skip to Main Content

Race Results:

Tour du Loir et Cher – 2022

Information
Nation
France
Date 13th – 17th April
CAT 2.2

Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Michael Kukrle Elkov-Kasper 19:31:16 40
02 Jeppe Aaskov Pallesen Team Coloquick + 21 30
03 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 21 25
04 Coen Vermeltfoort VolkerWessels Cycling Team + 22 20
05 Rick Ottema Metec-Solarwatt p/b Mantel + 23 15
06 Madis Mihkels Team Ampler-Tartu2024 + 26 10
07 Bart Lemmen VolkerWessels Cycling Team + 26 5
08 Dominik Neuman Elkov-Kasper + 30 3
09 Finn Crockett Ribble Weldtite Pro Cycling + 32 3
10 Joshua Huppertz Germany + 32 3
11 Florian Dauphin V.C.Pays de Loudéac + 33
12 Alexander Konijn A.V.C. Aix-en-Provence + 34
13 Xavier Cañellas JAVA Kiwi Atlántico + 34
14 Luke Mudgway Bolton Equities Black Spoke + 34
15 Pirmin Benz Germany + 34
16 Hartthijs De Vries Metec-Solarwatt p/b Mantel + 34
17 Axel Huens Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 39
18 Enzo Boulet Côtes d’Armor-Marie Morin + 39
19 Kévin Avoine C.C.Nogent-sur-Oise + 39
20 Tom Chapman Team BridgeLane + 39
21 Roberto Gonzalez JAVA Kiwi Atlántico + 39
22 Hidde Van Veenendaal Metec-Solarwatt p/b Mantel + 39
23 Nicolas Rivard Premier Tech U23 Cycling Project + 39
24 Cedric Van Raemdonck Lotto Soudal U23 + 39
25 Rens Tulner Metec-Solarwatt p/b Mantel + 39
26 Guillaume Dauschy Premier Tech U23 Cycling Project + 53
27 Mads Østergaard Team Coloquick + 54
28 Matthieu Jeannès Côtes d’Armor-Marie Morin + 54
29 Nolann Mahoudo V.C.Pays de Loudéac + 55
30 Isaac Del Toro A.R. Monex Pro Cycling Team + 55
31 Jasper Haest VolkerWessels Cycling Team + 58
32 Damian Wild A.V.C. Aix-en-Provence + 01:10
33 Louka Matthys Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 01:13
34 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 01:15
35 Hugo Lennartsson Sweden + 01:16
36 Dillon Corkery C.C.Etupes + 01:19
37 Riley Sheehan Premier Tech U23 Cycling Project + 01:24
38 Benjamin Labbe Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 01:28
39 Aaron Gate Bolton Equities Black Spoke + 01:46
40 Matej Zahalka Elkov-Kasper + 01:48
41 Mark Stewart Bolton Equities Black Spoke + 01:53
42 Julien Jamot V.C.Rouen 76 + 01:59
43 Mathys Rondel V.C.Pays de Loudéac + 02:06
44 Branko Huys Lotto Soudal U23 + 02:06
45 Markus Knaapi Team Ampler-Tartu2024 + 02:06
46 James Whelan Team BridgeLane + 02:16
47 Célestin Leyman Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 02:16
48 Ross Lamb Ribble Weldtite Pro Cycling + 02:22
49 Leon Mazzone Saint Piran + 02:27
50 Simon Baran C.C.Etupes + 02:41
51 Alex Peters Ribble Weldtite Pro Cycling + 02:54
52 Jeremie La Grenade A.V.C. Aix-en-Provence + 03:01
53 Alekss Krasts Team Ampler-Tartu2024 + 03:08
54 Pauls Rubenis Team Ampler-Tartu2024 + 03:15
55 Baptiste Veistroffer V.C.Pays de Loudéac + 03:15
56 Louis Louvet C.C.Etupes + 03:15
57 Philéas Hansart C.C.Nogent-sur-Oise + 03:21
58 Andre Drege Team Coop + 03:24
59 Jelle Harteel Lotto Soudal U23 + 04:07
60 Zak Coleman VolkerWessels Cycling Team + 04:32
61 Samuel Jenner Team BridgeLane + 04:50
62 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 04:56
63 Alexandre Francôme C.C.Nogent-sur-Oise + 05:18
64 Valentin Vezie Côtes d’Armor-Marie Morin + 05:27
65 Zeb Kyffin Ribble Weldtite Pro Cycling + 05:37
66 Daniel Babor Elkov-Kasper + 05:58
67 Leon Rohde Germany + 06:08
68 Jan Barta Elkov-Kasper + 06:08
69 Jordan Levasseur V.C.Rouen 76 + 06:13
70 Robin Plamondon Premier Tech U23 Cycling Project + 06:13
71 Edwin Torres JAVA Kiwi Atlántico + 06:14
72 Baptiste Lacroix AG2R Citroën U23 Team + 06:14
73 Mathieu Guiziou C.C.Etupes + 06:29
74 Corentin Ermenault A.V.C. Aix-en-Provence + 06:49
75 Sébastien Havot V.C.Rouen 76 + 06:52
76 Linus Kvist Sweden + 07:21
77 Guerand Le Pennec V.C.Pays de Loudéac + 07:26
78 Adam Lewis Côtes d’Armor-Marie Morin + 08:06
79 Filip Mård Sweden + 08:16
80 Harry Tanfield Ribble Weldtite Pro Cycling + 08:39
81 Thibaud Saint-Guilhem A.V.C. Aix-en-Provence + 08:46
82 Max Kroonen VolkerWessels Cycling Team + 08:52
83 Juan Pierre Van der Merwe Team BridgeLane + 09:27
84 Andreas Stokbro Team Coop + 09:59
85 Joshua Gudnitz Team Coloquick + 10:04
86 Håkon Aalrust Team Coop + 10:05
87 Matthew Rice Lotto Soudal U23 + 10:09
88 Romain Bacon C.C.Nogent-sur-Oise + 10:25
89 Rémi Verloo C.C.Etupes + 10:41
90 Edvin Lovidius Sweden + 10:58
91 Mads Andersen Team Coloquick + 11:04
92 Nicholas White Team BridgeLane + 11:06
93 Jakub Otruba Elkov-Kasper + 11:08
94 Johan Ravnøy Team Coop + 11:17
95 Matéo Carlot V.C.Rouen 76 + 11:38
96 Vincent Pastot C.C.Nogent-sur-Oise + 12:00
97 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 12:07
98 Alexis Pierre V.C.Rouen 76 + 13:09
99 Victor Broex Metec-Solarwatt p/b Mantel + 13:23
100 David Larsson Sweden + 13:27
101 Clement Petit V.C.Rouen 76 + 13:46
102 Rémi Huens Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 13:57
103 Sam Eddy Team BridgeLane + 14:12
104 Josh Kench Bolton Equities Black Spoke + 14:18
105 Ethan Batt Bolton Equities Black Spoke + 14:25
106 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 16:25
107 Sean Bero Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 16:36
108 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 16:50
109 Paul Seuwin C.C.Nogent-sur-Oise + 17:12
110 David Ruvalcaba Reyes A.R. Monex Pro Cycling Team + 17:21
111 Valere Thiebaud A.V.C. Aix-en-Provence + 19:19
112 Gabriel Shipley Aevolo + 21:57
113 Brooks Wienke Aevolo + 22:46
114 Frederik Muff Team Coloquick + 23:35
115 Tom Mazzone Saint Piran + 23:55
116 Gaizka Gurrutxaga JAVA Kiwi Atlántico + 27:18
117 Maximillien Provost V.C.Pays de Loudéac + 27:46
118 Charles Page Saint Piran + 33:23
119 Alessio Gasparini JAVA Kiwi Atlántico + 34:51
DNF Sven Redmann Germany
DNF Oliver Spitzer Germany
DNF Domenic Weinstein Germany
DNF Richard Larsen Sweden
DNF Diego Arreola A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Bruno Camarena A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Jose Antonio Escarcega A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Carlos Alfonso Garcia A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Cooper Johnson Aevolo
DNF Tristan Jussaume Aevolo
DNF Tobias Klein Aevolo
DNF Matthew Warren Aevolo
DNF Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team
DNF Thomas Ackermann C.C.Etupes
DNF Lomig Le Clech Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Maxime Rio Côtes d’Armor-Marie Morin
DNF Louis Contal JAVA Kiwi Atlántico
DNF Thijs De Lange Metec-Solarwatt p/b Mantel
DNF Dylan Bibic Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Florian Carpentier Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Stuart Balfour Ribble Weldtite Pro Cycling
DNF Stephen Bradbury Saint Piran
DNF Jake Crossley Saint Piran
DNF Michael Gill Saint Piran
DNF Joonas Kurits Team Ampler-Tartu2024
DNF Artjom Köster Team Ampler-Tartu2024
DNF Jesper Schultz Team Coloquick
DNF Karsten Larsen Feldmann Team Coop
DNF Olav Hjemsæter Team Coop

,

Back To Top