skip to Main Content

Race Results:

Tour du Loir et Cher – 2022

Information
Nation
France
Date 17th April
Where Blois -> Blois
What 5th stage
Distance 97.5 km
Classification 2.2

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Rick Ottema Metec-Solarwatt p/b Mantel 02:06:33 7
02 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 00 3
03 Corentin Ermenault A.V.C. Aix-en-Provence + 00 1
04 Dominik Neuman Elkov-Kasper + 00
05 Andreas Stokbro Team Coop + 00
06 Daniel Babor Elkov-Kasper + 00
07 Florian Dauphin V.C.Pays de Loudéac + 00
08 Nolann Mahoudo V.C.Pays de Loudéac + 00
09 Finn Crockett Ribble Weldtite Pro Cycling + 00
10 Madis Mihkels Team Ampler-Tartu2024 + 00
11 Jelle Harteel Lotto Soudal U23 + 00
12 Rens Tulner Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
13 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 00
14 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 00
15 Alexander Konijn A.V.C. Aix-en-Provence + 00
16 Jordan Levasseur V.C.Rouen 76 + 00
17 Michael Kukrle Elkov-Kasper + 00
18 Hartthijs De Vries Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
19 Bart Lemmen VolkerWessels Cycling Team + 00
20 Riley Sheehan Premier Tech U23 Cycling Project + 00
21 Kévin Avoine C.C.Nogent-sur-Oise + 00
22 Jeppe Aaskov Pallesen Team Coloquick + 00
23 Tom Chapman Team BridgeLane + 00
24 Luke Mudgway Bolton Equities Black Spoke + 00
25 Joshua Huppertz Germany + 00
26 Isaac Del Toro A.R. Monex Pro Cycling Team + 00
27 Pirmin Benz Germany + 00
28 Roberto Gonzalez JAVA Kiwi Atlántico + 00
29 Axel Huens Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 00
30 Zak Coleman VolkerWessels Cycling Team + 00
31 Xavier Cañellas JAVA Kiwi Atlántico + 00
32 Håkon Aalrust Team Coop + 00
33 Zeb Kyffin Ribble Weldtite Pro Cycling + 00
34 Leon Mazzone Saint Piran + 00
35 Hidde Van Veenendaal Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
36 Julien Jamot V.C.Rouen 76 + 00
37 Louka Matthys Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 00
38 James Whelan Team BridgeLane + 00
39 Enzo Boulet Côtes d’Armor-Marie Morin + 00
40 Robin Plamondon Premier Tech U23 Cycling Project + 00
41 Jasper Haest VolkerWessels Cycling Team + 00
42 Clement Petit V.C.Rouen 76 + 00
43 Matthieu Jeannès Côtes d’Armor-Marie Morin + 00
44 Thibaud Saint-Guilhem A.V.C. Aix-en-Provence + 00
45 Coen Vermeltfoort VolkerWessels Cycling Team + 00
46 Mads Østergaard Team Coloquick + 00
47 Dillon Corkery C.C.Etupes + 00
48 Nicolas Rivard Premier Tech U23 Cycling Project + 00
49 Cedric Van Raemdonck Lotto Soudal U23 + 00
50 Hugo Lennartsson Sweden + 00
51 Johan Ravnøy Team Coop + 00
52 Damian Wild A.V.C. Aix-en-Provence + 00
53 Baptiste Lacroix AG2R Citroën U23 Team + 00
54 Guillaume Dauschy Premier Tech U23 Cycling Project + 00
55 Benjamin Labbe Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 00
56 Edwin Torres JAVA Kiwi Atlántico + 00
57 Adam Lewis Côtes d’Armor-Marie Morin + 00
58 Branko Huys Lotto Soudal U23 + 00
59 Simon Baran C.C.Etupes + 00
60 Ethan Batt Bolton Equities Black Spoke + 00
61 Aaron Gate Bolton Equities Black Spoke + 00
62 Célestin Leyman Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 00
63 Markus Knaapi Team Ampler-Tartu2024 + 00
64 Andre Drege Team Coop + 00
65 Louis Louvet C.C.Etupes + 00
66 Matéo Carlot V.C.Rouen 76 + 00
67 Mathieu Guiziou C.C.Etupes + 00
68 Jeremie La Grenade A.V.C. Aix-en-Provence + 00
69 Baptiste Veistroffer V.C.Pays de Loudéac + 00
70 Gabriel Shipley Aevolo + 00
71 Mathys Rondel V.C.Pays de Loudéac + 00
72 Valere Thiebaud A.V.C. Aix-en-Provence + 00
73 David Larsson Sweden + 00
74 Guerand Le Pennec V.C.Pays de Loudéac + 00
75 Ross Lamb Ribble Weldtite Pro Cycling + 00
76 Paul Seuwin C.C.Nogent-sur-Oise + 00
77 Juan Pierre Van der Merwe Team BridgeLane + 00
78 Leon Rohde Germany + 31
79 Pauls Rubenis Team Ampler-Tartu2024 + 31
80 Sébastien Havot V.C.Rouen 76 + 31
81 Joshua Gudnitz Team Coloquick + 38
82 Victor Broex Metec-Solarwatt p/b Mantel + 38
83 Jan Barta Elkov-Kasper + 38
84 Nicholas White Team BridgeLane + 38
85 Samuel Jenner Team BridgeLane + 38
86 Philéas Hansart C.C.Nogent-sur-Oise + 38
87 David Ruvalcaba Reyes A.R. Monex Pro Cycling Team + 38
88 Max Kroonen VolkerWessels Cycling Team + 38
89 Mark Stewart Bolton Equities Black Spoke + 49
90 Alekss Krasts Team Ampler-Tartu2024 + 54
91 Matej Zahalka Elkov-Kasper + 54
92 Jakub Otruba Elkov-Kasper + 01:17
93 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 01:21
94 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 01:21
95 Matthew Rice Lotto Soudal U23 + 01:21
96 Harry Tanfield Ribble Weldtite Pro Cycling + 01:21
97 Rémi Huens Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 01:21
98 Vincent Pastot C.C.Nogent-sur-Oise + 01:21
99 Sam Eddy Team BridgeLane + 01:39
100 Linus Kvist Sweden + 01:44
101 Edvin Lovidius Sweden + 01:44
102 Alex Peters Ribble Weldtite Pro Cycling + 01:44
103 Alexandre Francôme C.C.Nogent-sur-Oise + 01:50
104 Sean Bero Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 01:58
105 Valentin Vezie Côtes d’Armor-Marie Morin + 02:28
106 Frederik Muff Team Coloquick + 03:17
107 Josh Kench Bolton Equities Black Spoke + 03:43
108 Rémi Verloo C.C.Etupes + 04:09
109 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 04:09
110 Alexis Pierre V.C.Rouen 76 + 04:09
111 Romain Bacon C.C.Nogent-sur-Oise + 04:09
112 Maximillien Provost V.C.Pays de Loudéac + 04:48
113 Mads Andersen Team Coloquick + 04:59
114 Filip Mård Sweden + 05:08
115 Charles Page Saint Piran + 08:41
116 Gaizka Gurrutxaga JAVA Kiwi Atlántico + 12:38
117 Tom Mazzone Saint Piran + 14:05
118 Alessio Gasparini JAVA Kiwi Atlántico + 16:49
119 Brooks Wienke Aevolo + 18:35
DNS Lomig Le Clech Côtes d’Armor-Marie Morin
DNS Jesper Schultz Team Coloquick
DNS Olav Hjemsæter Team Coop
DNF Sven Redmann Germany
DNF Cooper Johnson Aevolo
DNF Thomas Ackermann C.C.Etupes
DNF Stuart Balfour Ribble Weldtite Pro Cycling
DNF Artjom Köster Team Ampler-Tartu2024
Pos Rider Team Time
01 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team 19:31:37
02 Madis Mihkels Team Ampler-Tartu2024 + 05
03 Pirmin Benz Germany + 13
04 Axel Huens Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 18
05 Enzo Boulet Côtes d’Armor-Marie Morin + 18
06 Hidde Van Veenendaal Metec-Solarwatt p/b Mantel + 18
07 Nicolas Rivard Premier Tech U23 Cycling Project + 18
08 Cedric Van Raemdonck Lotto Soudal U23 + 18
09 Nolann Mahoudo V.C.Pays de Loudéac + 34
10 Isaac Del Toro A.R. Monex Pro Cycling Team + 34
11 Hugo Lennartsson Sweden + 55
12 Riley Sheehan Premier Tech U23 Cycling Project + 01:03
13 Benjamin Labbe Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 01:07
14 Mathys Rondel V.C.Pays de Loudéac + 01:45
15 Branko Huys Lotto Soudal U23 + 01:45
16 Markus Knaapi Team Ampler-Tartu2024 + 01:45
17 Simon Baran C.C.Etupes + 02:20
18 Jeremie La Grenade A.V.C. Aix-en-Provence + 02:40
19 Alekss Krasts Team Ampler-Tartu2024 + 02:47
20 Pauls Rubenis Team Ampler-Tartu2024 + 02:54
21 Baptiste Veistroffer V.C.Pays de Loudéac + 02:54
22 Philéas Hansart C.C.Nogent-sur-Oise + 03:00
23 Jelle Harteel Lotto Soudal U23 + 03:46
24 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 04:35
25 Alexandre Francôme C.C.Nogent-sur-Oise + 04:57
26 Robin Plamondon Premier Tech U23 Cycling Project + 05:52
27 Baptiste Lacroix AG2R Citroën U23 Team + 05:53
28 Mathieu Guiziou C.C.Etupes + 06:08
29 Filip Mård Sweden + 07:55
30 Max Kroonen VolkerWessels Cycling Team + 08:31
31 Joshua Gudnitz Team Coloquick + 09:43
32 Matthew Rice Lotto Soudal U23 + 09:48
33 Rémi Verloo C.C.Etupes + 10:20
34 Edvin Lovidius Sweden + 10:37
35 Mads Andersen Team Coloquick + 10:43
36 Johan Ravnøy Team Coop + 10:56
37 Matéo Carlot V.C.Rouen 76 + 11:17
38 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 11:46
39 Victor Broex Metec-Solarwatt p/b Mantel + 13:02
40 David Larsson Sweden + 13:06
41 Clement Petit V.C.Rouen 76 + 13:25
42 Sam Eddy Team BridgeLane + 13:51
43 Josh Kench Bolton Equities Black Spoke + 13:57
44 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 16:04
45 David Ruvalcaba Reyes A.R. Monex Pro Cycling Team + 17:00
46 Gabriel Shipley Aevolo + 21:36
47 Brooks Wienke Aevolo + 22:25
48 Gaizka Gurrutxaga JAVA Kiwi Atlántico + 26:57
49 Maximillien Provost V.C.Pays de Loudéac + 27:25

,

Back To Top