skip to Main Content

Race Results:

Tour de la Guadeloupe – 2021

Information
Nation
France
Date 29th October
Where Gosier -> Les Abymes
What 7th stage
Distance 133.4 km

Stage Overall Youth Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux 03:10:42 7
02 Baptiste Vadic Vendée U + 00 3
03 Yorman Fuentes ASC Karak + 00 1
04 Heiko Homrighausen Team Embrace The World Cycling + 00
05 Daniel Bonilla Quiros Inteja Imca-Ridea DCT + 00
06 Meving Gene CSC Abymienne-Propreté 2000 + 00
07 Damien Maroni-Chevalier U.V.Marie Galante + 00
08 Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team + 00
09 Taino Cailliau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 48
10 Théo Menant Vendée U + 01:11
11 Larry Lutin Karukera Ass.PDL + 01:11
12 Steven Manuel Polanco Inteja Imca-Ridea DCT + 02:27
13 Kaden Hopkins Inteja Imca-Ridea DCT + 03:56
14 Adrien Urcel Team USC Goyave + 03:56
15 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 03:56
16 Jeiel Largitte Team USC Goyave + 03:56
17 Nicola Marcerou Vendée U + 03:56
18 Widjy Relmy Mixte Autolagon + 03:56
19 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 03:56
20 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 03:56
21 Ronald Geran CSC Abymienne-Propreté 2000 + 03:56
22 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 03:56
23 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 03:56
24 Luis Mora U.V.Marie Galante + 03:56
25 Julian Hellmann Team Embrace The World Cycling + 03:56
26 Kendric Clavier Karukera Ass.PDL + 03:56
27 Ahmad Badreddin Wais Kuwait Pro Cycling Team + 03:56
28 Peter Schermann Team Embrace The World Cycling + 03:56
29 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 03:56
30 Jose Alarcon U.S.Lamentin + 03:56
31 Mathieu Matarese Excelsior + 03:56
32 Abdulhadi Alajmi Kuwait Pro Cycling Team + 03:56
33 Thomas Bonnet Vendée U + 03:56
34 Edwin Sanchez Anzola Team Cama C + 03:56
35 Angel Rivas U.V.Marie Galante + 03:56
36 Lucas Boniface Vendée U + 03:56
37 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 03:56
38 Gaëtan Pol Team Pro Immo Nicolas Roux + 03:56
39 Benjamin Prades Inteja Imca-Ridea DCT + 03:56
40 Alexandre Lachages Excelsior + 03:56
41 Tony Vanony Mixte Autolagon + 03:56
42 Boris Carene Team Cama C + 03:56
43 Gilles Suares USR Velo STPA + 03:56
44 Joaquim Antonio Bray Gregorio J.C.Abymes + 03:56
45 Ever Rivera ASC Karak + 03:56
46 Gregory Blondin Excelsior + 03:56
47 Mathieu Pellegrin Team Cama C + 03:56
48 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica + 03:56
49 Audric Blondin Team USC Goyave + 03:56
50 Damien Urcel Team USC Goyave + 03:56
51 Axel Zingle C.C.Etupes + 03:56
52 Raphael Lautone U.S.Lamentin + 03:56
53 Damien Laversane U.S.Lamentin + 03:56
54 Antonin Corvaisier Vendée U + 03:56
55 Joan Matheau Excelsior + 04:31
56 Matthew Clements Kuwait Pro Cycling Team + 05:52
57 Kenny Jean Jacques Karukera Ass.PDL + 06:27
58 Yannis Agricole Team USC Goyave + 06:27
59 Johann Dartron ASC Karak + 06:27
60 Florent Laffite Team Cama C + 06:38
61 Sebastian Beyer Team Embrace The World Cycling + 06:40
62 Mehdi Tigrine Kuwait Pro Cycling Team + 07:27
63 Victor Tourde Team Pro Immo Nicolas Roux + 07:30
64 Marcel Peschges Team Embrace The World Cycling + 08:13
65 Jesus Roniel Marte Inteja Imca-Ridea DCT + 08:13
66 Johan Gobin Martinique + 12:59
67 Maxime Richard C.C.Etupes + 12:59
68 Eliott Pierre C.C.Etupes + 12:59
69 Odvelt Clerge Excelsior + 12:59
70 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 12:59
71 Julien Pierrat Team Cama C + 12:59
72 Fendley Boyeau U.S.Lamentin + 20:56
73 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 29:29
74 Jean Philippe Kondi USR Velo STPA + 29:41
DNF Pascal Bousquet Gwada Bikers 118
Pos Rider Team Time
01 Clément Braz Afonso C.C.Etupes 25:17:20
02 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 04:21
03 Taino Cailliau CSC Abymienne-Propreté 2000 + 23:36
04 Kaden Hopkins Inteja Imca-Ridea DCT + 29:38
05 Tony Vanony Mixte Autolagon + 31:46
06 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 37:23
07 Adrien Urcel Team USC Goyave + 45:59
08 Baptiste Vadic Vendée U + 47:18
09 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 58:15
10 Eliott Pierre C.C.Etupes + 58:39
11 Joan Matheau Excelsior + 01:01:05
12 Steven Manuel Polanco Inteja Imca-Ridea DCT + 01:12:27
13 Antonin Corvaisier Vendée U + 01:13:46
14 Lucas Boniface Vendée U + 01:14:59
15 Jeiel Largitte Team USC Goyave + 01:19:19
16 Raphael Lautone U.S.Lamentin + 01:25:08
17 Maxime Richard C.C.Etupes + 01:25:45
18 Nicola Marcerou Vendée U + 01:28:47
19 Victor Tourde Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:31:31
20 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 01:46:25
21 Odvelt Clerge Excelsior + 01:49:12
22 Yannis Agricole Team USC Goyave + 02:04:11
23 Jesus Roniel Marte Inteja Imca-Ridea DCT + 02:06:33
Back To Top