skip to Main Content

Race Results:

Tour de Feminin – 2021

Information
Nation Czech Republic
Date 8th – 11th July
CAT 2.2
Pos Rider Team Time UCI
01 Joscelin Lowden Drops-Le Col s/b Tempur 09:25:40 40
02 Morgane Coston Macogep Tornatech Bordeaux + 06:25 30
03 Corinna Lechner Team Stuttgart + 07:57 25
04 Shirin Van Anrooij Netherlands + 08:27 20
05 Anne Dorthe Ysland Team Coop-Hitec Products + 08:29 15
06 Pien Limpens Parkhotel Valkenburg + 08:30 10
07 Urska Zigart Slovenia + 08:38 5
08 Julie De Wilde Belgium + 08:41 3
09 Vita Heine Massi Tactic Women Team + 08:54 3
10 Ursa Pintar Slovenia + 08:58 3
11 Valerie Demey Belgium + 09:03
12 Mireia Benito Pellicer Massi Tactic Women Team + 09:09
13 Marit Raaijmakers Parkhotel Valkenburg + 09:14
14 Anna Christian Drops-Le Col s/b Tempur + 09:20
15 Monika Brzezna MAT ATOM Deweloper Wroclaw + 09:29
16 Nina Buysman Parkhotel Valkenburg + 09:31
17 Spela Kern Massi Tactic Women Team + 09:31
18 Carolin Schiff Germany + 09:35
19 Katarzyna Wilkos MAT ATOM Deweloper Wroclaw + 09:38
20 Dominika Wlodarczyk MAT ATOM Deweloper Wroclaw + 09:47
21 Tereza Neumanova Czech Republic + 09:47
22 Nikola Bajgerova Team Dukla Praha + 09:52
23 Ingvild Gåskjenn Team Coop-Hitec Products + 09:54
24 Friederike Stern Team d.velop Ladies + 10:19
25 Julia Van Bokhoven Parkhotel Valkenburg + 10:28
26 Olivia Baril Massi Tactic Women Team + 10:32
27 Femke De Vries Team Loving Potatoes + 10:43
28 Alana Castrique Belgium + 20:09
29 Anneke Dijkstra Netherlands + 20:34
30 Fien Van Eynde Belgium + 20:54
31 Patricia Ortega Ruiz Massi Tactic Women Team + 21:16
32 Maaike Colje Massi Tactic Women Team + 21:26
33 Charlotte Becker Germany + 23:02
34 Laura Süßmilch Germany + 23:38
35 Laury Milette Macogep Tornatech Bordeaux + 24:08
36 Alice Coutinho VC Morteau Montbenoit + 26:18
37 Jarmila Machacova Team Dukla Praha + 27:04
38 Alice Towers Drops-Le Col s/b Tempur + 33:44
39 Violinde Van Breeijen Team Loving Potatoes + 34:03
40 Laura Molenaar WV Schijndel + 34:16
41 Maud Rijnbeek Netherlands + 34:17
42 Lena Charlotte Reißner Team d.velop Ladies + 34:42
43 Anne Van Rooijen WV Schijndel + 35:17
44 Lente Boskamp WV Schijndel + 35:21
45 Sera Gademan Team Loving Potatoes + 35:51
46 Femke Gerritse Parkhotel Valkenburg + 36:17
47 Hannah Fandel Team Stuttgart + 36:18
48 Marie Gielen VC Morteau Montbenoit + 36:39
49 Wendy Oosterwoud NWVG-Uplus + 36:56
50 Manon De Boer Watersley R&D + 37:24
51 Devon Kuijstermans Team Loving Potatoes + 38:46
52 Caroline Andersson Team Coop-Hitec Products + 38:48
53 Dorka Jordan Lotus Cycling Team + 38:54
54 Mari Hole Mohr Team Coop-Hitec Products + 39:52
55 Elisa Serne Restore Cycling + 39:57
56 Ann Helen Olsen Team Coop-Hitec Products + 44:36
57 Kerry Jonker Macogep Tornatech Bordeaux + 55:47
58 Erika Jesenko Slovenia + 01:02:14
DNF Amber Aernouts Belgium
DNF Kim de Baat Belgium
DNF Gabriela Bartova Czech Republic
DNF Nikola Noskova Czech Republic
DNF Barbora Parmova Czech Republic
DNF Tereza Vanickova Czech Republic
DNF Nada Voracova Czech Republic
DNF Hannah Buch Germany
DNF Dorothea Heitzmann Germany
DNF Paula Leonhardt Germany
DNF Tamara Laszlo Lotus Cycling Team
DNF Nike Peteri Lotus Cycling Team
DNF Regina Schmidel Lotus Cycling Team
DNF Adrienn Szabo Lotus Cycling Team
DNF Ewa Brozyna MAT ATOM Deweloper Wroclaw
DNF Wioleta Furtak MAT ATOM Deweloper Wroclaw
DNF Agnieszka Skalniak MAT ATOM Deweloper Wroclaw
DNF Rozemarijn Ammerlaan Netherlands
DNF Cathalijne Hoolwerf Netherlands
DNF Evy Kuijpers Netherlands
DNF Rixt Hoogland NWVG-Uplus
DNF Yvet Schoonewille NWVG-Uplus
DNF Pam Schutten NWVG-Uplus
DNF Fleur Smith NWVG-Uplus
DNF Aranka Berends Restore Cycling
DNF Tessa Dijksman Restore Cycling
DNF Marise Lagendijk Restore Cycling
DNF Sarah Langbroek Restore Cycling
DNF Bente Van Teeseling Restore Cycling
DNF Miriama Cisecka Slovakia
DNF Marianna Findrova Slovakia
DNF Tereza Kurnicka Slovakia
DNF Petra Machalkova Slovakia
DNF Radka Paulechova Slovakia
DNF Vladimira Zelinova Slovakia
DNF Urska Bravec Slovenia
DNF Lara Rajteric Slovenia
DNF Tjasa Susnik Slovenia
DNF Vittoria Bussi Team CykloTrener
DNF Sarka Dyrova Machackova Team CykloTrener
DNF Adriana Marschnerova Team CykloTrener
DNF Viktoria Marschnerova Team CykloTrener
DNF Tereza Proskova Team CykloTrener
DNF Anna Slancova Team CykloTrener
DNF Ellen Feytens Team d.velop Ladies
DNF Eva Marie Hering Team d.velop Ladies
DNF Bianca Lust Team d.velop Ladies
DNF Nathalie Verschelden Team d.velop Ladies
DNF Veronika Bartonikova Team Dukla Praha
DNF Sabina Dzerengova Team Dukla Praha
DNF Nicole Hartychova Team Dukla Praha
DNF Dagmar Hejhalova Team Dukla Praha
DNF Yva Geluk Team Loving Potatoes
DNF Renee Van Deursen Team Loving Potatoes
DNF Hanna Dopjans Team Stuttgart
DNF Sarah Kastenhuber Team Stuttgart
DNF Judith Krahl Team Stuttgart
DNF Lisa Robb Team Stuttgart
DNF Annika Baumer VC Morteau Montbenoit
DNF Margot Grosjean VC Morteau Montbenoit
DNF Hanna Johansson VC Morteau Montbenoit
DNF Laura Semon VC Morteau Montbenoit
DNF Senna Feron Watersley R&D
DNF Rose Kloese Watersley R&D
DNF Eline Van Rooijen Watersley R&D
DNF Ingrit Verhoeff Watersley R&D
DNF Maddie Wadsworth Watersley R&D
DNF Janina Morin Bender WheelDivas Cycling Team
DNF Gina Haberecht WheelDivas Cycling Team
DNF Katharina Julia Hinz WheelDivas Cycling Team
DNF Sandra Klotz WheelDivas Cycling Team
DNF Sam Sandten WheelDivas Cycling Team
DNF Tina Schulz WheelDivas Cycling Team
DNF Scarlett Souren WV Schijndel
DNF Sanne Van Heel WV Schijndel
DNF Lisa Van Helvoirt WV Schijndel
DNF Elizabeth Bennett Drops-Le Col s/b Tempur
DNF Elise Marie Olsen Drops-Le Col s/b Tempur
DNF Sara Penton Drops-Le Col s/b Tempur
DNF Luce Bourbeau Macogep Tornatech Bordeaux
DNF Balladyne Tritsch Macogep Tornatech Bordeaux
DNF Leonie Bos Parkhotel Valkenburg
DNF Christa Riffel Team Coop-Hitec Products
Back To Top