 37
22 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 37
23 Nicholas Dlamini Team Qhubeka + 37
24 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 37
25 Matthew Dinham Team BridgeLane + 37
26 Tim Naberman Development Team DSM + 37
27 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 37
28 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 37
29 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 37
30 Alex Jaime Kern Pharma + 37
31 Miguel Florez Arkéa-Samsic + 37
32 Ibon Ruiz Kern Pharma + 37
33 Markus Pajur Arkéa-Samsic + 37
34 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 37
35 Ewen Costiou Côtes d’Armor-Marie Morin + 37
36 Mathis Le Berre Arkéa-Samsic + 37
37 Martí Márquez Kern Pharma + 37
38 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling + 37
39 Julian Lino Bike Aid + 37
40 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 37
41 Nicola Venchiarutti Androni Giocattoli-Sidermec + 37
42 Jesper Schultz Riwal Cycling Team + 37
43 Justin Wolf Bike Aid + 37
44 Carlos Garcia Kern Pharma + 37
45 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 37
46 Léo Danès Dinan Sport Cycling + 37
47 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 37
48 Yannis Voisard Arkéa-Samsic + 37
49 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 37
50 Axel Mariault Team UC Nantes – Atlantique + 37
51 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 37
52 Jesper Hansen Riwal Cycling Team + 37
53 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 37
54 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 37
55 David Menut Cross Team Legendre + 37
56 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 37
57 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 37
58 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 37
59 Florian Dauphin B&B Hotels p/b KTM + 37
60 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 37
61 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 37
62 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 37
63 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 37
64 Benjamin Labbe Team UC Nantes – Atlantique + 37
65 Adam Lewis Côtes d’Armor-Marie Morin + 37
66 Enzo Leijnse Development Team DSM + 37
67 Tobias Kongstad Riwal Cycling Team + 37
68 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 37
69 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 37
70 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 37
71 Baptiste Constantin Team UC Nantes – Atlantique + 37
72 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 01:28
73 Adrien Lagrée B&B Hotels p/b KTM + 01:31
74 Damien Ridel Team UC Nantes – Atlantique + 01:35
75 Kim Magnusson Riwal Cycling Team + 01:41
76 Cristian Rocchetta Androni Giocattoli-Sidermec + 02:15
77 Arthur Blanc Swiss Racing Academy + 03:38
78 Mattia Viel Androni Giocattoli-Sidermec + 03:38
79 Ugo Ananie Cross Team Legendre + 03:38
80 David Boutville Côtes d’Armor-Marie Morin + 03:38
81 Jarne Van De Paar Lotto Soudal U23 + 03:38
82 Erwann Guenneugues Côtes d’Armor-Marie Morin + 03:38
83 Riley Pickrell Israel Cycling Academy + 03:38
84 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 03:38
85 Aurélien Le Lay Côtes d’Armor-Marie Morin + 03:38
86 Kent Main ProTouch + 03:38
87 Azzedine Lagab Bike Aid + 03:38
88 Callum Ormiston ProTouch + 03:38
89 Nicola Bagioli B&B Hotels p/b KTM + 03:38
90 Volodia Chuzeville WB-Fybolia Locminé + 03:38
91 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team + 03:38
92 Mattia Guasco Team Qhubeka + 05:36
93 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes – Atlantique + 05:36
94 Léo Bouvier Bike Aid + 08:49
95 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 08:49
96 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 09:41
97 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 09:41
98 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 09:41
99 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 09:41
100 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 09:41
101 Rohan Du Plooy ProTouch + 09:41
102 Tiano Da Silva ProTouch + 09:41
103 Ben Van Dam Team BridgeLane + 09:41
104 Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC + 09:41
105 Sam Eddy Team BridgeLane + 09:41
106 Titouan Savignoni Cross Team Legendre + 09:41
107 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 09:41
108 Oscar Onley Development Team DSM + 09:41
109 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 09:41
109 Ryan Schilt Team BridgeLane + 09:41
111 Joel Yates Black Spoke Pro Cycling + 09:41
112 Alastair Christie-Johnston Team BridgeLane + 09:41
113 Enrique Sanz Kern Pharma + 09:41
114 Moise Mugisha ProTouch + 09:41
115 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 09:41
116 Maël Guégan Team UC Nantes – Atlantique + 09:41
117 Maxime Rio Côtes d’Armor-Marie Morin + 09:41
118 Adne Van Engelen Bike Aid + 09:41
119 Steven Pattyn Lotto Soudal U23 + 09:41
120 Lilian Schneider Cross Team Legendre + 09:41
121 Lucas Carstensen Bike Aid + 09:41
122 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 09:41
123 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 14:30
124 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 16:12
125 Simone Sano Electro Hiper Europa + 16:12
126 Jakub Boucek Israel Cycling Academy + 16:12
127 Andries Nigrini ProTouch + 27:28
DNF Josh Kench Black Spoke Pro Cycling
DNF Oded Kogut Israel Cycling Academy
Pos Rider Team Time
01 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team 08:05:01
02 Antoine Huby Cross Team Legendre + 29
03 Matthew Dinham Team BridgeLane + 29
04 Mathis Le Berre Arkéa-Samsic + 01:21
05 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 01:21
06 Leo Hayter Development Team DSM + 01:25
07 Ewen Costiou Côtes d’Armor-Marie Morin + 01:32
08 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 02:09
09 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 02:11
10 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 02:11
11 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 02:15
12 Tim Naberman Development Team DSM + 02:15
13 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 02:15
14 Ibon Ruiz Kern Pharma + 02:15
15 Markus Pajur Arkéa-Samsic + 02:15
16 Florian Dauphin B&B Hotels p/b KTM + 02:15
17 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 02:15
18 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 02:15
19 Enzo Leijnse Development Team DSM + 02:15
20 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 02:15
21 Carlos Garcia Kern Pharma + 02:30
22 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 02:47
23 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 03:32
24 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 04:05
25 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 05:14
26 Erwann Guenneugues Côtes d’Armor-Marie Morin + 05:16
27 Callum Ormiston ProTouch + 05:16
28 Ugo Ananie Cross Team Legendre + 05:35
29 Mattia Guasco Team Qhubeka + 07:14
30 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 08:02
31 Oscar Onley Development Team DSM + 11:13
32 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 11:17
33 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 11:19
34 Maxime Rio Côtes d’Armor-Marie Morin + 11:19
35 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 11:21
36 Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC + 11:35
37 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 14:41
38 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 14:49
39 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 14:49
40 Benjamin Labbe Team UC Nantes – Atlantique + 14:49
41 Jarne Van De Paar Lotto Soudal U23 + 16:47
42 Damien Ridel Team UC Nantes – Atlantique + 17:24
43 Steven Pattyn Lotto Soudal U23 + 17:25
44 Riley Pickrell Israel Cycling Academy + 17:50
45 Volodia Chuzeville WB-Fybolia Locminé + 17:50
46 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team + 17:50
47 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 23:53
48 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 23:53
49 Sam Eddy Team BridgeLane + 25:30
50 Lilian Schneider Cross Team Legendre + 25:30
51 Tiano Da Silva ProTouch + 25:59
52 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 28:42
53 Jakub Boucek Israel Cycling Academy + 30:24
54 Andries Nigrini ProTouch + 43:46
Back To Top