skip to Main Content

Race Results:

Tour d’Eure-et-Loir – 2021

Information
Nation France
Date 16th May
Where Bonneval -> Chartres
What 3rd stage
Distance 193.5 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Paul Penhoët Groupama-FDJ Conti 04:24:37 7
02 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 00 3
03 Ben Turner Trinity Racing + 00 1
04 Timo Kielich Alpecin-Fenix Development + 00
05 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 00
06 Sandy Dujardin Vendée U + 00
07 Simon Daniels X Speed United + 00
08 David van der Poel Alpecin-Fenix Development + 00
09 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 00
10 Riccardo Stacchiotti Vini Zabú + 00
11 Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence + 00
12 Maël Guégan Team UC Nantes – Atlantique + 00
13 Timon Rüegg Cross Team Legendre + 00
14 Matthew Teggart V.C.Villefranche Beaujolais + 00
15 Corentin Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com + 00
16 Tord Gudmestad Team Coop + 00
17 Jonathan Couanon NIPPO-Provence-PTS Conti + 00
18 Olav Hjemsæter Team Coop + 00
19 Kim Heiduk Team Lotto – Kern Haus + 00
20 Ben Healy Trinity Racing + 00
21 Nicolas Debeaumarché SCO Dijon-Team Material-velo.com + 00
22 Fredrik Dversnes Team Coop + 00
23 Mees Hendrikx Alpecin-Fenix Development + 00
24 Tore Andre Vabø Team Coop + 00
25 Rémi Huens V.C.Rouen 76 + 00
26 Joris Delbove SCO Dijon-Team Material-velo.com + 00
27 Przemyslaw Kasperkiewicz Team UC Nantes – Atlantique + 00
28 Hugo Page Groupama-FDJ Conti + 00
29 Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais + 00
30 Tobiasz Pawlak Mazowsze Serce Polski + 00
31 James Oram Black Spoke Pro Cycling + 00
32 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 00
33 James Fouche Black Spoke Pro Cycling + 00
34 Kévin Vauquelin V.C.Rouen 76 + 00
35 Szymon Tracz NIPPO-Provence-PTS Conti + 00
36 Christian Koch Team Lotto – Kern Haus + 00
37 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 00
38 Julien Jamot V.C.Rouen 76 + 00
39 Kevin Besson Occitane CF + 00
40 Thery Schir Swiss Racing Academy + 00
41 Andrea Di Renzo Vini Zabú + 00
42 Felix James Meo Team Vorarlberg + 00
43 Hugo Toumire V.C.Rouen 76 + 00
44 Tom Sexton Black Spoke Pro Cycling + 00
45 Alan Jousseaume Vendée U + 00
46 Reto Müller Swiss Racing Academy + 00
47 Marceli Boguslawski Mazowsze Serce Polski + 00
48 Axel Narbonne-Zuccarelli A.V.C. Aix-en-Provence + 00
49 Antonin Corvaisier Vendée U + 00
50 Thomas Gloag Trinity Racing + 00
51 Eirik Lunder Team Coop + 10
52 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 10
53 Rémi Lelandais Cross Team Legendre + 11
54 Luke Lamperti Trinity Racing + 11
55 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 11
56 Yan Gras SCO Dijon-Team Material-velo.com + 11
57 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 15
58 Matéo Carlot V.C.Rouen 76 + 19
59 Ayco Bastiaens Alpecin-Fenix Development + 19
60 Alexandr Semenov Vino – Astana Motors + 19
61 Nicolas Marthe V.C.Villefranche Beaujolais + 19
62 Lennert Belmans Alpecin-Fenix Development + 22
63 Davide Orrico Vini Zabú + 22
64 Iver Knotten NIPPO-Provence-PTS Conti + 24
65 Dominik Amann Team Vorarlberg + 26
66 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 26
67 Pavol Rovder Slovakia + 26
68 Mathieu Pellegrin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 35
69 Fabio Do Rego Team UC Nantes – Atlantique + 39
70 Florian Richard-Andrade Team UC Nantes – Atlantique + 54
71 Rait Ärm Groupama-FDJ Conti + 58
72 Jan Hugger Team Lotto – Kern Haus + 01:26
73 Doron Wiggins X Speed United + 01:52
74 Adam Stachowiak Mazowsze Serce Polski + 02:33
75 Pierre Baptiste Duverger V.C.Villefranche Beaujolais + 02:33
76 Tomasz Budzinski Mazowsze Serce Polski + 02:33
77 Luca Jenni NIPPO-Provence-PTS Conti + 02:33
78 Ethan Batt Black Spoke Pro Cycling + 03:10
79 Alexandr Ovsyannikov Vino – Astana Motors + 03:10
80 Alex Vogel Swiss Racing Academy + 03:10
81 Alexander Tarlton Team Lotto – Kern Haus + 03:10
82 Joshua Huppertz Team Lotto – Kern Haus + 03:10
83 Joseph Pidcock Groupama-FDJ Conti + 03:10
84 Sam Culverwell Trinity Racing + 03:10
85 Luke Mudgway Black Spoke Pro Cycling + 03:10
86 Matvey Nikitin Vino – Astana Motors + 03:10
87 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 03:58
88 Antoine Devanne Vendée U + 04:53
DNS Mattia Bevilacqua Vini Zabú
DNF Matus Stocek Slovakia
DNF Stefan Michalicka Slovakia
DNF Martin Chren Slovakia
DNF Nicolas Breuillard A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Corentin Ermenault A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Gabriel Roger A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Lubomir Petrus Alpecin-Fenix Development
DNF Kiaan Watts Black Spoke Pro Cycling
DNF Mickaël Crispin Cross Team Legendre
DNF Christopher Piry C´Chartres Cyclisme
DNF Ludovic Bideau C´Chartres Cyclisme
DNF Alexis Hoffmann C´Chartres Cyclisme
DNF Louis Coqueret Leopard Pro Cycling
DNF Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling
DNF Mats Wenzel Leopard Pro Cycling
DNF Karol Domagalski Mazowsze Serce Polski
DNF Filip Prokopyszyn Mazowsze Serce Polski
DNF Calvin Dik NIPPO-Provence-PTS Conti
DNF Robin Meyer NIPPO-Provence-PTS Conti
DNF Gaëtan Lemoine Occitane CF
DNF Aurélien Costeplane Occitane CF
DNF Clément Rozès Occitane CF
DNF Mathieu Rigollot SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Kristian Aasvold Team Coop
DNF Leon Eduard Brescher Team Lotto – Kern Haus
DNF Maximillien Provost Team UC Nantes – Atlantique
DNF Baptiste Constantin Team UC Nantes – Atlantique
DNF Filippo Fortin Team Vorarlberg
DNF Colin Stüssi Team Vorarlberg
DNF Oliver Rees Trinity Racing
DNF Florentin Lecamus-Lambert V.C.Rouen 76
DNF Louka Pagnier V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Théo Menant Vendée U
DNF Emilien Jeannière Vendée U
DNF Alessandro Iacchi Vini Zabú
DNF Andrea Bartolozzi Vini Zabú
DNF Evan Burtnik X Speed United
Pos Rider Team Time
1 Paul Penhoët Groupama-FDJ Conti 11:30:18
2 Kim Heiduk Team Lotto – Kern Haus + 07
3 Timo Kielich Alpecin-Fenix Development + 11
4 Ben Turner Trinity Racing + 13
5 Hugo Page Groupama-FDJ Conti + 13
6 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 17
7 Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais + 17
8 Joris Delbove SCO Dijon-Team Material-velo.com + 17
9 Thomas Gloag Trinity Racing + 17
10 Kévin Vauquelin V.C.Rouen 76 + 29
11 Ben Healy Trinity Racing + 32
12 Julien Jamot V.C.Rouen 76 + 32
13 Mees Hendrikx Alpecin-Fenix Development + 32
14 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 32
15 Hugo Toumire V.C.Rouen 76 + 32
16 Rait Ärm Groupama-FDJ Conti + 01:15
17 Eirik Lunder Team Coop + 01:40
18 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 01:45
19 Rémi Lelandais Cross Team Legendre + 01:59
20 Alexandr Semenov Vino – Astana Motors + 02:15
21 Florian Richard-Andrade Team UC Nantes – Atlantique + 03:14
22 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 03:28
23 Sam Culverwell Trinity Racing + 03:35
24 Alex Vogel Swiss Racing Academy + 03:58
25 Joseph Pidcock Groupama-FDJ Conti + 04:29
26 Luke Lamperti Trinity Racing + 05:08
27 Olav Hjemsæter Team Coop + 05:22
28 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 05:41
29 Nicolas Marthe V.C.Villefranche Beaujolais + 06:03
30 Antonin Corvaisier Vendée U + 06:41
31 Alexander Tarlton Team Lotto – Kern Haus + 06:57
32 Pierre Baptiste Duverger V.C.Villefranche Beaujolais + 07:40
33 Luca Jenni NIPPO-Provence-PTS Conti + 08:42
34 Matéo Carlot V.C.Rouen 76 + 10:15
35 Lennert Belmans Alpecin-Fenix Development + 12:09
36 Antoine Devanne Vendée U + 14:02
37 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 14:39
38 Dominik Amann Team Vorarlberg + 16:32
39 Pavol Rovder Slovakia + 22:48
40 Tord Gudmestad Team Coop + 25:12
Back To Top