skip to Main Content

Race Results:

Tour de Bretagne – 2021

Information
Nation
France
Date 24th September
Where Châteaubriant -> Boisgervilly
What 5th stage
Distance 217 km

Stage

Pos Rider Team Time UCI
01 Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec 04:50:08 7
02 Aaron Gate Black Spoke Pro Cycling + 00 3
03 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 00 1
04 Markus Pajur Arkéa-Samsic + 00
05 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 00
06 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 00
07 Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team + 00
08 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 00
09 Steve Chainel Cross Team Legendre + 00
10 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 00
11 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 00
12 Florian Dauphin B&B Hotels p/b KTM + 00
13 Thibault Ferasse B&B Hotels p/b KTM + 00
14 Alan Riou Arkéa-Samsic + 00
15 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 00
16 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 00
17 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 00
18 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 00
19 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team + 00
20 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 00
21 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 00
22 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 00
23 Léo Bouvier Bike Aid + 00
24 Alex Jaime Kern Pharma + 00
25 Benjamin Labbe Team UC Nantes – Atlantique + 00
26 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 00
27 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 00
28 Lucas Carstensen Bike Aid + 00
29 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 00
30 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 00
31 Tim Naberman Development Team DSM + 00
32 Ibon Ruiz Kern Pharma + 00
33 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 00
34 Samuel Jenner Team BridgeLane + 00
35 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling + 00
36 Miguel Florez Arkéa-Samsic + 00
37 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 00
38 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 00
39 Anthony Delaplace Arkéa-Samsic + 00
40 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 00
41 Erwann Guenneugues Côtes d’Armor-Marie Morin + 00
42 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling + 00
43 Kent Main ProTouch + 00
44 Léo Danès Dinan Sport Cycling + 00
45 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 00
46 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 00
47 Leo Hayter Development Team DSM + 00
48 Lilian Schneider Cross Team Legendre + 00
49 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 00
50 Matthew Dinham Team BridgeLane + 00
51 Ewen Costiou Côtes d’Armor-Marie Morin + 00
52 Azzedine Lagab Bike Aid + 00
53 Tiano Da Silva ProTouch + 00
54 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 00
55 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 00
56 Julian Lino Bike Aid + 00
57 Carlos Garcia Kern Pharma + 00
58 Jesper Hansen Riwal Cycling Team + 00
59 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 00
60 Martí Márquez Kern Pharma + 00
61 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 00
62 Yannis Voisard Arkéa-Samsic + 00
63 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 00
64 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 00
65 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 00
66 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 00
67 Axel Mariault Team UC Nantes – Atlantique + 00
68 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 00
69 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 00
70 Volodia Chuzeville WB-Fybolia Locminé + 00
71 Mathis Le Berre Arkéa-Samsic + 00
72 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 00
73 Baptiste Constantin Team UC Nantes – Atlantique + 00
74 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 00
75 Aurélien Le Lay Côtes d’Armor-Marie Morin + 00
76 David Boutville Côtes d’Armor-Marie Morin + 00
77 Cristian Rocchetta Androni Giocattoli-Sidermec + 00
78 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 00
79 Callum Ormiston ProTouch + 16
80 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 16
81 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 19
82 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 19
83 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 19
84 Adrien Lagrée B&B Hotels p/b KTM + 19
85 Joel Yates Black Spoke Pro Cycling + 28
86 Nicola Bagioli B&B Hotels p/b KTM + 28
87 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 28
88 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes – Atlantique + 28
89 Nicholas Dlamini Team Qhubeka + 28
90 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 38
91 Justin Wolf Bike Aid + 53
92 Mattia Guasco Team Qhubeka + 02:08
93 Enzo Leijnse Development Team DSM + 02:27
94 Simone Sano Electro Hiper Europa + 03:04
95 Enrique Sanz Kern Pharma + 03:10
97 Moise Mugisha ProTouch + 03:12
98 Maxime Rio Côtes d’Armor-Marie Morin + 03:12
99 Maël Guégan Team UC Nantes – Atlantique + 03:12
100 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 03:19
101 Oscar Onley Development Team DSM + 04:04
102 Jesper Schultz Riwal Cycling Team + 04:04
103 Sam Eddy Team BridgeLane + 04:50
104 Adam Lewis Côtes d’Armor-Marie Morin + 04:58
105 Adne Van Engelen Bike Aid + 06:35
106 Tobias Kongstad Riwal Cycling Team + 06:35
107 Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC + 07:50
108 Arthur Blanc Swiss Racing Academy + 15:36
109 Ryan Schilt Team BridgeLane + 15:39
110 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 15:39
Back To Top