skip to Main Content

Race Results:

Tour du Loir et Cher – 2022

Information
Nation
France
Date 14th April
Where Le Controis-en-Sologne -> Vallières-Les-Grandes
What 2nd stage
Distance 197.5 km
Classification 2.2

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Andreas Stokbro Team Coop 04:43:50 7
02 Aaron Gate Bolton Equities Black Spoke + 00 3
03 Rick Ottema Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00 1
04 Mads Andersen Team Coloquick + 00
05 Michael Kukrle Elkov-Kasper + 00
06 Valere Thiebaud A.V.C. Aix-en-Provence + 09
07 Riley Sheehan Premier Tech U23 Cycling Project + 34
08 Madis Mihkels Team Ampler-Tartu2024 + 34
09 Florian Dauphin V.C.Pays de Loudéac + 34
10 Dominik Neuman Elkov-Kasper + 34
11 Coen Vermeltfoort VolkerWessels Cycling Team + 34
12 Xavier Cañellas JAVA Kiwi Atlántico + 34
13 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 34
14 Mark Stewart Bolton Equities Black Spoke + 34
15 Matthew Rice Lotto Soudal U23 + 34
16 Jelle Harteel Lotto Soudal U23 + 34
17 Linus Kvist Sweden + 34
18 Axel Huens Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 34
19 Luke Mudgway Bolton Equities Black Spoke + 34
20 Alexander Konijn A.V.C. Aix-en-Provence + 34
21 Mads Østergaard Team Coloquick + 34
22 Tom Chapman Team BridgeLane + 34
23 Enzo Boulet Côtes d’Armor-Marie Morin + 34
24 Dillon Corkery C.C.Etupes + 34
25 Joshua Huppertz Germany + 34
26 Hidde Van Veenendaal Metec-Solarwatt p/b Mantel + 34
27 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 34
28 Jeppe Aaskov Pallesen Team Coloquick + 34
29 Roberto Gonzalez JAVA Kiwi Atlántico + 34
30 Diego Arreola A.R. Monex Pro Cycling Team + 34
31 Finn Crockett Ribble Weldtite Pro Cycling + 34
32 Sébastien Havot V.C.Rouen 76 + 34
33 Tom Mazzone Saint Piran + 34
34 Lomig Le Clech Côtes d’Armor-Marie Morin + 34
35 Pauls Rubenis Team Ampler-Tartu2024 + 34
36 Carlos Alfonso Garcia A.R. Monex Pro Cycling Team + 34
37 Philéas Hansart C.C.Nogent-sur-Oise + 34
38 Simon Baran C.C.Etupes + 34
39 Guillaume Dauschy Premier Tech U23 Cycling Project + 34
40 Gabriel Shipley Aevolo + 34
41 Olav Hjemsæter Team Coop + 34
42 Juan Pierre Van der Merwe Team BridgeLane + 34
43 Håkon Aalrust Team Coop + 34
44 Stuart Balfour Ribble Weldtite Pro Cycling + 34
45 Hugo Lennartsson Sweden + 34
46 Rémi Huens Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 34
47 Kévin Avoine C.C.Nogent-sur-Oise + 34
48 Benjamin Labbe Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 34
49 Jesper Schultz Team Coloquick + 34
50 Brooks Wienke Aevolo + 34
51 Edwin Torres JAVA Kiwi Atlántico + 34
52 Alekss Krasts Team Ampler-Tartu2024 + 34
53 Sven Redmann Germany + 34
54 Leon Mazzone Saint Piran + 34
55 Cedric Van Raemdonck Lotto Soudal U23 + 34
56 Valentin Vezie Côtes d’Armor-Marie Morin + 34
57 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 34
58 Jordan Levasseur V.C.Rouen 76 + 34
59 Louka Matthys Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 34
60 David Larsson Sweden + 34
61 Pirmin Benz Germany + 34
62 Johan Ravnøy Team Coop + 34
63 Tobias Klein Aevolo + 34
64 Mathieu Guiziou C.C.Etupes + 34
65 Leon Rohde Germany + 34
66 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 34
67 Jasper Haest VolkerWessels Cycling Team + 34
68 Bart Lemmen VolkerWessels Cycling Team + 34
69 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 34
70 Samuel Jenner Team BridgeLane + 34
71 Rens Tulner Metec-Solarwatt p/b Mantel + 34
72 Tristan Jussaume Aevolo + 34
73 Branko Huys Lotto Soudal U23 + 34
74 Mathys Rondel V.C.Pays de Loudéac + 34
75 Matéo Carlot V.C.Rouen 76 + 34
76 Alex Peters Ribble Weldtite Pro Cycling + 34
77 Richard Larsen Sweden + 34
78 Matej Zahalka Elkov-Kasper + 34
79 Thomas Ackermann C.C.Etupes + 34
80 Nicolas Rivard Premier Tech U23 Cycling Project + 34
81 Isaac Del Toro A.R. Monex Pro Cycling Team + 34
82 Filip Mård Sweden + 34
83 Damian Wild A.V.C. Aix-en-Provence + 34
84 Julien Jamot V.C.Rouen 76 + 34
85 Zak Coleman VolkerWessels Cycling Team + 34
86 Robin Plamondon Premier Tech U23 Cycling Project + 34
87 Victor Broex Metec-Solarwatt p/b Mantel + 34
88 Nolann Mahoudo V.C.Pays de Loudéac + 34
89 Artjom Köster Team Ampler-Tartu2024 + 34
90 Joonas Kurits Team Ampler-Tartu2024 + 34
91 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 34
92 Rémi Verloo C.C.Etupes + 34
93 Daniel Babor Elkov-Kasper + 34
94 Joshua Gudnitz Team Coloquick + 34
95 Vincent Pastot C.C.Nogent-sur-Oise + 34
96 Hartthijs De Vries Metec-Solarwatt p/b Mantel + 34
97 Zeb Kyffin Ribble Weldtite Pro Cycling + 34
98 Thibaud Saint-Guilhem A.V.C. Aix-en-Provence + 34
99 Jan Barta Elkov-Kasper + 34
100 Edvin Lovidius Sweden + 34
101 Jakub Otruba Elkov-Kasper + 34
102 Célestin Leyman Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 34
103 Ethan Batt Bolton Equities Black Spoke + 34
104 Alexandre Francôme C.C.Nogent-sur-Oise + 34
105 Romain Bacon C.C.Nogent-sur-Oise + 34
106 Jeremie La Grenade A.V.C. Aix-en-Provence + 34
107 Matthieu Jeannès Côtes d’Armor-Marie Morin + 34
108 Adam Lewis Côtes d’Armor-Marie Morin + 34
109 Corentin Ermenault A.V.C. Aix-en-Provence + 34
110 Josh Kench Bolton Equities Black Spoke + 34
111 James Whelan Team BridgeLane + 34
112 Guerand Le Pennec V.C.Pays de Loudéac + 34
113 Louis Louvet C.C.Etupes + 34
114 Markus Knaapi Team Ampler-Tartu2024 + 34
115 Sam Eddy Team BridgeLane + 34
116 Baptiste Veistroffer V.C.Pays de Loudéac + 34
117 Clement Petit V.C.Rouen 76 + 34
118 Baptiste Lacroix AG2R Citroën U23 Team + 34
119 Max Kroonen VolkerWessels Cycling Team + 34
120 Cooper Johnson Aevolo + 34
121 Frederik Muff Team Coloquick + 34
122 Andre Drege Team Coop + 34
123 Ross Lamb Ribble Weldtite Pro Cycling + 57
124 Nicholas White Team BridgeLane + 01:14
125 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 01:22
126 Harry Tanfield Ribble Weldtite Pro Cycling + 34
127 Sean Bero Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 34
128 Domenic Weinstein Germany + 03:30
129 Karsten Larsen Feldmann Team Coop + 05:55
130 Charles Page Saint Piran + 05:57
131 Paul Seuwin C.C.Nogent-sur-Oise + 07:07
132 Gaizka Gurrutxaga JAVA Kiwi Atlántico + 07:07
133 Alessio Gasparini JAVA Kiwi Atlántico + 07:07
134 Bruno Camarena A.R. Monex Pro Cycling Team + 07:07
135 Florian Carpentier Premier Tech U23 Cycling Project + 07:07
136 Alexis Pierre V.C.Rouen 76 + 07:07
137 Maximillien Provost V.C.Pays de Loudéac + 07:12
138 Jose Antonio Escarcega A.R. Monex Pro Cycling Team + 07:12
139 David Ruvalcaba Reyes A.R. Monex Pro Cycling Team + 07:12
140 Matthew Warren Aevolo + 07:12
141 Louis Contal JAVA Kiwi Atlántico + 11:47
142 Michael Gill Saint Piran + 11:54
143 Stephen Bradbury Saint Piran + 11:54
DNF Thijs De Lange Metec-Solarwatt p/b Mantel
DNF Jake Crossley Saint Piran
Pos Rider Team Time
01 Mads Andersen Team Coloquick 07:51:14
02 Matthew Rice Lotto Soudal U23 + 28
03 Robin Plamondon Premier Tech U23 Cycling Project + 30
04 Simon Baran C.C.Etupes + 31
05 Max Kroonen VolkerWessels Cycling Team + 32
06 Riley Sheehan Premier Tech U23 Cycling Project + 34
07 Jelle Harteel Lotto Soudal U23 + 34
08 Axel Huens Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 34
09 Carlos Alfonso Garcia A.R. Monex Pro Cycling Team + 34
10 Enzo Boulet Côtes d’Armor-Marie Morin + 34
11 Madis Mihkels Team Ampler-Tartu2024 + 34
12 Diego Arreola A.R. Monex Pro Cycling Team + 34
13 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 34
14 Hugo Lennartsson Sweden + 34
15 Benjamin Labbe Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 34
16 Sven Redmann Germany + 34
17 Philéas Hansart C.C.Nogent-sur-Oise + 34
18 Pauls Rubenis Team Ampler-Tartu2024 + 34
19 David Larsson Sweden + 34
20 Brooks Wienke Aevolo + 34
21 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 34
22 Tobias Klein Aevolo + 34
23 Gabriel Shipley Aevolo + 34
24 Hidde Van Veenendaal Metec-Solarwatt p/b Mantel + 34
25 Alekss Krasts Team Ampler-Tartu2024 + 34
26 Nolann Mahoudo V.C.Pays de Loudéac + 34
27 Joshua Gudnitz Team Coloquick + 34
28 Pirmin Benz Germany + 34
29 Johan Ravnøy Team Coop + 34
30 Artjom Köster Team Ampler-Tartu2024 + 34
31 Tristan Jussaume Aevolo + 34
32 Mathys Rondel V.C.Pays de Loudéac + 34
33 Rémi Verloo C.C.Etupes + 34
34 Isaac Del Toro A.R. Monex Pro Cycling Team + 34
35 Victor Broex Metec-Solarwatt p/b Mantel + 34
36 Cedric Van Raemdonck Lotto Soudal U23 + 34
37 Thomas Ackermann C.C.Etupes + 34
38 Clement Petit V.C.Rouen 76 + 34
39 Nicolas Rivard Premier Tech U23 Cycling Project + 34
40 Branko Huys Lotto Soudal U23 + 34
41 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 34
42 Filip Mård Sweden + 34
43 Matéo Carlot V.C.Rouen 76 + 34
44 Joonas Kurits Team Ampler-Tartu2024 + 34
45 Mathieu Guiziou C.C.Etupes + 34
46 Cooper Johnson Aevolo + 34
47 Alexandre Francôme C.C.Nogent-sur-Oise + 34
48 Baptiste Veistroffer V.C.Pays de Loudéac + 34
49 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 34
50 Edvin Lovidius Sweden + 34
51 Sam Eddy Team BridgeLane + 34
52 Jeremie La Grenade A.V.C. Aix-en-Provence + 34
53 Baptiste Lacroix AG2R Citroën U23 Team + 34
54 Markus Knaapi Team Ampler-Tartu2024 + 34
55 Josh Kench Bolton Equities Black Spoke + 34
56 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 01:22
57 Karsten Larsen Feldmann Team Coop + 05:55
58 Florian Carpentier Premier Tech U23 Cycling Project + 07:07
59 Bruno Camarena A.R. Monex Pro Cycling Team + 07:07
60 Gaizka Gurrutxaga JAVA Kiwi Atlántico + 07:07
61 Jose Antonio Escarcega A.R. Monex Pro Cycling Team + 07:12
62 Matthew Warren Aevolo + 07:12
63 Maximillien Provost V.C.Pays de Loudéac + 07:12
64 David Ruvalcaba Reyes A.R. Monex Pro Cycling Team + 07:12

,

Back To Top