skip to Main Content

Race Results:

Tour de Suisse – 2022

Stage Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Balsamo Elisa Trek-Segafredo 03:18:40 25
02 Muzic Evita FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 00 20
03 Lippert Liane Team DSM + 00 15
04 Sanguineti Ilaria Valcar-Travel & Service + 00 12
05 Paladin Soraya CANYON//SRAM Racing + 00 10
06 Gåskjenn Ingvild Team Coop-Hitec Products + 00 8
07 Neff Jolanda Switzerland + 00 6
08 Rooijakkers Pauliena CANYON//SRAM Racing + 00 4
09 Koppenburg Clara Cofidis Women Team + 00
10 Mackaij Floortje Team DSM + 00
11 Korevaar Jeanne Liv Racing Xstra + 00
12 Magnaldi Erica UAE Team ADQ + 00
13 Baril Olivia Valcar-Travel & Service + 00
14 Squiban Maeva Stade Rochelais Charente Maritime + 00
15 Faulkner Kristen Team BikeExchange-Jayco + 00
16 Brand Lucinda Trek-Segafredo + 00
17 Ivanchenko Alena UAE Team ADQ + 00
18 Keller Alessandra Switzerland + 00
19 Stiasny Petra Roland Cogeas Edelweiss Squad + 00
20 Williams Georgia Team BikeExchange-Jayco + 00
21 Stannard Elizabeth Valcar-Travel & Service + 00
22 Chapman Brodie FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 00
23 Bradbury Neve CANYON//SRAM Racing + 00
24 Frei Sina Switzerland + 15
25 Haberlin Steffi BECycling Regional Team + 20
26 Rüegg Noemi Team Jumbo-Visma + 21
27 Allione Marine Stade Rochelais Charente Maritime + 27
28 Arzuffi Alice Maria Valcar-Travel & Service + 34
29 Grinczer Natalie Stade Rochelais Charente Maritime + 36
30 Wiel Jade FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 38
31 Zigart Urska Team BikeExchange-Jayco + 38
32 Andersson Caroline Team Coop-Hitec Products + 38
33 Soet Aafke Team Jumbo-Visma + 38
34 Fuchs Lea BECycling Regional Team + 49
35 Riedmann Linda Team Jumbo-Visma + 53
36 Borgli Stine FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 57
37 Roy Sarah CANYON//SRAM Racing + 57
38 Kraak Amber Team Jumbo-Visma + 57
39 Ton Quinty Liv Racing Xstra + 01:06
40 Bujak Eugenia UAE Team ADQ + 01:06
41 Curinier Léa Team DSM + 01:15
42 Guilman Victorie FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 01:15
43 Barale Francesca Team DSM + 02:41
44 Docx Mieke Lotto Soudal Ladies + 04:33
45 Blöchinger Ronja Switzerland + 04:33
46 Harris Ella CANYON//SRAM Racing + 04:33
47 Indergand Linda Switzerland + 04:33
48 Achtereekte Carlijn Team Jumbo-Visma + 04:33
49 Geurts Mijntje Lotto Soudal Ladies + 04:33
50 Steigenga Nicole Team Coop-Hitec Products + 04:33
51 Berteau Victoire Cofidis Women Team + 04:37
52 Ragusa Katia Liv Racing Xstra + 04:41
53 Zanetti Linda UAE Team ADQ + 04:52
54 Abgrall Noémie Stade Rochelais Charente Maritime + 05:06
55 Seitz Aline Roland Cogeas Edelweiss Squad + 05:24
56 Koller Nicole Switzerland + 05:48
57 Traxler Anna Gabrielle Roland Cogeas Edelweiss Squad + 07:58
58 Neylan Rachel Cofidis Women Team + 08:03
59 Novolodskaya Maria UAE Team ADQ + 08:42
60 Zabelinskaya Olga Roland Cogeas Edelweiss Squad + 08:42
61 Grangier India Stade Rochelais Charente Maritime + 08:43
62 Demey Valerie Liv Racing Xstra + 09:08
63 Kumiega Karolina Valcar-Travel & Service + 09:08
64 Baur Caroline Roland Cogeas Edelweiss Squad + 09:08
65 Castrique Alana Cofidis Women Team + 09:08
66 Knight Josie Lotto Soudal Ladies + 09:08
67 Krähemann Lara BECycling Regional Team + 09:08
68 Vander Sande Elise Lotto Soudal Ladies + 09:08
69 Paternoster Letizia Trek-Segafredo + 09:08
70 Baker Georgia Team BikeExchange-Jayco + 09:36
71 Klein Lisa CANYON//SRAM Racing + 09:36
72 Vigie Margaux Valcar-Travel & Service + 10:05
73 Hanson Lauretta Trek-Segafredo + 10:13
74 Suter Nicole BECycling Regional Team + 10:15
75 Liechti Jasmin BECycling Regional Team + 16:25
76 Dideriksen Amalie Trek-Segafredo + 18:55
77 Janse Van Rensburg Frances Stade Rochelais Charente Maritime + 18:55
78 Waterreus Kylie Lotto Soudal Ladies + 18:55
79 Allen Jessica Team BikeExchange-Jayco + 18:55
OOT Liehner Annika BECycling Regional Team
OOT Tan Chelsie Wei Shi Team BikeExchange-Jayco
DNS Buri Fabienne Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch
DNS Jonker Kerry Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch
DNS Looser Vera Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch
DNS Mettraux Lena Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch
DNS Brennauer Lisa Ceratizit-WNT Pro Cycling
DNS Alonso Dominguez Sandra Ceratizit-WNT Pro Cycling
DNS Fidanza Martina Ceratizit-WNT Pro Cycling
DNS Seidel Clea Ceratizit-WNT Pro Cycling
DNS Teutenberg Lea Lin Ceratizit-WNT Pro Cycling
DNF Alzini Martina Cofidis Women Team
DNF Jørgensen Tiril Team Coop-Hitec Products
DNF Gielkens Esmee Lotto Soudal Ladies
DNF Bastianelli Marta UAE Team ADQ
DNF Gafinovitz Rotem Roland Cogeas Edelweiss Squad
Pos Rider Team Time
01 Baril Olivia Valcar-Travel & Service 05:02:45
02 Lippert Liane Team DSM + 53
03 Balsamo Elisa Trek-Segafredo + 54
04 Squiban Maeva Stade Rochelais Charente Maritime + 58
05 Bradbury Neve CANYON//SRAM Racing + 01:02
06 Stannard Elizabeth Valcar-Travel & Service + 01:07
07 Muzic Evita FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 01:10
08 Haberlin Steffi BECycling Regional Team + 01:32
09 Wiel Jade FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 01:53
10 Frei Sina Switzerland + 01:53
11 Rüegg Noemi Team Jumbo-Visma + 02:04
12 Ton Quinty Liv Racing Xstra + 02:31
13 Soet Aafke Team Jumbo-Visma + 03:18
14 Curinier Léa Team DSM + 03:26
15 Gåskjenn Ingvild Team Coop-Hitec Products + 03:34
16 Riedmann Linda Team Jumbo-Visma + 04:35
17 Barale Francesca Team DSM + 05:34
18 Ivanchenko Alena UAE Team ADQ + 06:19
19 Ragusa Katia Liv Racing Xstra + 06:26
20 Allione Marine Stade Rochelais Charente Maritime + 07:49
21 Berteau Victoire Cofidis Women Team + 08:01
22 Koller Nicole Switzerland + 08:31
23 Stiasny Petra Roland Cogeas Edelweiss Squad + 08:43
24 Andersson Caroline Team Coop-Hitec Products + 09:05
25 Blöchinger Ronja Switzerland + 10:16
26 Abgrall Noémie Stade Rochelais Charente Maritime + 11:44
27 Steigenga Nicole Team Coop-Hitec Products + 11:56
28 Zanetti Linda UAE Team ADQ + 12:02
29 Harris Ella CANYON//SRAM Racing + 12:06
30 Castrique Alana Cofidis Women Team + 12:07
31 Geurts Mijntje Lotto Soudal Ladies + 13:28
32 Novolodskaya Maria UAE Team ADQ + 15:02
33 Seitz Aline Roland Cogeas Edelweiss Squad + 15:14
34 Grangier India Stade Rochelais Charente Maritime + 15:37
35 Paternoster Letizia Trek-Segafredo + 15:48
36 Knight Josie Lotto Soudal Ladies + 16:07
37 Traxler Anna Gabrielle Roland Cogeas Edelweiss Squad + 16:45
38 Kumiega Karolina Valcar-Travel & Service + 16:52
39 Vander Sande Elise Lotto Soudal Ladies + 17:10
40 Suter Nicole BECycling Regional Team + 18:40
41 Krähemann Lara BECycling Regional Team + 18:47
42 Liechti Jasmin BECycling Regional Team + 25:28
43 Janse Van Rensburg Frances Stade Rochelais Charente Maritime + 26:11
44 Waterreus Kylie Lotto Soudal Ladies + 28:52

,

Back To Top