skip to Main Content

Race Results:

Tour de Normandie – 2022

Information
Nation
France
Date 21st – 27th March
CAT 2.2

Overall Youth Points Mountain Sprint Combination Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Mathis Le Berre Côtes d’Armor-Marie Morin 26:50:23 40
02 Thomas Bonnet Vendée U + 02 30
03 Paul Penhoët Groupama-FDJ Conti + 06 25
04 Tim Marsman Metec-Solarwatt p/b Mantel + 06 20
05 Casper Van Uden Development Team DSM + 07 15
06 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 14 10
07 Charlie Quarterman Philippe Wagner Cycling + 16 5
08 Emilien Jeannière Vendée U + 18 3
09 Charles-Etienne Chrétien Premier Tech U23 Cycling Project + 25 3
10 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 26 3
11 Dominik Neuman Elkov-Kasper + 28
12 Florian Dauphin V.C.Pays de Loudéac + 28
13 Luke Lamperti Trinity Racing + 28
14 Nathan Vandepitte Bingoal-WB Development Team + 28
15 Victor Broex Metec-Solarwatt p/b Mantel + 28
16 Pavel Bittner Development Team DSM + 28
17 Oliver Knudsen Restaurant Suri-Carl Ras + 28
18 Andreas Goeman Tarteletto-Isorex + 28
19 Rens Tulner Metec-Solarwatt p/b Mantel + 28
20 Florentin Lecamus-Lambert V.C.Rouen 76 + 28
21 Dylan Sunderland Global 6 Cycling + 28
22 Nolann Mahoudo V.C.Pays de Loudéac + 29
23 Matej Zahalka Elkov-Kasper + 31
24 Jasper Haest VolkerWessels Cycling Team + 32
25 Romain Chan Tsin Normandie + 32
26 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 33
27 Célestin Guillon Laval Cyclisme 53 + 33
28 Derek Gee Israel Cycling Academy + 33
29 Simon Vitzthum Switzerland + 34
30 Alexander Hajek Trinity Racing + 36
31 Michiel Lambrecht Bingoal-WB Development Team + 36
32 Thomas Acosta Philippe Wagner Cycling + 36
33 Nicolas Rivard Premier Tech U23 Cycling Project + 40
34 Ilan Larmet V.C.Pays de Loudéac + 57
35 Julian Lino Bike Aid + 01:01
36 Jesse Ewart Bike Aid + 01:01
37 Mulu Hailemichael Global 6 Cycling + 01:15
38 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 01:27
39 Jelle Declerck Bingoal-WB Development Team + 01:30
40 Killian Théot C.C.Nogent-sur-Oise + 01:36
41 Wesley Mol Bike Aid + 01:40
42 Marco Frigo Israel Cycling Academy + 02:05
43 Jakub Otruba Elkov-Kasper + 03:24
44 Tim Naberman Development Team DSM + 03:56
45 Nicolas Marthe C.C.Nogent-sur-Oise + 04:05
46 Jordan Habets Metec-Solarwatt p/b Mantel + 04:37
47 Lennert Teugels Tarteletto-Isorex + 04:41
48 Gianni Marchand Tarteletto-Isorex + 04:59
49 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 05:03
50 Adam Toupalik Elkov-Kasper + 05:34
51 Robin Plamondon Premier Tech U23 Cycling Project + 06:15
52 Elias Van Breussegem Tarteletto-Isorex + 07:35
53 Oliver Rees Trinity Racing + 08:02
54 Leo Gullickson Aevolo + 08:03
55 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 08:34
56 Yohann Simon Normandie + 09:37
57 Adrien Boichis Trinity Racing + 09:50
58 Florian Maître Laval Cyclisme 53 + 09:58
59 Sebastian Nielsen Restaurant Suri-Carl Ras + 10:20
60 Romain Bacon C.C.Nogent-sur-Oise + 10:22
61 Jan Barta Elkov-Kasper + 10:26
62 James Mitri Global 6 Cycling + 11:40
63 Alastair Mackellar Israel Cycling Academy + 12:01
64 Lucas Boniface Vendée U + 12:04
65 Matthieu Jeannès Côtes d’Armor-Marie Morin + 12:37
66 Riley Sheehan Premier Tech U23 Cycling Project + 12:46
67 Nils Wolfenbuttel VolkerWessels Cycling Team + 12:55
68 Damien Ridel Laval Cyclisme 53 + 13:11
69 Maxime De Poorter Tarteletto-Isorex + 13:44
70 Nicolas Malle Normandie + 14:02
71 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 14:11
72 Thibault D’Hervez Côtes d’Armor-Marie Morin + 14:22
73 Daan Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 14:38
74 Ewen Costiou Côtes d’Armor-Marie Morin + 14:52
75 Jordan Levasseur V.C.Rouen 76 + 15:30
76 Alfie George Vendée U + 16:20
77 Baptiste Veistroffer V.C.Pays de Loudéac + 18:09
78 Nicolas Sessler Global 6 Cycling + 18:59
79 Theo Reinhardt Germany + 19:31
80 Riley Pickrell Israel Cycling Academy + 20:06
81 Miguel Angel Fernandez Global 6 Cycling + 20:42
82 David Boutville Laval Cyclisme 53 + 22:32
83 Huub Artz Metec-Solarwatt p/b Mantel + 23:04
84 Jason Oosthuizen V.C.Rouen 76 + 24:07
85 Coen Vermeltfoort VolkerWessels Cycling Team + 26:43
86 Enzo Leijnse Development Team DSM + 27:38
87 Gabriel Shipley Aevolo + 28:59
88 Guerand Le Pennec V.C.Pays de Loudéac + 29:06
89 Matéo Carlot V.C.Rouen 76 + 29:59
90 Lucas Grolier Vendée U + 32:44
91 Rasmus Bøgh Wallin Restaurant Suri-Carl Ras + 36:41
92 Daniel Babor Elkov-Kasper + 37:02
93 Thibault Valognes V.C.Rouen 76 + 41:30
94 Jord Baak VolkerWessels Cycling Team + 43:09
95 Martin Desmortreux Normandie + 43:21
96 Killyan Houcke C.C.Nogent-sur-Oise + 44:57
97 Jesse De Rooij Bike Aid + 57:17
98 Tobias Kongstad Restaurant Suri-Carl Ras + 01:02:16
99 Tom Chauvin Normandie + 01:04:50
100 Dominik Bieler Switzerland + 01:06:53
101 Lucas Jacques Bingoal-WB Development Team + 01:06:57
DNF Moritz Czasa Germany
DNF Sven Redmann Germany
DNF Benjamin Cornu Normandie
DNF Noah Bögli Switzerland
DNF Raphael Clemencio Switzerland
DNF Nicolo De Lisi Switzerland
DNF Alex Vogel Switzerland
DNF Luke Feuerhelm Aevolo
DNF Cooper Johnson Aevolo
DNF Tristan Jussaume Aevolo
DNF Brody McDonald Aevolo
DNF Léo Bouvier Bike Aid
DNF Enzo Decker Bike Aid
DNF Cériel Desal Bingoal-WB Development Team
DNF Alessandro Tuscano Bingoal-WB Development Team
DNF Kévin Avoine C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Nicolas Hamon C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Antonin Heron Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Lomig Le Clech Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Patrick Eddy Development Team DSM
DNF Tobias Lund Andresen Development Team DSM
DNF Ukko Peltonen Global 6 Cycling
DNF Joseph Pidcock Groupama-FDJ Conti
DNF Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti
DNF Jensen Plowright Groupama-FDJ Conti
DNF Oded Kogut Israel Cycling Academy
DNF Antonio Puppio Israel Cycling Academy
DNF Maxime Dransart Laval Cyclisme 53
DNF Florian Rapiteau Laval Cyclisme 53
DNF Branko Huys Lotto Soudal U23
DNF Matthew Rice Lotto Soudal U23
DNF Lars Hohmann Metec-Solarwatt p/b Mantel
DNF Alexis Caresmel Philippe Wagner Cycling
DNF Dorde Duric Philippe Wagner Cycling
DNF Robin Meyer Philippe Wagner Cycling
DNF Simon Michel Philippe Wagner Cycling
DNF Guillaume Dauschy Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Francis Juneau Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Albert Holm Restaurant Suri-Carl Ras
DNF Mathias Larsen Restaurant Suri-Carl Ras
DNF Brent Van de Kerkhove Tarteletto-Isorex
DNF Thomas Gloag Trinity Racing
DNF Siebe Roesems Trinity Racing
DNF Paul Cordon V.C.Pays de Loudéac
DNF Dylan Kowalski V.C.Rouen 76
DNF Antonin Corvaisier Vendée U

,

Back To Top