skip to Main Content

Race Results:

Tour de Feminin – 2021

Information
Nation Czech Republic
Date 11th July
Where Varnsdorf -> Krásná Lípa
What 4th stage
Distance 114.6 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain

Pos Rider Team Time UCI
01 Joscelin Lowden Drops-Le Col s/b Tempur 03:15:39 8
02 Morgane Coston Macogep Tornatech Bordeaux + 05:02 5
03 Patricia Ortega Ruiz Massi Tactic Women Team + 06:56 3
04 Pien Limpens Parkhotel Valkenburg + 07:10 1
05 Katarzyna Wilkos MAT ATOM Deweloper Wroclaw + 07:55
06 Ingvild Gåskjenn Team Coop-Hitec Products + 07:55
07 Valerie Demey Belgium + 07:55
08 Shirin Van Anrooij Netherlands + 07:55
09 Nina Buysman Parkhotel Valkenburg + 07:55
10 Julie De Wilde Belgium + 07:55
11 Spela Kern Massi Tactic Women Team + 07:55
12 Anne Dorthe Ysland Team Coop-Hitec Products + 07:55
13 Mireia Benito Pellicer Massi Tactic Women Team + 07:55
14 Corinna Lechner Team Stuttgart + 07:55
15 Carolin Schiff Germany + 07:55
16 Marit Raaijmakers Parkhotel Valkenburg + 07:55
17 Dominika Wlodarczyk MAT ATOM Deweloper Wroclaw + 07:55
18 Olivia Baril Massi Tactic Women Team + 07:55
19 Vita Heine Massi Tactic Women Team + 07:55
20 Tereza Neumanova Czech Republic + 07:55
21 Ursa Pintar Slovenia + 07:55
22 Urska Zigart Slovenia + 07:55
23 Fien Van Eynde Belgium + 08:08
24 Femke De Vries Team Loving Potatoes + 08:08
25 Nikola Bajgerova Team Dukla Praha + 08:08
26 Friederike Stern Team d.velop Ladies + 08:08
27 Monika Brzezna MAT ATOM Deweloper Wroclaw + 08:08
28 Maaike Colje Massi Tactic Women Team + 08:08
29 Anna Christian Drops-Le Col s/b Tempur + 08:08
30 Julia Van Bokhoven Parkhotel Valkenburg + 08:08
31 Anneke Dijkstra Netherlands + 08:17
32 Jarmila Machacova Team Dukla Praha + 17:23
33 Alana Castrique Belgium + 18:54
34 Violinde Van Breeijen Team Loving Potatoes + 18:54
35 Devon Kuijstermans Team Loving Potatoes + 19:25
36 Lente Boskamp WV Schijndel + 21:25
37 Alice Towers Drops-Le Col s/b Tempur + 21:25
38 Marie Gielen VC Morteau Montbenoit + 21:25
39 Lena Charlotte Reißner Team d.velop Ladies + 21:25
40 Anne Van Rooijen WV Schijndel + 21:25
41 Maud Rijnbeek Netherlands + 21:25
42 Laury Milette Macogep Tornatech Bordeaux + 21:25
43 Mari Hole Mohr Team Coop-Hitec Products + 21:25
44 Sera Gademan Team Loving Potatoes + 21:25
45 Laura Molenaar WV Schijndel + 21:25
46 Alice Coutinho VC Morteau Montbenoit + 21:25
47 Dorka Jordan Lotus Cycling Team + 21:25
48 Hannah Fandel Team Stuttgart + 21:25
49 Manon De Boer Watersley R&D + 21:25
50 Erika Jesenko Slovenia + 21:25
51 Kerry Jonker Macogep Tornatech Bordeaux + 21:52
52 Elisa Serne Restore Cycling + 21:52
53 Caroline Andersson Team Coop-Hitec Products + 21:52
54 Wendy Oosterwoud NWVG-Uplus + 21:52
55 Laura Süßmilch Germany + 21:52
56 Charlotte Becker Germany + 21:52
57 Femke Gerritse Parkhotel Valkenburg + 21:52
58 Ann Helen Olsen Team Coop-Hitec Products + 26:54
DNS Lisa Van Helvoirt WV Schijndel
DNS Christa Riffel Team Coop-Hitec Products
DNF Kim de Baat Belgium
DNF Nikola Noskova Czech Republic
DNF Gabriela Bartova Czech Republic
DNF Tereza Vanickova Czech Republic
DNF Nada Voracova Czech Republic
DNF Dorothea Heitzmann Germany
DNF Hannah Buch Germany
DNF Adrienn Szabo Lotus Cycling Team
DNF Regina Schmidel Lotus Cycling Team
DNF Tamara Laszlo Lotus Cycling Team
DNF Wioleta Furtak MAT ATOM Deweloper Wroclaw
DNF Rozemarijn Ammerlaan Netherlands
DNF Cathalijne Hoolwerf Netherlands
DNF Evy Kuijpers Netherlands
DNF Rixt Hoogland NWVG-Uplus
DNF Fleur Smith NWVG-Uplus
DNF Bente Van Teeseling Restore Cycling
DNF Petra Machalkova Slovakia
DNF Tereza Kurnicka Slovakia
DNF Miriama Cisecka Slovakia
DNF Vladimira Zelinova Slovakia
DNF Tjasa Susnik Slovenia
DNF Lara Rajteric Slovenia
DNF Viktoria Marschnerova Team CykloTrener
DNF Tereza Proskova Team CykloTrener
DNF Vittoria Bussi Team CykloTrener
DNF Nathalie Verschelden Team d.velop Ladies
DNF Eva Marie Hering Team d.velop Ladies
DNF Bianca Lust Team d.velop Ladies
DNF Nicole Hartychova Team Dukla Praha
DNF Sabina Dzerengova Team Dukla Praha
DNF Veronika Bartonikova Team Dukla Praha
DNF Yva Geluk Team Loving Potatoes
DNF Renee Van Deursen Team Loving Potatoes
DNF Hanna Dopjans Team Stuttgart
DNF Annika Baumer VC Morteau Montbenoit
DNF Hanna Johansson VC Morteau Montbenoit
DNF Laura Semon VC Morteau Montbenoit
DNF Ingrit Verhoeff Watersley R&D
DNF Senna Feron Watersley R&D
DNF Eline Van Rooijen Watersley R&D
DNF Maddie Wadsworth Watersley R&D
DNF Sandra Klotz WheelDivas Cycling Team
DNF Janina Morin Bender WheelDivas Cycling Team
DNF Katharina Julia Hinz WheelDivas Cycling Team
DNF Sam Sandten WheelDivas Cycling Team
DNF Sanne Van Heel WV Schijndel
DNF Scarlett Souren WV Schijndel
DNF Elizabeth Bennett Drops-Le Col s/b Tempur
DNF Elise Marie Olsen Drops-Le Col s/b Tempur
DNF Sara Penton Drops-Le Col s/b Tempur
DNF Luce Bourbeau Macogep Tornatech Bordeaux
DNF Balladyne Tritsch Macogep Tornatech Bordeaux
DNF Leonie Bos Parkhotel Valkenburg
Pos Rider Team Time
1 Shirin Van Anrooij Netherlands 09:34:07
2 Anne Dorthe Ysland Team Coop-Hitec Products + 02
3 Pien Limpens Parkhotel Valkenburg + 03
4 Julie De Wilde Belgium + 14
5 Marit Raaijmakers Parkhotel Valkenburg + 47
6 Dominika Wlodarczyk MAT ATOM Deweloper Wroclaw + 01:20
7 Friederike Stern Team d.velop Ladies + 01:52
8 Julia Van Bokhoven Parkhotel Valkenburg + 02:01
9 Alana Castrique Belgium + 11:42
10 Laury Milette Macogep Tornatech Bordeaux + 15:41
11 Alice Coutinho VC Morteau Montbenoit + 17:51
12 Alice Towers Drops-Le Col s/b Tempur + 25:17
13 Violinde Van Breeijen Team Loving Potatoes + 25:36
14 Laura Molenaar WV Schijndel + 25:49
15 Maud Rijnbeek Netherlands + 25:50
16 Lena Charlotte Reißner Team d.velop Ladies + 26:15
17 Anne Van Rooijen WV Schijndel + 26:50
18 Lente Boskamp WV Schijndel + 26:54
19 Femke Gerritse Parkhotel Valkenburg + 27:50
20 Caroline Andersson Team Coop-Hitec Products + 30:21
21 Dorka Jordan Lotus Cycling Team + 30:27
22 Mari Hole Mohr Team Coop-Hitec Products + 31:25
23 Elisa Serne Restore Cycling + 31:30
Back To Top