skip to Main Content

Race Results:

Tour de Feminin – 2021

Information
Nation Czech Republic
Date 9th July
Where Krásná Lípa -> Krásná Lípa
What 2nd stage
Distance 101.7 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points

Pos Rider Team Time UCI
01 Nina Buysman Parkhotel Valkenburg 02:57:06 8
02 Shirin Van Anrooij Netherlands + 00 5
03 Julie De Wilde Belgium + 00 3
04 Olivia Baril Massi Tactic Women Team + 00 1
05 Alana Castrique Belgium + 00
06 Anne Dorthe Ysland Team Coop-Hitec Products + 00
07 Katarzyna Wilkos MAT ATOM Deweloper Wroclaw + 00
08 Valerie Demey Belgium + 00
09 Nikola Bajgerova Team Dukla Praha + 00
10 Agnieszka Skalniak MAT ATOM Deweloper Wroclaw + 00
11 Marit Raaijmakers Parkhotel Valkenburg + 00
12 Spela Kern Massi Tactic Women Team + 00
13 Friederike Stern Team d.velop Ladies + 00
14 Ursa Pintar Slovenia + 00
15 Dominika Wlodarczyk MAT ATOM Deweloper Wroclaw + 00
16 Laury Milette Macogep Tornatech Bordeaux + 00
17 Corinna Lechner Team Stuttgart + 00
18 Ingvild Gåskjenn Team Coop-Hitec Products + 00
19 Joscelin Lowden Drops-Le Col s/b Tempur + 00
20 Mireia Benito Pellicer Massi Tactic Women Team + 00
21 Carolin Schiff Germany + 00
22 Julia Van Bokhoven Parkhotel Valkenburg + 00
23 Pien Limpens Parkhotel Valkenburg + 00
24 Nikola Noskova Czech Republic + 00
25 Anna Christian Drops-Le Col s/b Tempur + 00
26 Monika Brzezna MAT ATOM Deweloper Wroclaw + 00
27 Vita Heine Massi Tactic Women Team + 00
28 Tereza Neumanova Czech Republic + 00
29 Morgane Coston Macogep Tornatech Bordeaux + 00
30 Urska Zigart Slovenia + 00
31 Charlotte Becker Germany + 00
32 Laura Süßmilch Germany + 40
33 Femke De Vries Team Loving Potatoes + 44
34 Alice Coutinho VC Morteau Montbenoit + 01:54
35 Jarmila Machacova Team Dukla Praha + 07:44
36 Alice Towers Drops-Le Col s/b Tempur + 11:15
37 Laura Molenaar WV Schijndel + 11:15
38 Maud Rijnbeek Netherlands + 11:15
39 Lente Boskamp WV Schijndel + 11:15
40 Sera Gademan Team Loving Potatoes + 11:15
41 Patricia Ortega Ruiz Massi Tactic Women Team + 11:15
42 Elise Marie Olsen Drops-Le Col s/b Tempur + 11:15
43 Judith Krahl Team Stuttgart + 11:15
44 Margot Grosjean VC Morteau Montbenoit + 11:15
45 Maaike Colje Massi Tactic Women Team + 11:15
46 Lena Charlotte Reißner Team d.velop Ladies + 11:15
47 Elisa Serne Restore Cycling + 11:15
48 Kim de Baat Belgium + 11:15
49 Anneke Dijkstra Netherlands + 11:15
50 Rixt Hoogland NWVG-Uplus + 11:15
51 Fien Van Eynde Belgium + 11:15
52 Hannah Fandel Team Stuttgart + 11:28
53 Tina Schulz WheelDivas Cycling Team + 11:28
54 Evy Kuijpers Netherlands + 11:28
55 Anne Van Rooijen WV Schijndel + 11:57
56 Christa Riffel Team Coop-Hitec Products + 11:57
57 Leonie Bos Parkhotel Valkenburg + 11:57
58 Wioleta Furtak MAT ATOM Deweloper Wroclaw + 11:57
59 Adrienn Szabo Lotus Cycling Team + 11:57
60 Marie Gielen VC Morteau Montbenoit + 11:57
61 Caroline Andersson Team Coop-Hitec Products + 11:57
62 Hannah Buch Germany + 11:57
63 Hanna Johansson VC Morteau Montbenoit + 11:57
64 Eline Van Rooijen Watersley R&D + 11:57
65 Hanna Dopjans Team Stuttgart + 11:57
66 Gabriela Bartova Czech Republic + 11:57
67 Luce Bourbeau Macogep Tornatech Bordeaux + 11:57
68 Sanne Van Heel WV Schijndel + 12:17
69 Violinde Van Breeijen Team Loving Potatoes + 12:17
70 Nathalie Verschelden Team d.velop Ladies + 12:17
71 Bianca Lust Team d.velop Ladies + 12:17
72 Sabina Dzerengova Team Dukla Praha + 12:17
73 Senna Feron Watersley R&D + 12:17
74 Ingrit Verhoeff Watersley R&D + 12:17
75 Wendy Oosterwoud NWVG-Uplus + 12:17
76 Dorothea Heitzmann Germany + 12:17
77 Tjasa Susnik Slovenia + 12:37
78 Ann Helen Olsen Team Coop-Hitec Products + 12:47
79 Renee Van Deursen Team Loving Potatoes + 12:47
80 Femke Gerritse Parkhotel Valkenburg + 12:47
81 Vittoria Bussi Team CykloTrener + 12:53
82 Cathalijne Hoolwerf Netherlands + 14:54
83 Mari Hole Mohr Team Coop-Hitec Products + 14:54
84 Elizabeth Bennett Drops-Le Col s/b Tempur + 14:54
85 Radka Paulechova Slovakia + 14:54
86 Kerry Jonker Macogep Tornatech Bordeaux + 14:54
87 Sara Penton Drops-Le Col s/b Tempur + 14:54
88 Dorka Jordan Lotus Cycling Team + 14:54
89 Katharina Julia Hinz WheelDivas Cycling Team + 14:54
90 Sarah Kastenhuber Team Stuttgart + 14:54
91 Balladyne Tritsch Macogep Tornatech Bordeaux + 14:54
92 Manon De Boer Watersley R&D + 14:54
93 Amber Aernouts Belgium + 14:54
94 Tereza Vanickova Czech Republic + 14:54
95 Sam Sandten WheelDivas Cycling Team + 14:54
96 Tereza Kurnicka Slovakia + 15:08
97 Nada Voracova Czech Republic + 15:08
98 Regina Schmidel Lotus Cycling Team + 15:08
99 Devon Kuijstermans Team Loving Potatoes + 15:13
100 Petra Machalkova Slovakia + 15:18
101 Sarka Dyrova Machackova Team CykloTrener + 15:36
102 Scarlett Souren WV Schijndel + 16:42
103 Rozemarijn Ammerlaan Netherlands + 16:53
104 Lisa Van Helvoirt WV Schijndel + 17:44
105 Eva Marie Hering Team d.velop Ladies + 18:34
106 Sandra Klotz WheelDivas Cycling Team + 18:34
107 Lara Rajteric Slovenia + 19:19
108 Laura Semon VC Morteau Montbenoit + 19:45
109 Fleur Smith NWVG-Uplus + 23:40
110 Vladimira Zelinova Slovakia + 23:40
111 Nicole Hartychova Team Dukla Praha + 23:40
112 Janina Morin Bender WheelDivas Cycling Team + 23:40
113 Miriama Cisecka Slovakia + 23:40
114 Annika Baumer VC Morteau Montbenoit + 23:40
115 Tereza Proskova Team CykloTrener + 24:40
116 Veronika Bartonikova Team Dukla Praha + 25:52
117 Tessa Dijksman Restore Cycling + 30:01
118 Erika Jesenko Slovenia + 30:24
119 Maddie Wadsworth Watersley R&D + 30:51
120 Bente Van Teeseling Restore Cycling + 30:51
121 Lisa Robb Team Stuttgart + 30:51
122 Pam Schutten NWVG-Uplus + 31:33
123 Tamara Laszlo Lotus Cycling Team + 32:08
124 Yva Geluk Team Loving Potatoes + 32:08
125 Paula Leonhardt Germany + 32:08
126 Marianna Findrova Slovakia + 32:43
127 Rose Kloese Watersley R&D + 33:35
128 Viktoria Marschnerova Team CykloTrener + 33:56
129 Aranka Berends Restore Cycling + 38:16
130 Ellen Feytens Team d.velop Ladies + 38:16
131 Dagmar Hejhalova Team Dukla Praha + 38:16
132 Marise Lagendijk Restore Cycling + 38:16
DNF Barbora Parmova Czech Republic
DNF Nike Peteri Lotus Cycling Team
DNF Ewa Brozyna MAT ATOM Deweloper Wroclaw
DNF Yvet Schoonewille NWVG-Uplus
DNF Sarah Langbroek Restore Cycling
DNF Urska Bravec Slovenia
DNF Anna Slancova Team CykloTrener
DNF Adriana Marschnerova Team CykloTrener
DNF Gina Haberecht WheelDivas Cycling Team
Pos Rider Team Time
1 Shirin Van Anrooij Netherlands 03:16:00
2 Anne Dorthe Ysland Team Coop-Hitec Products + 01
3 Julie De Wilde Belgium + 12
4 Marit Raaijmakers Parkhotel Valkenburg + 45
5 Pien Limpens Parkhotel Valkenburg + 46
6 Alana Castrique Belgium + 47
7 Dominika Wlodarczyk MAT ATOM Deweloper Wroclaw + 01:18
8 Friederike Stern Team d.velop Ladies + 01:37
9 Julia Van Bokhoven Parkhotel Valkenburg + 01:46
10 Laury Milette Macogep Tornatech Bordeaux + 02:09
11 Alice Coutinho VC Morteau Montbenoit + 04:19
12 Alice Towers Drops-Le Col s/b Tempur + 11:45
13 Elise Marie Olsen Drops-Le Col s/b Tempur + 11:51
14 Laura Molenaar WV Schijndel + 12:17
15 Maud Rijnbeek Netherlands + 12:18
16 Lena Charlotte Reißner Team d.velop Ladies + 12:43
17 Judith Krahl Team Stuttgart + 12:50
18 Leonie Bos Parkhotel Valkenburg + 13:00
19 Hannah Buch Germany + 13:09
20 Anne Van Rooijen WV Schijndel + 13:18
21 Lente Boskamp WV Schijndel + 13:22
22 Eline Van Rooijen Watersley R&D + 13:33
23 Elisa Serne Restore Cycling + 13:36
24 Margot Grosjean VC Morteau Montbenoit + 13:41
25 Wioleta Furtak MAT ATOM Deweloper Wroclaw + 13:48
26 Femke Gerritse Parkhotel Valkenburg + 13:51
27 Dorothea Heitzmann Germany + 14:03
28 Caroline Andersson Team Coop-Hitec Products + 14:03
29 Gabriela Bartova Czech Republic + 14:06
30 Tina Schulz WheelDivas Cycling Team + 14:17
31 Violinde Van Breeijen Team Loving Potatoes + 14:35
32 Sanne Van Heel WV Schijndel + 14:39
33 Hanna Dopjans Team Stuttgart + 14:44
34 Sabina Dzerengova Team Dukla Praha + 15:04
35 Ingrit Verhoeff Watersley R&D + 15:24
36 Elizabeth Bennett Drops-Le Col s/b Tempur + 15:52
37 Tjasa Susnik Slovenia + 16:09
38 Cathalijne Hoolwerf Netherlands + 16:48
39 Dorka Jordan Lotus Cycling Team + 16:55
40 Sarah Kastenhuber Team Stuttgart + 17:03
41 Tereza Kurnicka Slovakia + 17:32
42 Regina Schmidel Lotus Cycling Team + 17:32
43 Amber Aernouts Belgium + 17:48
44 Tereza Vanickova Czech Republic + 17:49
45 Mari Hole Mohr Team Coop-Hitec Products + 17:53
46 Rozemarijn Ammerlaan Netherlands + 17:56
47 Radka Paulechova Slovakia + 18:02
48 Scarlett Souren WV Schijndel + 18:29
49 Petra Machalkova Slovakia + 18:36
50 Lisa Van Helvoirt WV Schijndel + 19:40
51 Lara Rajteric Slovenia + 22:13
52 Laura Semon VC Morteau Montbenoit + 22:46
53 Nicole Hartychova Team Dukla Praha + 26:19
54 Fleur Smith NWVG-Uplus + 26:21
55 Vladimira Zelinova Slovakia + 26:35
56 Annika Baumer VC Morteau Montbenoit + 26:58
57 Miriama Cisecka Slovakia + 27:24
58 Tereza Proskova Team CykloTrener + 27:25
59 Veronika Bartonikova Team Dukla Praha + 28:52
60 Bente Van Teeseling Restore Cycling + 33:49
61 Paula Leonhardt Germany + 34:02
62 Maddie Wadsworth Watersley R&D + 34:27
63 Pam Schutten NWVG-Uplus + 34:32
64 Tamara Laszlo Lotus Cycling Team + 36:10
65 Rose Kloese Watersley R&D + 36:25
66 Viktoria Marschnerova Team CykloTrener + 36:52
67 Dagmar Hejhalova Team Dukla Praha + 42:01
68 Marise Lagendijk Restore Cycling + 42:48
69 Ellen Feytens Team d.velop Ladies + 43:02
Back To Top