skip to Main Content

Race Results:

Tour de Bretagne – 2021

Information
Nation
France
Date 20th – 26th September
CAT 2.2

Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé 28:33:34 40
02 Anthony Delaplace Arkéa-Samsic + 02 30
03 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 06 25
04 Thibault Ferasse B&B Hotels p/b KTM + 09 20
05 Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team + 10 15
06 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling + 18 10
07 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 21 5
08 Matthew Dinham Team BridgeLane + 34 3
09 Léo Danès Dinan Sport Cycling + 43 3
10 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 01:42 3
11 Mathis Le Berre Arkéa-Samsic + 01:54
12 Leo Hayter Development Team DSM + 01:56
13 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 02:23
14 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 02:23
15 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 02:29
16 Ibon Ruiz Kern Pharma + 02:33
17 Tim Naberman Development Team DSM + 02:36
18 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling + 02:39
19 Martí Márquez Kern Pharma + 02:39
20 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 02:47
21 Jesper Hansen Riwal Cycling Team + 02:59
22 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 03:00
23 Samuel Jenner Team BridgeLane + 03:06
24 Alan Riou Arkéa-Samsic + 03:12
25 Axel Mariault Team UC Nantes – Atlantique + 03:20
26 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 04:47
27 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 04:47
28 Ewen Costiou Côtes d’Armor-Marie Morin + 05:15
29 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 05:36
30 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 05:44
31 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 06:16
32 Carlos Garcia Kern Pharma + 06:32
33 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 07:57
34 Aaron Gate Black Spoke Pro Cycling + 08:53
35 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 09:48
36 Nicholas Dlamini Team Qhubeka + 10:11
37 Julian Lino Bike Aid + 10:36
38 Yannis Voisard Arkéa-Samsic + 11:17
39 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 12:19
40 Mattia Guasco Team Qhubeka + 14:20
41 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 14:30
42 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 15:12
43 Steve Chainel Cross Team Legendre + 15:22
44 Alex Jaime Kern Pharma + 15:30
45 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes – Atlantique + 15:38
46 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 16:05
47 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 16:40
48 Erwann Guenneugues Côtes d’Armor-Marie Morin + 18:41
49 David Menut Cross Team Legendre + 19:46
50 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 22:15
51 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 22:36
52 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 22:50
53 Justin Wolf Bike Aid + 23:08
54 Markus Pajur Arkéa-Samsic + 23:18
55 Enzo Leijnse Development Team DSM + 23:19
56 Moise Mugisha ProTouch + 24:43
57 Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec + 24:57
58 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 25:33
59 Aurélien Le Lay Côtes d’Armor-Marie Morin + 26:31
60 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 28:04
61 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 28:11
62 David Boutville Côtes d’Armor-Marie Morin + 29:21
63 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 29:34
64 Miguel Florez Arkéa-Samsic + 29:41
65 Callum Ormiston ProTouch + 30:21
66 Cristian Rocchetta Androni Giocattoli-Sidermec + 30:36
67 Kent Main ProTouch + 31:01
68 Oscar Onley Development Team DSM + 31:19
69 Maël Guégan Team UC Nantes – Atlantique + 31:50
70 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 33:58
71 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 34:03
72 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 35:03
73 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 35:16
74 Tobias Kongstad Riwal Cycling Team + 37:00
75 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 37:21
76 Adne Van Engelen Bike Aid + 37:32
77 Lucas Carstensen Bike Aid + 38:19
78 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 39:30
79 Adam Lewis Côtes d’Armor-Marie Morin + 39:45
80 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 40:47
81 Benjamin Labbe Team UC Nantes – Atlantique + 41:03
82 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 42:07
83 Azzedine Lagab Bike Aid + 42:42
84 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 43:24
85 Maxime Rio Côtes d’Armor-Marie Morin + 43:25
86 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 47:39
87 Léo Bouvier Bike Aid + 47:53
88 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 49:03
89 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 50:26
90 Volodia Chuzeville WB-Fybolia Locminé + 51:33
91 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 53:41
92 Enrique Sanz Kern Pharma + 56:16
93 Joel Yates Black Spoke Pro Cycling + 57:11
94 Lilian Schneider Cross Team Legendre + 57:16
95 Tiano Da Silva ProTouch + 01:02:23
96 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team + 01:04:46
97 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 01:08:07
98 Sam Eddy Team BridgeLane + 01:12:50
99 Arthur Blanc Swiss Racing Academy + 01:14:59
100 Simone Sano Electro Hiper Europa + 01:21:35
101 Ryan Schilt Team BridgeLane + 01:31:02
DNF Mattia Viel Androni Giocattoli-Sidermec
DNF Nicola Bagioli B&B Hotels p/b KTM
DNF Florian Dauphin B&B Hotels p/b KTM
DNF Adrien Lagrée B&B Hotels p/b KTM
DNF Josh Kench Black Spoke Pro Cycling
DNF Ugo Ananie Cross Team Legendre
DNF Antoine Huby Cross Team Legendre
DNF Jakub Boucek Israel Cycling Academy
DNF Oded Kogut Israel Cycling Academy
DNF Riley Pickrell Israel Cycling Academy
DNF Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling
DNF Jan Maas Leopard Pro Cycling
DNF Steven Pattyn Lotto Soudal U23
DNF Jarne Van De Paar Lotto Soudal U23
DNF Andries Nigrini ProTouch
DNF Kim Magnusson Riwal Cycling Team
DNF Jesper Schultz Riwal Cycling Team
DNF Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC
DNF Cyrille Thiery Swiss Racing Academy
DNF Baptiste Constantin Team UC Nantes – Atlantique
DNF Damien Ridel Team UC Nantes – Atlantique
DNF Clément Poirier WB-Fybolia Locminé
DNF Maxime Renault WB-Fybolia Locminé
Back To Top