skip to Main Content

Race Results:

Tour de Bretagne – 2021

Information
Nation
France
Date 26th September
Where Guitté -> Dinan
What 7th stage
Distance 156.1 km

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Tobias Lund Andresen Development Team DSM 03:36:09 7
02 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 00 3
03 Jesper Hansen Riwal Cycling Team + 03 1
04 Anthony Delaplace Arkéa-Samsic + 07
05 Matthew Dinham Team BridgeLane + 20
06 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 22
07 Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team + 22
08 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 25
09 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling + 25
10 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 25
11 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 25
12 Aaron Gate Black Spoke Pro Cycling + 25
13 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 25
14 Ibon Ruiz Kern Pharma + 25
15 Axel Mariault Team UC Nantes – Atlantique + 25
16 Thibault Ferasse B&B Hotels p/b KTM + 25
17 Adne Van Engelen Bike Aid + 25
18 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 25
19 Oscar Onley Development Team DSM + 31
20 Tim Naberman Development Team DSM + 31
21 Martí Márquez Kern Pharma + 31
22 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling + 31
23 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 31
24 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 31
25 Leo Hayter Development Team DSM + 31
26 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 31
27 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 35
28 Léo Danès Dinan Sport Cycling + 40
29 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 42
30 Carlos Garcia Kern Pharma + 42
31 Nicholas Dlamini Team Qhubeka + 42
32 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 42
33 Alan Riou Arkéa-Samsic + 42
34 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 46
35 Maël Guégan Team UC Nantes – Atlantique + 50
36 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 50
37 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 07
38 Ewen Costiou Côtes d’Armor-Marie Morin + 53
39 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 58
40 Samuel Jenner Team BridgeLane + 58
41 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes – Atlantique + 01:21
42 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 25
43 Yannis Voisard Arkéa-Samsic + 01:57
44 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 02:15
45 Mathis Le Berre Arkéa-Samsic + 25
46 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 02:38
47 Volodia Chuzeville WB-Fybolia Locminé + 02:38
48 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 02:46
49 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 03:36
50 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 03:36
51 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 03:36
52 Moise Mugisha ProTouch + 03:44
53 Markus Pajur Arkéa-Samsic + 03:44
54 Steve Chainel Cross Team Legendre + 03:55
55 David Boutville Côtes d’Armor-Marie Morin + 03:57
56 Aurélien Le Lay Côtes d’Armor-Marie Morin + 03:58
57 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 03:58
58 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 05:03
59 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 06:51
60 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 06:51
61 Erwann Guenneugues Côtes d’Armor-Marie Morin + 06:51
62 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 06:51
63 Azzedine Lagab Bike Aid + 06:51
64 Léo Bouvier Bike Aid + 06:51
65 Julian Lino Bike Aid + 06:53
66 David Menut Cross Team Legendre + 06:53
67 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 06:53
68 Enrique Sanz Kern Pharma + 06:56
69 Alex Jaime Kern Pharma + 06:56
70 Miguel Florez Arkéa-Samsic + 06:56
71 Mattia Guasco Team Qhubeka + 06:56
72 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 06:56
73 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 06:56
74 Adam Lewis Côtes d’Armor-Marie Morin + 06:56
75 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 07:11
76 Kent Main ProTouch + 07:17
77 Callum Ormiston ProTouch + 07:21
78 Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec + 07:21
79 Cristian Rocchetta Androni Giocattoli-Sidermec + 07:21
80 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 07:28
81 Justin Wolf Bike Aid + 07:28
82 Enzo Leijnse Development Team DSM + 08:45
83 Joel Yates Black Spoke Pro Cycling + 08:45
84 Benjamin Labbe Team UC Nantes – Atlantique + 08:45
85 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 09:39
86 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 09:39
87 Arthur Blanc Swiss Racing Academy + 09:39
88 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team + 09:41
89 Simone Sano Electro Hiper Europa + 09:52
90 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 10:23
91 Tobias Kongstad Riwal Cycling Team + 10:23
92 Ryan Schilt Team BridgeLane + 10:23
93 Tiano Da Silva ProTouch + 10:23
94 Lucas Carstensen Bike Aid + 10:23
95 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 12:26
96 Sam Eddy Team BridgeLane + 12:26
97 Lilian Schneider Cross Team Legendre + 12:26
98 Maxime Rio Côtes d’Armor-Marie Morin + 12:26
99 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 13:35
100 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 13:38
101 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 17:54
DNF Nicola Bagioli B&B Hotels p/b KTM
DNF Florian Dauphin B&B Hotels p/b KTM
DNF Adrien Lagrée B&B Hotels p/b KTM
DNF Jesper Schultz Riwal Cycling Team
DNF Leo-Paul Jamin Sojasun espoir-ACNC
DNF Baptiste Constantin Team UC Nantes – Atlantique
DNF Clément Poirier WB-Fybolia Locminé
DNF Maxime Renault WB-Fybolia Locminé
Pos Rider Team Time
01 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team 28:33:40
02 Matthew Dinham Team BridgeLane + 28
03 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 01:36
04 Mathis Le Berre Arkéa-Samsic + 01:48
05 Leo Hayter Development Team DSM + 01:50
06 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 02:17
07 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 02:23
08 Ibon Ruiz Kern Pharma + 02:27
09 Tim Naberman Development Team DSM + 02:30
10 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 04:41
11 Alan Boileau B&B Hotels p/b KTM + 04:41
12 Ewen Costiou Côtes d’Armor-Marie Morin + 05:09
13 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 05:30
14 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 05:38
15 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 06:10
16 Carlos Garcia Kern Pharma + 06:26
17 Tobias Lund Andresen Development Team DSM + 07:51
18 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 09:42
19 Mattia Guasco Team Qhubeka + 14:14
20 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 15:06
21 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 16:34
22 Erwann Guenneugues Côtes d’Armor-Marie Morin + 18:35
23 Markus Pajur Arkéa-Samsic + 23:12
24 Enzo Leijnse Development Team DSM + 23:13
25 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa + 25:27
26 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 27:58
27 Callum Ormiston ProTouch + 30:15
28 Oscar Onley Development Team DSM + 31:13
29 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 33:52
30 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 33:57
31 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 34:57
32 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 40:41
33 Benjamin Labbe Team UC Nantes – Atlantique + 40:57
34 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 42:01
35 Maxime Rio Côtes d’Armor-Marie Morin + 43:19
36 Lahav Davidzon Israel Cycling Academy + 47:33
37 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 48:57
38 Volodia Chuzeville WB-Fybolia Locminé + 51:27
39 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 53:35
40 Lilian Schneider Cross Team Legendre + 57:10
41 Tiano Da Silva ProTouch + 01:02:17
42 Henry Lawton AG2R Citroën U23 Team + 01:04:40
43 Sam Eddy Team BridgeLane + 01:12:44
Back To Top