skip to Main Content

Race Results:

Tour du Gévaudan Occitanie – 2021

Information
Nation France
Date 8th – 9th May
CAT J-2.NC
Pos Rider Team Time
01 Linda Riedmann Germany 03:51:33
02 Francesca Barale Vo2 Team Pink + 06
03 Anna Van Der Meiden WV Schijndel Output + 31
04 Anniina Ahtosalo Team Rygter + 01:33
05 Nienke Vinke NXTG Racing + 01:33
06 Julia Kopecky Restore Cycling Team + 01:33
07 Mijntje Geurts WV Schijndel Output + 01:33
08 Flavie Boulais Pôle France Bourges + 01:33
09 Lana Eberle Germany + 01:33
10 Eglantine Rayer Normandie + 01:33
11 Tereza Kurnicka Slovakia + 01:33
12 Laia Puigdefabregas Ariz Spain + 01:33
13 Ilona Feytou Occitanie + 01:33
14 Justyna Czapla Germany + 01:33
15 Rosita Reijnhout Restore Cycling Team + 01:33
16 Coline Raby Pays de la Loire + 01:33
17 Lison Vulliet AURA-CEVL-IDFR + 01:33
18 Marta Rosillo Marchante CAF Turnkey Engineering + 01:33
19 Ainhoa Moreno CAF Turnkey Engineering + 01:33
20 Lucia Ruiz Perez Rio Miera-Meruelo + 01:40
21 Babette Van Der Wolf WV Schijndel Output + 02:05
22 Jade Linthoudt Belgium + 02:14
23 Pauline Devaux Bourgogne-Franche-Comté + 02:32
24 Carola Van De Wetering Talent Cycling + 02:36
25 Wilma Aintila Restore Cycling Team + 03:15
26 Laura Ruiz Perez Rio Miera-Meruelo + 03:18
27 Marla Sigmund Germany + 04:14
28 Jette Simon Germany + 04:20
29 Aurore Pernollet Pôle France Bourges + 04:20
30 Noémie Daumas Occitanie + 04:30
31 Julie Hendrickx Belgium + 04:30
32 Nahia Imaz Perez Spain + 04:30
33 Sandra Gutierrez Spain + 04:31
34 Lisa Beaubrun Pôle France Bourges + 04:41
35 Maurène Trégouët West Lady + 05:25
36 Elisabeth Ebras Team Rygter + 06:12
37 Fien Masure Belgium + 06:13
38 Cleo Kiekens Belgium + 06:15
39 Camille Requena Bourgogne-Franche-Comté + 06:15
40 Willemijn Prins Talent Cycling + 07:13
41 Camille Fahy Occitanie + 07:13
42 Carlotta Cipressi Vo2 Team Pink + 07:19
43 Scarlett Souren WV Schijndel Output + 07:28
44 Coralie André West Lady + 07:28
45 Estrella Asencio CAF Turnkey Engineering + 07:28
46 Martina Sanfilippo Vo2 Team Pink + 07:28
47 Margalida Capella CAF Turnkey Engineering + 07:28
48 Dewy Van Gijsel Restore Cycling Team + 07:28
49 Axelle Jacques Normandie + 07:35
50 Estefania Jimenez Pincay CAF Turnkey Engineering + 07:56
51 Miriama Cisecka Slovakia + 08:30
52 Faustine Croguennoc West Lady + 08:33
53 Marith Vanhove WV Schijndel Output + 09:16
54 Yuli Van Der Molen WV Schijndel Output + 09:20
55 Febe Jooris Belgium + 09:23
56 Britt De Grave Watersley R&D + 09:23
57 Carolina Leonardo Sanchez Rio Miera-Meruelo + 09:26
58 Silke Blei NXTG Racing + 09:39
59 Floraine Bernard AURA-CEVL-IDFR + 10:33
60 Marion Bunel Normandie + 10:35
61 Selma Lantzsch Germany + 10:47
62 Lani Wittevrongel Belgium + 11:08
63 Lise Ménage West Lady + 11:18
64 Ambre Radadi AURA-CEVL-IDFR + 11:19
65 Almudena Morales CAF Turnkey Engineering + 12:06
66 Pem Hoefmans Watersley R&D + 12:30
67 Pauline Josse Normandie + 12:42
68 Lola Lisabois Occitanie + 13:39
69 Kassandra Legros Pays de la Loire + 14:39
70 Tess De Visser Restore Cycling Team + 14:42
71 Felicia Bengtsson Team Rygter + 14:50
72 Silvia Bortolotti Vo2 Team Pink + 15:03
73 Marie Dezandez Occitanie + 15:07
74 Manon Chelloug Haute-Savoie + 15:21
75 Maureen Arens NXTG Racing + 16:18
76 Mirre Knaven NXTG Racing + 16:56
77 Saska Arnaud Haute-Savoie + 16:58
78 Alizée Rigaux Normandie + 17:46
79 Flavie Arnould AURA-CEVL-IDFR + 18:35
80 Maud Oudeman Talent Cycling + 18:59
81 Emma Gaggi Haute-Savoie + 19:03
82 Andrea Perez Spain + 19:22
83 Senne Knaven NXTG Racing + 20:15
84 Aude Larry Sud de France + 20:17
85 Ainara Albert Bosch Spain + 20:21
86 Marta Perez Beti Rio Miera-Meruelo + 21:21
87 Laura Lizette Sander Team Rygter + 22:05
88 Coline Borrion Bourgogne-Franche-Comté + 22:42
89 Zoe Herrero Pays de la Loire + 23:23
90 Emilie Rouinsard West Lady + 23:50
91 Kristina Ticha Slovakia + 24:05
92 Eline Colln Sud de France + 24:45
93 Bénédicte Ollier Pôle France Bourges + 25:26
94 Chiara Sacchi Vo2 Team Pink + 25:31
95 Coralie Savina Bourgogne-Franche-Comté + 25:37
96 Margaux Martinez Occitanie + 26:35
97 Andrea Bezin Normandie + 28:16
98 Myriam Levite AURA-CEVL-IDFR + 28:30
99 Alana Bortoli Haute-Savoie + 29:02
100 Solene Lepaintre Sud de France + 29:49
101 Romane Biason Sud de France + 30:40
102 Colyne Boisson Pays de la Loire + 30:43
103 Carolina Vega Gonzalez Rio Miera-Meruelo + 31:10
104 Alexane Duraffourg Haute-Savoie + 32:08
105 Bente Van Der Nouweland Watersley R&D + 32:43
106 Joséphine Denieul West Lady + 33:33
107 Jessie Marrel Haute-Savoie + 34:38
108 Agathe Durand Bourgogne-Franche-Comté + 34:46
DNF Adriana Torres AURA-CEVL-IDFR
DNF Andrea Etevenard Bourgogne-Franche-Comté
DNF Nienke Veenhoven NXTG Racing
DNF Priscillia Bonneau Pays de la Loire
DNF Maelys Legendre Pays de la Loire
DNF Jade Labastugue Pôle France Bourges
DNF Leane Verschelde Pôle France Bourges
DNF Femke Thoolen Restore Cycling Team
DNF Laura Munoz Gandarillas Rio Miera-Meruelo
DNF Laura Lukacova Slovakia
DNF Klara Tarabova Slovakia
DNF Jimena De Roa Spain
DNF Maelys Becerra Sud de France
DNF Madison Boissiere Sud de France
DNF Nina Maathuis Talent Cycling
DNF Norah Minck Talent Cycling
DNF Freja Smith Talent Cycling
DNF Denise Mertens Watersley R&D
DNF Iris Timmermans Watersley R&D
DNF Carmen Van Der Veen Watersley R&D
Back To Top