skip to Main Content

Race Results:

Tour d’Eure-et-Loir – 2021

Information
Nation France
Date 15th May
Where Courville-sur-Eure -> Dreux
What 2nd stage
Distance 187.2 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Luke Lamperti Trinity Racing 04:16:14 7
02 Timo Kielich Alpecin-Fenix Development + 00 3
03 Hugo Page Groupama-FDJ Conti + 00 1
04 Paul Penhoët Groupama-FDJ Conti + 00
05 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 00
06 David van der Poel Alpecin-Fenix Development + 00
07 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 00
08 Ben Turner Trinity Racing + 00
09 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 00
10 Sandy Dujardin Vendée U + 00
11 Tom Sexton Black Spoke Pro Cycling + 00
12 Kim Heiduk Team Lotto – Kern Haus + 00
13 Reto Müller Swiss Racing Academy + 00
14 Andrea Di Renzo Vini Zabú + 00
15 Kristian Aasvold Team Coop + 00
16 Joris Delbove SCO Dijon-Team Material-velo.com + 00
17 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 00
18 Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais + 00
19 Thomas Gloag Trinity Racing + 00
20 Rémi Huens V.C.Rouen 76 + 00
21 Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence + 00
22 Jonathan Couanon NIPPO-Provence-PTS Conti + 00
23 Adam Stachowiak Mazowsze Serce Polski + 00
24 James Oram Black Spoke Pro Cycling + 00
25 Nicolas Debeaumarché SCO Dijon-Team Material-velo.com + 00
26 Riccardo Stacchiotti Vini Zabú + 00
27 Fredrik Dversnes Team Coop + 00
28 Rait Ärm Groupama-FDJ Conti + 00
29 Alan Jousseaume Vendée U + 00
30 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes – Atlantique + 00
31 Sam Culverwell Trinity Racing + 08
32 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 15
33 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 15
34 Olav Hjemsæter Team Coop + 15
35 Mees Hendrikx Alpecin-Fenix Development + 15
36 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 15
37 Kévin Vauquelin V.C.Rouen 76 + 15
38 Julien Jamot V.C.Rouen 76 + 15
39 Christian Koch Team Lotto – Kern Haus + 15
40 Thery Schir Swiss Racing Academy + 15
41 Ben Healy Trinity Racing + 15
42 Tobiasz Pawlak Mazowsze Serce Polski + 15
43 Hugo Toumire V.C.Rouen 76 + 15
44 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 24
45 Marceli Boguslawski Mazowsze Serce Polski + 27
46 Alex Vogel Swiss Racing Academy + 32
47 Mickaël Crispin Cross Team Legendre + 37
48 Ayco Bastiaens Alpecin-Fenix Development + 37
49 Nicolas Marthe V.C.Villefranche Beaujolais + 37
50 Lubomir Petrus Alpecin-Fenix Development + 37
51 Mattia Bevilacqua Vini Zabú + 37
52 Axel Narbonne-Zuccarelli A.V.C. Aix-en-Provence + 37
53 Gaëtan Lemoine Occitane CF + 37
54 Joseph Pidcock Groupama-FDJ Conti + 01:02
55 Evan Burtnik X Speed United + 01:02
56 Nicolas Breuillard A.V.C. Aix-en-Provence + 01:02
57 Luca Jenni NIPPO-Provence-PTS Conti + 01:02
58 Alessandro Iacchi Vini Zabú + 01:02
59 Joshua Huppertz Team Lotto – Kern Haus + 01:05
60 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 01:13
61 Eirik Lunder Team Coop + 01:13
62 Luke Mudgway Black Spoke Pro Cycling + 01:13
63 Aurélien Costeplane Occitane CF + 01:13
64 Kevin Besson Occitane CF + 01:13
65 Karol Domagalski Mazowsze Serce Polski + 01:13
66 Florentin Lecamus-Lambert V.C.Rouen 76 + 01:13
67 Mathieu Pellegrin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:13
68 Rémi Lelandais Cross Team Legendre + 01:31
69 Alexandr Semenov Vino – Astana Motors + 01:39
70 Tore Andre Vabø Team Coop + 02:00
71 Matéo Carlot V.C.Rouen 76 + 02:00
72 Davide Orrico Vini Zabú + 02:00
73 Corentin Ermenault A.V.C. Aix-en-Provence + 02:00
74 Maximillien Provost Team UC Nantes – Atlantique + 02:00
75 Florian Richard-Andrade Team UC Nantes – Atlantique + 02:03
76 Matus Stocek Slovakia + 02:03
77 Simon Daniels X Speed United + 02:16
78 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 02:45
79 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 02:45
80 Timon Rüegg Cross Team Legendre + 02:45
81 Szymon Tracz NIPPO-Provence-PTS Conti + 03:06
82 Alexander Tarlton Team Lotto – Kern Haus + 03:30
83 Filippo Fortin Team Vorarlberg + 00
84 Théo Menant Vendée U + 04:30
85 Pierre Baptiste Duverger V.C.Villefranche Beaujolais + 00
86 Matthew Teggart V.C.Villefranche Beaujolais + 00
87 Jan Hugger Team Lotto – Kern Haus + 04:40
88 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 04:58
89 Stefan Michalicka Slovakia + 06:02
90 Christopher Piry C´Chartres Cyclisme + 06:02
91 Pavol Rovder Slovakia + 06:02
92 Antonin Corvaisier Vendée U + 06:24
93 Emilien Jeannière Vendée U + 06:24
94 Iver Knotten NIPPO-Provence-PTS Conti + 06:24
95 Tord Gudmestad Team Coop + 06:41
96 Baptiste Constantin Team UC Nantes – Atlantique + 06:48
97 Alexandr Ovsyannikov Vino – Astana Motors + 06:48
98 Doron Wiggins X Speed United + 06:48
99 Fabio Do Rego Team UC Nantes – Atlantique + 06:48
100 Maël Guégan Team UC Nantes – Atlantique + 06:48
101 Ludovic Bideau C´Chartres Cyclisme + 06:48
102 Dominik Amann Team Vorarlberg + 08:10
103 Yan Gras SCO Dijon-Team Material-velo.com + 08:24
104 Filip Prokopyszyn Mazowsze Serce Polski + 08:24
105 Martin Chren Slovakia + 08:24
106 Mathieu Rigollot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 08:24
107 Corentin Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com + 08:24
108 Clément Rozès Occitane CF + 08:24
109 Gabriel Roger A.V.C. Aix-en-Provence + 08:24
110 Alexis Hoffmann C´Chartres Cyclisme + 08:24
111 Matvey Nikitin Vino – Astana Motors + 08:24
112 Calvin Dik NIPPO-Provence-PTS Conti + 08:24
113 Louka Pagnier V.C.Villefranche Beaujolais + 08:24
114 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 08:24
115 Tomasz Budzinski Mazowsze Serce Polski + 08:24
116 Mats Wenzel Leopard Pro Cycling + 08:24
117 Felix James Meo Team Vorarlberg + 08:24
118 Robin Meyer NIPPO-Provence-PTS Conti + 08:27
119 Oliver Rees Trinity Racing + 08:52
120 Antoine Devanne Vendée U + 08:52
121 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 08:52
122 Kiaan Watts Black Spoke Pro Cycling + 08:55
123 Andrea Bartolozzi Vini Zabú + 08:55
124 Lennert Belmans Alpecin-Fenix Development + 11:10
125 Leon Eduard Brescher Team Lotto – Kern Haus + 13:00
126 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 14:36
DNF Matej Blasko Slovakia
DNF Filip Lohinskiy Slovakia
DNF David Menut Cross Team Legendre
DNF Ugo Ananie Cross Team Legendre
DNF Noé Castille Cross Team Legendre
DNF Sébastien Piry C´Chartres Cyclisme
DNF Thomas Orgiazzi C´Chartres Cyclisme
DNF Alexandre Delétang C´Chartres Cyclisme
DNF Romain Malbreil Occitane CF
DNF Victor Charlot Occitane CF
DNF Markus Wildauer Team Vorarlberg
DNF Grigoriy Shtein Vino – Astana Motors
DNF Daniil Pronskiy Vino – Astana Motors
DNF Bauyrzhan Zhaparuly Vino – Astana Motors
Pos Rider Team Time
1 Kim Heiduk Team Lotto – Kern Haus 07:05:48
2 Paul Penhoët Groupama-FDJ Conti + 04
3 Timo Kielich Alpecin-Fenix Development + 04
4 Hugo Page Groupama-FDJ Conti + 06
5 Ben Turner Trinity Racing + 10
6 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 10
7 Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais + 10
8 Rait Ärm Groupama-FDJ Conti + 10
9 Joris Delbove SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10
10 Thomas Gloag Trinity Racing + 10
11 Sam Culverwell Trinity Racing + 18
12 Kévin Vauquelin V.C.Rouen 76 + 22
13 Ben Healy Trinity Racing + 25
14 Julien Jamot V.C.Rouen 76 + 25
15 Mees Hendrikx Alpecin-Fenix Development + 25
16 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 25
17 Hugo Toumire V.C.Rouen 76 + 25
18 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 25
19 Alex Vogel Swiss Racing Academy + 41
20 Alessandro Iacchi Vini Zabú + 01:12
21 Joseph Pidcock Groupama-FDJ Conti + 01:12
22 Nicolas Breuillard A.V.C. Aix-en-Provence + 01:12
23 Eirik Lunder Team Coop + 01:23
24 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 01:23
25 Florentin Lecamus-Lambert V.C.Rouen 76 + 01:23
26 Rémi Lelandais Cross Team Legendre + 01:41
27 Alexandr Semenov Vino – Astana Motors + 01:49
28 Matus Stocek Slovakia + 02:13
29 Florian Richard-Andrade Team UC Nantes – Atlantique + 02:13
30 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 02:55
31 Alexander Tarlton Team Lotto – Kern Haus + 03:40
32 Luke Lamperti Trinity Racing + 04:50
33 Pierre Baptiste Duverger V.C.Villefranche Beaujolais + 05:00
34 Olav Hjemsæter Team Coop + 05:15
35 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 05:24
36 Nicolas Marthe V.C.Villefranche Beaujolais + 05:37
37 Luca Jenni NIPPO-Provence-PTS Conti + 06:02
38 Antonin Corvaisier Vendée U + 06:34
39 Maximillien Provost Team UC Nantes – Atlantique + 07:00
40 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 08:34
41 Antoine Devanne Vendée U + 09:02
42 Oliver Rees Trinity Racing + 09:02
43 Gabriel Roger A.V.C. Aix-en-Provence + 09:21
44 Matéo Carlot V.C.Rouen 76 + 09:49
45 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 10:34
46 Lennert Belmans Alpecin-Fenix Development + 11:40
47 Leon Eduard Brescher Team Lotto – Kern Haus + 13:10
48 Mats Wenzel Leopard Pro Cycling + 13:24
49 Stefan Michalicka Slovakia + 13:51
50 Andrea Bartolozzi Vini Zabú + 14:00
51 Dominik Amann Team Vorarlberg + 15:59
52 Clément Rozès Occitane CF + 16:13
53 Calvin Dik NIPPO-Provence-PTS Conti + 16:13
54 Louka Pagnier V.C.Villefranche Beaujolais + 16:13
55 Kiaan Watts Black Spoke Pro Cycling + 16:44
56 Martin Chren Slovakia + 20:39
57 Filip Prokopyszyn Mazowsze Serce Polski + 20:39
58 Pavol Rovder Slovakia + 22:15
59 Tord Gudmestad Team Coop + 25:05
Back To Top