skip to Main Content

Race Results:

Tour de Bretagne – 2021

Information
Nation
France
Date 22nd September
Where Rosporden -> Brandivy
What 3rd stage
Distance 170.5 km

Stage

Pos Rider Team Time UCI
01 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa 04:17:48 7
02 Thibault Ferasse B&B Hotels p/b KTM + 00 3
03 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 00 1
04 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 00
05 Alan Riou Arkéa-Samsic + 00
06 Nicola Venchiarutti Androni Giocattoli-Sidermec + 00
07 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 00
08 Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team + 00
09 Anthony Delaplace Arkéa-Samsic + 00
10 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 00
11 Axel Mariault Team UC Nantes – Atlantique + 00
12 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 00
13 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 00
14 Ibon Ruiz Kern Pharma + 00
15 Leo Hayter Development Team DSM + 00
16 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 00
17 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling + 00
18 Matthew Dinham Team BridgeLane + 00
19 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 00
20 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 00
21 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 00
22 Antoine Huby Cross Team Legendre + 00
23 Samuel Jenner Team BridgeLane + 00
24 Mathis Le Berre Arkéa-Samsic + 00
25 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 00
26 Jesper Hansen Riwal Cycling Team + 00
27 Tim Naberman Development Team DSM + 00
28 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling + 00
29 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 00
30 Léo Danès Dinan Sport Cycling + 00
31 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 00
32 Mattia Guasco Team Qhubeka + 00
33 Martí Márquez Kern Pharma + 00
34 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 08
35 Florian Dauphin B&B Hotels p/b KTM + 21
36 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 44
37 Enzo Leijnse Development Team DSM + 49
38 Adrien Lagrée B&B Hotels p/b KTM + 01:10
39 Julian Lino Bike Aid + 01:16
40 Moise Mugisha ProTouch + 01:16
41 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 02:20
42 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 03:12
43 Maxime Rio Côtes d’Armor-Marie Morin + 03:12
44 Carlos Garcia Kern Pharma + 03:12
45 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 03:12
46 Ugo Ananie Cross Team Legendre + 06:26
47 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 06:26
48 Léo Bouvier Bike Aid + 06:26
49 Mattia Viel Androni Giocattoli-Sidermec + 06:26
50 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 06:26
51 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 06:26
52 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 06:26
53 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 06:26
54 Maël Guégan Team UC Nantes – Atlantique + 06:26
55 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 06:26
56 Baptiste Constantin Team UC Nantes – Atlantique + 06:26
57 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 06:26
58 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 06:26
59 Azzedine Lagab Bike Aid + 06:26
60 Erwann Guenneugues Côtes d’Armor-Marie Morin + 06:26
61 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 06:26
62 Nicholas Dlamini Team Qhubeka + 06:26
63 Kent Main ProTouch + 06:26
64 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 06:26
65 David Menut Cross Team Legendre + 06:26
66 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 06:26
67 Miguel Florez Arkéa-Samsic + 06:26
68 Markus Pajur Arkéa-Samsic + 06:26
69 Yannis Voisard Arkéa-Samsic + 06:26
70 Kim Magnusson Riwal Cycling Team + 06:26
71 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 06:26
72 Adne Van Engelen Bike Aid + 06:26
73 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 06:26
74 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes – Atlantique + 06:26
75 Jesper Schultz Riwal Cycling Team + 06:26
76 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 06:26
77 Tobias Kongstad Riwal Cycling Team + 06:26
78 Oscar Onley Development Team DSM + 06:26
79 Alex Jaime Kern Pharma + 06:26
80 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 06:26
81 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 06:26
82 Aurélien Le Lay Côtes d’Armor-Marie Morin + 06:26
83 Callum Ormiston ProTouch + 06:26
84 Nicola Bagioli B&B Hotels p/b KTM + 06:26
85 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 06:26
86 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 06:26
87 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 06:26
88 Justin Wolf Bike Aid + 06:26
89 Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec + 06:26
90 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 06:26
91 Aaron Gate Black Spoke Pro Cycling + 06:26
92 Lucas Carstensen Bike Aid + 06:26
93 David Boutville Côtes d’Armor-Marie Morin + 06:26
94 Benjamin Labbe Team UC Nantes – Atlantique + 06:36
95 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 06:36
96 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 06:43
97 Steve Chainel Cross Team Legendre + 06:45
98 Arthur Blanc Swiss Racing Academy + 10:21
99 Adam Lewis Côtes d’Armor-Marie Morin + 10:21
100 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 10:21
101 Enrique Sanz Kern Pharma + 10:21
102 Sam Eddy Team BridgeLane + 10:21
103 Cristian Rocchetta Androni Giocattoli-Sidermec + 10:21
104 Jarne Van De Paar Lotto Soudal U23 + 10:21
105 Tiano Da Silva ProTouch + 10:21
106 Riley Pickrell Israel Cycling Academy + 10:21
107 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 11:28
108 Joel Yates Black Spoke Pro Cycling + 11:28
109 Simone Sano Electro Hiper Europa + 13:30
110 Ewen Costiou Côtes d’Armor-Marie Morin + 13:34
111 Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC + 13:35
112 Alastair Christie-Johnston Team BridgeLane + 13:35
113 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 13:35
114 Titouan Savignoni Cross Team Legendre + 21:35
115 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 21:35
116 Rohan Du Plooy ProTouch + 21:35
117 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team + 21:35
118 Ben Van Dam Team BridgeLane + 23:51
119 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 23:51
120 Ryan Schilt Team BridgeLane + 23:51
Back To Top