skip to Main Content

Race Results:

Tour de la Guadeloupe – 2021

Information
Nation
France
Date 25th October
Where Deshaies -> Capesterre Belle-Eau
What 3rd stage
Distance 152 km

Stage Overall Youth Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team 03:43:13 7
02 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 02 3
03 Antonin Corvaisier Vendée U + 02 1
04 Luis Mora U.V.Marie Galante + 02
05 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 02
06 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 02
07 Edwin Sanchez Anzola Team Cama C + 06
08 Maxime Richard C.C.Etupes + 06
09 Damien Urcel Team USC Goyave + 15
10 Raphael Lautone U.S.Lamentin + 18
11 Angel Rivas U.V.Marie Galante + 21
12 Marcel Peschges Team Embrace The World Cycling + 01:15
13 Peter Schermann Team Embrace The World Cycling + 05:27
14 Eliott Pierre C.C.Etupes + 05:27
15 Mathieu Pellegrin Team Cama C + 05:52
16 Jeiel Largitte Team USC Goyave + 05:52
17 Benjamin Prades Inteja Imca-Ridea DCT + 05:52
18 Julian Hellmann Team Embrace The World Cycling + 05:55
19 Daniel Bonilla Quiros Inteja Imca-Ridea DCT + 05:58
20 Meving Gene CSC Abymienne-Propreté 2000 + 06:15
21 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 06:18
22 Jordan Labejof Martinique + 06:22
23 Jesus Roniel Marte Inteja Imca-Ridea DCT + 06:22
24 Mathieu Matarese Excelsior + 06:22
25 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 06:22
26 Victor Tourde Team Pro Immo Nicolas Roux + 06:22
27 Kylian Alger Martinique + 06:22
28 Steven Manuel Polanco Inteja Imca-Ridea DCT + 06:22
29 Yannis Agricole Team USC Goyave + 06:22
30 Kaden Hopkins Inteja Imca-Ridea DCT + 06:22
31 Jean Philippe Kondi USR Velo STPA + 06:22
32 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 06:22
33 Ahmad Badreddin Wais Kuwait Pro Cycling Team + 06:22
34 Kendric Clavier Karukera Ass.PDL + 06:22
35 Pascal Bousquet Gwada Bikers 118 + 06:22
36 Odvelt Clerge Excelsior + 06:22
37 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 06:22
38 Joan Matheau Excelsior + 06:22
39 Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 06:22
40 Taino Cailliau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 06:22
41 Yorman Fuentes ASC Karak + 06:22
42 Heiko Homrighausen Team Embrace The World Cycling + 06:22
43 Boris Carene Team Cama C + 06:22
44 Gilles Suares USR Velo STPA + 06:22
45 Johan Gobin Martinique + 06:22
46 Abdulhadi Alajmi Kuwait Pro Cycling Team + 06:22
47 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 06:22
48 Thomas Bonnet Vendée U + 06:22
49 Jose Alarcon U.S.Lamentin + 06:22
50 Widjy Relmy Mixte Autolagon + 06:22
51 Fendley Boyeau U.S.Lamentin + 06:22
52 Ronald Geran CSC Abymienne-Propreté 2000 + 06:22
53 Joaquim Antonio Bray Gregorio J.C.Abymes + 06:22
54 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 06:22
55 Axel Zingle C.C.Etupes + 06:22
56 Gaëtan Pol Team Pro Immo Nicolas Roux + 06:22
57 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica + 06:22
58 Gregory Blondin Excelsior + 06:22
59 Damien Maroni-Chevalier U.V.Marie Galante + 06:22
60 Florent Laffite Team Cama C + 06:22
61 Tony Vanony Mixte Autolagon + 06:22
62 Audric Blondin Team USC Goyave + 06:22
63 Alexandre Lachages Excelsior + 06:22
64 Damien Laversane U.S.Lamentin + 06:22
65 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 06:22
66 Kenny Jean Jacques Karukera Ass.PDL + 06:22
67 Adrien Urcel Team USC Goyave + 06:22
68 Sebastian Beyer Team Embrace The World Cycling + 06:22
69 Johann Dartron ASC Karak + 06:22
70 Ever Rivera ASC Karak + 06:22
71 Lucas Boniface Vendée U + 06:22
72 Baptiste Vadic Vendée U + 06:22
73 Kevin Duro Gwada Bikers 118 + 06:22
74 Théo Menant Vendée U + 06:54
75 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 07:37
76 Julien Pierrat Team Cama C + 09:30
77 Kevin Karioua Team Cama C + 16:09
78 Nicola Marcerou Vendée U + 16:09
79 Matthew Clements Kuwait Pro Cycling Team + 16:09
80 Mehdi Tigrine Kuwait Pro Cycling Team + 16:09
81 Olivier Chauppard U.V.Marie Galante + 17:46
82 Guillaume Brasseur Martinique + 35:22
DNS Joris Pelou Mixte Autolagon
DNS Alexandre Rabinaud Excelsior
DNS Wildrick Eglela U.V.Marie Galante
DNF Mickaël Stanislas Martinique
DNF Johan Seddiki C.C.Etupes
DNF Filip Lohinskiy Dukla Banská Bystrica
DNF Adrian Nunez Inteja Imca-Ridea DCT
DNF Gaël Bordée J.C.Abymes
DNF Joan-Lou Georges USR Velo STPA
Pos Rider Team Time
01 Clément Braz Afonso C.C.Etupes 10:53:20
02 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 04:28
03 Antonin Corvaisier Vendée U + 06:15
04 Eliott Pierre C.C.Etupes + 08:42
05 Kaden Hopkins Inteja Imca-Ridea DCT + 09:47
06 Baptiste Vadic Vendée U + 10:10
07 Taino Cailliau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 11:10
08 Joan Matheau Excelsior + 12:39
09 Jeremy Deloumeaux J.C.Abymes + 13:28
10 Lucas Boniface Vendée U + 13:44
11 Steven Manuel Polanco Inteja Imca-Ridea DCT + 14:08
12 Raphael Lautone U.S.Lamentin + 14:14
13 Adrien Urcel Team USC Goyave + 14:23
14 Maxime Richard C.C.Etupes + 15:33
15 Tony Vanony Mixte Autolagon + 16:09
16 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 17:11
17 Odvelt Clerge Excelsior + 20:25
18 Victor Tourde Team Pro Immo Nicolas Roux + 20:26
19 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 21:12
20 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 21:33
21 Kylian Alger Martinique + 22:36
22 Nicola Marcerou Vendée U + 31:16
23 Yannis Agricole Team USC Goyave + 34:18
24 Jesus Roniel Marte Inteja Imca-Ridea DCT + 35:06
25 Jeiel Largitte Team USC Goyave + 36:52
Back To Top